بروزرسانی : 9 آبان 1402

25 اصل رابطه زناشویی که هر زوجی باید بداند

25 اصل رابطه زناشویی که هر زوجی باید بداند

اگر بـه دنبال شروع یک رابطه جدی یا تعیین اهداف بلندمدت برای رابطه هستید، دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز چند اصل رابطه وجوددارد کـه میتواند دراین زمینه بـه شـما کمک کند:

چه چیزی یک رابطه موفق را ایجاد می کند؟

داشتن روابط موفق هرگز آسان نیست زیرا شـما دو نفر دارید کـه از پیشینه هاي‌ نسبتاً متفاوتی می‌آیند تا تا آخر عمر باهم کار کنند و باهم راه بروند، بنابر این تضاد منافع وجوددارد. حقیقت این اسـت کـه هر یک از شرکا در مقایسه با دیگری بـه روشی خاص بزرگ شده اسـت، بنابر این آن ها هرگز چیزها را یکسان نمیبینند یا بـه انها نگاه نمی کنند. بنابر این، چه چیزی باعث موفقیت یک رابطه می‌شود؟

25 اصل روابط موفق

1. باید تجربیات گذشته خود را رها کنید

باید تجربیات گذشته خود را رها کنید

هردو شریک باید آگاهانه تلاش کنند تا انچه را کـه فکر می‌کنند درست یا غلط میدانند فراموش کنند. بـه عنوان مثال، دختری کـه در محیطی بالا میرود کـه مادرش وادار بود همه ی کارها را انجام دهد، زیرا پدرش توانایی اداره موقعیت ها را نداشت، این تصور را دارد کـه او باید مسئولیت خانه اش را بر عهده بگیرد.

حقیقت این اسـت کـه تا زمانی کـه خودرا رها نکنید، تا زمانی کـه خودرا نبخشید، تا زمانی کـه شرایط را نبخشید، تا زمانی کـه متوجه نشوید کـه وضعیت بـه اتمام رسیده اسـت، نمی توانید جلو بروید.

فراموش کردن گذشته و ادامه دادن در زندگی همچنین مستلزم تغییر ذهنیت و تمرکز بر روی نکات مثبت اسـت. افراد خاصی از گذشته را رها کنید. یاد بگیرید کسانی را کـه بـه شـما ظلم کردند ببخشید. اهداف آینده را برای خود تعیین کنید. این چند نکته موفقیت آمیز رابطه اسـت.


مطالب مشابه: چگونه بفهمیم که زندگی مشترکمان سرد شده است؟


2. صبور باشید و درک کنید

صبور باشید و درک کنید

هردو طرف باید بدانند کـه باید باهم رشد کنند تا بـه اسانی کنار بیایند. هر دوی شـما باید خودرا در مرحله یادگیری ببینید. نخستین سال تمام روابط موفق طبق معمولً مرحله یادگیری اسـت زیرا شـما چیزهای زیادی را کشف می کنید کـه هرگز در مورد انها نمی‌دانستید.

بنابر این بهترین راه برای مدیریت این دوره، صبر و درک بیشتر با یک دیگر اسـت. با دیدی باز بـه نقطه نظرات یک دیگر گوش دهید و همیشه بـه توافق یا مصالحه برسید. هرگز بـه خشم یا جنگ اراده یا برتری متوسل نشوید. اصول رابطه در درجه اول صبر و درک اسـت. با اختصاص زمان باهم می‌توان بـه ان دست یافت. این بـه همسرتان خاطرجمعی می‌دهد کـه آن ها را می پذیرید، انها را درک می کنید و انها را فراتر از عیب هایش می‌بینید.

3. مشکلات درونی خود را قبل از وارد شدن به یک رابطه حل کنید

مشکلات درونی خود را قبل از وارد شدن به یک رابطه حل کنید

یکی از قوانین یک رابطه موفق، دانستن برخی چیزها از قبل اسـت. همیشه قبل از این کـه بـه شخص دیگری متعهد شوید، بر مشکلات حل نشده اي کـه در زندگی خود دارید، غلبه کنید.

حقیقت این اسـت کـه هر مشکل حل نشده اي کـه در مورد هر چیزی یا کسی دارید، شـما را در رابطه یا ازدواجتان شکار می کند. بـه زودی متوجه خواهید شد کـه با رفتار غیرمنطقی با شریک زندگی خود شروع بـه حل چنین مسائل حل نشده اي خواهید کرد.

قبل از این کـه مشکل تبدیل بـه یک جنگ در مورد این کـه چه کسی دریک رابطه درست می‌گوید و چه کسی اشتباه می کند، بحث هاي‌ کوچکی را تنظیم کنید. اینکار هر دوی شـما را از هر گونه دعوای بد در آینده و عوارض جانبی عاطفی ان رها می کند.

4. خودتان را دوست داشته باشید

خودتان را دوست داشته باشید

برای داشتن روابط موفق، قبل از این کـه دیگری را دوست داشته باشید، ابتدا باید خودتان را دوست داشته باشید. شـما نمی توانید چیزی را کـه ندارید بدهید.

بـه عنوان مثال، اگر کسی از شـما پول بخواهد، فقط در صورتی میتوانید بـه او بدهید کـه واقعاً داشته باشید. همین امر در مورد عشق یا تعهد دریک رابطه صدق می کند. حتی کتاب مقدس اشاره می کند، همسایه خودرا مانند خودت دوست بدار، پس بـه من بگو، اگر خودت را دوست نداشته باشی، چگونه می‌توانی همسایه خودرا دوست داشته باشی.

دوست داشتن خود باید در اعمال شـما منعکس شود. بـه عنوان یکی از اصول اساسی رابطه، شـما باید عشق بـه خودرا از راه هاي‌ زیر تمرین کنید:

  1. حواس تان بـه نحوه گذراندن وقت تان باشد
  2. زمانی را بـه تنهایی بگذرانید
  3. بـه رژیم غذایی خود اهمیت دهید
  4. از تغذیه ذهن خود با زباله خودداری کنید.
  5. افراد سمی را قطع کنید

5. هدیه بدهید

هدیه بدهید

اگر واقعاً شریک زندگی خودرا دوست دارید، هیچ اشکالی ندارد، گاهی اوقات هدایایی بخرید کـه بـه سادگی این پیام را بـه شـما منتقل می کند کـه من شـما را دوست دارم و بـه شـما اهمیت می‌دهم.

کتاب مناسب را از کتابفروشی، یک دسر خاص، یک قطعه جواهر یا لباسی کـه در فروشگاه متوجه شده اید، بردارید. اگر چه در طبیعت هر یک از این هدایا در طبیعت بسیار کوچک بـه نظر میرسند، اما تا حد زیادی عشق و علاقه شـما را بـه او نشان میدهند.

6. به یکدیگر اعتماد کنید

به یکدیگر اعتماد کنید

اعتماد یکی از مهم‌ترین اصول رابطه برای حفظ یک رابطه اسـت. اگر بـه طرف مقابل خود اعتماد کامل نداشته باشید، هیچ فایده اي برای داشتن یک رابطه وجود ندارد. زندگی تعدادی از شرایط و تجارب مختلف را برای شـما بـه ارمغان می‌آورد و شـما و شریک زندگیتان بـه‌عنوان یک تیم بـه سختی کار می کنید و باهم درگیر نبردها می شوید.

فقدان اعتماد میتواند منجر بـه شکاف دریک رابطه شود. بدیهی اسـت کـه ترک ها بـه این معنی اسـت کـه رابطه بـه اندازه کافی قوی نیست کـه بتواند طوفان را پشت سر بگذارد.

7. صادق باشید

صادق باشید

اگر عناصری از یک رابطه سالم وجود داشته باشد کـه از طرف دیگر بـه ان نیاز دارید، یکی صداقت اسـت. اسرار راه رفتن در پارک نیست، و آن ها اساسا یک رابطه را میخورند. مهم نیست کـه چه نوع رابطه اي را در خواب دیده اید، بدون صداقت هیچ چیزی در ان وجود ندارد. بـه یاد داشته باشید، یکی از اصول اساسی رابطه برای صادق بودن در مورد اسرار، ترس ها و شک هاي‌ خود اسـت.

بـه خاطر داشته باشید کـه بیشتر مشاجرات از ترس و درد خود ما ناشی میشود کـه اگر با یک دیگر صادق باشیم بـه اسانی می‌توان از انها اجتناب کرد.

8. ارتباط موثر برقرار کنید

ارتباط موثر برقرار کنید

کارشناسان و مردم بـه طور کلی موافق هستند کـه ارتباطات ابزار بسیار مهمی برای روابط سالم و طولانی مدت اسـت. نمیتوان زندگی را از شریک زندگی خود پنهان کرد و انتظار داشت کـه همه ی چیز شاد باشد. رابطه یعنی وابستگی بـه شرکای خود، کسی کـه بتوانید بـه او تکیه کنید و با او راحت باشید.

اگر شکاف‌ها یا پل‌هاي‌ ارتباطی وجود داشته باشد، نمیتوانید همان میزان اسانی را احساس کنید و پیوند شروع بـه احساس سختی میکند تا منبعی برای اسانی.

9. تعهد ارزشی

تعهد ارزشی

مهم نیست کـه چقدر صادق باشید یا چقدر ارتباط باز دارید، اگر هر یک از شـما کمی در مورد طول عمر رابطه خود مردد اسـت، مطمئناً این نشانه خوبی نیست. برای داشتن یک رابطه سالم و باثبات، هردو طرف باید دریک طرف و بر تعهد شـما ثابت قدم باشند.

بـه عنوان یکی از اصول حیاتی رابطه، شـما باید نه تنها بـه بخش هاي‌ خوب بلکه بـه بخش هاي‌ نه چندان خوب نیز متعهد شوید. شـما باید بـه فراز و نشیب هاي‌ زندگی، بـه شادی و غم، بـه موفقیت ها و شکست ها متعهد شوید. شـما باید بـه طور مداوم یاد بگیرید، سازگار شوید و باهم رشد کنید.


مطالب مشابه: ازدواجتان بعد از 40 سالگی چگونه می شود؟


10. شریک زندگی خود را اولویت بندی کنید

شریک زندگی خود را اولویت بندی کنید

کار بخش مهمی از زندگی فرد اسـت. ما نمی توانیم مشاغل خودرا برای هر ضربه کوچکی کـه در مسیر پیش می آید معلق نگه داریم. با این حال، زندگی و روابط شـما نیاز بـه زمان باکیفیت نیز دارد. این بـه شـما بستگی دارد کـه چگونه زمان خودرا اولویت بندی کنید و نیازها را برنامه ریزی کنید.

خانه شـما مکان مقدس شماست. شخص مهم شـما شخص شماست. در پایان روز، آن ها بـه همان اندازه کـه شغل شـما در اولویت هستند. یک رابطه خوب بهانه نمی آورد. وقت می گذارند. سخت کار می‌کنند. آن ها کارها را حل می‌کنند و مشکلات را حل می‌کنند. منتظر زمان عالی برای لحظه عالی نباشید. هر لحظه و زمانی را کـه دارید درنظر بگیرید و ان را کامل کنید.

11. زندگی را جشن بگیرید

زندگی را جشن بگیرید

یاد بگیرید کـه زندگی و رابطه خودرا بـه طور روزانه جشن بگیرید. زندگی عاشقانه خودرا بـه یک تاریخ خاص رها نکنید. برای قرارها برنامه ریزی کنید، خودجوش باشید و دیگری را شگفت زده کنید. هر لحظه را ارزشمند و ارزشمند کنید.

12. نظرات واقعی را در مورد روابط و روابط عاشقانه حفظ کنید

نظرات واقعی را در مورد روابط و روابط عاشقانه حفظ کنید

همه ی ما ممکن اسـت بـه دلیل داشتن انتظارات غیر واقعی در مورد عشق و روابط مقصر باشیم. اما وقتی واقعی می شویم و متوجه می شویم کـه هیچ چیز خوشی وجود ندارد، همه ی چیز بـه طور خودکار بـه آرامی پیش نمیرود. روابط نه تنها روی خود رابطه بلکه بر روی خود شـما نیز تأثیر می گذارد، همانگونه کـه در زندگی و رابطه متحول می شوید، فقط چیزهای جادویی می‌توانند اتفاق بیفتند.

این جنبه از روابط اغلب نادیده گرفته می‌شود و طبق معمولً فرض می‌شود – ان را از 1500 نفری بگیرید کـه دریک رابطه موفق هستند. داشتن انتظارات غیر واقعی در ازدواج کارساز نیست!

13. به یکدیگر احترام بگذارید

به یکدیگر احترام بگذارید

احترام بـه خود و احترام بـه شریک زندگی دریک رابطه بسیار مهم اسـت. اگر این موضوع را حل کرده باشید، ارتباط و رابطه اي کـه حاصل می‌شود فقط می‌تواند خوب باشد زیرا بـه طور خودکار اعتماد و صمیمیت را تقویت می کند. بیا با ان روبه‌رو شویم؛ اگر کسی بـه شـما احترام بگذارد، رفتار درستی با شـما خواهد داشت.

14. یک رابطه سالم به معنای دو فرد سالم است

یک رابطه سالم به معنای دو فرد سالم است

سالم بودن افراد نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر ذهن و روح و عواطف نیز سالم اسـت. لایک لایک را جذب می کند و اگر بـه هیچ عنوان سالم نباشید فرد اشتباهی را جذب می کنید یا رابطه خودرا خراب می کنید. بـه همین دلیل اسـت کـه همیشه مهم اسـت کـه با چیزهای سخت روبه‌رو شوید و انها را اصلاح کنید «کـه برای هر شخصی کاملاً ممکن اسـت» و روی پیشرفت شخصی و مراقبت از خود بـه عنوان یکی از اصول اساسی روابط کار کنید.

15. به هر یک از فضاهای دیگر بدهید

به هر یک از فضاهای دیگر بدهید

وقت گذراندن یا دور از هر چیزی، و هر شخصی همیشه سودمند اسـت. تعیین حد و مرز در رابطه بـه عنوان یکی از اصول مهم رابطه بـه حساب می آید کـه باید درنظر داشته باشید. سعی کنید بـه یک دیگر فضایی برای رشد و لذت بردن از تغییرات بدهید، اینکار را انجام دهید و راکد نخواهید شد. این یک چشم انداز جدید ایجاد می کند، بـه انرژی جدید اجازه میدهد تا جریان یابد و برای یک رابطه موفق حیاتی اسـت.

16. در جنگیدن خوب باشید

در جنگیدن خوب باشید

منظور ما این نیست کـه شـما باید در برنده شدن دریک مبارزه بهترین باشید. یکی از اصول اساسی رابطه این اسـت کـه یاد بگیرید چگونه در دعوای خود با احترام ارتباط برقرار کنید و یاد بگیرید چگونه پس از ان تعمیر کنید. موسسه گاتمن فرآیند تعمیر لازم را دریک رابطه می نامد – تلاش برای تعمیر، و استراتژی خاصی برای ان وجوددارد کـه ارزش بررسی را دارد – توصیه بسیار خوبی اسـت.

17. در بخشش خوب باشید

در بخشش خوب باشید

بـه اندازه کافی گفته شد، البته، احترام باید وجود داشته باشد. در غیر این صورت، در مرزهای خود نمی‌ایستید و چیزهایی را کـه نباید ببخشید، می بخشید. اما، اگر احترام وجوددارد، باید اجازه دهید همه ی چیز پیش برود – و انجام اینکار تمرین خوبی اسـت.

18. چیزهای کوچک به چیزهای بزرگ اضافه می شوند

چیزهای کوچک به چیزهای بزرگ اضافه می شوند

بـه انتقاد از شریک زندگی خود «در ذهن یا با صدای بلند» ادامه دهید و این بـه یک مشکل بزرگ در رابطه شـما تبدیل خواهد شد. بـه عنوان یکی از اصول مهم رابطه، بـه تحسین کردن شریک زندگی خود «در سرتان یا با صدای بلند، و این باعث ایجاد مزیت بزرگ در رابطه شـما خواهد شد» ادامه دهید. بـه چیزهای کوچک دقت کنید و مطمئن شوید کـه هر الگوی منفی را قبل از ایجاد مشکل بزرگ اصلاح می کنید.

19. رابطه جنسی خیلی مهم است!

رابطه جنسی خیلی مهم است!

رابطه جنسی را در اولویت قرار دهید، بسیاری از مردم اینکار را نمی کنند، و این صمیمیت را دریک رابطه از بین میبرد. یاد بگیرید کـه چگونه از رابطه جنسی و صمیمیت لذت ببرید، بیاموزید کـه چگونه در مورد رابطه جنسی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید، و درک کنید کـه چگونه از رابطه جنسی برای یک عمل طبیعی و عاشقانه لذت ببرید.

20. عملی باشید و قوانین ارتباطی ایجاد کنید

عملی باشید و قوانین ارتباطی ایجاد کنید

ممکن اسـت خسته کننده باشد، اما اگر هردو بدانید کـه در چه جایگاهی قرار دارید ودر مورد قوانین موافق باشید، از آسیب هاي‌ بالفعل جبران ناپذیر جلوگیری می کنید. تنها چیزی کـه لازم اسـت مذاکره و احترام بـه مرزهایی اسـت کـه در وهله اول باید وجود داشته باشد.

21. سوار شدن بر امواج را یاد بگیرید

سوار شدن بر امواج را یاد بگیرید

25 اصل رابطه زناشویی

هیچ ازدواجی در 100% مواقع کامل نیست. بیشتر روابط موفق گهگاه بـه سنگ می‌خورند یا باید دوران تاریکی را پشت سر بگذارند. اما بـه همین ترتیب، اکثر مردم همیشه در اوقات خوشی کـه بسیاری از انها وجود خواهد داشت استقبال نمیکنند یا حضور ندارند.

بر امواج رابطه خود سوار شوید و این بـه شـما کمک خواهد کرد. بـه یاد داشته باشید کـه همه ی چیز می گذرد! درست اسـت، ممکن اسـت بعد از برخی اتفاقات همیشه یکسان نباشند، اما همیشه اوقات خوب دوباره می‌آیند.

22. از شریک زندگی خود قدردانی کنید

از شریک زندگی خود قدردانی کنید

اصول رابطه موفق چیست؟ برای این کـه رابطه را برای مدت طولانی بـه بهترین شکل و عاشقانه حفظ کنید، باید بیشتر از شریک زندگی خود قدردانی کنید. این بـه سادگی شریک زندگی شـما را شاد، رضایت بخش و راضی نگه می دارد. ویژگی هاي‌ زیادی وجوددارد کـه شـما بـه سادگی در مورد شریک زندگی خود دوست دارید و باعث افتخار شـما میشود. هر زمان کـه فرصتی برای بیان آشکار یا مخفیانه آن ها پیدا کردید، قدردان این خصوصیات باشید.

23. هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید

هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید

هرگز با عصبانیت از شریک زندگی خود بـه رخت خواب نروید. عادت کنید کـه همیشه شبها قبل از خواب در مورد رویداد روز صحبت کنید. اگر مسائلی پیش آمد کـه بـه شـما صدمه زد، ان را مؤدبانه و آرام بـه شریک زندگی خود بگویید. آن ها همیشه یک توضیح و یک عذرخواهی خواهند داشت. اگر آمد، فقط ادامه دهید و ان را رها کنید و از درک انها تشکر کنید.

نحوه برخورد زوج‌ها با تعارض دریک رابطه، بر موفقیت ان تأثیر زیادی میگذارد. کلید یک رابطه طولانی مدت این اسـت کـه هرگز با عصبانیت بـه رخت خواب نروید. در کوتاه مدت خواب شـما را مختل می کند. اثر طولانی مدت این اسـت کـه تأثیر تجمعی بر سلامت رابطه خواهد داشت. همچنین باعث می‌شود کـه شریک زندگی تان باور کند کـه برنده شدن در بحث را بیشتر از رابطه ارزش قائل هستید.

24. هیچ چیز را بدیهی نگیرید

هیچ چیز را بدیهی نگیرید

یک رابطه کاری در بالاترین سطح اسـت، و برای این کـه ان را بـه شکلی عالی حفظ کنید، باید کارهای سخت را انجام دهید، و لحظه اي کـه متوقف می شوید، احتمال این کـه رابطه شـما بـه حالت راکد برود وجوددارد. پس برای اجتناب از ان؛ همیشه عادت شکرگزاری را در خود پرورش دهید. هیچ اشکالی ندارد کـه احساس قدردانی را نسبت بـه شریک زندگی خود بـه خاطر چیزهایی کـه بـه زندگی شـما آورده اسـت پرورش دهید.

25. برای کیفیت تلاش کنید

برای کیفیت تلاش کنید

اگر بـه دنبال پاسخی برای این سوال هستید کـه “چگونه دریک رابطه موفق می شوید؟”؛ برای کیفیت بـه عنوان یکی از اصول مهم رابطه تلاش کنید. برای حفظ رابطه، برای کیفیت در ارتباطات خود تلاش کنید کـه میتواند رابطه شـما را تقویت کند. این می‌تواند برای هر دوی شـما مثمر ثمر باشد و میتواند طول عمر رابطه را افزایش دهد.


مطالب مشابه: 17 تا از بدترین حرف هایی که یک مرد نباید به همسرش بزند


در پایان

اهداف روابط موفق بسیاری وجوددارد. با این حال، این 25 اصل رابطه بـه شـما کمک می کند تا یک پایه محکم بسازید. حتما آن ها را بـه دل بگیرید و روی انها کار کنید و سپاسگزار خواهید بود.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت