بروزرسانی : 11 آذر 1395

حرف هایی که نباید در مورد حقوق و مزایا بزنید

حرف هایی که نباید در مورد حقوق و مزایا بزنید

هنگام مذاکره در مورد حقوق و مزایا این حرف ها را نزنید

هر کاری که قرار است صورت بگیرد وجهه مالی و حقوق آن یکی از معیارها و ملاک های اصلی هر شخص است.

به گزارش تالاب، وقتی درباره حقوق و مزایا در حال مذاکره کردن هستید نباید برخی از سخنان را به زبان بیاورید. چون به ضرر شما تمام خواهد شد. اگر کارمند هستید و به دنبال افزایش حقوق و مزایا باید هنر مذاکره کردن با کارفرما را به خوبی در خود پرورش دهید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از جمله هایی که مانع افزایش حقوق شما می شود پرهیز کنید.

مبارزه، یک بخش اساسی در مذاکره درباره ی حقوق و مزایا است. شما می خواهید تا آنجا که ممکن است حقوق خود را افزایش دهید. از طرفی سازمان شما می خواهد تا آنجا که جا دارد، پول کم تری به شما بدهد. در اینجا درگیر یک فرآیند پیچیده، استرس زا و نفس گیر هستیم.

در واقع، مهم است که در هر مذاکره ای که برای افزایش حقوق دریافتی خود شرکت می کنید، نهایت تلاش خود را بکنید. افراد موفق به خوبی می دانند که چطور این موقعیت های استرس زا را مدیریت کنند. در مقابل افراد ناموفق صحبت هایی در مذاکره می کنند که برگ برنده را از آن ها می گیرد.

افزایش حقوق و مزایا

در ادامه به 21 پاسخی که می تواند نتیجه ی مذاکره ی شما را نقش بر آب کند، می پردازیم:

1. قبول می کنم (پس از اولین پیشنهاد!)

به خاطر داشته باشید که در حال مذاکره هستید. پس مراقب باشید که همان اول کار، شانس خود را از بین نبرید.

2. مبلغ مورد نظر من X است

هرگز اولین رقم مورد نظر خود را پیشنهاد ندهید. چرا که این یک استراتژی واقعا وحشتناک است. شما از اول هم برای بحث و مذاکره وارد اتاق شده اید. یک استراتژی خوب در مذاکره آن است که به کارفرما اجازه دهید رقم پیشنهادی خود را قبل از شما ارائه دهد. از این رو موقعیتی برای شما فراهم می شود که با توجه به رقم پیشنهادشده، برای افزایش آن چانه زنی کنید.

3. فقط همین قدر؟

هیچ وقت چنین پاسخی ندهید چرا که نوعی توهین به کارفرما به حساب می آید؛ حتی اگر حقوق یا دستمزد پیشنهادشده از نظر شما خنده دار یا ناامیدکننده باشد. فراموش نکنید که افراد موفق بدون بی ادبی، مخالفت خود را عنوان می کنند.

4. دیگران حقوق بالاتری به من پیشنهاد می دهند

حتی اگر این ادعا واقعیت دارد، از این اهرم برای تحت فشار قرار دادن کارفرما استفاده نکنید. تمرکز شما روی پیشنهاد فعلی باشد و درباره ی آن بحث کنید. اگر هم این ادعا ساختگی است، صد در صد از این تاکتیک اجتناب کنید. چرا که با این ادعای دروغ، ناخواسته خود را به دردسر می اندازید. ممکن است مسئول استخدام، استادانه جزئیاتی را از شما بپرسد که از پس پاسخ به آن ها بر نیایید.

5. نه

در مذاکره باید انعطاف پذیر باشید و همیشه پیشنهاد دومی در مقابل پیشنهاد نه چندان خوشایند طرف مقابل ارائه دهید. با «نه» گفتن، به سرعت درهای گفتگو را می بندید.

6. این آخرین پیشنهاد من است

گفتن این گونه عبارات شبیه تهدید به نظر می رسد و باب گفتگو را می بندد. چنین پاسخ هایی، از نظر کارفرما پذیرفته شده نیستند و در نهایت باید خود را برای ترک جلسه آماده کنید.

7. متنفرم که مجبورم چنین درخواستی داشته باشم اما …

درست است که درخواست پول بیشتر تقاضای ساده ای نیست؛ اما گفتن عباراتی چون «از این درخواست متنفرم» یک دروغ محض است. به علاوه، مقدمه چینی وحشتناکی در مذاکره به حساب می آید.

8. من احتیاج دارم …

هرگز نباید بگویید که به علت بدهی یا هزینه های زندگی خود، به این میزان حقوق احتیاج دارید. مسائل شخصی خود را در مذاکره دخیل نکنید؛ بلکه بیشتر روی شایستگی های خود تمرکز کنید.

9. شما به شخص X این مقدار حقوق می دهید در حالی که من از او بهترم

هرگز از شایعات بی اساس در مذاکره ی خود استفاده نکنید و به هیچ عنوان وارد بحث مقایسه ی خود با دیگران نشوید. چرا که این یک اقدام غیرحرفه ای است و فقط افراد ناموفق از آن استفاده می کنند.

10. من فکر می کنم که …

از عبارت هایی مثل «من فکر می کنم»، «شاید» یا هر واژه ای که بیانگر نامطمئن بودن است، استفاده نکنید. همیشه با اطمینان صحبت کنید.

11. حداقل حقوقی که می توانم قبول کنم X است

این اشتباه تازه کارها است؛ چرا که در نهایت حقوق شما پایین ترین مبلغ پیشنهادی تان خواهد شد.

12. شرمنده هستم

اعتماد به نفس داشته باشید. اگر برای خود و کارتان ارزش قائل هستید، نیازی به عذرخواهی برای درخواست حقوق بیشتر ندارید.

13. کاربرد کلمات توهین آمیز

از کلمات بی ادبانه، توهین آمیز و بیش از حد عامیانه در حضور کارفرما خودداری کنید. استفاده از این نوع الفاظ نوعی بی احترامی به کارفرما به حساب می آید و در نهایت ممکن است کارفرما تصمیم بگیرد که صلاحیت کار کردن با تیم کاری اش را ندارید.

14. اما ارزش کاری من خیلی بیش از این است

البته که در مذاکره ی دستمزد باید به ارزشمندی کار خود اشاره کنید؛ اما سعی کنید که بیان خود را با روش جذاب تری ابراز کنید، تا متکبر و پرمدعا به نظر نرسید. افراد موفق قادر هستند که بدون تکبر، ارزشمندی های خود را بیان کنند.

15. ممکن است از نظر شما فرد ارزشمندی به نظر نرسم …

نه! از این حرف ها نزنید. هدف شما آن است که در مذاکره صریح، مؤدب و مختصر باشید تا این طور نتیجه گیری شود که عضو ارزشمند و لایقی در تیم هستید.

16. منصفانه به نظر می رسد

هم منصفانه است و هم نیست. افراد موفق در مذاکره هایی از این قبیل، مسلح به میدان می روند و دانشی قوی از وضعیت حقوق دیگر شرکت ها، شغل و مسائل پیرامون محل کار دارند. اگر پیش از موعد تحقیقات لازم را نکنید، جمله ی «منصفانه است» در مرور زمان به «اصلا عادلانه نیست» تبدیل خواهد شد.

17. بیایید کلک کار را بکنیم

طبیعتا نمی خواهید ذهنیت بدی از خود در ذهن بقیه ایجاد کنید؛ حتی وقتی که قصد دارید مذاکره ی نفس گیری داشته باشید. سعی کنید پشت میز مذاکره با نگرش مثبت و خوشایند ظاهر شوید. در این حالت است که هر دو طرف می توانید راسخ و مؤدب باشید.

18. اگر این میزان حقوق را پرداخت نکنید زندگی من از هم می پاشد

شاید صحبت صادقانه در مواقعی فضای سخت را لطیف تر کند؛ اما این شگرد در جلسه ی مذاکره ی حقوق جواب نمی دهد. چرا که این کار، نوعی باج گیری احساسی از کارفرما به نظر می رسد.

19. فقط می خواهم حقوقم زیاد شود

همه می خواهند حقوق شان زیادتر شود. اما گاهی اوقات برگ برنده ای در دست ندارید. البته این به آن معنا نیست که در مذاکره تسلیم شوید. اگر امکان افزایش حقوق وجود ندارد، روی موارد دیگری چون افزایش زمان تعطیلات، فرصت های آموزشی یا مزایای اضافی بحث کنید و با یک ذهنیت بازنده کنار نکشید.

20. اگر حقوقم را زیاد نکنید این کار را نمی خواهم

کاملا معقول- و حتی هوشمندانه- است که اگر موقعیت های شغلی بهتری در اطراف خود دارید، آن ها را هم مد نظر قرار دهید. اما از چنین جملات تهدیدآمیزی در مذاکره های خود استفاده نکنید؛ چرا که نتیجه ی عکس خواهد داد.

21. نمی دانم

چنانچه در هر جا از مذاکرات، نظر خاصی نداشته باشید؛ طرف مقابل نتیجه را به نفع خود پیش خواهد برد. پس با تحقیقات در مذاکره ظاهر شوید تا بتوانید با اعتماد به نفس در هر مورد، بحث و گفتگو داشته باشید.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت