دانستن فلسفه و آثار وضو

مجموعه : مذهبی و دینی
دانستن فلسفه و آثار وضو

فلسفه و فواید وضو چیست

 

 فلسفه وضو چیست؟ کسی که تازه استحمام کرده هست و میداند که بدنش پاک هست، و می خواهد بلافاصله بعد از آن نماز را بخواند چرا مجدد باید وضو بگیرد؟ می گویید اگر آب نیست تیمم کنید، چطور آب میتواند چرکی و کثیفی و نجاست را از بین ببرد؟

 

آن چه با استحمام حاصل میشود طهارت ظاهری هست، اما اضافه بر طهارت ظاهری، یکی دیگر از شرایط نماز، تحصیل طهارت معنوی هست که تن‌ها از راه وضوء و غسل بدست می آید و اگر بهرهگیری از آب امکان‌پذیر نباشد، این طهارت معنوی و باطنی بوسیله تیممی که به جای وضوء و یا غسل انجام میگیرد بدست می آید. در ادامه این مقاله را به نقل از مشروح بخوانید.

 

 گرچه باید دقت داشت که نکته بیان شده به معنای آن نیست که صد در صد تیمم اثری در پاکیزگی ظاهری ندارد. وضو گرفتن برای تعداد زیادی از ما ناخوشایند و مشکل هست برخی وقت‌ها با خود می گوییم کاش میشد نماز را بی وضو خواند مخصوصا در فصل سرما دشواری آن به نظرمان دو عمده میشود. اما اگر کمی در مورد وضو و تأثیرات مثبت آن بر روی روح و جسممان بیشتر بدانیم شاید ترجیح بدهیم که همۀ با وضو باشیم.

 

فلسفه و فواید وضو چیست؟
فلسفه و فایده وضو از دو نظر قابل دقت می‌باشد. یکی آثار وضوء از نظر دنیوی و بهداشتی و دیگر از جهت معنوی هست. اینک دقت شما عزیزان را به دلیل وضوء از دو جهت مادی و معنوی جلب می‌نمایم.

 

۱. سبب طول عمر میشود

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود:
«یا انس بیشتر من الطّهور یزید الله فی عمرک، و ان استطعت ان تکون بالّبل و النّهار علی طهارة فافعل، فانک تکون اذامت علی طهارة شهیداً.»‌اي انس: سعی کن طاهر و با وضو باشی که خداوند بر طول عمرت می‌افزاید، و اگر توانستی شب و روز با وضو باشی اینکار را انجام بده، زیرا اگر در حال وضو از جهان بروی پاداش و ثواب شهید را خواهی داشت. ۱،

 

۲. موجب برآورده شدن حاجت می شود

امام صادق علیه السلام فرمود:
«انّي عجبت ممّن باخذ فی حاجة و هو علی وضوء کیف لا تقضی حاجته.»
من تعجب می کنم از کسی که دنبال حاجت و کاری هست در حالی‌که با وضو هست، حاجتش برآورده نشود!

 

۳. ثواب شهادت

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود:
«من نام علی الوضوء ان ادرکه الموت فی لیله مات شهیداً.»
کسی که با وضو بخوابد، اگر در شب، مرگ به سراغش آمد، این شخص شهید از جهان رفته هست.

 

۴. خواب با وضوء

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود::
«من نام متوضا کان فراشه له مسجداً، و نومه له صلوة حتی یصبح، و من نام علی غیر وضوء کان فراشه له قبراً و کان کالجیفة حتّي یصبح.»

کسی که با وضو بخوابد بستر او برایش مسجد میشود، و خوابش «ثواب کسی را دارد که» به نماز مشغول هست تا اینکه شب را به صبح رساند؛ و اگر کسی بدون وضوء خوابید بسترش برای او قبر خواهد بود و مثل مرداری می ماند تا صبح شود. ۴،

 

۵. باعث زیادی رزق و روزی می شود

 

 دانستن فلسفه و آثار وضو

وضو و  پیش از غذا باعث از بین رفتن فقر، و بعد از آن سبب از بین رفتن غم و غصه خواهد شد

 

امام صادق علیه السلام فرمود:
«من سره ان یکثر خیر بینه فلیتوضا عند حضور طعامه».
کسی که دوست دارد بر خیر و برکت منزلش بیفزاید هنگام غذا خوردن وضوء بگیرد؛ و همینطور آن حضرت علیه السلام فرمود::

 

«الوضوء گذشته الطّعام و بعده یزیدان فی الرّزق».
وضو و «شستن دست و صورت» پیش از غذا و بعد از آن باعث زیادی روزی میگردد.

 

۶. سبب از بین رفتن غم و غصه می شود

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود:: «اوله ینفی الفقر و اخره ینفی الهم».
وضو و «شستن دست و صورت» پیش از غذا باعث از بین رفتن فقر، و بعد از آن سبب از بین رفتن غم و غصه خواهد شد.

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود::‌اي انس: سعی کن طاهر و با وضو باشی که خداوند بر طول عمرت می‌افزاید، و اگر توانستی شب و روز با وضو باشی اینکار را انجام بده، زیرا اگر در حال وضو از جهان بروی پاداش و ثواب شهید را خواهی داشت.

 

۷. باعث فرو نشاندن غضب میشود

رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم فرمود:: «اذا غضب احدکم فلینوضّاً»
زمانی که یکی از شما خشمگین گردید وضو بگیرد.

 

۸. آثار بهداشتی وضوء.

اما رضا علیه السلام فرمودند: «انما امر بالوضوء لیکون العبد طاهراً اذا قام بین یدی الجبّار عند مناجاته ايّاه، مطیعا له فی‌ها امره، تقیاً من الادناس و النجاسة، فیه من ذهاب الکسل و طرد النّعاس و تزکیة الفوار للقیام بین یدی الجبّار.»

خداوند سبحان امر به وضو کرده تا اینکه انسان وقتی در پیشگاه خداوند برای مناجات حق تعالی قرار می گیرد، طاهر و پاکیزه گردد و مطیع دستورات او باشد؛ و همینطور به وسیله وضو انسان را از پلیدی‌ها و نجاسات پاک می گردد، و نیز به سبب وضو، سستی و چرت از بین می رود و قلب برای نماز و حضور نزد حق تعالی پاک خواهد گشت.

 

امام صادق علیه السلام فرمود:
«اذا اردت اطّهارة و الوضوء فتقدم الی الماء تقدمک الی رحمة الله، فان الله تعالی قد جعل الماء مفتاح قربته و دلیلاً الی بساط خدمته و کما انّ رحمة الله تطهّر ذنوب العباد کذلک النّجاسات الظاهرة تطهر‌ها الماء لاغیر…» ۱۰

 

هنگامی که خواستی پاک و با وضو باشی، آن را با آب شروع کن مثل شروع تو در رحمت خداوند بزرگ، برای اینکه حق تعالی آب را کلید تقرب به سوی خویش و دلیلی بر گستردگی خدمتش «به بندگان» قرار داده هست. همان گونه که رحمت خداوند سبحان گناهان بندگان را پاک میکند همینطور آب فقط نجاسات ظاهر را پاک میکند.

 

همانطوری که در این روایات آمده هست یکی از علل وضو برای این هست که انسان وقتی میخواهد در برابر خالق هستی که آفریننده تمام زیبایی‌ها هست قرار بگیرد ظاهرش تمیز و پاکیزه باشد، و به وسیله وضو خود را از آلودگی و نجاسات پاک نماید و چرت و بیحالی را از بین ببرد، و با قلبی نورانی و ظاهری شاداب و با طراوت در محضر محبوب قرار گیرد؛ بنابراین یکی از خواص وضو مربوط به سلامت جسم و بدن می‌باشد، زیرا بدنی که روزی حدّاقل سه مرتبه تمیز شسته شود به مراتب سالم‌تر از بدنی هست که شسته نشود، انسانی که روزی چندین بار چهره خود را با آب وضو می شوید بسیار شاداب‌تر و با نشاط‌تر از کسی هست که با وضو و نماز سر و کار ندارد. بر همین زمینه دانشمندان برای وضو و غسل فوائد فراوانی بیان کرده اند که به برخی از آن‌ها اشاره می کنیم.
 

 

تاثیرات وضو و غسل سلامتی
وضو و غسل باعث به وجود آمدن تعادل از دست رفته رگ‌هاي سمپاتیک «رگ‌هاي محرّک» می شود، زیرا تعداد زیادی از اوقات مخصوصاً در بزرگ‌تر‌ها در اثر سبقت رگ‌ها و اعصاب پاراسمپاتیک، رگ‌هاي سمپاتیک نظارت و تعادل خود را از دست می دهند، که از بین رفتن تعادل آن‌ها باعث عدم تعادل در دستگاه‌هاي بدن می شود و با گرفتن وضو و غسل این تعادل برقرار می شود.

 

۱. مضمضه در وضو سبب تعادل عضلات لب‌ها و زیبایی آن‌ها می شود.

 

۲. مضمضه باعث تحرّک و توجّه خون به طرف دهان و قلب و در نهایت به سوی مغز هست.

 

۳. استنشاق در وضو محیط بینی را قلیائی و برای دفاع در برابر آلودگی‌ها آماده می‌سازد.

 

۴. استنشاق در وضو سبب ادامه نظم ریتم تنفسی می گردد.

 

۵. ذرّات گرد و خاک سبب خشک شدن محیط بینی می شوند، اما استنشاق آن خشکی را از بین می برد و باعث مرطوب نگه داشتن محیط بینی می گردد.

 

۶. و نیز در خنک کردن هوای بینی در هوای گرم موثر هست آن هوایی که باید خنک شود و به ریه برسد.

 

جدیدترین مطالب سایت