آمپول زدن در ماه رمضان چه حکمی دارد ؟

مجموعه : مذهبی و دینی
آمپول زدن در ماه رمضان چه حکمی دارد ؟

حکم آمپول زدن در رمضان

 

در ماه مبارک رمضان سخن هاي زیادی در مورد آمپول زدن گفته شده هست در ادامه می توانید دنبال نمایید .

 

به گزارش تالاب ماه رمضان برای خود قانون هاي خاصی در دین اسلام دارد که اگر یه این قانون ها عمل ننمایید باعث میشود روزه شما باطل شود پس همه ی قوانین این ماه را بدانید و اگر عذر یا مریضی دارید روزه بشما واجب نمی باشد ماه مبارك رمضان ماهى هست كه شما به مهمانى خدا دعوت شده اید. در این ماه میزبان، خداوند غنّى مطلق هست و میهمانان، بندگان محتاج و فقیر میباشند.

 

حال که به میهمانی دعوت شده اید ضروری هست گذشته از رفتن به میهمانى، كه میزبانش خالق همه ی موجودات هست، خودرا مهیّا كنید. در میهمانى هاى جهان، انسان لباس نو مى پوشد، به بدن و لباس خود عطر مى زد و خودرا آماده مى كند، در میهمانى این ماه هم باید وجود خودرا از گناهان پاك كنیم و با قلبى پاك به سوى این ضیافت برویم. در این مجلس میزبان به میهمانان خود ارزش داده و آن ها را از اهل احسان و بخشش قرار داده و انتها احترام را نسبت به انها قائل شده هست.

 

پیامبر اكرم «صلى الله علیه وآله» فرمودند: هر مۆمنى كه براى رضاى خدا در ماه رمضان روزه بگیرد، خداوند هفت چیز رابه او ارزانى مى كند: انچه را كه از حرام بر بدن او روییده هست، ذوب مى كند; به رحمت خداوند مى رسد; كفاره گناه پدرش آدم «علیه السلام» را مى پردازد; سكرات مرگ بر او آسان مى شود; از گرسنگى و تشنگى روز قیامت در امان مى ماند; خداوند او را از آتش جهنم مى رهاند; او را از نعمت هاى بهشت بهره مند مى سازد. «علل الشرایع، ص 379، باب 109»

 

بزرگان دینى اول سال را اول ماه رمضان مى دانند. اگر كشاورزان اول سال را پاییز مى دانند و تجّار و كسبه اول بهار را اول سال مى دانند، اهل سیر و سلوك و زنده دلان، اول سال را اول ماه مبارك رمضان مى دانند. از ماه مبارك رمضان در روایات به شهر الله ذکر شده هست.

 

پیامبر اسلام«صلى الله علیه وآله» فرمود: «قَدْ أقْبَلَ اِلَيْكُمْ شَهْر الله»; ماه رجب، ماه ولایت هست و ماه شعبان، ماه رسالت و ماه رمضان، ماه خداست و اگر كسى بخواهد وارد این ماه بشود، باید از درب ولایت وارد شود. از اینجا بهرهگیری مى شود كه قبولى اعمال، با پذیرش ولایت اهل بیت «علیهم السلام» میسّر هست.

 

و اما بعضی احکام روزه داری….

در ادامه این مطلب دو مورد از استفتائات مرتبط به روزه داری راکه از مراجع عطام تقلید پرسیده شده مطرح می‌کنیم:

 

حکم فقهی آیات عظام درمورد تزریق آمپول برای روزه‌دار

بررسی روش هاي درمانی چون تزریق آمپول برای روزه‌دار میتواند برای روزه‌داران سوال بر انگیز باشد، مراجع با تزریق درمانی مخالفتی ندارند اما در رابطه با تزریقهای مغذی و مقوی که مثل غذا بوده و مستقیم وارد خون میشوند دیدگاههای مختلفی وجود دارد.

 

سوال: آیا روزه ‏دار مى‏تواند به بدنش آمپول یا سرم تزریق کند؟

آیة الله خامنه اي«دام ظله»:

احتیاط واجب آن هست که روزه‏دار از استعمال آمپولهاى مقوى یا مغذى یا آمپولهایى که به رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سرمها خوددارى کند، ولى تزریق آمپول براى بى‏حس کردن و نیز دارو گذاشتن بر زخم ها و جراحتها اشکال ندارد.

 

آیة الله العظمی سید صادق روحانی«دام ظله»:

تزریق آمپول غیر مقوی و یا هر آمپولی که به جای غذا بکار نمی‌رود؛ اشکال ندارد.

 

آیة الله جعفر سبحانی«دام ظله»:

تزریق آمپول به نوع آن بستگی دارد. تزریق آمپولهای مغذی روزه را باطل میکند و اگر غیر خوراکی و داروئی باشد روزه باطل نمیشود. و همین طور تزریق سرم برای روزه دار در ماه رمضان روزه او را باطل می‌کند.

 

نظر سه مرجع تقلید درمورد مراجعه روزه‌دار به دندانپزشکی

براساس نظر مراجع عظام مراجعه روزه‌دار به دندان پزشک تحت شرایط و تدابیر خاصی بلامانع هست.

 

آیة الله العظمی وحید خراسانی«دام ظله»:

کشیدن دندان در ایام روزه داری مکروه هست و تا زمانی روزه را باطل نمی‌کند که چیزی به حلق نرسد. روزه داران سعی کنند در ایام روزه داری پس از افطار به دندانپزشکی مراجعه کنند.

 

آیة الله العظمی روحانی«دام ظله»:

پر کردن دندان در ماه مبارک رمضان اگر باعث نشود که چیزی از راه حلق وارد معده شود ایرادی ندارد. در مورد مسواک زدن هم اگر آب از حلق پایین نرود بلامانع هست.

 

آیة الله العظمی ناصر مکارم شیرازی«دام ظله»:

در ایام روزه داری دندان کشیدن مکروه هست و تزریق بی حسی اشکال ندارد اما درکل چیزی نباید از حلق فرو رود.

 

جدیدترین مطالب سایت