دعا برای رفع گرفتاری

مجموعه : دعاها
دعا برای رفع گرفتاری

عذاب الهی چگونه رفع میشود

در برخی موارد هست که گرفتاری هاي زیادی دچار انسان میشود که نمی‌توان خلاص شود به همین منظور میتوان از قرآن کسانی که بر خلاف آموزه هاي عقلانی و وحیانی عمل میکنند، به عذاب، انذار داده شده اند

 

 

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: عذاب خداوند از طرف غیب به توسط ملایکه، با توبه و رجوع الی الله و تضرع رفع می‌شود چه استبعاد دارد که عذاب از ما نیز رفع شود.

 

عذاب به معنای عقوبت، مجازات، شکنجه و ایجاد درد شدید هست. اصل تعذیب در زبان عربی چنان که راغب اصفهانی در مفردات الفاظ قرآن کریم بیان کرده، زدن چندان با انتهای تازیانه و بند شلاق هست. از این رو عذاب را می‌توان معادل شکنجه در زبان فارسی دانست.عذاب

در قرآن کسانی که بر خلاف آموزه هاي عقلانی و وحیانی عمل می‌کنند، به عذاب، انذار داده شده اند.

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود:جهت رفع این گرفتاریها، اگر آقایان چیزی به نظرشان میرسد که امر نافعی باشد که امروز مسلمانان بدان مشغول شوند تا بلاها از آن ها مرتفع شود، تذکر دهند.

 

قرآن می فرماید:
و ما کان الله لیعذبهم و انت فیهم و ما کان الله معذبهم و هم یستغفرون.
مادام که تو در بین ایشان هستی، خداوند آنان را عذاب نمی‌کند، هم چنین مادام که استغفار میکنند، خداوند آنان را عذاب نخواهد نمود.

 

و می فرماید:
فلولا اذ جاءهم باسنا تضرعوا.
پس چرا هنگامی که عذاب ما به سراغشان آمد، تضرع و زاری نکردند.

 

هم چنین می فرماید:
لما ءامنو اکشفنا عنهم عذاب الخزی فی الحیواة الدنیا و متعنهم الی حین.
هنگامی که ایمان آوردند، عذاب رسواگر را در زندگانی دنیوی از آنان برداشتیم و آنان را تا زمانی «معین» بهره ور ساختیم.

 

در امم پیشینه اتفاق که عذاب الهی به همان ترتیبی که پیغمبر «صلی الله علیه و آله و سلم» آنان را خبر داده بود، بر بالای سرشان آمده، به طوریکه همۀ یقین کرده و فهمیده اند که عذاب خدا نازل خواهد شد؛ ولی با تضرع و ابتهال آن را بر طرف کرده اند. عذاب خداوند از طرف غیب به توسط ملایکه، با توبه و رجوع الی الله و تضرع رفع می‌شود چه استبعاد دارد که عذاب از ما نیز رفع شود؟

منبع: کتاب در محضر حضرت آیت ا…. العظمی بهجت – ص 194