ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

چگونه پدر خوبی باشیم؟

علل هاي‌ مختلف وجوددارد برای تعیین پدر خوب و پدر بد بودند اما اگر فکر می‌کنید رابطه شـما و فرزندتان اونجوری کـه باید و شاید خوب نیست حتماً بـه شـما توصیه میکنیم کـه مطلب پایین را کامل بخوانید.

 

نقش پدر همیشه در دنیای مدرن امروز درحال تغییر اسـت بدین منظور توصیه ها و نکات این قسمت از نمناک را بـه دقت بخوانید تا بـه یک پدر دوست داشتنی و حامی تبدیل شوید.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

پدر بودن یعنی چه؟

با تغییر در جامعه و خانواده سنتی، نقش پدر نیز تغییر میکند. نکاتی کـه در این مقاله ذکر شده اسـت بـه پدران کمک می‌کند تا عزت نفس رادرکودکان تقویت کنند.

 

خانواده هاي‌ امروزی متنوع تر هستند اما در طول سه دهه گذشته تغییرات اجتماعی از جمله:افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار، نرخ طلاق و ازدواج مجدد باعث تغییراتی در نقش مادرانه و پدرانه شده اسـت.

 

روابط یک پدر با فرزند پسر و دختر متفاوت اسـت. تغییر در سبک فرزند پروری باعث شده اسـت تا مردان وظایف بیشتری بـه تعهدات خود بـه عنوان پدر و شریک زندگی داشته باشند.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

پدر امروزه بـه احتمال زیاد برای راهنمایی و تربیت پدرانه خود از تجربیات کودکی اش بهره نمیگیرد زیرا با چالش هاي‌ پیچیده و متنوع پدران مدرن روبه‌رو خواهد شد.

 

روابط محبت آمیز پدر با کودک سبب پیشرفت دستاورد هاي‌ کودک، محبوبیت بین همسالان و سازگاری بیشتر می‌شود. پدرانی کـه به طور خودسرانه خواسته هاي‌ خودرا بـه کودکانشان تحمیل نمیکنند بـه ارتقا صلاحیت در ان ها کمک بزرگی خواهند کرد.

 

ویژگی های یک پدر خوب

1.با فرزند خود وقت بگذرانید

این‌که یک پدر چگونه زمان خودرا بـه فرزندانش اختصاص می‌دهد نشان دهنده ان اسـت کـه کودک برای او مهم اسـت. بچه ها بـه سرعت رشد می‌کنند پس الان زمان پیوند پدری اسـت. بدین منظور روش هاي‌ سرگرم کننده فراوانی چون یک بازی فوتبال و یا نواختن یک موسیقی و جود دارد تا این پیوند ایجاد شود.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

2.عشق بورزید

عشق ورزیدن در انسان ذاتی اسـت و تمامی کودکان بـه حد معقولی بـه ان نیاز دارند. پدر ها باید این امر را درنظر بگیرند و رفتار مطلوبی داشته باشند زیرا عشق ورزیدن بـه کودک می فهماند وی را چقدر دوست دارید.

 

3.الگو فرزندتان باشید

پدر ها الگوی اصلی برای فرزندان خود هستند چه کودکان ان را درک کنند و چه نکنند. دختری کـه وقت خودرا با یک پدر دوست داشتنی می‌گذارند لیاقت احترام یک پسر را دارد و با چگونگی برخورد با شریک زندگی خود آشنا میشود. پدران با نشان دادن صداقت، فروتنی و مسئولیت پذیری بـه فرزندان خود درس زندگی خواهند آموخت.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

4.شنونده خوبی باشید

پدران باید درسنین جوانی با فرزندان خود درباره ي موضوعات مختلفی گفت‌وگو داشته باشند تا ان ها موضوعات پیرامون خودرا آسان تر درک و مدیریت کنند. شـما باید برای ایده ها و مشکلات کودک خود شنونده خوبی باشید زیرا ان ها دارای سوالات و شخصیت هاي‌ مختلفی هستند.

 

5.معلم فرزندتان باشید

برای آنکه پدر خوبی باشید باید اعمال درست و غلط را بـه فرزندانتان آموزش دهید و ان ها را ترغیب بـه انجام عمل درست کنید. کودکان از پدر خود درس اساسی زندگی را می آموزند.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

6.عاشق همسرتان باشید

دربخش خانواده تالاب بارها گفته ایم کـه والدینی کـه بـه یک دیگر احترام می گذارند بـه فرزندانشان این خاطرجمعی را می‌دهند کـه محیطی امن برای پرورششان فراهم شده اسـت.

 

هنگامی کـه فرزندان احترام گذاشتن والدینشان را میبینند نقش پدر پررنگ تر شده و بهتر پذیرفته میشود درنتیجه سبب میشود او از احترام بیشتری برخوردار شود.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

7.به فرزندانتان حق انتخاب بدهید

بـه فرزند خود بیاموزید تا مهم باشد. بچه ها مانند هربزرگسالی آزادی عمل و تصمیم گیری را دوست دارند. وظیفه یک پدر ان اسـت کـه بـه انها اجازه دهد تا تصمیم گیری کنند البته در اموری کـه شـما تعیین کرده باشید ودر چارچوب کنترل شـما.

 

8.صبور باشید

از کوره در رفتن و خشمگین شدن آسان تر از صبور بودن اسـت. با این حال بخاطر بسپارید کـه هنگام عصبی شدن نفسی عمیق کشیده و یا پیاده روی کنید زیرا صبر و شکیبایی ارتباطتان با کودک را حفظ می‌کند.

 

9.نه گفتن را بیاموزید

در حالی کـه لازم اسـت گاهی بـه کودک آزادی داد باید محدودیت هایي را نیز درنظر بگیرید زیرا درصورت عدم تعیین محدودیت با بزرگ شدن ان ها مشکلاتی خواهید داشت. بـه ان ها بیاموزید هنگامی کـه طی یک امر بـه ان ها جواب نه داده اید پس این نه گفتن شـما محکم و پابرجاست.

 

10.از همسر خود راهنمایی بگیرید

برای انجام امور مربوط بـه کودک از همسر خود راهنمایی بگیرید و با این فکر کـه همسر شـما بـه بیشتر از شـما میداند، از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نکنید.

 

باید بدانید همسرتان هرآنچه در خصوص پرورش کودک میداند، با تجربه و تمرین بـه دست آورده اسـت بنابر این شـما هم با تمرین و تلاش بیشتر میتوانید بـه بهترین شکل این کارها را انجام دهید.

 

11.به آنها استقلال را بیاموزید

از سنین کودکی بـه فرزند خود مستقل شدن را بیاموزید. اموری چون تمیز کردن کردن اتاق و جابجایی لباس و… را بـه او بسپارید زیرا این امر سبب تقویت اعتماد بـه نفس او نیز خواهد شد.

 

ویژگی های یک پدر خوب (بهترین پدر باشیم)

 

تعداد کمی از وقایع زندگی نقش پدر را تغییر می‌دهد. مسئولیت پدر از اهمیت والایی برخوردار اسـت و پاداش مهربانی یک پدر احترام وی را در آینده تضمین خواهد کرد. با رعایت و بـه کارگیری نکات فوق میتوانید پدری حامی و دوست داشتنی باشید.

 

پدر خوب بودن از نگاه روانشناسی می‌تواند در آینده فرزند ها تاثیر بسزایی داشته باشد برای مثال اگر شـما خودتان آدم موفقی باشید و بـه همسرتان عشق ورزید احتمال ۹۰ درصد فرزندتان هم شبیه شـما خواهد شد نکاتی کـه بالا برایتان گفته ایم بـه شـما کمک میکند کـه پدر بهتری باشید.

جدیدترین مطالب سایت