ترک عادت های بدی برا شکوفا شدن استعدادها

ترک عادت های بدی برا شکوفا شدن استعدادها

تغییر عادت های بد برا شکوفا شدن استعدادها

 

برای شکوفا شدن استعدادهای خود باید عادت هاي بد را ترک نمایید حذف عادت هاي بد و رسیدن به برترین حالت موجود از خود ما، یک سفر استحذف عادت هاي بد و رسیدن به برترین حالت موجود از خود ما، یک سفر هست. یک پروسه هست. این چیزی‌ست که همۀ ما خواستارش هستیم صرف نظر از این که متوجه باشیم آیا این خواسته را داریم یا نه

 

ترک عادت های بد

به احتمال، شما هم با نظریه هرم سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو آشنا هستید. به اعتقاد مازلو نیازهای آدمی از یک سلسله‌مراتب برخوردارند، بدین ترتیب که رفتار افراد در لحظات خاص، تحت تأثیر شدیدترین نیاز آن لحظه، قرار میگیرد.

 

هنگامی که ارضای نیازها آغاز شده و برآورده می شود، تغییری که در انگیزش فرد رخ خواهد داد بدین گونه هست که، به جای نیازهای قبلی، سطح دیگری از نیاز، اهمیت یافته و محرک رفتار خواهد شد.

 

نیازها به همین ترتیب تا پایان سلسله‌مراتب نیازها، بحبوحه گرفته و پس از ارضاء هر یک از نیازها، آن نیاز فروکش کرده و نوبت را به نیاز پس از خود می‌سپارد، تا در نهایت که انسان به مرحله خودشکوفایی می‌رسد.

 

طبق نظریه آبراهام مزلو، انسانها وقتی به جایگاه خودشکوفایی می رسند، دارای خصوصیات زیر خواهند بود:

– پذیرش کامل خود
– نترسیدن از هرگونه ریسکی و گام برداشتن در مسیرهای ناشناخته
– شاکر بودن و لذت بردن در هر لحظه از زندگی
– داشتن انگیزه برای رشد و توسعه
– توانایی در داشتن روابط عمیق و با مفهوم

 

گرچه باید دقت داشت که برآورده شدن نیاز هاي اساسی انسان الزاما به معنی رسیدن به مرحله خود شکوفایی نیست، بلکه ارضاء و رفع نیاز هاي نخست شرط لازم برای خود شکوفایی هست و لي کافی نیست. ترک تعداد زیادی از عادت هاي بد برای رسیدن به این جایگاه لازم بوده و به همت و تلاش بسیاری نیاز دارد، اما قطعا شدنی هست.

 

بعضی از موارد میباشند که شانس شما را برای رسیدن به این جایگاه را مخدوش میکنند. به عنوان مثال بعضی عادت هاي بد که در زیر ذکر شده، از جمله کارهایی میباشند که اگر ترک نکنید، باعث میشوند نتوانید به انچه می خواهید برسید.

 

ارجحیت دادن دیگران به خودتان

تصور کنید که امروز سرکار نمیروید و برنامه ریزی کرده‌اید که کمی ریلکس کنید یا سرگرمی داشته باشید یا کارهایی که دوست دارید انجام دهید. اما یک تماس تلفنی دریافت میکنید : ” میتونی امروز به جای من بیای سر کار؟ می‌دونم واسه خودت کار داری اما واقعا احتیاج دارم که یه نفر از بچه م مراقبت کنه”. یا جملاتی از این دست…

 

انسانی که برای زمان خودش اهمیت قائل نباشد، آیا میتواند برای زمان دیگران ارزش قائل باشد؟ قطعا کمک به دیگران امری پسندیده هست اما غفلت از نیازها و خواسته هاي خود ما از جمله عادت هاي معیوب هست که مانع رسیدن شما به جایگاهی می شود که میخواهید به آن دست یابید.

اگر از آن دسته آدمهایی هستید که هرگز نمیتواند به دیگران «« نه »» بگوید، بهتر هست چند علت زیر را در نظر داشته باشید.

– شاید می‌ترسید از این که دیگران دوستتان نداشته باشید.
– شاید از این که برای خودتان کاری انجام دهید احساس گناه میکنید.
– شاید از این که تنها شوید احساس خوبی ندارید.
– شاید پی به ارزش زمان خودتان نبرده اید.
– شاید به خواسته هاي دیگران اکثر اولویت میدهید تا به خواسته هاي خودتان.

 

زمان گذاشتن برای خودتان، بدون شک بسیار حیاتی هست، اگر می خواهید در مسیر رشد و توسعه قرار گیرید. از این که بگویید «« نه»» نترسید اینکار شما را آدم بدی نمی‌سازد.

 

دچار ترس شدن و نادیده گرفتن خود

نادیده گرفتن یا سانسور خواسته‎هاي خود، به این معناست که مانع خودتان برای رسیدن به انچه واقعا میخواهید میشوید. و این مورد از ترس، ناشی میشود. ترس این که نکند نادان به نظر برسم؟ یا دیگران مانند دوستان یا والدین یا همسرم در موردم چه فکرکنند؟ پس نباید چیزی بگویم.

 

ترس از نقد دیگران، دلیلی‌ست برای نگفتن خواسته هایتان. اما خیلی ها نیز از این می‌ترسند چون بارها از این که با دیگران یکرنگ بوده اند و ضرر کرده‌اند. برای غلبه بر چنین حالتی، سعی کنید آن چه میخواهید را در یک دفترچه بنویسید.

 

هر انچه می خواهید را بنوسید و اصلا مهم نیست چقدر عجیب غریب یا شرم آور، به نظر برسد. اگر این عادت را تکرار کنید، متوجه خواهید شد که در آینده اي نزدیک تا چه حد با خودتان صادق خواهید شد و به این ترتیب هست که می توان به جایگاه انسان ارزشمند-برتر رسید.

 

هماهنگ شدن با بقیه علی رقم میل باطنی

رسیدن به جایگاه خودشکوفایی به این معنا نیست که همۀ وقت با همۀ‌ي اطرافیان خود موافقت کنید. ممکن هست توسط خیلی ها مورد دوست داشتن قرار نگیرید که اشکالی ندارد.

 

اما سعی و تقلا کردن برای این که به هر زحمتی خوتان را با دیگران هماهنگ کنید باعث می شود نتوانید انسان منحصر به فردی باشید، احساس تقلبی بودن به شما دست می دهد و شادی را از شما می گیرد.

 

با برداشتن قدم هاي زیر، به خودتان کمک کنید
– نسبت به ارزش هاي خود پایبند باشید.
– گذشته از این که کاری را انجام دهید، فکر کنید و اگر احساس خوبی در مورد آن ندارید، انجامش ندهید.
– اگر کسی به شما بگوید نمی تواني اینکار را انجام دهی، شما تسلیم نشوید و دست از رویاهای خود برندارید.
– اطراف خودتان را با آدمهایی پر کنید که مثبت میباشند و شما را تشویق می کنند.
– سعی نکنید دیگران را شبیه به خود کنید. سعی نکنید دیگران را عوض کنید.

 

سفر در جاده ي رسیدن به مرحله خود شکوفایی و حذف عادت هاي بد، سفر آسانی نیست، اما ارزش سفر کردن را دارد.

از خود-تخریبی و از این که بگوید من همینم که هستم، دست بردارید. خواسته هاي خود را در اولویت قرار دهید و ترس را از خود دور نمایید.

 

جدیدترین مطالب سایت