مجموعه : عکس های طبیعت
بروزرسانی : 3 مهر 1402

گردباد : 20 واقعیت آموزنده و سرگرم کننده

گردباد : 20 واقعیت آموزنده و سرگرم کننده

بـه بچه ها کمک کنید تا از علل و اثرات این بلای طبیعی بر زندگی آگاه شوند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از واقعیت هاي‌ در مورد گردباد را منتشر کرده ایم.

20 واقعیت آموزنده از گردباد برای کودکان و دانش آموزان

حقایق گردباد برای بچه ها انها را در مورد طبیعت شگفت زده میکند و بـه انها کمک می‌کند احتیاط نشان دهند. گردبادها یا پیچش‌ها قوی ترین طوفان‌هاي‌ طبیعت هستند کـه می توانند ساختمان‌ها را تخریب کنند، ماشین‌ها را برگردانند و درختان را از ریشه بکنند. انها ابرهای دوار و مخروطی شکلی هستند کـه از طوفان رعد و برق تا زمین امتداد دارند.

بادهای چرخشی می توانند بـه سرعت 300 مایل در ساعت برسند و بـه منطقه اي بـه طول 50 مایل و عرض یک مایل آسیب بزنند. انها بـه سرعت بدون هشدار زیاد برخورد می کنند کـه باد خاموش میشود و هوا قبل از رسیدن انها ساکن میشود. هواشناسان با کمک رادار داپلر یک گردباد در حال نزدیک شدن را تشخیص میدهند.

برای یادگیری حقایق ضروری و جالب در مورد گردباد برای کودکان، پست را بخوانید. این حقایق جالب در مورد گردباد فرزندان شـما را شگفت زده می‌کند.

علل گردباد

علل گردباد

بر اساس هواشناسی یا علم جو، تشکیل گردباد زمانی اتفاق میوفتد کـه یک منطقه هوای خنک و خشک دریافت کند. هوای گرم و خشک؛ و هوای گرم و مرطوب باهم. آن ها همیشه با رعد و برق شروع میشوند کـه وقتی هوای گرم و مرطوب بالا می‌رود و با هوای خنک و خشک مخلوط می‌شود شکل می‌گیرد.

1. این طوفان زمانی قوی می‌شود کـه باد در ارتفاع بالاتر سرعت و جهت متفاوتی نسبت بـه باد در ارتفاع پایین داشته باشد. این پدیده برشی باد نامیده میشود و طوفان را کج میکند و میچرخد.

2. اگر طوفان شدید شود، هوای گرم بیشتری را وارد ابر طوفانی میکند. در همین حال، هوای خنک زیر یک ابر دیواری کوچک ایجاد میکند.

3. یک ابر قیفی در داخل ابر دیواری تشکیل می‌شود کـه تا زمین امتداد یافته و هوا را روی زمین می چرخاند.

4. هنگامی کـه این هوای چرخان روی زمین با ابر قیفی برخورد میکند، گردباد را تشکیل می‌دهد.

5. هنگامی کـه جریان هاي‌ رو بـه بالا شروع بـه از دست دادن انرژی خود می کنند، گردباد ناپدید می‌شود. گردبادها بـه سرعت جمع میشوند و ناپدید میشوند، اکثر آن ها کمتر از 15 دقیقه دوام می آورند.

واحد رادار امواج رادیویی را ارسال میکند کـه از قطرات باران، تگرگ یا برف منعکس میشود. مدت زمانی کـه طول می‌کشد تا موج برگردد بـه هواشناسان نشان میدهد کـه طوفان چقدر دور اسـت.


مطالب مشابه: عکس هایی وحشتناک از از طوفان و گردباد در آمریکا


ایمنی گردباد برای کودکان

ایمنی گردباد برای کودکان

گردبادها مخرب هستند، بنابر این، حفظ ایمنی و هوشیاری ضروری اسـت. ساعت گردباد و هشدار گردباد را بررسی کنید. ساعت گردباد احتمال وقوع گردباد را نشان می‌دهد، در حالی کـه هشدار گردباد نشان میدهد کـه آیا گردباد نزدیک شده یا بـه زودی نزدیک میشود. درصورت اخطار گردباد باید بـه زودی بـه مکان امنی بروید تا در مسیر آسیب و تخریب گردباد قرار نگیرید. اقدامات ایمنی کـه باید از قبل تا بعد از گردباد انجام دهید، بـه شرح زیر اسـت:

قبل از یک گردباد

1. در مورد گردبادها و شرایط آب و هوایی شدید با خانواده خود صحبت کنید. در مورد این کـه چگونه رخ میدهد و برای ایمن ماندن چه کاری می‌توانید انجام دهید بحث کنید. از کلمات ساده برای توضیح این مفهوم برای فرزندانتان استفاده کنید.

2. علائم هشدار دهنده را بـه فرزندان خود بیاموزید: آسمان تاریک و سبز. ابرهای بزرگ و کم ارتفاع؛ تگرگ بزرگ؛ و غرش بلند

3. اگر فرزندان شـما بـه مدرسه یا مهدکودک دریک منطقه مستعد گردباد می‌روند، آمادگی مرکز را برای اضطرار بررسی کنید و برنامه ریزی کنید. این طرح رابا فرزندان خود نیز در بین بگذارید.

4. تمرینات گردباد رابا خانواده تمرین کنید زیرا این تمرینات بـه شـما کمک میکند در زمان بروز یک وضعیت اضطراری واقعی در زمان کمتری بـه یک نقطه امن برسید.

5. یک کیت اضطراری، شامل غذا و آب برای حداقل سه روز، داروها بـه مدت هفت روز، اسناد ضروری، رادیو، باتری، لوازم ضروری حیوانات خانگی و کلاه ایمنی برای بزرگسالان و کودکان بسازید.

در طول یک گردباد

در طول یک گردباد

1. اگر در ساختمان هستید، در قسمت داخلی زیرزمین یا انبار طوفانی پناه بگیرید. اگر زیرزمین در معرض نیست، در قسمت داخلی خانه خود بدون پنجره، حتی حمام یا کمد بمانید.

2. کفش هاي‌ محکم بپوشید و از سرخود با کلاه ایمنی محافظت کنید یا زیر چیزهای محکمی مانند میز دراز بکشید.

3. اگر بیرون از خانه هستید یا در خانه اي متحرک زندگی می‌کنید، در پایین ترین طبقه یک ساختمان مستحکم پناه بگیرید.

4. اگر هیچ ساختمانی در مجاورت وجود ندارد، صاف دراز بکشید و سر و گردن خودرا با بازوهای خود بپوشانید.

5. اگر در وسیله نقلیه هستید، سر خودرا زیر پنجره قرار دهید و ان رابا یک کوسن یا پتو بپوشانید.

6. آرامش خودرا حفظ کنید و دستورالعمل هاي‌ ساده اي را بـه کودکان ارائه دهید. از فعالیت هاي‌ منحرف کننده برای آرامش انها استفاده کنید.

پس از یک گردباد

پس از یک گردباد

1. برای دریافت آخرین اخبار در مورد گردباد در جریان باشید.

2. پس از گردباد، فرزندان خودرا در فعالیت هاي‌ پاک‌سازی یا امداد رسانی در بلایا مشارکت دهید.

3. در حین تمیز کردن از کفش هاي‌ محکم استفاده کنید زیرا ممکن اسـت تکه هاي‌ شیشه یا میخ روی زمین وجود داشته باشد.

4. هیچ سیم برق شل یا شکسته اي را لمس نکنید.

5. با فرزندان خود صحبت کنید و بـه آن ها کمک کنید تا احساسات خودرا بیان کنند. بـه انها کمک کنید تا بر هرگونه احساسات منفی غلبه کنند. بـه انها خاطرجمعی دهید کـه وضعیت دائمی نیست و با آگاهی مناسب می‌توان ان را مدیریت کرد.

6. الگوبرداری از تکنیک هاي‌ نظارت استرس موثر در مقابل کودکان.

7. در مرحله بهبودی بـه روال خانوادگی خود معمولاً ادامه دهید.

8. اگر واکنش‌هاي‌ کودکان تا شش هفته پس از ورود گردباد بدتر شد یا ادامه داشت، کمک بخواهید.

20 حقیقت آموزنده در مورد گردباد برای کودکان

20 حقیقت آموزنده در مورد گردباد برای کودکان

در این جا برخی از حقایق آموزنده و جالب در مورد گردباد وجوددارد:

1. گردبادها می توانند در هر زمانی رخ دهند، اما انها بیشتر بین ساعت 3 بعد از ظهر تا 9 بعد از ظهر از مارس تا اوت شایع هستند.

2. اگر چه گردبادها ممکن اسـت در هر نقطه از جهان رخ دهند، اما بیشتر در کوچه تورنادو متشکل از مینه‌سوتا، اوهایو، کانزاس، لوئیزیانا، اوکلاهما، تگزاس، داکوتای جنوبی، داکوتای شمالی، آرکانزاس، کانزاس و نبراسکا هستند.

3. گردبادها یا طوفان هاي‌ باد مخرب هستند زیرا زباله هاي‌ گرد آوری شده توسط آن ها مانند پرتابه عمل میکند.

4. از آنجایی کـه گردبادها بسیاری از اقلام کوچک و بزرگ، از جمله درختان، اتومبیل‌ها و شیشه‌ها را برمی‌دارند، هنگامی کـه بر روی یک ساختمان سقوط میکنند یا بـه زمین باز میگردند، تخریب قابل توجهی ایجاد می کنند.

5. طوفان هاي‌ رعد و برق سوپرسل باعث ایجاد خطرناک ترین گردبادها میشوند. این طوفان ها دارای یک جریان رو بـه بالا چرخشی بـه نام مزوسیکلون هستند کـه ابری بـه شکل سندان تولید می کنند.

6. گردبادها هر سال منجر بـه حدود 70 مرگ و 1500 زخمی در ایالات متحده میشوند.

7. گردبادها عمدتاً قبل از گرد آوری گرد و غبار و زباله یا تشکیل ابر در داخل قیف شفاف هستند.

8. گردبادهایی کـه روی آب گرم ایجاد می‌شوند، آبریز نامیده می‌شوند. آن ها می توانند در خشکی حرکت کنند و بـه مناطق ساحلی آسیب برسانند.

اگر باد از چشم طوفان بـه ان برخورد کند، یک گردباد می‌تواند بـه عقب برگردد.

9. گردبادهای بسیار شدید می توانند هر خانه و افراد داخل ان را منفجر کنند. با این حال، آن ها نادر هستند. آخرین گردباد فاجعه بار در مور، اوکلاهاما، در 20 می 2013 رخ داد.

10. آمریکا با بیشترین تعداد گردباد در سطح جهان مواجه اسـت و هر سال حدود 1000 گردباد را ثبت میکند.

11. گردبادها سه نوع هستند – گردابی چندگانه، فوران خشکی و آبریز.

12. شدت و آسیب گردبادها با مقیاس فوجیتا یا مقیاس F اندازه گیری میشود کـه توسط تتسویا تئودور «تد» فوجیتا، محقق ژاپنی-آمریکایی طوفان هاي‌ شدید ایجاد شده اسـت.

13. در حالی کـه اصطلاحات طوفان و گردباد گاهی اوقات بـه جای یک دیگر استفاده می‌شوند، انها یکسان نیستند. طوفان ها بر روی آب شکل میگیرند، در حالی کـه گردبادها بر روی زمین شکل می‌گیرند.

14. گاهی اوقات گردبادها بـه دلیل باران شدید یا ابرهای کم ارتفاع قابل مشاهده نیستند.

15. درسال‌هاي‌ اخیر، تعداد روزهای وقوع گردباد کاهش یافته، اما تعداد گردبادها دریک روز افزایش یافته اسـت. قدرت و توزیع گردبادها نیز تغییر کرده اسـت.

16. محققان در تلاشند تا دریابند کـه چگونه تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین ممکن اسـت بر شدت و مکان گردبادها تأثیر بگذارد.

17. ماهواره هاي‌ هواشناسی سری GOES-R اداره ملی اقیانوسی و جوی «NOAA» در پیشبینی گردبادها نسبت بـه ماهواره هاي‌ قبلی کارآمدتر هستند. ماهواره هاي‌ سری GOES-R می توانند حرکت ابرها را زیر نظر بگیرند، بفهمند کـه در داخل آن ها چه می گذرد و طوفان شدید را در حین توسعه تشخیص دهند.

خرابی گردباد

18. از آنجایی کـه نمی‌توان از گردبادها جلوگیری کرد، توسعه سیستم هاي‌ هشدار دهنده بهتر می‌تواند بـه نجات جان افراد زیادی کمک کند.

19. پس از پایان گردباد، بهتر اسـت بـه جای تماس تلفنی با افراد پیامک ارسال کنید تا خطوط تلفن برای کارکنان اورژانس روشن بماند.

20. مردمی کـه در مناطقی کـه گردبادها رایج اسـت زندگی می کنند، برای نسل ها زیرزمین هاي‌ طوفانی می سازند. از این سرداب ها برای جستجوی سرپناه هنگام برخورد گردباد استفاده میشود.

21. تکنیک هاي‌ جدید ساخت و ساز نیز برای ساختن ساختمان هاي‌ قویتری توسعه یافته اند کـه می توانند در برابر گردبادها مقاومت کنند.

گردبادها رعد و برق هاي‌ مخرب شدیدی هستند کـه می توانند در هر نقطه از جهان رخ دهند. اگر چه گردبادهای فاجعه آمیز را نمیتوان با رعایت اقدامات احتیاطی مدیریت کرد، اما خبر خوب این اسـت کـه اغلب گردبادها شدید نیستند و افراد درصورت هوشیاری و رعایت نکات ایمنی می توانند جان خودرا نجات دهند.

با این حال، مکان هایي کـه در زیر کوچه گردباد قراردارند در معرض خطر بیشتری هستند زیرا شرایط مناسبی را برای شکل‌گیری گردباد فراهم می کنند. بنابر این، دستورالعمل هاي‌ قبل، حین و بعد از گردباد را بادقت دنبال نمایید.


مطالب مشابه: تصاویری از گردباد مرگبار در یکی از ایالات امریکا


1. آیا گردباد باران دارد؟

آره. گردبادها گاهی باران می آورند. با این حال، اغلب، رعد و برق و تگرگ را بـه همراه دارد.

2. آیا می توانید در گردباد نفس بکشید؟

آره. میتوانید در گردباد نفس بکشید. با این حال، تنفس در گردباد بـه اندازه ارتفاع 8000 متری «26246.72 فوت» دشوار خواهد بود.

3. نام گردباد از کجا آمده است؟

کلمه “تورنادو” از کلمه اسپانیایی “tronada” بـه معنای رعد و برق و “tornar” بـه معنای “واژگون کردن” گرفته شده اسـت. این کلمات اسپانیایی نیز از کلمه لاتین “tonare” بـه معنای “رعد و برق” گرفته شده اسـت.

4. ارتفاع گردبادها چقدر است؟

در ایالات متحده، بیشتر گردبادها حدود 500 فوت ارتفاع دارند. با این حال، گردبادهای قوی می توانند بـه اسانی از ارتفاع 45000 فوتی عبور کنند.

5. آیا گردباد می تواند یخ بزند؟

خیر. گردبادها یخ نمیزنند. اما در چشم یک گردباد، چگالی هوا کم اسـت و دما و شرایط نزدیک بـه انجماد دارد.

6. آیا گردبادها برای زمین مفید هستند؟

نه. گردبادها بـه هیچ عنوان برای زمین مفید نیستند. یکی از بلایای طبیعی اسـت و خسارت و ویرانی بـه همراه دارد.

7. چه کسی اولین بار گردباد را کشف کرد؟

نخستین گردباد احتمالی توسط فرماندار ماساچوست جان وینتروپ در ایالات متحده در ژوئیه 1643 در لین، نیوبوری، و همپتون، ماساچوست گزارش شد.

8. آیا می توانید در چشم یک گردباد زنده بمانید؟

آره. اگر دریک گردباد گرفتار شوید و موفق شوید از همه ی زباله هاي‌ پرنده عبور کنید، می‌توانید از یک گردباد جان سالم بـه در ببرید.

9. چرا گوش های شما در گردباد بیرون می آید؟

بـه دلیل افت ناگهانی فشار هوا در داخل و اطراف گردباد، میتوانید گوش هاي‌ خودرا احساس کنید.


مطالب مشابه: تصاویری از خانمان سوز ترین گردباد جهان


در پایان

فرزندان خودرا در بحث شرکت دهید و انها را در جریان وضعیت قرار دهید. از آنجایی کـه کودکان ممکن اسـت از نظر جسمی و روحی تحت تأثیر بلایای طبیعی قرار گیرند، حمایت و مشاوره منظم از آن ها ضروری اسـت. همچنین، اگر نمی توانید وضعیت را بـه تنهایی مدیریت کنید، از کمک حرفه‌اي دریغ نکنید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت