10 روش برای شاد زندگی کردن

10 روش برای شاد زندگی کردن

چگونه با شادابی زندگی کنیم ؟ 

 

اگر در زندگیمان خوشحال باشیم مطمئنا در همه ی جا خوشحال هستیم در ادامه میتوانید با 10 روش برای خوشحال زندگی کردن ما را دنبال نمایید. 

 

قبل از هر چیز، باید یادمان باشد که سلامت روان، فقط “فقدان مریضی روانی” نیست. روان‌شناسان، متخصصین مغز و اعصاب و فلاسفه همواره در مورد موضوع سلامت روان مفاهیم متعددی را بیان کرده‌اند اما همگان آن‌ها در مورد یک موضوع اتفاق‌نظر دارند و آن زندگی رضایتمندانه و شادمانه هست. چطور می توانیم شادتر و رضایتمندتر زندگی کنیم؟

 

1. خودتان را بپذیرید

تعداد زیادی از مفاهیم روانشناسی دائماً به مخاطبین خود میگویند که خودرا دوست داشته باشید، شاید راهکار آن چنانی بنظر نرسد اما باور کنید این ایده بدی نیست. همه ی‌چیز از تماس با خود آغاز میشود و فردی که خودرا دوست ندارد طبق معمولً هیجاناتی مشابه شرم، احساس گناه و اختلال افسردگی را سنجیدن میکند. نه این‌که بدی‌ها و مشکلات را فراموش کنید، مضمون در نوع رابطه‌اي که شما با خودتان دارید نهفته هست. باید تمام آن چیزی که متعلق بشما هست را بپذیرید.

 

2. در جستجوی خودمختاری باشید

داشتن این احساس که شما میتوانید در لحظات مهم برای خودتان تصمیم بگیرید، اهمیت زیادی بر روی سلامت روان دارد. زمانی که در محیط‌هاي پرفشار، تنبیه‌کننده و نظارت‌گر هستید، حس مهم بودن و آزادی شما آسیب می بیند. اما فردی که خودرا یک انسان خودمختار می‌شناسد، به این سهولت‌ها تسلیم فشار نمی شود و اجازه نمیدهد که بازرسی زندگی از دست او خارج شود. یادمان باشد که غرض از تصمیم‌گیری و گزینه، بی‌احترامی بنظر و توصیه دیگران نیست بلکه یک موضوع شخصی و نیاز انسانی هست.

 

3. از روابطتان مواظبت کنید

زندگی مدرن گاهی تنهایی رابه همراه می‌آورد. در دنیایی که ما در آن زندگی میکنیم، گذراندن زمانی زیادی در ترافیک یا چرخ زدن در فضای مجازی تبدیل به یک عادت شده هست. قضایا اینچنین واسطه میشود که انسان بیشتر در انزوای خود فرو برود. بنابر این ایجاد روابط قوی با دیگران واسطه می شود که شما در غار تاریکی خود باقی نمانید و بتوانید از زندگی لذت ببرید. اگرچه فراموش نکنید که داشتن رفقا و آشنایان در کنار خود لذت‌بخش هست اما این لزوما بدین معنا نیست که شما با این افراد روابط خوبی هم دارید. تلاش کنید که با ایجاد یک رابطه موثر، سلامت روان خودرا تضمین کنید.

 

4. به دیگران کمک کنید 

زمانی که در هنگام نیاز در کنار دیگران حضور دارید، چیزی را سنجیدن می کنید که روانشناسان به آن همدلی میگویند. همدلی واسطه میشود که تماس عمیقی بین انسان‌ها شکل بگیرد و احساس خوبی را از بودن با هم سنجیدن کنند. مضمون مهم دیگر این هست که افرادی که به آن‌ها کمک می کنید، در هنگام نیاز در کنار شما خواهند ایستاد.

 

5. امید داشته باشید

تحقیقات نشان داده که داشتن یک ایمان قوی و درونی در مواجهه با مساله‌هایي مشابه شکست، مریضی، از دست دادن و اختلالات روانی، می تواند نقش مهمی اجرا کند. زمانی که شرایط تیره‌وتار بنظر می رسد، امید و خوش‌بینی مثل باریکه نوری میتواند شما را هدایت کند. استدلال افراد بدبین این هست که آن‌ها واقع‌بینانه با زندگی روبه‌رو میشوند اما باور کنید کمی خوش‌بینی و امیدواری به هیچ‌کس آسیب نمی زند.

 

6. برای خود معنا سازی کنید و برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید

احساس پوچی و ناامیدی که از بی‌هدفی و بی‌معنایی در زندگی سرچشمه می گیرد، اصلی‌ترین علت افسردگی به‌حساب می آید. بنابر این داشتن اهداف شخصی در زندگی اهمیت حیاتی پیدا می کند. متأسفانه بعضی‌اوقات فراموش می کنیم که باید از زندگی خود لذت ببریم نه این‌که برده آن باشیم.

فراموش نکنیم که هدفمند بودن با کمال‌گرایی متمایز هست. افراد کمالگرا بسیار در دسترس آسیب و شکست میباشند زیرا هیچ‌کس کامل نیست و هر انسانی نقاط ضعفی دارد. با خودتان مهربانی کنید و اجازه ندهید که اهداف شما تبدیل به بار افزون شوند.

 

7. فعال باشید و سنجیدن کنید

اگر می خواهید که زندگی شادمانه‌اي داشته باشید باید ذکر بگیرید تا از تجارب زندگی لذت ببرید و ازآن‌ها درس بگیرید. می‌دانم این جملات به‌شدت کلیشه‌اي هست اما باور کنید که حکمتی در تکرار آن‌ها نهفته هست .

 

8. از چیزهای خوشگل در زندگی لذت ببرید

توانایی تمجید زیبایی در زندگی، یک هنر هست. سنجیدن کردن زیبایی‌هاي زندگی، یک رویداد منحصربه‌فرد هست که هیچ‌کس حتی نمیتواند آن را برای دیگری توضیح دهد. شاید ازنظر شما زیبایی تماشای یک تابلوی هنری یا مشاهده غروب آفتاب باشد، هر چه که هست آن را از خود افسوس نکنید.

 

9. اتفاقات بد قبل را رها کنید

مساله و سختی بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی انسان هست. فراموش نکنید که هرکدام از ما توانایی‌هاي منحصربه‌فرد خود ما را داریم، بنابر این دقیقاً طبیعی خواهد بود که نتوانیم از پس بعضی از مشکلات زندگی بربیاییم. نحوه مواجهه با شکست اهمیتی زیادی دارد، نباید اجازه دهید تا شکست یا ناکامی دریک مورد، تمام جنبه‌هاي زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

10. از تغییر نترسید

افرادی که تساهل‌پذیری کمی دارند، نسبت به تغییر مقاومت چندان دارند و ترجیح می دهند که در فضای امن خود باقی بمانند. فارغ از این‌که این سبک زندگی مفید هست یا بد، واسطه می شود که فرد نتواند از تجارب اخیر زندگی بهره ببرد. باید تغییر را در بغل بکشید و سعی کنید تساهل‌پذیری خودرا افزایش دهید

 

جدیدترین مطالب سایت