بروزرسانی : 1 تیر 1400

نکاتی مهم در مورد شب ادراری کودکان

نکاتی مهم در مورد شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان را چگونه بر طرف کنیم ؟ 

شب ادراری می تواند برای تعداد زیادی از کودکان و مخصوصا پسران خردسال ایجاد شود در ادامه می‌توانید با دانستنی هایي در مورد شب ادراری کودکان تالاب را دنبال نمایید .

شب ادراری کودکان مشکل آزاردهنده اي برای والدین و کودکان است. اما آشنایی با علل این عارضه و روشهای درمانی موثر خواهد بود.

علت شب ادراری کودکان چیست؟ 

شب ادراری یکی از عارضه هاي شایع در کودکان محسوب می شود، عارضه اي که در تعداد زیادی از موارد موجب اذيت والدین و کودک می شود، پدر و مادرهای زیادی از خیس شدن‌هاي مداوم جای خواب کودک و دردسرهای شست و شو لباس ها و ملافه ها شکایت میکنند، افزون بر این ها شب ادراری موجب خجالت کودکان و حتی آسیب روحی نیز میشود اما خوشبختانه بر اساس گفته متخصصان اورولوژیUrology ، نود درصد شب ادراری‌ها خوش خیم بوده و نگران کننده نیست.

در ادامه با غلامحسین رضایی‌طلب، عضو مرکز تحقیقات اورولوژی بیمارستان لبافی‌نژاد و متخصص اورولوژی، درباره شب ادراری در کودکان ، علل و روشهای درمانی را بخوانید.

علت شب ادراری در کودکان چیست

 این بیماری در کودکان بسیار شایع است ودر پسران بیش از دختران دیده میشود. شب ادراری در سنین قبل از مدرسه بیماری محسوب نمیشود و بطور کلی 15 تا 20 درصد کودکان زیر سنین 7 سال مبتلا به شب ادراری هستند که به آن شب ادراری خوش خیم گفته می شود و این مشکل به مرور زمان خود بخود التیام پیدا میکند.

شب ادراری کودکان 50 درصد ارثی است
 40 تا 50 درصد شب ادراری در کودکان زمینه ارثی دارد، در صورتی که یکی از والدین در دوران کودکی‌ خود به شب ادراری مبتلا بوده باشند، به احتمال 40 تا 50 درصد فرزندشان نیز دچار عارضه شب ادراری می شود. البته اینگونه موارد نگران‌کننده نیست و شب ادراری خود بخود با افزایش سن در کودک التیام پیدا میکند.

یکی از علل بروز شب ادراری در کودکان تأخیر در تکامل مثانه است؛ یعنی مثانه با توجه به سن به میزان کافی رشد نمی کند و حجم مثانه در کودکان  مبتلا به این عارضه از میزان طبیعی کمتر است و با افزایش سن حجم مثانه به میزان طبیعی خود میرسد.

برای درمان شب ادراری کودکان چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟
به والدین کودکانی که فرزندشان پس از 6 سالگی دچار عارضه شب ادراری باشند توصیه می کنیم که فرزند خودرا نزد دکتر ببرند تا با معاینات بالینی سلامت کلیه، مثانه و مجاری ادراری کودک بررسی شود.

در مواردی شب ادراری ممکن است علامت یک بیماری باشد،مشکلات ساختمانی مثانه، سنگ مثانه، شب ادراری که همراه با بی اختیاری ادرار در طول روز یا همراه با سوزش باشد نیاز به بررسی هاي تخصصی دارد، بهمین دلیل توصیه میکنیم که پس از 6 سالگی والدین فرزند خودرا نزد دکتر ببرند تا با معاینه و بررسی‌هایي چون آزمایش و سونوگرافی از سلامت کودک خاطرجمعی حاصل کنند.

نکاتی مهم در مورد شب ادراری کودکان

یکی از علل بروز شب ادراری در کودکان تأخیر در تکامل مثانه است

علت شب ادراری در کودکان چیست

اگر کودکی پس از معاینات بالینی مشکلی نداشته باشد، درمان شب ادراری، خاطرجمعی بخشی به والدین و کودک برای کاهش عوارض است، همچنین درمان‌هاي رفتاری را توصیه میکنیم.

کودکان مبتلا به شب ادراری می‌توانند در طول روز به میزان مورد نیاز مایعات مصرف کنند اما  نظارت میزان مصرف مایعات در بعد از ظهر و شب و پرهیز از مصرف مواد غذایی ادرار آور چون چای و هندوانه از مواردی است که به منظور کاهش عارضه شب ادراری به والدین کودکان توصیه میکنیم، باید توجه داشت که این قبیل توصیه‌ها بعنوان رفتار درمانی شب ادراری محسوب میشوند.

به منظور افزایش حجم مثانه توصیه می کنیم کودکان در طول روز ادرار خودرا بیشتر نگه‌ دارند تا ظرفیت مثانه انها بیشتر شود، افزون بر این تخلیه ادرار قبل از خواب نیز یکی از دستورالعمل‌ها در کاهش شب ‌ادراری محسوب می شود.

بیماری هایي که باعث شب ادراری کودکان می شوند

در مواردی که والدین فرزند خود رابه دلیل شب ادراری نزد دکتر میبرند متخصصان اورولوژی برگشت ادراری، عفونت ادرار، مشکلات عصبی مانند تشنج، بیش  فعالی و یبوست را بررسی می کنند زیرا این عوامل موجب بروز شب ادراری میشوند در صورتی که این بیماری‌ها وجود نداشته باشند شب ادراری خوش خیم است و خود بخود درمان می شود.

یبوست موجب شب ادراری در کودکان می شود، در کودکانی که مبتلا به یبوست هستند بدلیل فشار روده به مثانه، کودک دچار شب ادراری می شود زیرا مثانه بدلیل فشار از طرف روده برای نگهداری ادرار ، ظرفیت کمتری خواهد داشت.

تشک‌هایي که شب ادراری کودکان را کم میکنند

امروزه تشک ها یا دستگاه‌هایي در بازار وجود دارند که با کمی خیس شدن  با زنگ هشدار کودک را از خواب بیدار می کنند؛ در واقع مکانیزم تشک‌هاي دارای زنگ هشدار به این صورت است که کودک یاد میگیرد که اگر حجم مثانه به میزان خاصی رسید از خواب بیدار شود و با مراجعه به سرویس بهداشتی مثانه خودرا تخلیه کند.

تنبیه شب ادراری ممنوع!
پزشکان با آزمایش ادرار و سونوگرافی علل خطرناک را بررسی میکنند ودر صورت نبود این علل شب ادراری خوش خیم محسوب و تا سن بلوغ خود بخود درمان می شود اما دراین موارد والدین باید صبر پیشه کرده و با کودکان رفتار خوبی داشته باشند.

به والدین توصیه می شود در صورتیکه کودکتان دچار شب ادراری است از تنبیه اجتناب کنید، زیرا تنبیه و فشار آوردن موجب تشدید شب ادراری می شود، هر چند که متاسفانه تعداد زیادی از والدین کودک خودرا دراین موارد تنبیه میکنند. توصیه ما این است که در کودکان مبتلا به شب ادراری در صورتیکه کودک توانست یک شب ادرار خودرا نگه دارد  وی را تشویق کنند، زیرا تشویق تاثیر مثبت در درمان شب ادراری دارد ودر کاهش آن موثر است.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت