افکار منفی چه دردسرهایی میتواند داشته باشد !

افکار منفی چه دردسرهایی میتواند داشته باشد !

افکار منفی در زندگی 

فکر هاي منفی میتواند تاثیر گذاری بسیار زیادی در زندگی باشد و بیماری هایي هم چون افسردگی و بیماری هاي عصبی را برای شما به بار بیاورد . 

 

ما در دنیای شلوغ و پر سر و صدا زندگی می‌کنیم. بیشتر وقت ها چنان سر و صدای زیادی اطراف ما وجوددارد که نسبت به آن بی توجه میشویم. در حقیقت، ما سرو صدا را بعنوان پس زمینه اي برای زندگی خود می پذیریم.

 

این تا زمانی است که در می‌یابیم از مکالمات کنار گذاشته شده ایم و وادار هستیم صدای تلویزیون را بیش از پیش زیاد کنیم، زیرا قادر به شنیدن صدای آن نیستیم.

 

به گزارش تالاب به نقل از “کر2″، حتی سر و صداهای روزمره مانند لوازم خانگی و دستگاه پخش کننده موسیقی قابل حمل می‌توانند به آرامی توانایی شنوایی شما را کاهش دهند. بنابر گزارش موسسه ملی ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی ایالات امریکا «NIDCD»، قرار گرفتن در دسترس سر و صداهای بلند و طولانی مدت می‌تواند به ساختارهای حساس در گوش داخلی آسیب وارد کرده و موجب ناشنوایی ناشی از سر و صدا «NIHL» شود. ناشنوایی می‌تواند چنان تدریجی باشد که تا زمان تبدیل شدن به مشکلی بزرگ متوجه آن نشوید. و این می‌تواند مشکلی دائمی باشد.

 

قرار گرفتن در دسترس سر و صداهای فوق العاده بلند، مانند صدای شلیک گلوله یا انفجار، می‌تواند بلافاصله موجب پارگی پرده گوش یا آسیب دیدگی استخوان هاي موجود در گوش میانی شود. گاهی اوقات، این شرایط موقتی است و شنوایی طی چند روز باز می‌گردد و همچنین میتواند شرایطی دائمی باشد.

 

5 سر و صدای روزمره که می‌توانند به شنوایی شما آسیب وارد کنند

سر و صداهای شهری: ترافیک سنگین، مترو، موتورسیکلت ها، آژیرها

ابزارهای رسیدگی به حیاط و باغ: چمن‌زنها، دستگاه هاي دمنده برای گرد آوری برگ ها

ابزارهای برقی: دریل، اره برقی، مته هاي سوراخ کننده سنگ

موسیقی: دستگاه هاي پخش کننده موسیقی قابل حمل با هدفون، کنسرت هاي راک

لوازم خانگی: مخلوط کن ها، دستگاه هاي غذاساز، خشک کن ها

 

صدا بر مبنای دسی بل اندازه گیری می‌شود. بنابر گزارش موسسه ملی ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی کشور آمریکا، قرار گرفتن طولانی مدت در دسترس سر و صداهای بیش از 85 دسی بل می‌تواند به شنوایی آسیب وارد کند. بدون محافظ، شما باید قرار گرفتن در دسترس سر و صداهای بالاتر از 100 دسی بل رابه کمتر از 15 دقیقه محدود کنید. بیش از یک دقیقه قرار گرفتن در دسترس سر و صدای بیش از 110 دسی بل یا بیشتر نیز شما را در دسترس خطر ناشنوایی دائمی قرار میدهد.

افکار منفی چه دردسرهایی میتواند داشته باشد !

افکار منفی را به مثبت تبدیل کنید

 

سر و صداهایی که در منطقه خظر قراردارند

خشک کن: 80 تا 90 دسی بل

مخلوط کن یا غذاساز آشپزخانه: 80 تا 90 دسی بل

ترافیک شهری سنگین: 85 دسی بل

چمن‌زن برقی: 90 دسی بل

مترو: 90 دسی بل

موتورسیکلت: 90 تا 95 دسی بل

دریل دستی یا بادی: 100 دسی بل

اسنوموبیل: 100 دسی بل

کنسرت راک: 105 تا 100 دسی بل

اره برقی: 105 تا 110 دسی بل

دستگاه پخش کننده موسیقی در بالاترین حد صدا: 105 تا 110 دسی بل

چمن‌زن بنزینی: 106 دسی بل

خودرو برف‌روب: 106 دسی بل

آژیرها: 110 تا 140 دسی بل

مته سوراخ کننده سنگ: 130 دسی بل

ترقه و سلاح قابل حمل: 140 تا 150 دسی بل

 

صداهای بی خطر

صحبت کردن به صورت نجوا: 30 دسی بل

موتور یخچال: 30 تا 45 دسی بل

مکالمات معمولی: 60 دسی بل

اتومبیل ظرفشویی: 60 دسی بل

خشک کن لباس: 60 دسی بل

ترافیک متوسط: 70 دسی بل

جاروبرقی: 70 دسی بل

زنگ هشدار ساعت: 70 دسی بل

 

چگونه از شنوایی خود محافظت کنیم

اندازه گیری شدت یک صدا دشوار است، اما اگر وادار هستید برای این‌که شنیده شوید، فریاد بزنید یا نمیتوانید صدای فردی که سه فوت «91 سانتیمتر» از شما فاصله دارد را بشنوید، احتمالا در منطقه خطر قرار دارید. اگر قدرت شنوایی شما کاهش یافته یا صدای وز وز یا زنگ زدن در گوش هاي خودرا تجربه میکنید، ممکن است با آسیب دیدگی شنوایی خود مواجه باشید.

 

از قرار گرفتن در دسترس سر و صداهای بلند و طولانی مدت پرهیز کنید، اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد می‌توانید اقدام هاي احتیاطی مناسب را مدنظر قرار دهید.

 

صدای دستگاه هاي پخش کننده شخصی نباید بیشتر از نصف باشد.

 

بنابر گزارش انجمن گفتار-زبان-شنوایی کشور آمریکا، قرار دادن پنبه در گوش ها کمکی نخواهد کرد. از گوش‌گیرهایی که اندازه آن مناسب با کانال گوش انتخاب شده است، استفاده کنید. یا از روگوشی هایي استفاده کنید که گوش رابه طور کامل می پوشاند و به اندازه کافی برای مسدود کردن سر و صدا تنگ هستند.

 

شما به اندازه اي سرسخت نیستید که به سر و صداهای بلند عادت کنید. اگر به انها عادت کرده‌اید، احتمالا بدلیل از دست دادن قدرت شنوایی است.

 

جدیدترین مطالب سایت