بروزرسانی : 15 شهریور 1402

چرا از دیگران تشکر کنیم؟ (20 مزیت تشکر)

چرا از دیگران تشکر کنیم؟ (20 مزیت تشکر)

چرا از دیگران تشکر کنیم ؟ آیا می دانستید شکر گزاری برای مغز و بدن شما بهتر اسـت. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از دلایلی که چرا از یک دیگر تشکر کنیم را منتشر کرده ایم.

چرا از دیگران تشکر کنیم؟

بـه خودی خود، یک فرد سپاسگزار بودن یک چیز خوب اسـت. اندکی زیبایی هرگز بـه درد نمی‌خورد اما کیفیت با تعدادی از مزایای سلامت روانی و جسمی شگفت‌انگیز همراه اسـت. برای اثبات، فقط کمی وقت خودرا با کسی بگذرانید که در کل بیشتر از بقیه قدردان اسـت. شما بـه سرعت خواهید دید که انها نسبت بـه افراد معمولی شادتر، کمتر خشمگین هستند و حتی ذهن تیزتری دارند.

و این فقط نوک کوه یخ اسـت! اگر چه همیشه نمی توانید ان را ببینید، اما فواید شکرگزاری حتی فراتر از مغز اسـت، قلب فرد را سالم‌تر میکند و بـه خواب‌های‌ بهتر و ترمیمی‌تر منجر می شود. کافی اسـت که یک پسر یا دختر بخواهد بـه هر اقدام کوچکی، مهم نیست که چقدر کوچک و یا حتی فقط برای ضربه زدن، “ممنون” بگوید. 

1. شما را خوشبین تر می کند.

شما را خوشبین تر می کند.

جای تعجب نیست که یکی از بزرگ ترین مزایای شکرگزاری این اسـت که دیدگاه بهتری نسبت بـه زندگی بـه شما داده می شود. دریک مطالعه از دانشگاه میامی، روانشناسان دریافتند افرادی که در طول هفته چیزهایی را که برایشان شکرگزار بودند یادداشت می کردند، در مقایسه با کسانی که در مورد چیزهایی که آن ها را آزار می‌داد مینوشتند و کسانی که بـه سادگی در مورد آن ها روزانه مینوشتند، خوشبین‌ترین افراد بودند. 


مطالب مشابه : تعریف و تمجید کردن از دیگران چه تاثیری بر روی آنها دارد؟


2. روحیه شما را تقویت می کند.

روحیه شما را تقویت می کند.

اگر زمانی در حال بدی هستید، فقط قدردانی خودرا بـه کسی نشان دهید و روحیه شما فوراً التیام می‌یابد. بدیهی اسـت که چیزی بـه سادگی دادن نامه اي برای ابراز قدردانی بـه کسی میتواند تأثیر عمیقی بر سطح شادی شما داشته باشد.

3. به شما کمک می کند سخت تر کار کنید.

به شما کمک می کند سخت تر کار کنید.

اگر با کارمندان بی انگیزه سر و کار دارید، نشان دادن کمی قدردانی بـه انها ممکن اسـت کمک کننده باشد. محققان مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند که وقتی برای جمع‌آوری کمک‌های‌ مالی دانشگاه قبل از شیفت کاری صحبت میکردند، در مقایسه با کسانی که برای کار بدون چت فرستاده میشدند، 50 درصد بیشتر تماس گرفتند.

4. این رابطه شما را پررونق نگه می دارد.

این رابطه شما را پررونق نگه می دارد.

تنها چیزی که هر زن یا شوهری میـــخواهد این اسـت که بداند اعمال کوچک محبت‌آمیز انها بی‌توجه نمیماند. با ابراز قدردانی از رابطه خود، می توانید خاطرجمعی حاصل کنید که ازدواج شما شاد و سالم باقی می‌ماند و هم شما و هم شریک زندگی تان بـه اندازه کافی راضی هستید.

5. این باعث می شود که شما بخواهید وارد باشگاه شوید.

این باعث می شود که شما بخواهید وارد باشگاه شوید.

افرادی که از نظر ظاهری بیشتر سپاسگزار هستند، فعال تر نیز هستند. مطالعات متعددی ارتباط بین میزان قدردانی افراد و تعداد سفر های آن ها بـه باشگاه را نشان داده اسـت، با یک مطالعه نشان داده شده اسـت که افرادی که هفته نامه قدردانی داشتند، تقریبا یک و نیم ساعت در هفته بیشتر از گروه بازرسی کار می کردند.

6. به شما کمک می کند بهتر بخوابید.

از آنجایی که افکار منفی و شک بـه خود تمایل دارند ما را در شب بیدار نگه دارند، جای تعجب نیست که تمرکز بر نکات مثبت زندگی شما این توانایی را دارد که بـه شما کمک کند بهتر بخوابید. فقط یادداشت چند چیز که برای انها سپاسگزار هستید قبل از این که بد شود باید بـه شما کمک کند سریع تر چرت بزنید و راحت تر بخوابید.

7. این باعث می شود شما را به خاطر آنچه هستید قدر بدانید.

در دنیای امروز، مردم تمایل دارند از هر نظر خودرا با دیگران مقایسه کنند، اما نه زمانی که قدردانی در تصویر وجوددارد. یک مطالعه از دانشگاه بینا نوسانتارا در اندونزی نشان داد که هر چه یک فرد سپاسگزارتر باشد، کمتر خودرا با دیگران مقایسه می کند و از زندگی خود رضایت بیشتری دارد.

8. از نظر جسمی سالم تر می شود.

از نظر جسمی سالم تر می شود.

مزایای سپاسگزاری فراتر از حوزه ذهنی اسـت. طبق یک مطالعه منتشر شده در شخصیت و تفاوت های‌ فردی، افرادی که قدردان هستند درد کمتری را تجربه می کنند و گزارش کرده اند که از سلامت بهتری نسبت بـه افرادی که فاقد قدردانی هستند، برخوردار هستند.

9. درک شما از رویدادهای گذشته را تغییر می دهد.

درک شما از رویدادهای گذشته را تغییر می دهد.

تنها چیزی که لازم اسـت ظاهر شدن یک خاطره بد اسـت تا یک روز عالی را خراب کند. با این حال، افراد سپاسگزار نباید نگران این احتمال باشند، زیرا انها تمایل بـه بخشش و فراموشی در مورد تجارب نه چندان خوشایند دارند.

و اگر متوجه شدید که اجازه می دهید تجارب ناخوشایند گذشته شما را تحت فشار قرار دهد، یک ثانیه وقت بگذارید و دوباره آن ها را محاسبه کنید – اما اینبار، اینکار رابا سپاسگزاری انجام دهید. ممکن اسـت متوجه شوید که با این دیدگاه جدید، درک شما از گذشته – ودر نتیجه، خلق و خوی شما – بـه سمت بهتر شدن تغییر خواهد کرد.

10. به شما کمک می کند دوستان جدیدی پیدا کنید.

به شما کمک می کند دوستان جدیدی پیدا کنید.

هنگام پیدا کردن دوستان جدید، چه ویژگی هایی را دریک فرد جست‌وجو میکنید؟ اگر یکی از پاسخ های‌ شما “قدردانی” بود، پس مطمئنا تنها نیستید. اگر شما از آن ها برای چیزی تشکر کنید، آشنایان بیشتر بـه دنبال دوستی با شما هستند، زیرا این یک سیگنال ارزشمند اسـت که نشان میدهد شما فردی هستید که می توانید با او یک رابطه باکیفیت بالا ایجاد کنید.


مطالب مشابه: 40 تا از بهترین جملات مثبت بدن + جملات زیبا برای تشکر از بدن خود


11. این باعث می شود شما کمتر تهاجمی شوید.

این باعث می شود شما کمتر تهاجمی شوید.

کسانی که قدردانی را تمرین میکنند، بـه‌ویژه در حفظ خونسردی خود بـه جای پرواز از دسته مهارت دارند. بر اساس یک مطالعه از دانشگاه کنتاکی، حتی در پاسخ بـه بازخورد منفی یا رفتار ناخوشایند، افرادی که شکرگزار هستند، بعید اسـت که انتقام جو باشند یا احساس کنند نیاز بـه تلافی دارند.

12. این به شما کمک می کند تا با رویدادهای آسیب زا زندگی کنار بیایید.

این به شما کمک می کند تا با رویدادهای آسیب زا زندگی کنار بیایید.

قدردانی نه تنها بر خلق و خوی شما تأثیر مثبت می‌گذارد، بلکه چندین مطالعه نشان داده اند که وسیله اي برای غلبه بر آسیب های‌ عاطفی نیز فراهم می کند. بـه عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در تحقیقات رفتاری و درمانی نشان داد که جانبازانی که در مقیاس قدردانی رتبه بالایی داشتند، میزان کمتری از اختلال استرس پس از سانحه را داشتند. محققان بر این باورند که افرادی که سپاسگزار هستند، کمتر می‌توانند روی رویداد های آسیب زا تمرکز کنند و بـه این دلیل کمتر رنج میبرند.

13. پایگاه های مشتریان وفادار را ایجاد می کند.

پایگاه های مشتریان وفادار را ایجاد می کند.

چیزی که کسب‌وکارها بـه سرعت متوجه شدند این اسـت که بیش از هر چیز، مصرف‌کنندگان می خواهند احساس کنند که از انها قدردانی می شود. یک مطالعه در دانشگاه فناوری کوئینزلند نشان داد که وقتی خرده‌فروشان از مشتریان خود قدردانی می کنند، مشتریان بـه احتمال زیاد بـه ان کسب‌وکار وفادار می مانند و بـه خرید خود ادامه میدهند.

نویسندگان این مطالعه بـه جای ارائه امتیازاتی که بـه وضوح بـه نفع شرکت اسـت، پیشنهاد میکنند که کسب‌وکارها خدماتی را ارائه میدهند که مشتری را در اولویت قرار می دهد، مانند رویداد های اعضا یا ساعات کاری فروشگاه ویژه فقط برای اعضا.

14. شما را کمتر مادی گرا می کند.

شما را کمتر مادی گرا می کند.

هیچ چیز خوبی از تعقیب ثروت و مادی گرایی حاصل نمی‌شود. و اگر متوجه شدید که دنبال پول بر روابط و رفاه خود میپردازید، شاید اضافه کردن مقداری قدردانی بـه چرخش ممکن اسـت اوضاع را تغییر دهد. بـه گفته محققان دانشگاه میامی، قدردانی “ممکن اسـت نیاز بـه تلاش مادی را بـه عنوان راهی برای مقابله با ناامنی وجودی از طریق مثبت کردن دیدگاه فرد بـه زندگی برطرف کند.”

15. باعث می شود به دیگران اعتماد بیشتری داشته باشید.

باعث می شود به دیگران اعتماد بیشتری داشته باشید.

هنگامیکه مردم در خلق و خوی خوبی هستند، بـه احتمال زیاد بـه دیگران ایمان می آورند. و بـه طور مشابه، یک مطالعه منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی بـه این نتیجه رسید که قدردانی – احساس دیگری با “ظرفیت مثبت” – تمایل فرد بـه اعتماد را افزایش می دهد.

16. به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید.

به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید.

یکی از مزایای بی شمار شکرگزاری این اسـت که بـه شما کمک می کند تا برای رسیدن بـه اهداف زندگی خود تلاش کنید. دریک مطالعه، محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، دریافتند که دانش‌آموزانی که یک دفترچه قدردانی نگه می‌داشتند، در مقایسه با کسانی که قدردانی را تمرین نمی کردند، در گام‌هایی در جهت دستیابی بـه اهداف خود موفق‌تر بودند.

17. این به شما قدرت اراده بیشتری می دهد.

این به شما قدرت اراده بیشتری می دهد.

مبارزه برای مقاومت در برابر وسوسه ها با سپاسگزاری شروع می شود. سپاسگزار بودن و صبور بودن دست بـه دست هم می دهند، بـه همین دلیل اسـت که افرادی که قدردانی می کنند بهتر می‌توانند در موقعیت های‌ اجتماعی صبر کنند، هوس های‌ خودرا کاهش دهند «و وزن خودرا کاهش دهند»؛ و از خریدهای ناگهانی اجتناب کنند.

18. این شما را باهوش تر می کند.

این شما را باهوش تر می کند.

افرادی که یادشان می‌افتد «متشکرم» را بگویند، فقط مؤدب نیستند، بلکه فوق‌العاده باهوش هستند! یک مطالعه منتشر شده در مجله مطالعات شادی نشان داد که افرادی که سپاسگزار هستند معدل بالاتری دارند، بـه علاوه کمتر افسرده میشوند و نسبت بـه دیگران حسادت می کنند.

19. قلب شما را سالم نگه می دارد.

حداقل بر اساس تحقیقاتی، یک قلب سپاسگزار قلب سالم اسـت. دراین مطالعه، محققان دریافتند که قدردانی باعث کاهش التهاب و ایجاد ریتم قلب سالم در بیماران مبتلا بـه نارسایی قلبی می شود.

20. به شما کمک می کند از شغل خود لذت ببرید.

به شما کمک می کند از شغل خود لذت ببرید.

زمانی که رئیستان تمام تلاش خودرا می کند تا بـه شما اطلاع دهد که از زحمات شما قدردانی می کند، در واقع شما را بـه انجام یک کار خوب مجبور می کند. یک مطالعه از دانشگاه واشنگتن نشان داد که وقتی فردی در دفتر احساس قدردانی می کند، رضایت شغلی و کیفیت زندگی بالاتری دارد. ودر مطالعه دیگری، محققان دریافتند که دریافت یادداشت تشکر از یک رئیس، عملکرد کارگران را تا 50 درصد التیام می بخشد.


مطالب مشابه:  ۱۱ ژانویه، روز جهانی تشکر | متن زیبا برای تشکر و قدردانی


در پایان

تعریف و تمجید از نظر نحوه تفسیر مغز شما بـه اندازه پول گرفتن عالی اسـت. بـه‌علاوه، تعارف‌های‌ اندک متقابلاً بـه نفع ان‌هایی اسـت که هم در دریافت و هم در بخش دادن بـه پایان می‌رسند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت