بروزرسانی : 16 بهمن 1396

انتخاب شغل مناسب بر اساس خصوصیات و توانایی های شما

انتخاب شغل مناسب بر اساس خصوصیات و توانایی های شما

آموزش پیدا کردن سریع شغل مناسب

یافتن شغل مناسب کمی سخت شده بخصوص که بیکاری در جامعه ما زیاد میباشد ولی بازهم میتوان با کمی دقت در یافتن شغل مناسب موفق بود اگر اطلاعات شخصیتی و توانایی هاي خودرا بهتر بشناسید.

راهنمای انتخاب شغل بر اساس خصوصیات شما

ابوالقاسم مهری‌نژاد «روانشناس بالینی، دانشیار دانشگاه الزهرا»  بشما می‌آموزددر انتخاب رشته تحصیلی و به‌دنبال آن شغل و حرفه، فرد باید مسائلی را در نظر بگیرد تا بتواند در آن حرفه ثابت قدم باشد و موفق شود.

توانایی‌‌هاي هوشی و شخصیتی

فرد لازم است اقتضاهای رشته تحصیلی را از نظر توانایی‌هاي ذهنی، شخصیتی، پشتکار و عوامل عاطفی در نظر بگیرد. وقتی قرار است شغلی را انتخاب کنیم، ابتدا باید به توانایی‌هاي هوشی خود که برای پشت‌سر گذاشتن کنکور و خواندن درس‌ها لازم است، توجه کنیم. نباید بچه‌ها را از نظر توانایی ذهنی محدود دید مگر آن‌که پایه‌هاي تحصیلی ضعیف باشد و نتوانند آن‌ها را برای قبولی در رشته موردنظر ارتقا دهند.

باید به اقتضای شخصیتی و عاطفی شغل توجه کرد و با جمع‌آوری اطلاعات یا مراجعه به افرادی که در آن شغل مشغول بکار هستند یا مراجعه به روانشناس خبره، ویژگی‌هاي مربوط به شغل و مشکلات و ویژگی‌هاي عاطفی لازم برای موفقیت در آن شغل را مورد تحلیل‌ قرار داد و با ویژگی‌ها و شخصیت خود مقایسه کرد.

فردی که میـــخواهد مهندس الکترونیک یا دندان‌دکتر یا داروساز یا وکیل‌ شود، باید تا حدی به عوامل شخصیتی که اقتضای هر شغلی است، توجه کند، مثلاً حسابدار باید فردی درونگرا و با تمرکز باشد و ارتباط با مردم، نیاز اساسی شغل نیست. دکتری، روحیه مردمی می‌طلبد. روانشناس باید مردم‌دوست باشد و مهارت‌هاي ارتباطی اجتماعی، ذهن خلاق و تحلیلگر داشته باشد. وکیل باید اجتماعی، صبور و با قدرت استدلال باشد و….

انتخاب شغل مناسب بر اساس خصوصیات و توانایی های شما

شغل مناسب در بازار کار ایران

بازارکار و اقتصاد

بی‌تردید بخش مهمی از انگیزه تمام افراد در انتخاب شغل، کسب درآمد برای تامین زندگی است. جامعه به برخی رشته‌ها نیاز کمتری دارد و بازار کارشان کمتر است. متاسفانه در جامعه ما گروهی از افراد از رونق بازارکار مطلع نیستند و فقط به‌دلیل علاقه یا عنوان یک رشته یا تلفیق این ۲، شغلی را انتخاب می کنند و بعد از مدتی که متوجه میشوند با توانایی‌هایي که به دست آورده‌اند نمیتوانند درآمد کسب کنند، تغییر شغل میدهند.

سایت تالاب : رویایی بودن به‌خصوص در دوره نوجوانی، باعث انتخاب رشته‌هایي می شود که در آینده فرد را در انتخاب شغل دچار بحران و پشیمانی می کند. در نظر گرفتن واقعیت‌ها و توجه به نیازهای جامعه قبل از انتخاب رشته‌ تحصیلی، اهمیت زیادی دارد. طبق معمول جوامع هر ۱۰ سال دچار تغییراتی در میزان نیاز به شغل می شوند که باید به این نکته نیز توجه کرد. مثلاً درسال‌هاي ۶۴-۶۳ که کامپیوتر هنوز وارد ایران نشده بود، رشته کامپیوتر به‌طور تخصصی وجود نداشت. بعد از جنگ، نیاز به این رشته بالا رفت و فارغ‌التحصیلان آن در اوج بازار کار بودند.

بعد از ۱۱-۱۰ سال، فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر فراوان شدند و شغل‌هاي مربوط به آن از رونق افتاد. به‌طور نسبی فرد باید هنگام انتخاب رشته نه‌تنها به ویژگی‌هاي شخصیتی، ذهنی و عاطفی خود بلکه به بازارکار مربوط به رشته نیز توجه کند و با مشورت با افراد باتجربه که از هر ۲ بعد مطلع هستند، آینده شغلی خوبی برای خود بسازد.

دنیا در اختیار کسانی است که آگاهی دارند

افراد زیادی به رشته خاصی علاقه دارند و از نظر شخصیتی هم مناسب آن هستند ولی توانایی قبول‌شدن در رشته مربوطه را در دانشگاه سراسری ندارند و بهمین دلیل رشته دیگری را انتخاب می کنند.

درحالی‌که میتوانند در دانشگاه آزاد در منطقه‌اي دور در رشته موردنظر خود تحصیل کنند اما این سختی رابه‌خود نمی دهند. از نظر روان‌شناسان، اینکه فرد به‌خود سختی بدهد ودر رشته موردعلاقه‌اش تحصیل کند، بهتر از این است که تا بعد از چند سال، بهداشت روانی‌اش مختل شود و از نظر معیشتی مشکل پیدا کند. متاسفانه هنوز بیشتر مردم بینش کافی به تحولات دنیا ندارند و بصورت تصادفی و احساسی تصمیم‌هایي میگیرند که چندان به صلاح نیست. دنیا در اختیار کسانی است که آگاهی و قدرت پیش‌بینی دارند و گذران مراحل سنی و آینده را در نظر میگیرند.

منبع : بهترین ها

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت