بروزرسانی : 27 اردیبهشت 1397

4 تاثیر مفید خواندن شعر برای کودکان

4 تاثیر مفید خواندن شعر برای کودکان

تاثیر مفید خواندن شعر برای کودکان

در تربیت کودکان خود  باید به خواندن کتاب و نیز یاد گیری شعر کودکان خود دقت کنیم با ما در سایت تالاب باشید حتی بی‌ذوق‌ترین و کم قریحه‌ترین افراد -به لحاظ ادبی- هم می توانند دست‌کم چند شعر کوتاه دوران کودکی‌شان را از حفظ بخوانند.

این شعرها که مثل سایه تا آخر عمر ما را همراهی می کنند، قدرت زیادی در ساختن دیدگاه ما نسبت به زندگی حال و آینده‌مان دارند. بنابراین مهم هست که اولا برای کودکانمان شعر بخوانیم و دوما شعرهایی برای آن‌ها بخوانیم که پایه زندگی آتی آن‌ها را محکم‌تر کند.

شعر خواندن چه فواید دیگری برای کودک شما دارد؟

شعر خواندن به‌جز تأثیر بلندمدتی که در زندگی کودکان دارد، چند خاصیت بسیار مهم هم برای رشد قوای شناختی و کلامی آن‌ها دارد که چهار مورد از شاخص‌ترین این دلایل شامل موارد زیر میباشند:

 
1.  روان‌خوانی

معمولا نخستین چیزی که بچه‌ها موقع شعر خواندن به خاطر می‌سپارند، قافیه‌هاي آن هست. قافیه‌ها به کودکان کمک می کنند تا بتوانند آواهای نمونه در کلمات متفاوت را درک کنند و درنتیجه بتوانند روان‌تر بخوانند و حتی بعدها روان‌تر بنویسند.

2.  درک هر چه‌بهتر کلمات

در شعر کلمات لزوما به همان شکلی که در محاوره یا کتاب‌ها به کار میروند بهرهگیری نمیشوند، برای مثال گاهی کلمه‌اي کوتاه‌تر میشود یا در اساس‌اي قرار می‌گیرد که معنای آن را به‌طور کامل تغییر می دهد. شعرهای کودکان هم با این که ساده میباشند اما به‌طور کامل از این قبیل بازی‌هاي ادبی به دور نیستند. درنتیجه شعر خواندن به بچه‌ها کمک می کند تا یاد بگیرند که گاهی ممکن هست شکل کلمه‌اي عوض بشود اما همان معنی را داشته باشد و یا برای فهمیدن معنی کلمه‌ها باید به اساس‌اي که کلمه در آن قرارگرفته هست هم دقت داشته باشد. کسب این مهارت‌ها به بچه‌ها کمک می کند تا در آینده بتوانند به‌خوبی از عهده خواندن و درک متن‌هاي طولانی و پیچیده بربیایند.

3. معرفی مفاهیم ادبی

وقتی برای بچه‌ها شعر می خوانیم، کلماتی هم مطرح می‌شوند که به‌اصطلاح بزرگ‌ترها جزء صنایع ادبی میباشند مثل تشبیه، استعاره و… . این کلمات معمولا مورد سؤال بچه‌ها قرار میگیرند و پاسخی که شما به سوالات آن‌ها می دهید، فرصت مغتنمی هست که به زبان ساده کودکان با این مفاهیم آشنا بشوند. آشنایی با این مفاهیم میتواند دانش زبانی کودک شما را بالاتر ببرد و نویسنده بهتری از او بسازد.

4. تقویت حافظه

به خاطر سپردن شعر به بچه‌ها کمک می کند تا تلفظ صحیح کلمه‌هاي اخیر را  یاد بگیرند. این اتفاق باعث میشود که آن‌ها هم در خواندن قویتر باشند و هم در برقراری ارتباط با دیگران آدم‌هاي پیروز‌تری بشوند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت