چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

چگونه به هدفمان سریع تر برسیم ؟ 

 

امروزه واژه هدف واقعا کاربرد کمی در بین مردم پیدا کرده است فقط ورزشکاران هستند که به فکر هدف خود هستند و افراد هاي مثل خواننده و بویژه کار آفرینان که موفقیت براشون مهمه . 

 

رسیدن به هدف , مهم‌ترین مزیت هدف گذاری، رسیدن به هدف نیست بلکه کاریه که انجام می‌دید و شخصیه که به اون مبدل میشید. هدف گذاری ابزار قدرتمندیه چون باعث تمرکز میشه و به رویاهامون شکل میده.

چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

هدف گذاری، این قابلیت رو به ما میده که دقیقا همون کاری رو بکنیم که باعث میشه چیزی که تو زندگی می خوایم رو به دست بیاریم و تو مسیری رشد و پیشرفت کنیم که قبلا هیچگاه توی اون قرار نداشتیم. برای رسیدن به اهدافمون باید بهتر بشیم.

 

مجله تالاب : زندگی طوری طراحی شده که ما برای آینده رویا پردازی و تو دوران حال زندگی میکنیم. متاسفانه دوران حال می تونه موانع دشوار زیادی رو به وجود بیاره. اما هدف گذاری می تونه برای مدت دوران طولانی، دیدگاهی رو تو زندگی ایجاد کنه. همه ی ما به اهداف قوی و بلند مدت احتیاج داریم تا کمکمون کنند از این موانع کوتاه مدت عبور کنیم. خوشبختانه هرچقدر هدفمون قوی‌تر باشه کارای بیشتری می تونیم انجام بدیم و همین تضمین می کنه که می تونیم به اون برسیم.

 

وقتی اهدافمون رو مطالعه و یادداشت میکنیم، جنبه هاي اصلی که باید یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم کدومند؟ بیاید نگاه دقیق تری به هدف گذاری و این که چطور میشه اونو به شکل نیرومند و عملی انجام داد داشته باشیم:

 

1- محاسبه و تامل کردن 

تنها راهی که می تونیم مسئولانه تصمیم بگیریم که در آینده چی می خوایم و چطور می تونیم به اونجا برسیم، اینه که بدونیم در حال حاضر کجاییم و میزان رضایت فعلی مون چقدره. برای همین یه مدت رو صرف فکر کردن و نوشتن حالات فعلی خودتون کنید و توی هر نقطه مهم، این سوالو از خودتون بپرسید: خوبه؟

 

محاسبه دو تا هدف داره: اول این که یه راه عینی بشما میده تا دستاوردای خودتون و دیدگاهتون توی زندگی رو مشاهده نمایید. دوم این که نشونتون میده کجایید. پس می تونید تعیین کنید کجا می خواید برید. محاسبه، خط مقدمی رو بشما نشون می ده که می تونید از اونجا کارتون رو آغاز کنید.

 

این هفته چند ساعت دوران برای محاسبه و فکر کردن بذارید، مشاهده نمایید کجا هستید و بنویسید که چند ماه برای پیشرفت نیاز دارید و بهمین شکل محاسبه و تفکرو ادامه بدید. می‌بینید چه میزان اینکار کمکتون می کنه تا روی هدفی که دارید اشراف پیدا کنید.

 

2- رویاها و اهدافتون رو تعریف کنید 

یکی از برترین چیزایی که به ما انسانها داده شده میل به داشتن زندگی بهتر و هدف گذاری برای تحقق بخشیدن به رویاهامونه. ما می تونیم به عمق امیال و رویاهامون برای داشتن یه موقعیت بهتر برای خودمون و خانواده مون فکر کنیم.

 

می تونیم رویای زندگی با درآمد، فیزیک و موقعیت روانی بهترو داشته باشیم. همینطور این قابلیت به ما داده شده که فقط رویا پردازی نکنیم، بلکه اون رویاها رو دنبال کنیم تا بهشون دست پیدا کنیم. از قابلیت شناختی خودمون می تونیم استفاده کنیم تا برای رسیدن به هدف برنامه ریزی کنیم و راهکارهایی برای به دست آوردنش عرضه بدیم.

چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

شما چه رویاها و اهدافی دارید؟

اونا چیزایی نیستند که همین همین حالا داشته باشید و یا انجامشون داده باشید، اما اونا رو میخواید. آیا تاکنون نشستید به ارزش هاي زندگیتون فکر کنید و تصمیم بگیرید که واقعا چه چیزی رو می خواید؟ آیا تاکنون وقت گذاشتید که واقعا به این چیزا فکر کنید، به عمق قلبتون دقت کنید و مشاهده نمایید که چه رویاهایی توی اون نهفته است؟ رویاها تو وجودتون هستند، همه ی ما فکرایی تو سرمون داریم که می خوایم اونا رو به حقیقت مبدل کنیم.

 

تو دنیای پر مشغله این روزا، نمی تونیم درست تمرکز کنیم. بنابر این توصیه می‌کنم به یه جای آروم برید و به اهداف و رویاهایی که دارید فکر کنید. به خودتون این مهلت رو بدید. شما ارزشش رو دارید که زندگی بهتری داشته باشید.

 

اگه همیشه دوست داشتید اندام متناسبی داشته باشید اجازه ندید مشغله زیاد، جلوی رسیدن شما رو به هدف بگیره. با آرامش بهش فکر کنید و برای خودتون توضیح بدید. تصور کنید با رسیدن به اون هدف، چه میزان زندگی برای خودتون بهتر میشه.

 

به گزارش تالاب به چیزایی فکر کنید که باعث میشه به هیجان بیاید و خون تو رگاتون حرکت کنه. دوست دارید برای لذت بردن و زندگی خودتون چه کارایی بکنید؟ دوست دارید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ اگه موفقیت تضمین شده باشه، دوست دارید چه چیزی رو امتحان کنید؟

 

چه افکاریه که باعث میشه قلبتون به هیجان بیاد؟ وقتی بتونید به این سوالا پاسخ بدید، احساسی عالی دارید و وارد دنیای رویاهای خودتون می شید.

 

همه ی چیزایی که به ذهنتون می رسه رو یادداشت کنید. به این فکر نکنید که فلان چیز احمقانه یا دور از دسترسه. یادتون نره که اینکار رویا پردازیه و فقط می خواید به هدف گذاری خودتون کمک کنید.

 

حالا باید رویاهاتون رو تقدم بندی کنید. کدومشون از همه ی مهم تره؟ کدومشون امکان پذیرتره؟ کدومشون رو بیشتر از همه ی دوست دارید انجام بدید؟ حالا وقتشه که حرکت کنید و فقط تو رویا سیر نکنید.

 

چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

هرچقدر هدفمون قوی‌تر باشه کارای بیشتری می تونیم انجام بدیم‎

 

3- اهدافتون رو هوشمند کنید 

 

هدف هوشمند این خصوصیت ها رو داره:

 

خاصش کنید: 

هدف نباید مبهم باشه. هدفی که مشخص نباشه، نتیجه ي مشابهی هم داره. اهداف ناقص، آینده ي ناقصی هم دارن.

 

قابل سنجش باشه: 

همیشه اهدافی برای خودتون درنظر بگیرید که قابل سنجش و اندازه گیری باشند. وقتی بتونید هدفتون رو بسنجید، برای رسیدن به اون بهتر می تونید عمل کنید.

 

قابل دستیابی باشه: 

یکی از اشتباهاتی که بیشتر مردم انجام میدن اینه که اهداف خیلی دور از دسترسی برای خودشون تعیین می‌کنند. اهدافی که دستیابی به اونا امکان‌پذیر نیست.

 

واقع گرایانه باشه: 

واقع گرایانه از حقیقت میاد. هدفی که دنبال می‌کنید باید عنصر حقیقت رو داشته باشه تا بتونه توی زندگی محقق بشه. اهدافی هستند که واقع گرایانه نیستند. این یعنی باید برای رسیدن به هدف، با خودتون بگید اگه فلان و فلان و فلان کارو بکنم باعث موفقیتم میشه. منظورم این نیست که هدفتون نمی تونه بزرگ باشه، بلکه واقعی بودن ملاکه.

چند اصول مهم برای رسیدن به هدف خود

دوران: 

هر هدفی باید یه چارچوب زمانی داشته باشه. یکی از جنبه هاي نیرومند یه هدف اینه که پایانی داشته باشه و زمانی رو برای به انجام رسیدنش تعیین کنید. همینطور که دوران می گذره، روی هدفتون کار می‌کنید چون نمی خواید ازش عقب بیفتید. می تونید یه هدف بزرگ رو به چندین بخش قابل اندازه گیری و شدنی مبدل کنید. برای خودتون اهداف کوچک با چارچوب زمانی ناب تعریف کنید که برای رسیدن به هدف اصلی کمکتون کنه.

 

4- مسئولیت پذیری داشته باشید. 

وقتی کسی میدونه چه اهدافی دارید، با پرسیدن این که کجای این فرایند قرار دارید، شما رو مسئول می کنه و مسئولیت پذیری حرکت به سوی هدف رو تقویت می کنه. اگه هدفی درنظر گرفته بشه و فقط یه نفر از اون با خبر باشه، آیا اصلا قدرتی داره؟ در بیشتر مواقع خیر. هدفی که فقط خودتون درمورد ش بدونید و دیگران شما رو مسئول اون ندونند، قدرت کافی برای تحقق یافتن نداره.

 

جدیدترین مطالب سایت