مهم ترین نهاد یک جامعه

مهم ترین نهاد یک جامعه

نکاتی مهم و خواندنی در مورد مهم ترین نهاد یک جامعه

 

همین حس آزردگی و مانند اینها می تواند روی کیفیت روابط شما با دیگران اثر منفی بگذارد.

 

یا اگر به عنوان یک پدر از یک روز کاری خسته کننده و پر مشغله به خانه بیایید و فرزند نوجوان تان بی توجه به خستگی شما در همان لحظه اول جلو بدود و پول زیادی بخواهد تا با دوستانش به گردش برود، آزرده خاطر خواهید شد و شاید با خشم و عصبانیت سرش داد بکشید که چقدر خودخواه و بی ملاحظه است.

 

داشتن یک خانواده سالم؛ شاد و سرشار از عشق و محبت آرزوی هر پدرومادری است، ولی متاسفانه بسیاری از ما نمی دانیم چطور باید به این هدف برسیم. در این مجال درباره روش های ایجاد چنین خانواده ای صحبت می کنیم.

 

مهم ترین نهاد یک جامعه

 

با هم غذا بخورید.

غذا خوردن دسته جمعی و بر سر یک سفره باعث می شود که فرزندان با پدر ومادر احساس نزدیک بیشتری کنند و امکان بروز اختلالات خوردن و افسردگی در نوجوانان هم کاهش یابد. ولی این به آن معنا نیست که مانند یک سربازخانه برای غذا خوردن در کنار هم ساعت مشخصی تعیین کنید.

 

اگر کار شما یا مدرسه و کار فرزندان تان به گونه ای است که نمی توانید همه وعده های غذایی را دور هم باشید، سعی کنید تا جای ممکن و زمانی که همه در خانه هستند با هم غذا بخورید.

 

مثلا صبح های جمعه صبحانه ای متفاوت و مفصل تر از روزهای دیگر تدارک ببینید و در کنار هم به برنامه های شاد رادیو یا تلویزیون گوش کنید.

 

سعی کنید در روز جمعه که اکثر افراد خانواده خانه هستند، غذا را با هم بخورید .از دلخوری هایی که از هم دارید صحبت نکنید و فقط حرف های شاد و خوشایند بزنید.

 

خاطره این غذا خوردن دسته جمعی در خاطره شما و به خصوص فرزندان تان حک خواهد شد و روی کیفیت روابط اعضای خانواده تاثیر خوبی خواهد گذاشت.

 

مهم ترین نهاد یک جامعه

 

اوقات بیشتری را در خانه و با هم بگذرانید

بیشتر بچه ها وقتی در کنار پدر و مادرشان هستند و آنها برایشان کتاب می خوانند یا برایشان صحبت می کنند، بیش از زمانی که مدام مهمانی بروند، خوشحال و راضی خواهند بود.

 

بودن در کنار پدر و مادر در محیط امن و آشنای خانواده و در کنار والدینی که به آنها محبت می کنند و با آنها حرف می زنند برایشان بسیار دلنشین تر از رویارویی با افراد غریبه و شام خوردن سر یک میز ناآشناست. کتاب خواندن با صدای بلند برای بچه ها و به خصوص بچه های کوچک، توان آنها را برای برقراری ارتباط با دیگران بالا خواهد برد.

 

پذیرای دوستان فرزندان تان باشید

مانع نشوید که فرزندانتان با دوستانشان معاشرت یا آنها را به خانه دعوت کنند.بچه ها وقتی پا به دوره نوجوانی می گذارند نیازشان به داشتن دوست و کسی که ویژگی های مشترکی با آنها داشته باشد، بیشتر خواهد شد.

 

دوستان آنها را به خانه دعوت کنید تا از نزدیک با آنها آشنا شوید. شما با مشاهده اخلاق و رفتار دوستان فرزندانتان بیشتر می توانید فرزندان خود را بشناسید.

 

قوانینی برای خانه وضع و آنها را اجرا کنید

دکتر اسکات هالتزمن، نویسنده کتاب «رازهای خانواده خوشبخت» می گوید، خانواده هایی که به قوانین روشن و مشخصی پایبند هستند، خوشبخت تر زندگی می کنند . او عقیده دارد:

 

«ممکن است فرزند شما بگوید که می خواهد آزاد باشد ولی ته دلش از این آزادی می ترسد.» سعی کنید همه اعضای خانواه بخصوص فرزندان؛ قوانین خانواده را بشناسند و به آنها پایبند باشند.

 

البته شما هم باید قوانینی وضع کنید که عاقلانه، ضروری، قابل اجرا و منطقی باشد و اجرای آنها به بهبود امنیت خانواده و سلامت جسم و روان اعضای خانواده کمک کند. اگراین قوانین غیر منطقی و غیرضروری باشد؛ فقط وضعیت خانواده را بدتر می کند.

 

 

به مسافرت بروید

مسافرت رفتن جریان عادی زندگی را تغییر می دهد و باعث می شود که اعضای خانواده چند روز را کنار هم بگذارنند و برای انجام کارها با یکدیگر همکاری کنند. کاری کنید که فرزندان تان بفهمند آنها مرکز جهان نیستند و می توانند روی محیط اطراف شان اثر بگذارند.

 

دکتر هالتزمن می گوید؛ بودن در یک مکان جدید موجب ترشح دوپامین در مغز و ایجاد احساس شادی می شود. افراد خانواده را به هم نزدیک می کند.

 

مهم ترین نهاد یک جامعه

 

از گذشته خوب تان با فرزندان تان صحبت کنید

اگر والدین شما فوت کرده اند و یا در کشور یا شهر دیگری زندگی می کنند که فرزندان تان آنها را نمی بینند و چیز زیادی در باره شان نمی دانند، عکس های آنها را به فرزندان تان نشان دهید و از خاطرات خوبی که با پدر و مادرتان داشته اید، صحبت کنید.

 

این کار باعث می شود فرزندان شما حس کنند به خانواده بزرگ تری غیر از پدر و مادر و خواهر و برادرشان تعلق دارند. از خواهرها و برادرهای خودتان هم با بچه ها صحبت کنید و از خاطرات خوش و ماجراهای جالبی که برای تان پیش آمده حرف بزنید.

 

 

درباره پول جروبحث نکنید.

زن و شوهرها بیش از هر چیز درباره پول با هم دعوا و جروبحث می کنند. سعی کنید مشکلات مالی تان را به حداقل برسانید و جلوی بچه ها به خاطر پول با هم دعوا نکنید. وقتی می خواهید از مسائل و مشکلات مالی حرف بزنید به سه نکته دقت کنید. اول اینکه همه مسائل را بدون هیچ مخفی کاری از هم بیان کنید.

 

اگر چیزی را از هم مخفی کنید، بر مشکلات تان اضافه خواهد شد.ابتدا یک هدف مالی (مثلا عوض کردن خانه یا خرید یک خودروی جدید یا راه انداختن یک کسب و کار) و سپس تمام چالش های مالی آن را مشخص کنید.

 

قرض هایی که از دیگران گرفته اید، وام هایی که از بانک گرفته اید و باید به بهره به بانک برگردانید و هزینه های جاری زندگی از آن جمله اند.

 

در مرحله بعد در باره اینکه چطور این هزینه ها را کاهش دهید، حرف بزنید و تصمیم بگیرید. در باره روش های پول خرج کردن افراد خانواده، روش هایی برای صرفه جویی در مخارج و اینکه چطور با داشتن هزینه های جاری به اهداف مالی تان برسید، با هم صحبت کنید و در نهایت با همفکری هم تصمیم درستی بگیرید.

 

جدیدترین مطالب سایت