22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

بیایید در مورد چگونگی کمک به کسی که غمگین است صحبت کنیم. در این قسمت از مجله تفریحی تالاب 22 نکته ساده – در عین حال پرمعنی و موثر – در مورد مراقبت از کسی که عزادار است آورده شده است.

 

چگونه به کسی که عزادار است کمک کنیم؟

کسی که می شناسید عزیزی را از دست داده است. ممکن است یک همسر، یک والدین، یک فرزند یا یک دوست نزدیک یا خویشاوند باشد. چگونه می توانید در این ایام سوگواری به شیوه های واقعی و ملموس از آنها حمایت کنید؟

 

این نوع از دست دادن ویرانگر است، و شما می خواهید در کنار دوست خود باشید. و شما می‌خواهید از ارسال گل و پیشنهادهای لنگ (که هرگز شما را قبول نکنند) از «چگونه می‌توانم کمک کنم؟» فراتر بروید. یا “اگر به چیزی نیاز دارید به من اطلاع دهید.”

 

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

آیا می‌خواهید فهرست کاملی را ببینید که چگونه به کسی که غمگین است کمک کنید بدون اینکه نیازی به مطالعه زیاد باشد؟ اینجا کلیک کنید.

 

1. همه یکسان غمگین نیستند.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

ممکن است فقدانی را تجربه کرده باشید، یا شاید پس از از دست دادن والدین، همسر یا فرزند خود، در کنار یکی از اعضای خانواده غمگین بوده اید. یا شاید با خواندن کتاب‌ها، مقاله‌ها و پست‌های وبلاگی مانند این، مطالب زیادی درباره این موضوع خوانده باشید. اما اگر دوست یا یکی از اعضای خانواده داغدار شما از دست دادن خود را به گونه ای متفاوت با آنچه شما انتظار دارید تجربه کرد، تعجب نکنید. هرکسی چیزها را به روش و در زمان خودش پردازش می کند.

 

بنابراین قبل از هر چیز، توجه داشته باشید که همه این نکات و دستورالعمل ها فقط همین هستند و نه قوانین سخت و سریع. انتظار غیرمنتظره را داشته باشید، به عزاداران اجازه دهید تا نفس بکشد و آزادی واکنش نشان دهد، و این به خودی خود راهی عالی برای مراقبت از کسی که سوگوار است خواهد بود.

 

چه کاری باید انجام دهید: مدتی را صرف فکر کردن به دوست خود، شخصیت او، نیازهای او و رابطه آنها با فرد متوفی کنید. این کار زمینه ای ضروری برای کمک و حمایت موثر از آنها است.

 

2. آنجا باشید.

این بسیار ساده است، اما بسیار ضروری است. ما به هم نیاز داریم آیا واقعاً می خواهید بدانید چگونه به کسی که غمگین است کمک کنید؟ فقط آنجا باش؛ در سکوت، گوش دادن، نشستن به تماشای فیلم با هم، حضور داشتن تا خیالشان راحت باشد که چرت بزنند.

 

برخی از مردم می خواهند در غم و اندوه خود تنها باشند، و بسیاری اوقات این کاملاً خوب است. اما حتی اگر فضایی برای پردازش امور به تنهایی بخواهند، از تلاش‌های شما برای حضور در کنارشان قدردانی خواهند کرد.

 

چه کاری باید انجام دهید: حضور خود را پیشنهاد دهید و آنچه را که برای تحقق آن لازم است انجام دهید (یا بپذیرید که آنها فقط باید تنها باشند). مرخصی از کار بگیرید، کتابی برای خواندن بیاورید، آماده پریدن و شستن ظروف یا لباسشویی باشید.

 

3. با هم ساکت باشید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

از سکوت نترسید فرد سوگوار اغلب در فکر فرو می رود یا به سادگی نمی خواهد صحبت کند. این اشکالی ندارد. به آنها زمان بدهید و اجازه دهید سکوت کنند. طعمه وسوسه پر کردن فضای خلوت با حرف‌های عوامانه نباشید – هیچکس به آن نیاز ندارد. حضور شما و سکوت درک کننده شما کافی خواهد بود.

 

چه باید کرد: خود را برای سکوت آماده کنید. سعی کنید میل خود را برای صحبت کردن و حل همه چیز خاموش کنید.

 

4. هنگام ارائه کمک مشخص باشید.

هیچ کس دوست ندارد چیزی بخواهد، حداقل همسر یا والدین غمگین. آنها در حال حاضر احساس می کنند که یک بار هستند، بنابراین اگر بپرسید “آیا در مورد چیزی به کمک نیاز دارید؟” آنها تقریبا همیشه نه خواهند گفت. در عوض، سعی کنید، «من می خواهم یک وعده غذایی بیاورم، آیا شما ترجیحی دارید؟ چه روزی بهتر عمل می کند؟» در اینجا چند نمونه از نحوه ارائه کمک آورده شده است:

 

آیا می توانم بچه های شما را برای چند ساعت به پارک ببرم؟

آیا می توانم پنج شنبه لباس های شما را بشورم؟

می توانم چمن شما را بچینم؟

من فردا به خواربارفروشی می روم، آیا می توانم هر چیزی را که از آن خارج شده اید بردارم؟

آیا می توانم خشکشویی شما را تحویل بگیرم؟

من دوست دارم سگت را برای تو پیاده کنم!

 

چه کاری باید انجام دهید: به 3 تا 4 مورد خاص فکر کنید که ممکن است در مورد آنها به کمک نیاز داشته باشند، و پیشنهاد دهید آنها را انجام دهند (یک در یک زمان!).

 

5. در کارهای عملی ابتکار عمل داشته باشید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

این نکته در امتداد همان خطوط قبلی است. به طور خاص، توجه داشته باشید که کسی که در حال سوگ است به ندرت می خواهد ابتکار عمل را به دست بگیرد و توپ را در دست بگیرد، چه ورزش، چه وظایف یا فعالیت. شما می توانید با کمک به تحریک آنها از آنها مراقبت کنید:

 

برای خرید مواد غذایی خرید کنید یا کارهایتان را انجام دهید

کاسرول یا نوع دیگری از غذا را بریزید

کمک به ترتیبات تشییع جنازه

برای تماس تلفنی و پذیرایی از مهمانان در خانه او بمانید

در مورد فرم‌های بیمه، صورت‌حساب یا سایر اسناد کمک کنید

مراقب کارهای خانه مانند نظافت یا لباسشویی باشید

مراقب فرزندانش باشید یا آنها را از مدرسه ببرید

او را به هر کجا که نیاز دارد برانید

مراقب حیوانات خانگی او باشید

با آنها به یک جلسه گروه پشتیبانی بروید

آنها را در پیاده روی همراهی کنید

آنها را به ناهار یا فیلم ببرید

یک فعالیت لذت بخش (بازی، پازل، پروژه هنری) را به اشتراک بگذارید

 

چه کاری باید انجام دهید: حضور داشته باشید (نکته شماره 2 را ببینید) و از راه هایی که می توانید به آن ها بپرید و به دوست عزادارتان کمک کنید، بیشتر آگاه خواهید شد.

 

6. غذا بیاورید.

غذای سالم، غذای راحتی، غذای فریزر/دیگ قابلمه برای بعد، غذای انباری، غذای گرم همراه داشته باشید.

 

7. از آیات کتاب مقدس با دقت استفاده کنید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

در حالی که آیات تسکین دهنده کتاب مقدس می تواند برای مسیحیان غمگین در زمان مناسب مفید باشد، واقعاً ایده خوبی نیست که به کسی که به تازگی یکی از عزیزان خود را از دست داده است بگوییم که “آنچه اکنون رنج می بریم در مقایسه با جلالی که بعداً به ما نشان خواهد داد چیزی نیست”. (رومیان 8: 18)، یا اینکه “برای کسانی که خدا را دوست دارند، همه چیز با هم در جهت خیر است” (رومیان 8:28).

 

اینها حقایق ارزشمند و گرانبهایی هستند و منبع آرامش بسیاری از مسیحیان در مواقع آزمایش هستند، اما نقل آنها واقعاً بهترین راه برای کمک به کسی نیست که غمگین است.

 

حکمت حکم می کند که زمانی برای سوگواری وجود داشته باشد (جامعه 3: 4)، و خود عیسی گفت که حسی وجود دارد که در آن اندوه مناسب و حتی منبع برکت است (متی 5:4). پس مواظب باشید که اندوهی را که در حال حاضر سوگوار می بیند، به حداقل نرسانید.

 

غالباً از آیات رومیان 8:28 به عنوان راهی استفاده می‌شود که نشان می‌دهد فرد غمگین باید بر آن غلبه کند، همه چیز را آنقدر سخت نگیرد، آنقدر گریه نکند و غیره. بسیاری از آیات دیگر در کتاب مقدس که بهتر با موقعیت عاطفی آنها شناسایی می شوند.

 

چه باید کرد: با کشیش صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید. وقتی با دوست عزادارتان هستید، آماده باشید که بگویید «نمی‌دانم». در مزامیر تأمل کنید؛ بسیاری از آن قسمت ها با کسانی که غمگین هستند طنین انداز می شود. در اینجا برخی از آیات آرامش بخش کتاب مقدس برای از دست دادن یک عزیز وجود دارد:

 

ای خداوند بر من لطف فرما، زیرا در تنگی هستم. چشمم از غم هدر رفته است روح و جسم من نیز (مزمور 31:9)

وقتی از آب ها عبور کنی، من با تو خواهم بود. و از میان نهرها بر شما غلبه نخواهند کرد. (اشعیا 43:2)

مرا به صخره ای که بالاتر از من است هدایت کن. (مزمور 61:2)

اشکهایم غذای من شبانه روز بوده، در حالی که تمام روز به من می گویند: خدای تو کجاست؟ (مزمور 42:3)

تو تعداد پرتاب های من را حفظ کرده ای. اشک هایم را در بطری خود بگذار آیا آنها در کتاب شما نیستند؟ (مزمور 56:8)

من از ناله ام خسته شده ام. هر شب رختخوابم را پر از اشک می کنم. کاناپه ام را با گریه هایم خیس می کنم. (مزمور 6:6)

 

این آیات می تواند برای تشویق عزاداران به این که آنها تنها نیستند مفید باشد – نویسندگان کتاب مقدس، مانند داوود، اندوه را تجربه کرده اند، و کلام خدا آن را چیز عجیبی نمی داند یا چیزی که شما فقط باید “بر آن غلبه کنید.”

 

همچنین آیاتی از کتاب مقدس وجود دارد که وعده‌های دلگرم‌کننده‌ای را ارائه می‌کند که مسیحیان به امید آنچه در آینده است به آن پایبند هستند. در میان غم و اندوه، همیشه توصیه نمی شود که آیاتی را که وعده شادی، رضایت و غیره را می دهد، به اشتراک بگذارید. اما در اینجا چند مورد وجود دارد که با استفاده عاقلانه می تواند در میان اندوه مایه تسلی باشد:

 

اینک من همه چیز را نو می سازم. (مکاشفه 21:5)

محبت استوار خداوند هرگز قطع نمی شود. رحمت او هرگز به پایان نمی رسد. (نوحه 3:22)

من معاد و حیات هستم. هر که به من ایمان آورد، اگر بمیرد، زنده خواهد ماند. (یوحنا 11:25)

ببین من همیشه با تو هستم (متی 28:20)

خوشا به حال عزاداران، زیرا آنها تسلی خواهند یافت. (متی 5:4)

 

8. توهین نشوید.

همانطور که در بالا ذکر شد، همه به یک شکل غمگین نیستند. در کنار آنها باشید، حتی زمانی که آنها چیزی می گویند یا انجام می دهند که ممکن است توهین آمیز یا آزاردهنده به نظر برسد. آنها فقط یک نفر را از دست دادند. آیا شما هم آنها را ترک می کنید؟ فقط… نکن. دلخور نشو و برو

 

البته، اگر آنها واقعاً شما را آنجا نمی‌خواهند، به هیچ وجه ترک کنید! شما می خواهید به خواسته های آنها احترام بگذارید. اما از اهمیت دادن به آنها دست برندارید زیرا آنها چیزی گفتند که شما دوست ندارید یا به این دلیل که قدردان محبت های شما نبودند. بر خودت غلبه کن و فقط کنارشان باش.

 

چه کاری باید انجام دهید: از نظر ذهنی خود را آماده کنید تا مورد آزرده شدن قرار بگیرید یا مورد قدردانی قرار نگیرید. به یاد داشته باشید، این به شما مربوط نمی شود و اینکه چقدر عالی هستید که می خواهید کمک کنید.

 

9. آنها را به کارها دعوت کنید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

آنها را به ناهار، قهوه، یک سفر یک روزه به پارک، یک فیلم، کلیسا، ساحل، خرید و غیره دعوت کنید. بگذارید بدانند که نه گفتن کاملاً خوب است، و سپس دعوت نامه ها را ادامه دهید. کسی که غمگین است، احتمالاً در ابتدا نمی‌خواهد کار زیادی انجام دهد، اما دعوت‌های متفکرانه نشان می‌دهد که برایتان مهم است، و این هشدار که با رد کردن او خوب هستید، راه طولانی را به شما خواهد داد. وقتی آنها آماده شروع دوباره کارها هستند، از تمام تلاش شما قدردانی خواهند کرد.

 

چه باید کرد: آنها را به کارها دعوت کنید، اما در ابتدا از گردهمایی های بزرگ خودداری کنید. یا پیشنهاد دهید سپر آنها برای رویدادهای بزرگتر، مانند کلیسا یا هنگام خرید باشید.

 

10. متن.

هر چند وقت یک‌بار یک یادداشت دلگرم‌کننده برایتان ارسال کنید – «به تو فکر می‌کنم»، «برایت دعا می‌کنم»، «اگر به چیزی نیاز داری اینجا هستم». درخواست یا درخواست پاسخ نکنید و اگر پاسخ ندادند نگران نباشید. مطمئن باشید که آنها را با متن غرق نکنید، یک بار در روز یا هر دو روز یک بار خوب است.

 

چه کاری باید انجام داد: این نکات را در مورد ارسال پیامک به کسی که عزادار است، بخوانید.

 

11. نپرسید “چطوری؟”

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

آنها اگر حقیقت را به شما بگویند احساس ناامیدی خواهند کرد و از دروغ گفتن و گفتن اینکه خوب هستند احساس بدی خواهند داشت.

 

چه باید کرد: در عوض، در اینجا چیزهایی وجود دارد که می توانید و باید بگویید.

 

12. کارت هدیه بدهید.

دادن پول نقد ممکن است مانند صدقه به نظر برسد، اما یک کارت هدیه که به خوبی انتخاب شده باشد، کمک زیادی به نشان دادن اهمیت دادن به کسی می کند.

 

اگر اهل موسیقی هستند، یک کارت iTunes یا اشتراک Spotify بدهید. اگر یک مکان شام مورد علاقه دارند که غذا را تحویل می دهد، به اندازه کافی برای یک وعده غذایی خوب یا دو انعام دریافت کنید. قهوه، فروشگاه لباس مورد علاقه، کتابفروشی، لوازم هنری و غیره.

 

چه کاری باید انجام دهید: یک کارت هدیه بگیرید و آن را در یک کارت همدردی برای آنها بفرستید (یا بیندازید).

 

13. وقتی تلاش آنها را دیدید به آنها بگویید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

کسی که در غم از دست دادن یکی از عزیزانش غمگین است، اغلب احساس می کند که انرژی و انگیزه صفر دارد. حتی اگر این چیزی به اندازه دوش گرفتن و لباس پوشیدن در آن روز است، به آنها بگویید که تلاش های آنها را می بینید، که آنها کار بزرگی انجام می دهند و از آنها قدردانی می شود.

 

چه باید کرد: مراقب راه هایی باشید که بتوانید آنها را تأیید کنید. به آنها برای چیزهای ساده و “عادی” تبریک بگویید (اما نه به روشی حمایتی). “من به شما افتخار می کنم که امروز به کلیسا آمدید. نمی توانم تصور کنم که چقدر سخت بود! شما عالی به نظر می رسید، BTW.

 

14. بعضی چیزها را نگویید.

بسیار وسوسه انگیز است که سعی کنید چیزهای آرامش بخش بگویید، مانند استناد به آیات کتاب مقدس ذکر شده در بالا یا هر یک از خطوط زیر. نگو:

 

“آنها در مکان بهتری هستند.”

“آسان تر خواهد شد.”

“من می دانم که شما چه احساسی دارید.”

“حداقل شما فرزندان دیگری دارید.”

شما همیشه می توانید فرزندان بیشتری داشته باشید.

“شما همیشه می توانید دوباره ازدواج کنید.”

“هر اتفاقی دلیلی دارد.”

“حداقل آنها عمر طولانی داشتند.”

“خدا هرگز به ما چیزی نمی دهد که بتوانیم آن را تحمل کنیم.”

“گریه نکن.”

“احساس بد نداشته باش.”

“این می تواند بدتر باشد.”

 

15. غم و اندوه را با هم مقایسه نکنید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

بالا را ببینید – ممکن است وسوسه شوید که بگویید “من می دانم چه احساسی داری” یا شاید داستانی از رنج و از دست دادن شخص دیگری را به اشتراک بگذارید. اما انجامش نده هر فردی غم و اندوه را متفاوت تجربه می‌کند و با آن کار می‌کند، بنابراین مقایسه داستان‌های غم به او کمکی نمی‌کند. در عوض، معمولاً آنها را منزوی می کند، زیرا پاسخ فوری و درونی آنها تقریباً همیشه این است: “اما شما غم و اندوه من را نمی دانید.”

 

چه باید کرد: به داستان های غم و اندوه خود فکر کنید و آگاهانه به خود یادآوری کنید که در مورد آنها صحبت نکنید.

 

16. تداخل را برای آنها اجرا کنید.

ممکن است به اندازه کافی اهمیت دهید که به آنچه می گویید فکر کنید، چگونه و چه زمانی آن را می گویید، فضا بدهید، سکوت کنید، و غیره. اما بیشتر مردم دوستان یا اقوامی دارند که به نظر می رسد توانایی همدلی را ندارند، و البته خوب – قصد دارد، مستعد گفتن جملاتی مانند “همیشه می توانید دوباره ازدواج کنید!” یکی از راه‌های عالی برای کمک به کسی که سوگوار است این است که با این نوع افراد مداخله کنید.

 

1. اگر اعضای کلیسا غذا می‌آورند، زمانی که دوستتان در اتاقش می‌ماند و «در حال چرت زدن» است، آنجا باشید تا در را پاسخ دهید.

 

2. در مراسم تشییع جنازه، آن پسر عمویی را که دوست دارد صحبت کند و به تمام داستان های آنها در مورد عشق از دست رفته گوش دهد، کنار بکشید تا دوست شما مجبور به این کار نباشد (توجه جانبی: این ممکن است راهی برای کمک به پسر عموی خود برای ابراز اندوه باشد) .

 

3. دریابید که آیا دوست شما به جزئیات پذیرایی مراسم یادبود اهمیت می دهد یا خیر و برای او تصمیم بگیرید.

 

4. به کسی گوش دهید که دست از مقایسه باخت دوست شما با خود او بر نمی دارد.

 

به عهده گرفتن این ناراحتی های کوچک، دوست خود را در سوگ از درد بسیار بزرگ تری نجات می دهد.

چه باید کرد: شاید بهترین راه برای انجام این کار این باشد که فقط از دوست خود بپرسید: “از چه کسی می خواهید دوری کنید؟ من کمک می‌کنم آنها را از بین ببرند و برای شما بفرستند.»

 

17. یادداشت های “متشکرم” را برای آنها انجام دهید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

اگر یادداشت‌های «تشکر» برای شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه، هدایا، کمک‌کنندگان یا تحویل غذا نوشته می‌شود، پیشنهاد دهید این کار را برای آنها انجام دهید. آنها به اندازه کافی در ذهن خود هستند.

چه کاری باید انجام دهید: یک دفترچه یادداشت بیاورید یا یک Google Doc ایجاد کنید و همه هدایا و کارت‌ها را فهرست کنید، از طرف چه کسی هستند، آدرس برگشت آنها و غیره را فهرست کنید. حتی می‌توانید پیام‌هایی را تایپ کنید تا دوستتان امضا کند. پاکت ها را آدرس دهید و مهر بزنید.

 

18. از لمس هوشمندانه استفاده کنید.

برخی از افراد لمس را به عنوان “زبان عشق” خود می دانند. یاد بگیرید که این را تشخیص دهید (یا به سادگی بپرسید)، و در شرایط مناسب یک دست یا در آغوش بگیرید. افراد دیگر ممکن است در هنگام لمس احساس غمگینی کنند، بنابراین حتماً از شهود خود پیروی کنید و اگر شک دارید، فقط بپرسید.

 

چه باید کرد: به معنای واقعی کلمه از دوست خود بپرسید: “آیا همین الان می خواهید در آغوش بگیرید؟ و به طور کلی، آیا زمانی که مردم محبت فیزیکی نشان می دهند، دوست دارید یا ترجیح می دهید از آن اجتناب کنید؟» این همچنین به شما کمک می کند تا نکته 16 را انجام دهید، تداخل را برای آنها اجرا کنید.

 

19. تخصص خود را به اشتراک بگذارید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

اگر شما یک وکیل، نماینده بیمه، متخصص تشییع جنازه، درمانگر، پزشک، سرآشپز، پیمانکار، دستکار، لوله کش، برق هستید – تقریباً هر خدمات حرفه ای ممکن است برای افراد داغدار مفید باشد. خدمات خود را برای کمک به آنها در انجام وظایف یا مسائل خاص ارائه دهید.

 

چه کاری باید انجام دهید: از طریق پیامک یا حضوری، به دوست عزادار خود در مورد زمینه تخصصی خود بگویید و کمک خاصی ارائه دهید.

 

20. یک وب سایت یادبود ایجاد کنید.

وب سایت یادبود مکانی عالی برای دوستان و خانواده است تا غم و اندوه خود را ابراز کنند و همچنین عزیزان سوگوار را تشویق کنند. بسیاری از وب‌سایت‌های رایگان و آسان برای ایجاد یک سایت یادبود وجود دارد که می‌تواند شامل اطلاعات مراسم تشییع جنازه و مراسم یادبود، قابلیت‌های وبلاگ‌نویسی و دیواری برای اشتراک‌گذاری خاطرات افراد باشد.

 

چه باید کرد: راهنمای ما برای بهترین وب سایت های یادبود رایگان را اینجا ببینید.

 

21. مراقب علائم هشدار دهنده باشید.

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

به طور کلی علائم غم و اندوه مانند افسردگی، احساس غرق شدن، گوشه گیری عمل کردن و غیره به مرور زمان محو می شوند و کاهش می یابند. اگر متوجه هر یک از این علائم هشدار شدید، فورا کمک بگیرید.

 

مشکل در عملکرد در زندگی روزمره

تمرکز شدید روی مرگ

تلخی، عصبانیت یا احساس گناه بیش از حد

بی توجهی به بهداشت فردی

سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

ناتوانی در لذت بردن از زندگی

توهمات

کناره گیری از دیگران

احساس ناامیدی مداوم

صحبت از مرگ یا خودکشی

 

چه کاری باید انجام داد: با مسائل جدی مانند اینها درگیر نشوید. فورا کمک حرفه ای دریافت کنید.

 

22. به یاد داشته باشید که این مربوط به شما نیست.

مراقبت از کسی که غمگین است به شما مربوط نیست – مربوط به اوست. این را در نظر داشته باشید و به شما کمک می کند تا بفهمید که آیا، چگونه و چه زمانی این نکات را به گونه ای که واقعا دوست داشتنی و مفید است به کار ببرید.

 

بیشتر بخوانید: همدردی هنرمندان و بازیگران با زلزله زدگان کرمانشاه

 

نکات بیشتر در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

22 نکته در مورد چگونگی کمک به کسی که عزادار است

1. یک ظرف خاطره پر از داستان های نوشته شده و خاطرات عزیزشان بسازید.

 

2. هنگام برنامه ریزی برای تشییع جنازه با آنها به خانه تشییع جنازه بروید – به عنوان فردی که کمی از متوفی فاصله دارد، می توانید به آنها کمک کنید پول خود را پس انداز کرده و از تصمیمات احساسی اجتناب کنند.

 

3. نام عزیزشان را بگویید. در حالی که ممکن است به نظر برسد که باید از صحبت کردن در مورد آنها اجتناب کنید، اما چیزی که فرد سوگوار (اغلب) بیش از هر چیزی می‌خواهد این است که بداند و احساس کند که حتی اگر آن شخص رفته است، از وجود پاک نشده است. صحبت کردن در مورد فردی که مرده است، اغلب به فرد سوگوار کمک زیادی می کند.

 

4. در مورد جزئیات چگونگی مرگ فرد نپرسید. درعوض، در صورت لزوم، در مورد زندگی فرد بپرسید – وعده غذایی مورد علاقه او چه بوده است؟ ویژگی های آنها چه بود، قهوه خود را چگونه می خوردند؟ این چیزها به گرامیداشت یاد متوفی کمک می کند و در عین حال غم و اندوه سوگوار را تأیید می کند.

 

5. پیشنهاد دهید به آنها کمک کنید تا یک گروه حمایت از غم و اندوه پیدا کنند و حتی اگر به آن نیاز داشتند به عنوان پشتیبان آنها همراه باشید.

 

6. اغلب پیامک بزنید در تماس باش. حتی گفتن چیزهای کوچکی مانند «به تو فکر می‌کنم» یا حتی «در حال حاضر به [نام متوفی] فکر می‌کنم و فقط می‌خواهم بگویم دوستت دارم» می‌تواند راه درازی داشته باشد.

 

در پایان

برای پشتیبانی اضطراری برنامه ریزی کنید. اگر اوضاع برای دوستتان واقعاً بد شد، آماده باشید همه چیز را در یک لحظه کنار بگذارید. شاید گروهی از دوستانتان را دور هم جمع کنید تا حداقل یکی از شما بتواند در هر لحظه آزاد شود.

جدیدترین مطالب سایت