دعا مجرب برای قربانی کردن حیوان در عید قربان

مجموعه : دعاها
دعا مجرب برای قربانی کردن حیوان در عید قربان

دعا در هنگام قربانی کردن

جهت خواندن دعا برای قربانی کردن می توانید از مجرب ترین دعاهای موجود استفاده کنید . عید قربان بر شما مبارک

 

دعای امام علی «ع» هنگام ذبح قربانی

 

أمیرالمؤمنین علی «ع» هنگام ذبح قربانی این دعا را می خواندند:

بسم اللَّه و اللَّه اكبر وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِيفاً مسلما وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ؛ إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُكِی وَ مَحْيايَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ؛ لا شَرِيكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ.

 

 

دعای امام صادق «ع» هنگام ذبح قربانی

درکتاب زادالمعاد به سند صحيح از حضرت صادق «ع» منقول است كه چون قربانى را بخرى، روى ان رابه قبله كن ودر وقت نحر يا ذبح بگو:

 

وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِيفاً مُسْلِماً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ

إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُكِی وَ مَحْيايَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ لا شَرِيكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ

اللَّهُمَّ مِنكَ وَ لَكَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ

 

و هنگام ذبح کردن بگوید:

اللَّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنِّی

 

دعا مجرب برای قربانی کردن حیوان در عید قربان

روز دهم ذی الحجه که روز عید قربان است و سنّت است كه دعا بخواند در وقت قربانی. چنان‌كه به سند صحيح از حضرت صادق عليه السّلام منقول است كه چون قربانى را بخرى، روى ان رابه قبله كن ودر وقت نحر يا ذبح بگو:

 

«وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِيفاً» «سوره انعام، آیه 79» مُسْلِماً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ؛

رو گردانيدم بطرف كسى كه آفريدۀ آسمان‌ها و زمين است، خداپرست و مسلمان و از دوگانه‌پرستان نيستم.

 

«إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُكِی وَ مَحْيايَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ لا شَرِيكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ»«سوره انعام، آیه 162-163» وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ؛

به راستى نمازم و عبادتم و زندگى‌ام و مرگم براى خداست كه پروردگار عالميان است، شريك نيست براى او و به اين دستور داده شده‌ام و من از مسلمانانم.

 

اللَّهُمَّ مِنكَ وَ لَكَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ.« اقبال الاعمال ص 450»

خدايا! از تو و براى توست، به نام خدا، و خدا بزرگ است.

 

پس نحر يا ذبح بكند و بگويد:

اللَّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنِّی.

خدايا از من قبول فرما.

 

و فرمود كه تا نميرد سرش را جدا مكن و چون پوست بكند سنّت است كه يك حصه را خود و اهل خانه‌اش بخورند و بهتر ان است كه خود به ان افطار كند و يك حصه را براى همسايگان به هديه بفرستد و اگر پريشان باشند بهتر است و يك صحه رابه فقرا و سؤال‌كنندگان بدهد و اگر اكثر را تصدّق كند بهتر باشد و سنّت است كه پوست و كله و جميع اجزاى حلال ان را تصدّق كند و تصرّف نكند و به قصاب ندهد مگر ان‌كه قصاب پريشان باشد و به تصدق به او بدهد.

 

ودر حديث صحيح وارد شده است كه پوستش را مى‌تواند دباغت كند و بر روى ان نماز كند و بنشيند.

 

و اگر گوسفند يافت نشود سنّت است كه قيمت وسطش را تصدّق كند.

 

و اگر يك حيوان براى خود و عيال خود بكشد كافى است و اگر يكى از براى خود و يكى از براى عيال خود بكشد بهتر است و اگر به شماره عيال بكشد ثوابش بيش‌تر خواهد بودو از براى پدر و مادر و اولاد و خويشان كه مرده باشند قربانى كردن خوب است و اگر از براى حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله و ائمّۀ عليهم السّلام قربانى كند ظاهراً خوب است.

 

و منقول است كه حضرت رسول دو گوسفند قربانى كردند ودر اوّل فرمودند كه خداوندا! اين از من و از هر كه قربانى نكرده است از اهل بيت من، ودر دويّم فرمودند: خداوندا! اين از من و از هر كه قربانى نكرده است از امّت من. حضرت امير المؤمنين عليه السّلام هرسال اوّل يك گوسفند قربانى مى‌كرد و مى‌فرمود خداوندا! اين از پيغمبر توست، پس يك گوسفند ديگر از براى خود قربانى مى‌فرمود.

 

و اگر جمعى قادر نباشد كه هريك قربانى جدا بكنند جايز است كه با يك‌ديگر شريك شوند تا هفت نفر بلكه هفتاد نفر. حق تعالى فرموده است كه خدا را ياد كنيد در ایّام معدودات يعنى در روزى چند شمرده شده.

 

دعای پیامبر «ص» هنگام ذبح قربانی

شیخ طوسی در یکی از کتاب هاي‌ خود نقل کرده است كه: رسول خدا «ص» هنگام ذبح قوچی فرمود:

«أللهمّ تقبّل من محمّد و آل محمّد و من أمّة محمّد»

 

جدیدترین مطالب سایت