10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

همه ی ما می دانیم کـه بـه عنوان یک زن و حتی بـه عنوان یک انسان بـه زمان تنهایی احتیاج داریم تا دوباره شارژ کنیم و استراحت کنیم. این موضوع زمانی کـه ما مادر می‌شویم بیشتر مشهود اسـت، اما ما اغلب برای گرفتن وقت تنهایی بـه عنوان مادر مردد هستیم.

 

چه بـه دلیل این کـه احساس می‌کنیم باید وقت خودرا با خانواده خود بگذرانیم، چه احساس گناه می‌کنیم، چه احساس ناکافی بودن می‌کنیم زیرا احساس می‌کنیم باید بتوانیم همه ی چیز را بدون نیاز بـه استراحت کنار بیاوریم، بـه سادگی بیش از حد بـه خود فشار می آوریم تا همه ی چیز برای همه ی باشیم. 

 

اما در واقع، باید اذعان کنیم کـه زمان تنهایی برای مادران فواید بسیار مهمی دارد کـه می تواند ذهنیت بهتری را برای ما بـه ارمغان آورد، سلامت روانی بهتری داشته باشیم و توانایی بیشتری در مدیریت همه ی چالش‌هایي کـه مادری برایمان ایجاد میکند.

 

اگر نیاز دارید کـه حتی بیشتر متقاعد شوید، دلایل زیادی وجوددارد کـه چرا ممکن اسـت بـه عنوان یک مادر بـه وقت استراحت نیاز داشته باشید، اما در پایان روز، نه بـه دلیل نیاز دارید و نه نیازی بـه توجیه ان دارید.

 

وقت گذاشتن و گذراندن وقت بـه تنهایی یکی از ضروری ترین و مهم ترین کارهایی اسـت کـه می توانید انجام دهید.
صرف زمان تنهایی بـه عنوان یک مادر می تواند دشوار باشد، اما زمان تنهایی برای مادران بسیار مفید اسـت. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب 10 مزیت تنهایی برای مادر و دلیل نیاز شـما بـه ان آورده شده اسـت!

 

بیشتر بخوانید: آغوش گرم مادر بهترین مکان برای نوزاد نارس

 

بار ذهنی مادری چیست؟

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

مادر بودن کار سختی اسـت. شـما نه تنها مسئول مراقبت از فرزندان خود هستید، بلکه باید امور خانه را نیز مدیریت کنید، تعهدات کاری و خانوادگی را مدیریت کنید و با جریان بی پایان صورتحساب ها، قرار ملاقات ها و وظایف کنار بیایید.

 

جای تعجب نیست کـه تعداد زیادی از مادران احساس خستگی و فرسودگی میکنند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده اسـت کـه بار روانی مادر شدن میتواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت جسمانی ما داشته باشد.

 

مطالعات استرس مادر شدن رابا انواع مشکلات سلامتی از جمله فشار خون بالا، سردرد و مشکلات گوارشی مرتبط دانسته اند. حتی باوجود همسران حامی کـه بـه طیف وسیعی از چیزها برای کمک بـه اداره خانه رسیدگی می‌کنند، شواهد واضح اسـت کـه اغلب بار ذهنی بر دوش مادران میوفتد.

 

در حالی کـه حذف کامل استرس هاي‌ مادر شدن غیرممکن اسـت، کارهایی وجوددارد کـه می توانیم برای کاهش بار انجام دهیم. وقت گذاشتن برای خودمراقبتی، برقراری ارتباط آشکار با شرکایمان و تقاضای کمک در مواقعی کـه بـه ان احتیاج داریم، همگی گام هاي‌ مهمی در مدیریت بار ذهنی مادری هستند.

 

اما یکی از مهم ترین کارهایی کـه میتوانیم برای سلامت روان خود انجام دهیم این اسـت کـه زمانی را بـه تنهایی اختصاص دهیم. 

 

زمان تنهایی برای مادران چیست؟

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

زمان تنهایی برای مادران صرفاً زمانی اسـت کـه ما بـه دور از خانواده و سایر مسئولیت ها برای خود درنظر میگیریم. زمان ان فرا رسیده اسـت کـه کارهایی را انجام دهیم کـه ما را خوشحال می کند، بـه ما کمک می کند آرامش داشته باشیم و از خواسته هاي‌ روزمره مادری فاصله بگیریم.

 

زمان تنهایی بـه هر شکلی کـه بخواهیم قابل استفاده اسـت. میتوان از ان برای خواندن کتاب، حمام کردن، پیاده روی یا نشستن و انجام هیچ کاری استفاده کرد. توجه بـه این نکته مهم اسـت کـه زمان تنهایی بـه معنای زمانی نیست کـه بـه صورت فیزیکی دور از خانواده مان می گذرانیم.

 

در واقع، یکی از ساده ترین راه‌ها برای رسیدن بـه زمان تنهایی این اسـت کـه هدفون را دریک قسمت جداگانه از خانه برای بقیه اعضای خانواده انجام دهید.

 

بـه عنوان مثال، اگر تمام خانواده در خانه هستند، می توانید زمانی را برای پخش موسیقی اختصاص دهید و تنها یک دوش آب گرم طولانی داشته باشید، یا در رخت خواب دراز بکشید و چرت بزنید، یا با هدفون بلند شوید و نتفلیکس فعلی خودرا با خیال آسان تماشا کنید.

 

لازم نیست پیچیده باشد، گاهی اوقات فقط منطقه بندی کردن و نداشتن افرادی کـه زمان و توجه شـما را طلب می‌کنند می تواند برای شارژ مجدد کافی باشد.

 

چه زمانی برای مادران تنها نیست؟

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

در حالی کـه درک زمان تنهایی چیست، همچنین مهم اسـت کـه برای خود محدودیت هایي را در مورد آنچه کـه بـه عنوان زمان تنهایی بـه حساب نمی‌آید تعیین کنید.

 

بـه عنوان مثال، رفتن و گرفتن مواد غذایی «برای من» بـه عنوان زمان تنهایی بـه حساب نمی‌آید. لذت بخش نیست، بعد از ان احساس آرامش و شادابی نمی‌کنم، و صادقانه بگویم، من از خرید مواد غذایی بیزارم. این مانند اجرای هر کار دیگر اسـت. آن ها استرس من را افزایش میدهند، کـه دقیقا برعکس چیزی اسـت کـه ما در این جا برای رسیدن بـه ان تلاش می‌کنیم.

 

بر اساس استانداردهای خود، حدود زمانی را کـه درنظر میگیرید تنها باشید، تعیین کنید. این کاملا شخصی اسـت و هیچکس دیگری نمیتواند برای شـما تصمیم بگیرد.

 

بیشتر بخوانید: کودکان با چه مادرانی کنار نمی آیند

 

چگونه به عنوان یک مادر وقت تنهایی بگذاریم

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

بـه عنوان یک مادر، می‌توان بـه اسانی در چرخه بی پایان برآوردن نیازهای خانواده خود گرفتار شد. با این حال، ما می دانیم کـه مهم اسـت کـه هر از چند گاهی برای خودتان وقت بگذارید. تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا خودرا شارژ کنید و خودرا تازه کنید ودر دراز مدت شـما را مادر بهتری کند.

 

راه‌هاي‌ عملی متعددی برای ایجاد زمان تنهایی وجوددارد. ابتدا سعی کنید قبل از این کـه خانواده تان بیدار شوند و از ان زمان برای لذت بردن از یک فنجان قهوه در آرامش استفاده کنید. از طرف دیگر، هر هفته زمانی را برای یک فعالیت انفرادی کـه از ان لذت می‌برید، برنامه ریزی کنید، چه برای دویدن یا شرکت در کلاس یوگا.

 

در نهایت، از هر فرصتی کـه خود بـه خود ایجاد می‌شود، استفاده کنید، مانند زمانی کـه شریک زندگی شـما در خانه اسـت و می توانید مدتی را برای رفتن و شرکت در کلاس اختصاص دهید، خودتان بـه یک کافه بروید یا حتی بـه سادگی قدم بزنید. مهم نیست کـه چگونه زمان تنهایی خودرا بگذرانید، مهم این اسـت کـه ان را در اولویت قرار دهید.

 

فواید تنهایی برای مادران چیست؟

اکنون ما اهمیت زمان تنهایی برای مادران را می دانیم و ایده‌هایي داریم کـه چگونه این زمان را برای خودمان اختصاص دهیم، این ها عده اي از مزایایی اسـت کـه میتوانید انتظار داشته باشید زمانی کـه بـه طور منظم تنها هستید، ببینید:

 

1- انرژی بیشتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

بیایید این موضوع را روشن کنیم، مادر بودن کار سختی اسـت و هیچ راهی برای اجتناب از ان وجود ندارد. اما مسئله این اسـت کـه رفتن بـه سر کار، یا رفتن بـه خرید مواد غذایی، یا انجام کارهای اداری نیز همین طور اسـت… «شـما از قبل می‌دانید کـه من در مورد این ها چه احساسی دارم…»

 

از لحظه‌اي کـه از خواب بیدار می شوید تا سرانجام شب در رخت خواب فرو میروید، دائماً در حال حرکت هستید. شـما در حال تقلب در وظایف کاری، خانوادگی و اجتماعی هستید، و بـه اسانی می توانید احساس کنید کـه در حال دویدن هستید. اما اگر راهی برای شارژ باتری‌هاي‌ خود بدون فرار بـه جزیره‌اي متروکه وجود داشت، چه؟

 

با صرف زمان برای خود، حتی اگر فقط چند دقیقه در روز باشد، می توانید بـه خود فرصت استراحت و تجدید قوا بدهید. و زمانی کـه بـه خوبی استراحت کنید، متوجه خواهید شد کـه انرژی بیشتری برای صرف سایر جنبه هاي‌ زندگی خود دارید.

 

بنابر این دفعه بعد کـه احساس می کنید خسته شدید، بـه یاد داشته باشید وقت گذاشتن برای خود می تواند بـه شـما کمک کند تا دوباره قوی‌تر شوید.

 

2- بهره وری بیشتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

ممکن اسـت غیر منطقی بـه نظر برسد، اما صرف مقداری زمان برای خودتان میتواند شـما را سازنده‌تر کند. چگونه؟

 

خوب، وقتی دائما در حال حرکت هستید، بـه اسانی می توانید درگیر همه ی چیزهای کوچک شوید. با برداشتن یکگام بـه عقب و صرف زمان برای خود، می توانید ذهن خودرا پاک کنید و سرحال و آماده برای مقابله با هر چیزی کـه سر راهتان قرار میگیرد، برگردید.

 

بـه عبارت دیگر، زمان تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا روی انچه واقعا مهم اسـت تمرکز کنید و بقیه را رها کنید. بعلاوه، وقتی در حال دویدن خالی هستید، احتمالاً نمی توانید مولدترین خود باشید.

 

چه مولد بـه این معنی باشد کـه لیست کارهایتان را انجام دهید، زمان بیشتری برای انجام کارهایی کـه دوست دارید داشته باشید، یا حتی زمان بیشتری برای گذراندن با خانواده خود داشته باشید، صرف زمان برای خودتان در واقع می تواند بـه شـما در رسیدن بـه این هدف کمک کند.

 

3- استرس کمتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

بر کسی پوشیده نیست کـه استرس می تواند بر سلامت روحی و جسمی شـما تأثیر بگذارد. در واقع، استرس مزمن با مجموعه اي از مشکلات سلامتی از جمله اضطراب، افسردگی، بیماری قلبی و حتی افزایش وزن مرتبط اسـت.

 

بنابر این مهم اسـت کـه راه هایي برای مدیریت سطح استرس خود بیابید. و یکی از بهترین راه‌ها برای انجام اینکار این اسـت کـه برای خودتان وقت بگذارید. زمان تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا آرامش داشته باشید و استرس را از بین ببرید و بـه شـما استراحتی بسیار لازم را از شلوغی زندگی روزمره بدهد.

 

زمان تنهایی را یک نیاز دکتری مهم درنظر بگیرید، مانند این کـه انسولین روزانه را بـه عنوان یک دیابتی درنظر بگیرید، و دیدگاه کاملا متفاوتی در مورد وقت گذاشتن برای خود خواهید داشت.

 

4- خلاق تر خواهید بود

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

اگر احساس می کنید در تنگنا گیر کرده اید، وقت گذاشتن برای خودتان می تواند فضای مورد نیاز برای بهره‌گیری از خلاقیت خودرا در اختیار شـما قرار دهد.

 

وقتی دائماً در حال حرکت هستید، بـه اسانی می توانید درگیر کارهای روزمره شوید و سرگرمی ها و علایق خودرا فراموش کنید. اما با صرف زمان برای خود، می توانید مواردی را کـه شـما را منحصر بـه فرد می کند و خلاقیت شـما را احیا می کند، کشف کنید.

 

چه بـه این معنی باشد کـه وقت دارید برای یک کلاس هنری شرکت کنید، مهارت هاي‌ عکاسی خودرا اصلاح کنید، طوفان قلاب بافی کنید «این من هستم»؛ یا آواز بخوانید و با موسیقی مورد علاقه خود برقصید، زمان تنهایی شـما را از تسلط عملی بر مغز چپ شـما خارج می کند. بـه مغز راست خلاق خود ضربه بزنید «علم این را می‌گوید».

 

5- شما سالم تر خواهید بود

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

هنگامی کـه استرس دارید، بدن شـما بـه حالت جنگ یا گریز می‌رود و هورمون استرس کورتیزول را آزاد می کند کـه می تواند تأثیر منفی بر سلامت شـما داشته باشد «همانگونه کـه قبلاً ذکر کردیم».

 

اما زمانی کـه برای خود وقت بگذارید، می توانید بـه کاهش سطح استرس خود کمک کنید و بـه بدن خود فرصتی برای استراحت بدهید. بـه نوبه خود، این می تواند منجر بـه التیام خواب، سیستم ایمنی قوی‌تر و کاهش خطر بیماری قلبی شود.

 

زمان دادن بـه بدن برای استراحت، بی حرکت بودن و عدم حرکت مداوم، می تواند بـه سلامت جسمی و روانی شـما کمک کند و همچنین می تواند بـه شـما این فرصت را بدهد کـه واقعاً بـه بدن خود توجه کنید و متوجه هر گونه تغییر یا مشکلات احتمالی شوید. شـما ممکن اسـت فقط نادیده گرفته باشید یا در غیر این صورت متوجه نشده باشید.

 

وقت گذاشتن بـه تنهایی می تواند یک عادت سالم ساده باشد کـه می توانید بـه روز خود اضافه کنید و بدون این کـه بـه حجم کاری شـما بیافزایید فواید سلامتی فوق العاده اي خواهد داشت.

 

6- تمرکز بیشتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

وقتی دائما در حال حرکت هستید، بـه اسانی حواس شـما پرت میشود. همیشه چیزهای جدیدی برای دیدن و انجام دادن وجوددارد، و تمرکز روی یک چیز برای مدت طولانی دشوار اسـت. اما با صرف زمان برای خود، می توانید یاد بگیرید کـه روی لحظه حال تمرکز کنید و بیشتر با افکار و احساسات خود هماهنگ شوید.

 

بـه عبارت دیگر، زمان تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا از چیزهای کوچک زندگی کم کنید و از انها قدردانی کنید. همچنین می تواند بـه شـما کمک کند تا روی اهداف خود و انچه می‌خواهید بـه دست آورید تمرکز کنید.

 

اگر تمرکز روی اهدافتان برایتان دشوار اسـت، سعی کنید هرروز زمانی را بـه فکر کردن در مورد آن ها اختصاص دهید و خودرا در حال رسیدن بـه انها تجسم کنید. شـما می توانید اینکار را در حین مدیتیشن، یادداشت روزانه یا صرفاً رویاپردازی درباره زندگی ایده آل خود انجام دهید.

 

7 – ارتباط بیشتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

بازهم، این چیزی اسـت کـه ممکن اسـت غیر قابل درک بـه نظر برسد، اما گذراندن زمان بـه تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا احساس ارتباط بیشتری داشته باشید. چگونه؟

 

خوب، وقتی دائماً در حال حرکت هستید، بـه اسانی می توانید در مسابقه موش ها گرفتار شوید و انچه واقعاً مهم اسـت را فراموش کنید. اما با صرف زمان برای خود، می توانید با افکار و احساسات خود ارتباط برقرار کنید و آنچه واقعا برای شـما مهم اسـت را بـه خاطر بسپارید.

 

اساساً؛ زمان تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا با درون خود ارتباط برقرار کنید و احساس آرامش و آرامش پیدا کنید. همچنین می تواند بـه شـما کمک کند تا با طبیعت ارتباط برقرار کنید و از دنیای اطراف خود قدردانی کنید.

 

در نهایت، می تواند بـه شـما کمک کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنید. وقتی بیشتر با افکار و احساسات خود هماهنگ باشید، بهتر می توانید دیگران را درک کنید و با آن ها همدلی کنید.

 

8 – شهودتر خواهید بود

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

شهود همان صدای کوچکی اسـت کـه در سر شـما وجوددارد کـه بـه شـما می‌گوید چه کاری انجام دهید. این یک شکل طبیعی از راهنمایی اسـت کـه همه ی ما داریم، اما وقتی دائماً در حال حرکت هستیم، نادیده گرفتن ان آسان اسـت.

 

با این حال، با صرف زمان برای خود، می توانید یاد بگیرید کـه بـه شهود خود گوش دهید و از راهنمایی هاي‌ ان پیروی کنید.

 

ما بـه عنوان مادر، اغلب نیازهای دیگران را بر نیازهای خود مقدم می‌داریم، و تا همین اواخر بود کـه متوجه شدم مدت زیادی از انجام کاری کـه می خواستم صرفاً بـه این دلیل کـه میخواستم انجامش دهم می‌گذشت گذشته بود. فکر میکردم بـه نفع دیگری باشد.

 

وقت گذاشتن بـه تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا بفهمید چه چیزی میخواهید، چه چیزی برای شـما مهم اسـت و بـه شـما یادآوری می کند کـه شـما نیز مهم هستید. بـه زبان ساده، زمان تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا با خرد درونی خود ارتباط برقرار کنید و تصمیماتی بگیرید کـه با خود واقعی شـما همسو باشد.

 

9- بیشتر سپاسگزار خواهید بود

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

قدردانی یکی از قوی‌ترین احساساتی اسـت کـه می توانیم احساس کنیم. این توانایی را دارد کـه دیدگاه ما را تغییر دهد و بـه ما کمک کند تا چیزهای خوب زندگی خودرا ببینیم، حتی زمانی کـه شرایط سخت اسـت. و چه زمانی برای تمرین قدردانی بهتر از زمانی کـه برای خودتان وقت میگذارید؟

 

با صرف یک لحظه برای قدردانی از همه ی چیزهایی کـه دارید، می توانید کمک کنید تا تمرکز خودرا از چیزهایی کـه در زندگی تان کم اسـت بـه همه ی خوبی هایي کـه از قبل وجوددارد تغییر دهید. این می تواند بـه شـما کمک کند تا احساس مثبت و امیدواری بیشتری داشته باشید و حتی می تواند منجر بـه افزایش سطح شادی شود.

 

10 – حضور بیشتری خواهید داشت

10 مزیت تنهایی برای مادران + زمان تنهایی مادر

در دنیای پر سرعت و پیوسته ما، اسیر شدن در گذشته یا آینده و فراموش کردن لحظه حال آسان اسـت. اما با صرف زمان برای خود، می توانید یاد بگیرید کـه روی این جا و اکنون تمرکز کنید و بیشتر در زندگی خود حضور داشته باشید.

 

این بـه ویژه اگر فردی هستید کـه با اضطراب سر و کار دارید مهم اسـت – اضطراب مبتنی بر آینده اسـت و هنگامی کـه ما بر لحظه حال تمرکز میکنیم، انچه در حال حاضر این جا در مقابل ما قرار دارد، آنگاه اضطراب دیگر آن قدر قوی نیست.

 

قدردانی از لحظه حال نیز مهم اسـت. ما همیشه در مورد این کـه مادر شدن چقدر سریع می گذرد صحبت می‌کنیم و اغلب می‌گوییم “شبها طولانی هستند اما روزها خیلی سریع می گذرند” و این بسیار درست اسـت. اما گذراندن زمان در لحظه حال، فقط نفس کشیدن در ان؛ می تواند بـه ما کمک کند تا احساس قدردانی و ارتباط بیشتری داشته باشیم.

 

وقتی در حالت حرکت دائمی هستید و هرگز لحظه اي بـه خودتان نمی‌رسید انجام اینکار واقعاً سخت اسـت. استراحت و صرف وقت بـه تنهایی می تواند بـه شـما کمک کند تا قدر همه ی چیزهایی را کـه در مقابل خود دارید بدانید و بیشتر در لحظه زندگی کنید.

 

بیشتر بخوانید: 5 واکنش که کودک در هنگام دعوای پدر و مادر در خود ضبط میکند

 

در پایان

این ها تنها تعدادی از فواید تعداد زیادی از تنهایی برای مادران اسـت، و تأثیر موج دار و مزایای مداوم از خانواده، روابط ما و تقریبا هر جنبه دیگری از زندگی ما احساس می‌شود. اگر احساس خستگی یا استرس می کنید، مطمئن شوید کـه برای استراحت و تجدید قوا بـه خود فرصت دهید. بدن و ذهن شـما بـه خاطر ان از شـما تشکر خواهند کرد!

جدیدترین مطالب سایت