مجموعه : کلیپ و فیلم
بروزرسانی : 8 اردیبهشت 1397

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 – مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 – مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

فیلم تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 – MVM X22

ام وی ام ایکس 22

کارخانه تولید کننده : ام وی ام

کشور تولید کننده: چین

شرکت خدمات دهنده : مدیران ماشین

مشخصات فنی موتور ایکس 22 «X22»

پیشرانه و قوای فنی

معمولاً خودرو های چینی، X22 هم از نبود پیشرانه‌اي نیرومند رنج می برد. این مهم، البته نسبت مستقیمی با هزینه‌ي خرید این مدل‌ها دارد و نمی توان با توجه به قیمت نهائی، توقعی بیش از این داشت.

تنها یک پیشرانه‌ي ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی برای این اتومبیل در سراسر دنیا قابل سفارش است که قدرت ۱۰۵ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه تولید میکند و از دور موتور ۲۷۵۰ دور بر دقیقه، گشتاور ۱۳۵ نیو‌تن متر خواهد داشت.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

با توجه به این که قدرت ناچیز ۱۰۵ اسب بخار، از دورهای پایین در اختیار راننده نیست، نمیتوان توقع خاصی از شتاب‌گیری X22 داشت و طبیعتا در زمانی بیش از ۱۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت میرسد.

نهایت سرعت این اتومبیل، نزدیک به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت خواهد؛ درحالی‌که شرکت سازنده ادعا می کند میانگین مصرف سوخت آن در هردو نمونه‌ي مجهز به جعبه‌دنده‌ي دستی و خودکار، حدود ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

این موضوع توسط خریداران X22 در ایران، تأیید نمی شود و با توجه به فصل تابستان و کیفیت بنزین داخلی، اعدادی بین ۸ تا ۹ لیتر برای میانگین مصرف سوخت این اتومبیل در کشورمان گزارش شده است.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

تست فنی و آزمایش رانندگی

پیش از هر چیز، باید به قیمت تمام‌شده‌ي MVM X22 توجه کنیم. خودرو های چینی با هدف عملکرد قابل قبول در برابر بهای پرداختی ساخته می شوند و مسلما X22 هم از این قاعده مستثنا نیست. با این حساب، خریدار X22 باید با شتاب‌گیری کند و خسته‌کننده‌ي آن کنار بیاید؛ چرا که قرار نیست سریع‌تر از یک پراید باشد و مسلما در سبقت‌هاي‌ جاده‌اي، نیازمند فضای بسیار زیادی خواهد بود.

بنظر می رسد سازندگان X22 با هدف نظارت مصرف سوخت و آرامش پیشرانه، آنرا برای قدرتی در حد ۱۰۰ اسب بخار طراحی کرده‌اند. این موضوع، سکوت رضایت‌بخشی به سرنشینان اتومبیل می دهد و از این نظر، فراتر از محصولات ساخت ایران عمل میکند.

از دیگر نکات مثبت X22، می توان به صندلی‌هاي‌ بسیار خوب و آسان آن اشاره کرد که حتی در سفر های طولانی هم قابل قبول خواهند بودو متریال استفاده شده در آن‌ها، مرغوب محاسبه میشود.

طراحی کابین X22، به گونه‌اي است که دید خوبی به سرنشینان، خصوصا راننده می دهد. این ماشین برای خانم‌ها و کسانی که بدنبال محصولی با ابعاد قابل بازرسی در رانندگی هستند مناسب خواهد بود؛ چراکه علاوه بر فرم خوب بدنه، با استفاده از سنسورها و دوربین عقب، به‌اسانی پارک می شود.

سیستم تعلیق و فنربندی نرم X22، فراتر از کلاس قیمتی این اتومبیل است ودر مجموع می توان گفت یک خودروی شهری برای مصرف روزانه‌ي انفرادی یا خانواده‌ي جوان است.

به لطف استفاده از آپشن‌هاي‌ پایه مثل کروزکنترل، سفر با X22 برای ۴ سرنشین بلندقد، امکانپذیر خواهد بود؛ هرچند رانندگی اسپرت و جوان‌پسندی نخواهد داشت.

از سویی دیگر، ارتفاع مناسب بدنه از سطح زمین، ۱۸.۵ سانتیمتر است که کمک میکند از دست‌اندازهای تا این حدود عبور کند، اما این کراس‌اور، تک‌ دیفرانسیل ارائه میشود و با لاستیک‌هایي به عرض ۲۰۵ میلی ‌متر و پیشرانه‌ي ضعیف، مناسب طبیعت‌گردی و عبور از مسیرهای خارج جاده نخواهد بود.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

در مورد ایمنی 5 ستاره ذکر شده که اصلا واقعیت ندارد چون این اتومبیل در هیچ یک از سازمان هاي‌ معتبر هنوز تست نشده است. البته تا سال 2018 هیچ خبری از تست تصادف آن نبوده است.

تست تصادف و آپشن‌های ایمنی

مثل دیگر کراس‌اورهای چری، X22 هم به دلایل مختلف، از جمله نداشتن استانداردهای اتحادیه‌ي اروپا، در کشور های جهان اول حضور ندارد. بهمین دلیل مؤسسات معتبر آزمایش ایمنی، مثل بنیاد ایمنی خودروی اروپا «Euro NCAP» و سازمان بیمه‌‌ي خودرو های کشور آمریکا «IIHS»، تست تصادف از این ماشین نگرفته‌اند.

با این اوصاف، جالب است که در سایت اصلی چری چین و همچنین نماینده‌ي رسمی این اتومبیل در ایران، هیچ اشاره‌اي به میزان ایمنی X22 نمیشود و حتی گزارشی از نتیجه‌ي تست تصادف این ماشین در بنیاد ایمنی خودروی چین «C-NCAP» در معرض نیست.

تست خودرو چینی ایکس 22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

مقایسه ام وی ام x22

استقبال گسترده از MVM X22 ام وی ام ایکس 22 باعث شد تا ما در موردش مقاله اي کامل و جامع در سایت تالاب منتشر کنیم.

X22 که درحدود 3 ماه قبل در بازار ایران معرفی شد حالا توانسته گوی سبقت را از سایر برادران خود برباید و بدل به پر فروش ترین محصول مدیران ماشین شود.تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

گروه اتومبیل تالاب : این کراس اوور کوچک که بر روی پلت فرم مشترکی با مدل 315 و چری آریزو شکل گرفته است از پیشرانه اي 1.5 لیتری به قدرت 105 اسب بخار سود می برد و برخلاف تعداد زیادی از هم میهنان خود در نسخه اتوماتیک با گیربکس چهار سرعته عرضه می شود، نسخه دستی این اتومبیل نیز التیام هاي‌ را نسبت به مدل هاي‌ پیشین ساخت چری «ام وی ام» تجربه کرده است که از جمله مهم ترین انها می توان به بهود کیفیت مجموعه دیسک و صفحه و ارتقاء عملکرد گیربکس اشاره کرد.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

مدیران ماشین برای این مدل شعار “حس جوانی” را برگزیده است ودر راستای اثبات جوان پسند بودن این ماشین ظرف روزهای قبل امکان تجربه رانندگی با ام وی ام X22 را در پیست آزادی تهران برای مشتریان علاقه مند و خبرنگاران فراهم آورده بود.

چنین تست هایي در طول سال قبل نیز به شکل نسبتا منظم توسط مدیران اتومبیل انجام می شد و علاقه مندان میتوانند با مراجعه به وبسایت شرکت یا ثبت نام در نمایندگی هاي‌ فروش در چنین رویداد های حضور داشته باشند و قبل از خرید، رانندگی کوتاه با اتومبیل مورد نظر خودرا تجربه کنند.

با این اوصاف باید گفت که مدیران اتومبیل در زمینه بازار سازی و جلب نظر مشتریان، یکگام از سایر خودروسازان کشور جلوتر است و کمتر شرکت دیگری به شکل گسترده تا کنون حاضر شده تا امکان تست خودرو های خودرا برای مشتریان بالفعل و علاقه مندان فراهم کند.

حال به سراغ تست کوچک‌ ترین کراس اوور ام وی ام ودر پیست کوچک آزادی می‌رویم. با توجه به استقبال چشمگیر مشتریان از مدل اتوماتیک، اغلب افراد برای رانندگی با این نسخه ثبت نام کرده بودند و همین امر فرصت را برای خبرنگاران فراهم آورده بود تا مدل دنده دستی را در مدت زمانی بیشتری محک بزنند.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

ارتفاع MVM X22 از سطح زمین به 18 سانتی متر می رسد که با کراس اوور هاي‌ مشهوری مانند کیا اسپرتیج برابری می کند، هرچند به لطف طراحی هوشمندانه در نگاه نخست احساسی که بیننده منتقل می شود حتی بیشتر از اسپرتیج به خودرو های شاسی بلند نزدیک است و می توان گفت که X22 یک سر و گردن مرتفع تر از رقیبی نظیر ساندرو استپ وی یا چانگان CS35 بنظر می رسد.

از این جهت می توان تصور کرد که مهندسان چینی چالش هاي‌ زیادی را برای تنظیم فنربندی این ماشین پشت سر گذاشته اند اما در کمال تعجب X22 در پیچ ها پایدار تر از انچه که تصور داشتیم ظاهر شد و هندلینگ نسبتا خوبی را از خود به نمایش گذاشت.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

ضرایب دنده در نسخه دستی به گونه اي انتخاب شده که شتاب و کشش نسبتا قابل قبولی در دنده هاي‌ یک و دو تامین شود، شاهد این مدعا هرزگردی جزئی چرخ هاي‌ جلو در تعویض دنده از یک به دو است که از ضریب نسبتا سنگین دنده دو حکایت می کند.

البته در مسیر کوتاه و مستقیم پیست آزادی امکان رسیدن به دنده هاي‌ 4 و 5 وجود ندارد ولی با توجه به تجارب قبلی با X22 در مسیر هاي‌ اتوبانی باید گفت که این دنده ها در راستای کاستن از مصرف سوخت، تا حدی زیادی سبک درنظر گرفته شده اند و دنده 3 دراین میان نقش واسطه اي بین دو دنده سنگین نخست و دنده هاي‌ انتهایی سبک را بازی می کند.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

به هر روی باید گفت که علیرغم قدرت نه چندان زیاد پیشرانه، طراحی گیربکس نسبت به محصولات قبلی چری بادقت بیشتری انجام شده و این نکته را می توان به حساب هوشمندی چینی ها در توجه به بازخورد مشتریان گذاشت.

با توجه به افزایش ارتفاع مرکز ثقل MVM X22 به شکل قابل توجهی از سطح زمین فاصله گرفته و این نکته ایست که در زمان تغییر مسیرهای ناگهانی یا انجام حرکات نمایشی توسط راننده حرفه اي حاضر در محل به چشم می‌آید.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

در واقع وجود سامانه ESP در چنین خودرویی میتواند از بروز تعداد زیادی از حوادث پیش گیری کند اما متاسفانه این تکنولوژی در نسخه عرضه شده در بازار ایران نصب نشده است.

البته باید تاکید کرد که هندلینگ و پایداری ماشین برای انجام مانورهای عادی و رانندگی روزمره کاملا قابل قبول و منطقی بنظر می رسد و مهندسان چینی با سفت تر کردن فنربندی از حرکات گهواره اي بدنه «بادی رول» کاسته اند.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

در نسخه اتوماتیک نیز عملکرد گیربکس 4 سرعته قابل دفاع بنظر می رسد و برخلاف نمونه هاي‌ CVT، حس بهتری رابه راننده منتقل می کند، هرچند که با گذر دور موتور از حدود 5500 دور بر دقیقه حجم صدای ورودی به کابین قابل توجه بنظر می رسد اما نحوه تعویض دنده ها و تمایل موتور به افزایش دور از نکات مثبت تخت گاز رفتن با X22 است که می‌تواند نظر مشتریان جوان را هم به سوی خود جلب کند.

برای مثال در تست شتاب مقایسه اي بین مدل هاي‌ دنده دستی و اتوماتیک، برتری نسخه دنده دستی چندان چشمگیر نبود و این نکته حکایت از عملکرد خوب مدل اتوماتیک در تعویض دنده ها دارد.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

در واقع برای مشتریانی که درگیر ترافیک روزمره هستند، انتخاب نسخه اتوماتیک باعث نمی شود که ناچار به صرف نظر از قابلیت هاي‌ دینامیکی شوند.

البته با توجه به شتاب حدود 14 الی 15 ثانیه اي صفر تا صد، نمی توان MVM X22 را یک ماشین جوان پسند آتشین توصیف کرد و باید برای استفاده از چنین القابی برای عرضه مدل هاي‌ قدرتمندتر در آینده دست به دعا برداشت، اما می توان گفت که این شتاب نسبتا کُند برای معاشرت درون شهری کفایت می کند و اگر از طریق جاده هاي‌ کفی و غیر کوهستانی به سفر بروید، کار شما را در مسافرت نیز راه خواهد انداخت.


حتما بخوانید:   شاسی بلند جدید ایکس 22 محصول جدید مدیران خودرو + مشخصات و عکس


در مقابل ترمزها عملکرد خوبی را از خود به نمایش می گذارند و علیرغم فشار سنگین وارده در طی پیمودن دورهای متمادی درون پیست، اثری از کاهش توان یا تصعید شدن لنت ها دیده نمی شود.

در مجموع می توان گفت که MVM X22 با طراحی ظاهری جذاب، رنگ هاي‌ متنوع و مشخصات فنی قابل قبول به حق در زمره جذاب ترین خودرو های سگمنت خود قرار گرفته است و با صرفه نظر کردن از ماشین نه چندان هیجان انگیز نظیر ساندرو استپ وی، تنها باید با هموطن خود، یعنی چانگان CS35 رقابت کند که چندان از سوی سایپا حمایت نمی شود.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

گروه خودرو تالاب: قیمت خرید نقدی MVM X22 بسته به نوع گیربکس و مدل بدنه «معمولی یا اسپرت» بین 56 الی 65 میلیون تومان متغییر است اما مدیران اتومبیل شرایط فروش اقساطی متنوعی را نیز برای این محصول درنظر گرفته که باعث جلب نظر خیل عظیمی از مشتریان به سوی این کراس اوور جمع و جور شده است.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

قیمت نهائی و مقایسه با رقبا

نماینده‌ي رسمی چری در ایران، مدل تیگو ۲ رابا نام MVM X22 عرضه می کند. آستانه‌ي قیمت این ماشین برای مدل مجهز به جعبه‌دنده‌ي دستی و آپشن‌هاي‌ استاندارد، ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که با آپشن‌هاي‌ سری اسپرت، به ۵۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می رسد.

نمونه‌ي دنده‌ اتوماتیک X22، قیمت پایه‌ي ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد داشت که با آپشن‌هاي‌ کامل، ۶۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته می شود. تمامی این خودروها، با ۳ سال یا ۶۰ هزار کیلومتر گارانتی همراه خواهند بود.

بنظر میرسد نسخه‌ي دنده دستی با آپشن‌هاي‌ پایه و قیمتی درحدود ۵۷ میلیون تومان، جذابیت بیشتری برای بازار ایران داشته باشد؛ چرا که میتوان با اقساطی تا ۲۴ ماه همراه پیش‌پرداخت ۵۰ درصد نیز صاحب X22 شد.

این نمونه در شتاب‌گیری و عبور از شیب‌ها، عملکرد بهتری در مقایسه با نمونه‌ي مجهز به جعبه‌دنده‌ي خودکار دارد؛ ضمن این که معکوس‌هاي‌ ناگهانی نخواهد داشت و بازرسی بهتری به راننده می دهد. این موضوع درکنار مصرف سوخت کمتر، اختلاف قیمت ۸ میلیون تومانی با مدل دنده اتوماتیک را کاملا توجیه میکند.

قدرت کشش کم ایکس 22 کاملا مشخص میکند این ماشین یک ماشین شهری با ظاهری زیبا است.

تست رانندگی ایکس 22 «MVM X22» در روسیه هم انجام شد.

تعداد کراس‌اورهای کوچک چینی در بازار ایران روبه افزایش است و این خودروها با کلاس قیمتی زیر ۷۰ میلیون تومان، توان و قصد رقابت با برندهای دیگر کشورها نخواهند داشت؛ هرچند در نمونه‌هاي‌ گران‌تر، عملکرد بهتری دارند.

X22 در بازار ایران، با چانگان SC35 و لیفان X60 مقایسه میشود که به ترتیب با قیمت‌هاي‌ ۶۴ و ۶۷ میلیون تومان فروخته میشوند. با این اوصاف، نسخه‌ي ارزان‌قیمت X22، علی رغم کمبودهایی مثل پیشرانه‌ي ضعیف و نبود گیربکس اتوماتیک، بدلیل قیمت ۵۷ میلیون تومانی، عاشقان کراس‌اور را جذب خود میکند و از این نظر، در بازار کشورمان بی‌حریف خواهد بود.

از نظر عملکرد فنی، لیفان X60 با پیشرانه قدرتمندتر، بهتر از X22 با جعبه‌دنده‌ي خودکار محاسبه میشود؛ اما ظاهر بسیار خوب X22، برگ برنده‌ي MVM در کلاس کراس‌اورهای اقتصادی خواهد بود.

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

ایکس 22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

تست خودرو ایکس 22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

ایمنی ایکس 22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

خودروی MVM ایکس22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

ایکس 22

تست رانندگی با ام وی ام ایکس 22 - مشخصات فنی و ایمنی MVM X22

 

حتما بخوانید:  شرایط فروش اقساطی X22 با تحویل فوری در روز

 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت