آموزش تقویت فن بیان‌

آموزش تقویت فن بیان‌

11 راه برای تقویت فن بیان‌

 

ارتباط اهمیت زیادی داردافراد مهم و مدیران نیاز به فن بیان بالا میباشند با ما در سایت تالاب باشید مدیران کسب‌وکار به ارتباطات اهمیت زیادی می دهند. اگر می خواهید ارتباطات مؤثری برقرار کنید، تسلط بر آن چه لازم هست بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی میباشند.

راز افرادی که در ارتباط برقرار کردن مهارت دارند، چیست؟ همۀ‌چیز به رساندن پیام مربوط هست. در ادامه‌ي این مطلب یاد می گیریم چگونه فن بیان‌مان را تقویت کنیم و واضح‌تر صحبت کنیم.

 
مدیران کسب‌وکار به ارتباطات اهمیت زیادی می دهند. اگر می خواهید ارتباطات مؤثری برقرار کنید، تسلط بر انچه لازم هست بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی میباشند. هرچند یکی از عناصر ارتباط کلامی معمولا اهمیت بیش تری دارد، شیوه ي صحبت کردن. ۱۱ راه زیر در این اساس به شما کمک می کند.

 
به گزارش تالاب:همۀ ي ما تا به‌حال با افرادی سَر  و  کار داشته ایم که صدای شان خیلی دل خراش، نازک یا مصنوعی بوده هست. صحبت کردن برخی ها آن قدر ناخوشآیند هست که پیام گوینده را کاملا خراب می کند. شما در چند قدم می توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدای تان را بهتر کنید. فقط به دانستن چند فوت‌و‌فن ساده و تمرین آن ها نیاز دارید.

 
از فرصت بهرهگیری کنید تا صدای تان، توانایی متقاعد کردن افراد و تعهدتان به متنی که می خوانید را تقویت کنید. این یعنی کسب‌وکار و میزان رضایت مشتری هاي‌تان ارتقا می یابد و خدمات شما را اکثر به دیگران پیشنهاد می کنند.

 

۱. شمرده صحبت کنید

با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌تان هست. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید.

 
کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی برای کسب‌وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته‌ي مهمی اشاره کرده هست: «یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا وضوح کلام تان را اکثر کنید، کم کردن سرعت هست.»

 
افراد وقتی نگران میباشند یا درمورد ي انچه میگویند تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. همینطور او می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌هاي شما تقویت می کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.»

 
معیاری خوب وجود دارد تا کیفیتِ سرعت صحبت‌تان را ارزیابی کنید، فرض کنید که شماره  تلفنی را می خوانید، فردی که گوشش با شماست، باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعتِ گفتار، رشته ي بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام اینکار آن ها را در هوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگی بینظیر هست.

 

۲. با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

«اِاِ…، درود به همگی…، اسم من، اِاِ…، امینه.»
متأسفانه باید بگویم کسی به ادامه ي این سخنرانی گوش نمی کند. این مثال نشان می دهد که چگونه نداشتن اعتمادبه‌نفس به همۀ‌چیز لطمه میزند، مخصوصا به صدای‌تان.

احساس کنید حرفی که میزنید، متعلق به خودتان هست. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در جهان وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می خواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می شود به جای بلوک ها دست‌هاي شما بشکنند.

 

۳. منظورتان را به‌درستی بیان کنید

نکته ي گذشته در مورد اعتمادبه‌نفس موقع صحبت کردن بود و این نکته مربوط به لحنِ صحبت کردن با دقت به موضوع مورد بحث هست. وقتی با اشتیاق صحبت می کنید، مردم تفاوت را حس می کنند. شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین انداز شود، صدای تان قابل قبول تر و متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید.

 

۴. خودپرستی را کنار بگذارید

مایک تایسون می گوید: “باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می کند.”

برای تقویت این مورد می توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما میباشند. می توانید از هم جواری با انها درس‌هاي زیادی یاد بگیرید که از روش هاي دیگر، آموختن این درس‌ها امکان پذیر نیست و مهارت تان را ارتقا دهید. در کلاس ها و کارگاه هایي شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده هست که در حرفه شان از شما بهتر میباشند. به تجربیات شان گوش کنید، ممکن هست سخت باشد اما قطعا به بهتر شدن تان کمک می کند.

 

  
۵. با صدای تان با ملایمت رفتار کنید

برخلاف یک نوازنده ي گیتار، پیانو یا طبل، بعنوان یک سخنران، ابزار کار شما بدن تان هست. مشاهده نمایید چطور نوازنده هاي حرفه اي از آلات موسیقی شان نگه داری می کنند. باوسواس آن را تمیز، از آن محافظت، قطعات شکسته اش را تعمیر و در جای خوب و راحتی از آن نگه‌داری می کنند.

شما چطور با ابزار کارتان رفتار می کنید؟ برای نگه‌داری، مراقبت و حفاظت از طراوتش چه کارهایی انجام می دهید؟

 

آموزش تقویت فن بیان‌

تسلط بر آن چه لازم هست بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی برای ارتباطات مؤثر میباشند

 

برای حفاظت از صدای تان این نکات را رعایت کنید:

نفس عمیق بکشید و با بهرهگیری از الگوهای تنفسیِ مناسب، گام اول را در این راه محکم بردارید. کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس، می گوید: «اگر به‌جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی نفس بکشید، صدای تان ضعیف تر و وحشت‌زده به‌نظر میرسد، همینطور اینکار می تواند باعث کشش غیرضروری تارهای صوتی تان شود.
 
وقتی اضطراب دارید یا وحشت زده هستید شاید کمی سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌هاي آرام، عمق صدای تان را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند مطمئن تر به نظر برسید.»

چندان آب بنوشید. دِوُر می گوید: «سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای تان کمک بسیاری می کند.» اگر در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنی هاي الکی بنوشید، ممکن هست تارهای صوتی تان رطوبت لازم برای ساخت برترین صدای ممکن را نداشته باشند. همینطور او می گوید: «تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی باشند، چون با سرعت زیادی می‌لرزند.»

 
تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می لرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه هست. با هر وعده ي خوراکی، آب بنوشید. یک بطری کوچک آب را پر کنید و مرتب از آن کم کم بنوشید. شاید این مقدار آب چندان به نظر برسد اما باید بدانید اغلب مردم کم تر از حد مورد نیازشان آب می نوشند.

از فریاد زدن پرهیز کنید. شوارتز می گوید: «عاشقِ فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه تان هستید؟ باید بگویم قطعا اینکار برای تارهای صوتی تان خوب نیست.» فریاد زدن می تواند باعث کشیده شدن آن ها شود و صحبت کردن را برای تان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن می تواند به گره هاي صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود.

حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به‌نظر خواهد رسید. همینطور خستگی برای صدای‌تان زیان آور هست.

زمزمه نکنید. اینکار برای صدای تان مشکل ایجاد می کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی تان می شود.

 
۶. حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن تان باشد

دِوُر اعتقاد دارد طرز نشستن یا ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند خوب باشد.

 
اگر چانه تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، می توانید طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد. او می گوید: «اگر شانه هاي تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ي صدای خود را از دست می دهید.»

 

۷. مراقب زیر و بَم صدای‌تان باشید

شوارتز می گوید: «معمولا صداهایی با شیب چندان یا خیلی زیر، به علت اضطراب یا عدم اطمینان گوینده به وجود می آیند.» بهرهگیری  از شیب صحیحِ صدا به شما کمک می کند ارتباطات بهتری برقرار کنید. می توانید برترین بحبوحه صدای‌تان را با گفتن «آ-ها» پیدا کنید «همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست می گویید». شوارتز اعتقاد دارد که بحبوحه صدای تان در هنگام صحبت کردن باید با «آ» همخوانی داشته باشد.

 

۸. خودتان را آماده کنید

شاید باورتان نشود اما یک قهرمان دویِ سرعت المپیک، گذشته از این که سعی کند رکورد جهان را جا به جا کند، حداقل ۳ ساعت را صرف گرم کردن تمام اعضای بدنش می کند. راستش را بخواهید من به جایی رسیده ام که گذشته از پیاده روی حتما باید بدنم را گرم کنم، وگرنه عضلات پشت پایم به شدت درد می گیرند.

داشتن آمادگی یک ضرورت هست. هر روز صبح را با گرم کردن صدای تان شروع کنید. عضلات صورت تان را بکشید. برنامه هاي تان را به ترتیب اجرا کنید. یکی از تمرین‌هایي که برای گرم کردن تارهای صوتی می توانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آنهاست «برای آشنایی با این تمرین ویدئوهای Lip Roll را در اینترنت جستجو کنید.» ماهیچه‌هاي گردن تان را شُل کنید.
 
تمرین هاي تنفسی تان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای تان صرف نمی کنید، هر روز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌تان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدای تان به‌طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان خوب هست.
 
اگر هنوز فکر می کنید این ترفند احمقانه هست، دقت داشته باشید «سلین دیون» که سالها در اساس ي خوانندگی تجربه دارد و در کارش بسیار پیروز هست هنوز هم، هر روز صبح را با این تمرین هاي پایه‌اي آغاز می کند.

 
۹. «بدون آمادگی خواندن» را شروع کنید

در موسیقی، به توانایی خواندن یک برگه ي موسیقی «که تا به حال آن را ندیده اید» و نواختن آن به وسیله ي آلت موسیقی، «بداهه‌نوازی» می گویند.

برای سخنرانی هاي طولانی یا پروژه هاي بزرگ مانند صداگذاری کتاب هاي صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن هست وقت تان برای چندین‌بار روخوانی متن، گذشته از شروع کار تلف شود، بدون این که نیازی به اینکار باشد. به جای آن می توانید تمرین کنید هنگامی که برای بار اول متنی را می خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن هست مدتی طول بکشد تا دهان و چشم هاي‌تان هماهنگ شوند اما این مهارت به‌خوبی با گام بعدی که از آن صحبت خواهیم کرد در ارتباط هست.

 

۱۰. تمرین کنید

«در مورد تمرین کردن صحبت می کنیم؟» با این که دیگران بارها و بارها اهمیت تمرین را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده‌اند. بله، ما هم در مورد تمرین کردن صحبت می کنیم. برترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به‌دست آوردن این مهارت، سالها زمان لازم هست. تمرین باعث از بین بردن نواقص می شود و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می رسند.

خیلی‌زود روی غلتک می افتید و خواندن و گفتارتان به‌هم‌ پیوسته و بدون اشتباه می شود. به این ترتیب در وقت تان صرفه جویی، در کارتان پیشرفت و از مهارت تان سود کسب می کنید.

 

۱۱. آرام باشید

شاید این آخرین نکته باشد اما مهم ترین مسئله هست. چرا؟ چون اگر تازه کار هستید، هر یک از سخنرانی ها یا آزمون ها میتواند برای تان به آخرین‌شان هم تبدیل شود. پس همۀ چیز به این چنددقیقه یا حتی چندثانیه بستگی دارد و این موضوع می تواند شما را نگران کند.
 

عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید «که می توانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید». به توانایی هاي خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد، مهم این هست که شما به برترین شکل سعی کرده اید.

 

جدیدترین مطالب سایت