علت های مبهم نخوابیدن درست نوزادان

علت های مبهم نخوابیدن درست نوزادان

چرا کودکم به راحتی به خواب نمیرود ؟

علت بد خوابی و نخوابیدن کودک می تواند علت های مختلفی داشته باشد. به همین جهت بهتر است این مقاله را کامل بخوانید.

 

وقتی کودک شما در خواب راه میرود، مسلما این مساله در الگوی خواب شما هم تاثیر میگذارد و ممکن هست منجر به افسردگی شما بشود.

از چه روش های خواباندن می توان کمک گرفت؟

به گزارش تالاب به کار بردن روش هایي که در ادامه ذکر میکنیم، می‌تواند به شما کمک کند تا فرزند خود راکه حدود 6 هفته سن دارد، راحت تر بخوابانید. در اجرای این راه اثبات قدم باشید و روشها آن را حتی در تعطیلات نیز اجرا کنید.

 

• با روحیه خوشحال و سرزنده در طول روز به کودک خود غذا بدهید و در طول شب نیز با آرامش و سکوت اینکار را انجام دهید. اینکار کمک می‌کند تا ساعت بدن فرزند شما تنظیم شود و تفاوت روز و شب را درک کند.

 

• به فرزند خود این اجازه را بدهید از 6 هفته گی تا 8 هفته گی، خودش بخوابد. وقتی او خواب آلوده اما هنوز بیدار هست وی را زمین بگذارید و به پشت بخوابانید. اگر همۀ وقت سعی کنید فرزندتان را شیر یا وی را تکان بدهید تا بخوابد، او به اینکار عادت میکند و دیگر نمیتواند خودش به تنهایی بخوابد. بنابراین، این مساله کاملا به شما بستگی دارد.

• یک عادت خوابی مشخص تعیین کنید. سعی کنید این عادت کوتاه و ساده باشد. مثلا وی را حمام کنید، پوشکش را عوض کنید، لباس راحت تنش کنید و برای او آواز بخوانید یا قصه تعریف کنید. حتی میتوانید با فرزند خود حرف بزنید. مطمئن شوید اتاق خواب کودک شما برترین مکان برای استراحت اوست. بهتر هست این کارها اکثر از 45 دقیقه طول نکشند.

 

• وسایل مطمئنی همچون پتو یا بالشتک هاي شکل دار به او بدهید. بد نیست چند دقیقه اي آن ها را نزدیک خود نگه دارید تا بوی شما را به خود بگیرند.

 

اگر به فرزند خود شیر میدهید می‌توانید مقدار از شیر سینه خود را روی یک تکه پارچه بچکانید. کودکان شامه بویایی قوی دارند و هنگامی که وحشت زده از خواب می پرند، استشمام بوی شما میتواند انها را آرام کند.

چرا کودک من درست نمی خوابد؟

• اگر فرندتان 4 یا 5 ماهه هست به او اجازه دهید راحت گریه کند. اگر بعد از زمین گذاشتن او، کودکتان گریه می‌کند حتما به او دقت کنید. به آرامی وی را نوازش کنید و سعی کنید حرف هاي مفید بزنید تا به آرامی بخوابد.

 

آرام اما قوی باشید. اتاق را ترک کنید و حدود 2 تا 5 دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره به فرزند خود سر بزنید. اینکار را چندین بار تکرار کنید تا او آرام بخوابد. می‌توانید فاصله زمانی را در هر زمان سر زدن، اکثر کنید.

 

•  اگر دوست دارید فرزندتان در رختخواب شما بخوابد، وی را در آغوش بگیرید. وی را آرام کنید و او به خوبی متوجه میشود که زمان خواب فرارسیده هست.

 

وی را در کنار خود بخوابانید و نوازش کنید، خودتان را به خواب بزنید و سعی کنید به او بفهمانید که زمان خواب هست. اگر فرزند شما 6 ماهه یا کوچک تر هست، بهتر و مطمئن تر هست درون ننو در کنار تخت شما بخوابد.

 

• روشهای آرام کننده کودک خود را با همسر خود نیز در بین بگذارید. به این ترتیب، می‌توانید با کمک هم به خواباندن فرزند خود اقدام کنید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده هست دیگر به شیر دادن شبانه او نیازی نیست و کودک میتواند به واسطه پدر خود نیز بخوابد.

 

• در طول روز میتوانید با در آغوش گرفتن کودکتان به او احساس امنیت و آرامش بدهید. اگر هنگام شب از خواب بیدار شد، سعی کنید علت آن را پیدا کنید. آیا پوشکش خیس شده هست؟ آیا لباس خوابش راحت هست؟ سردش شده هست و … .

 

منبع :روزنامه پزشکی ایران

جدیدترین مطالب سایت