بروزرسانی : 20 دی 1402

معضل زندگی با افراد سیگاری

معضل زندگی با افراد سیگاری

زندگی با افراد سیگاری

متاسفانه امروزه سیگار معضلی برای خانواده و جوان هاي ما شده هست و سیگار هم موجب استرس و ضربان قلب و .. میشود .

گرچه این باور همین جا به اتمام نمیرسد و انها گمان می كنند كه چون سیگار جزء مواد مخدر محسوب نمیشود هر لحظه كه بخواهند و اراده كنند قادر به ترك آن خواهند بود در حالیكه سیگار هم مثل تمام دخانیات دیگر اعتیاد آور هست و ترك آن بسیار سخت میشود. دیدنی آنكه بسیاری زا متخصصان سیگار را سرنخ و مادر تعداد زیادی از اعتیادها معرفی می نمایند.

با دقت به رواج این باورهای غلط در بین جوانان به خصوص پسران باید به امر ازدواج این قشر نیز دقت ویژه داشت. آیا از دید متخصصین و مشاوران، ازدواج با فرد سیگاری اشكالی ندارد؟

آیا سیگاری نبودن فرد مقابل چه دختر و چه پسر را باید جزء معیارهای همسر آینده مان در نظر بگیریم؟ سیگاری بودن یا نبودن فرد مقابل چه تاثیراتی بر زندگی مشترك دارد؟ و …

معضل زندگی با افراد سیگاری

پاسخ جوانان به سوالات بالا بیش از دو حالت نیست:

بعضی معتقدند فرد سیگاری با فرد معتاد هیچ فرقی نداشته و به هیچ عنوان نباید با آن ها ازدواج كرد. بعضی دیگر برعكس معتقدند كه سیگاری بودن عیب محسوب نشده و مشكلی در زندگی آن ها ایجاد نمی كند.

معمولا استدلال این افراد برای این طرز فكر، زندگی نزدیكانی چون پدر و مادر یا عمو و دایی شان می باشد كه در عین سیگاری بودن علی الظاهر مشكلی ندارند و به خوبی زندگی می كنند.

برای آشنایی با مشكلات و معضلات زندگی با فرد سیگاری بهتر هست با ما همراه شوید:

1.تغییر در چهره:

سیگار كشیدن باعث ایجاد بعضی تغییرات در چهره و ظاهر افراد شده و صد گرچه بر زیبایی آن ها تاثیر بسیاری دارد. معمولا همسران افراد سیگاری پس از مدتی از دركنار آن ها بودن دچار شرم شده و نمیخواهند فرد مقابل را بعنوان همسر خود به جامعه و دوستانشان معرفی نمایند.

– زرد شدن و از بین رفتن دندانها: تماس مداوم دود سیگار با دندانها باعث زرد شدن و فاسد شدن انها میگردد.

– لاغری بیش از حد

– ایجاد چین و چروك بسیار بر روی دست ها و صورت

– ریزش یا سفیدی موها زود از موعد

– و …

معضل زندگی با افراد سیگاری

2.ابتلا به مریضی هاي جسمی گوناگون:

معمولا افراد سیگاری پس از چند سال دچار اختلالات و مریضی هاي جسمی بسیاری میشوند.

– سرطان: بیش از ‌4ظ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد به همین علت احتمال ابتلای افراد سیگاری به سرطان هایي چون سرطان ریه، حنجره، پوست، زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق، سرطان بینی، مری، معده، رحم و … بسیار بالاست.

– مریضی هاي قلبی:

دود سیگار باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته میشود.

سیگار كشیدن باعث ایجاد بعضی تغییرات در چهره و ظاهر افراد شده و صد گرچه بر زیبایی نها تاثیر بسیاری دارد. معمولا همسران افراد سیگاری پس از مدتی از دركنار نها بودن دچار شرم شده و نمیخواهند فرد مقابل را بعنوان همسر خود به جامعه و دوستانشان معرفی نمایند

– ایجاد ضایعه در شنوایی و بینایی:

معمولا افراد سیگاری پس از مدتی دچار آب مروارید و بعضی ضایعات در گوش كه باعث كم شنوایی شان میشود.

– نیکوتینی كه در سیگار وجود دارد، اثر اعتیادآور دارد و شخص تدریجی زمان به آن عادت می کند و مثل بقیه اعتیادها، تدریجی مقدار مصرف و نیاز به نیکوتین بالا می‌ رود و بالطبع تعداد مصرف هرروز سیگار نیز باید افزایش یابد و با عدم مصرف آن، علایم قطع نیکوتین مثل عصبانیت، پرخاشگری و زودرنجی در فرد ایجاد میشود.

– و …

3. ایجاد مشكلات خانوادگی

– احتمال تاثیر پدر یا مادر سیگاری بر فرزندان آینده و سیگاری شدن انها بسیار چندان هست.

– دود ناشی از سیگار كه در محیط منزل وجود دارد باعث ابتلای افراد سالم خانواده به خصوص نوزادان وكودكان به بسیاری زا مریضی هاي ریوی و سرطان ها میشود.

منبع :elmineh.ir

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت