مجموعه : مذهبی و دینی
بروزرسانی : 22 دی 1402

راز و نیاز کردن با خدا چه فایده علمی دارد ؟

راز و نیاز کردن با خدا چه فایده علمی دارد ؟

فایده علمی راز و نیاز کردن با خدا

هنگامی که ما با خدای خود ما راز و نیاز میکنیم ناگهان احساس آرامش و عزت نفس خواهیم کرد و این اتفاق می تواند انواع سلامتی ها را برای ما تضمین کند .

خواب از دو مرحله خواب عمیق و خواب REM تشکیل شده هست که به طور یک در بین در طی شب حاصل می‌شوند.

پس از آنکه حدود 45 دقیقه از خواب رفتن انسان گذشت، مرحله REM آغاز می شود و برای مدت کوتاهی « حدود 10 تا 15 دقیقه » ادامه می یابد.

در طول مرحله REM، به طرز اسرار آمیزی تمام عظلات اسکلتی بدن از کار میوفتد و شخص کاملا بی حرکت می شود. و نوار مغزی شخص به جای حالت خواب، حالت بیداری کامل را نشان می دهد، طوری‌كه در این حالت مغز از فعالیت بالایی برخوردار هست.

در طی مرحله ي REM، درجه حرارت بدن و ضربان قلب به طور غیر منتظره اي بالا میرود و حرکات سریع در چشم هاي فرد دیده می شود که علت نامگذاری این مرحله نیز می باشد. « مرحله حرکت سریع چشم Rapid Eye Movement » اگر شخص را در این حالت بیدار کنیم، ادعا می کند که در حال دیدن خواب بوده.

مرحله REM پس از 10 تا 15 دقیقه متوقف می شود و پس از آن در طول خواب و به طور دوره اي و منظم تکرار می شود. با این وجود کل دوران REM در طول یک خواب 8 ساعتی در اشخاص طبیعی، 90 دقیقه خواهد بود و قسمت اعظم آن در ساعات نزدیک به صبح به وقوع می پیوندد.

امروزه دانش پزشکی به اثبات رسانده که یکی از علائم مهم در مریضی افسردگی، افزایش مدت خواب REM نسبت به میزان طبیعی هست، طوری‌كه شخص افسرده بیشتر از سایر اشخاص خواب می‌بیند. یعنی زمان بیشتری را در مرحله REM به سر میبرد.

زمان نماز صبح که در قرآن تاکیید زیادی به آن شده هست، به گونه اي قرار گرفته هست که سبب کاهش قابل ملاحظه میزان خواب REM در اشخاص می شود. چون دقیقا در زمانی قرار گرفته هست که خواب REM بیشتر اتفاق میوفتد.

تاثیر نماز بر بیماری آسم

در ایجاد مریضی آسم سه عامل نقش بسزایی دارند:

1- میکروبهایی که وارد دستگاه تنفسی انسان می‌شوند.

2- عوامل حساسیت زا، از جمله گرد و غبار، گرده گلها و …

3- مسائل روانی از جمله اضطراب، عصبانیت، غم و شادی

از دیدگاه دیگر تاثیر تلقین در آسم هست که باعث تسکین حمله هاي آسم می شود. برای مشابه دکتر مبتلا به آسمی، شب هنگام دچار حمله می شود. کلید برق را پیدا نمی‌کند و با وسیله اي پنجره را می شکند و چند نفس عمیق میکشد.

حال دکتر بهبود می یابد و به رخت خواب باز میگردد. ولی وقتی صبح از جواب بیدار می شود دیدن می کند که به جای شیشه پنجره، آینه را شکسته هست.

میتوان نتیجه گرفت که چنانچه بیماران احساس امنیت روانی داشته باشند، قدم بزرگی در تسکین مریضی آن ها برداشته می شود. تاثیر تنش زدایی نماز به خاطر احساس روانی عمیقی هست که در اثر آن حاصل می شود و بدین ترتیب ثبب کاهش حمله هاي آسم می‌گردد.

همین طور میکروبها که خود یکی از عوامل بر انگیزنده آسم می باشند، به وسیله شستشوی مجرای تنفسی در ضو تا حدی قابل بازرسی هست.

شستن دهان و بینی با آب درهنگام وضو، ثوا ب زیادی دارد. چون باعث می شود هوای بهتر و بیشترو تمیزتری به مغز، خون و بافتهای بدن برسد که باعث تقویت بینایی، بویایی، شنوایی و تقویت حافظه می‌گردد.

تمرکز و سلامتی یافتن

مستحب هست گذشته از وضو هفت مرتبه ذکر لا اله الا الله گفته شود. تکرار سبب تمرکز می شود. در یوگا هم با تکرار حرکات باعث افزایش تمرکز می‌شویم.

همین طور گفته شده که اگر هنگام ریختن آب صلوات بفرستید، بلا از آن عضو بدن رفع می شود. علت آن تلقین هست. چون وقتی این جمله را میخوانیم تمام فکرمان سلامتی اعضای بدنمان می باشد، و همین امر باعث سلامتی و نشاط عضوهای بدنمان می شود.

وضو و معالجه مریضی ها

وضو سبب رفع تعداد زیادی از بیماری‌ها می شود. دلیلش اثر آب سردبر روی نقاط حساس بدن در قسمتهایی هست که وضو می‌گیریم. دیدنی این هست که در دین اسلام نقاط طب سوزنی مخصوصا در وضو رعایت شده هست.

برای مثال، آقایان باید آب را از پشت آرنج بریزند. ولی خانمها باید آب را از قسمت تای دست بریزند. چونکه نقاط طب سوزنی در آقایان و خانها در برخی از نقاط فرق می کند.

این را هم بدانید که با تحریک نقاط طب سوزنی بوسیله آب سرد وضو، خط سیر چهارده نصف النهار را تحریک می‌کنیم و باعث سرحالی، شادابی، تسکین دردها، نیروی جسمانی وروحی و معالجه تعداد زیادی از بیماری‌ها میگردد.

و همین طور تمامی اعضاء داخلی بدن را تقویت می کند.از جمله: ریه ها، روده بزرگ، معده، قلب، کلیه ها، کبد و…

ایجاد نیرو و نشاط با وضو

در احادیث آمده که بعد از وضو، بدن را با چیزی خشک نکنیم وبگذاریم خودش خشک شود. علت آن اینست که بدن در برابر سرمائی که حس می کند، خود به خود درجه حرارت آن بالا می‌رود تا بدن را خشک کند، که همین تحریکات حرارتی باعث باز شدن منافذ زیرپوست می شودو اکسیژن بیشتری به بافتهای پوست و مقداری هم عظلات زیر پوست می‌رسد و باعث نیرو و نشاط میگردد.

راز و نیاز کردن با خدا چه فایده علمی دارد ؟فواید خواندن نماز از نظر علمی

 

رابطه نماز با میدان مغناطیسی و بارهای الکتریکی

هارولد بور از دانشگاه بیل برای نخستین بار با انجام یک آزمایش ساده به وجود میدان مغناطیسی در اطراف موجود زنده پی برد و بعد متوجه شد که این میدان در بدن انسان نیز وجود دارد.

تشکیل میدان مغناطیسی بدن:

همانطور که می‌دانید، در بدن ما میلیون ها عصب وجود دارد که کار انتقال پیام در بدن ما بوسیله تحریک الکتریکی این عصبها صورت می گیرد. در اثر شارش بار در اطراف انها، در بدن ما یک میدان تشکیل می شود و میدان بدن ما در اثر فعالیت همزمان میلیون‌ها عصب به وجود می‌آید.

امواج مغزی:

دستگاه موج نگارمغز چهار نوع منحنی ازامواج مغزی را ارائه می دهد که عبارتند از: آلفا، بتا، دلتا و تتا.

ریتمهای دلتا کندترین امواج مغزی با تناوب 1 تا 3 دور در ثانیه بوده و اغلب در خواب عمیق ظاهر میشوند. ریتمهای تتا که دارای تناوب 4 تا 7 دور در ثانیه می باشند و به خلق و خوی بستگی دارند.

ریتمهای آلفا که دارای تناوب 8 تا 12دور در ثانیه می باشد و در اوقات تفکر، تامل آزاد رخ داده و در صورت تمرکز حواس قطع میشوند. و بالاخره ریتمهای بتا با تناوب 13 تا 22 دور در ثانیه، ظاهرا منحصر به نواحی جلویی مغز، یعنی جایی که فعالیتهای پیچیده مغز رخ می دهد می باشند.

میدان مغناطیسی بدن و امواج مغزی در معرض خطر:

حتما تا به حال درمورد خطرات گوشیهای گوشی یا زندگی در نزدیکی نیروگاه هاي برق چیزهایی شنیده اید. بنابر تحقیقات پرفسورلای، امواج مغناطیسی خارجی که از نیروگاه هاي برق یا وسایل برقی مانند سشوارو … ساتع می شود، به DNA سلولهای مغزی آسیب میرساند و قابلیت ترمیم را در آن ها از بین میبرد. میدانهای مغناطیسی خارجی اضافه بر آسیب به DNA مغز اثر منفی دیگری به بدن دارند. این میدانها باعث اختلال در میدان مغناطیسی طبیعی بدن میشوند.

همانطور که می‌دانید نزدیک به 70% از بدن ما را آب فرا گرفته هست و مولکولهای آب به صورت دو قطبی میباشند و زمانی که ما در معرض یک میدان مغناطیسی خارجی قرار میگیریم، این مولکولها در جهت آن میدان قرار میگیرند و این پدیده باعث می شود، نظم میدان مغناطیسی ما به هم بریزد.

اضافه بر عوامل خارجی یکسری عوامل داخلی نیز وجود دارند که باعث میشوند اختلال در میدان بدن ایجاد شود. مهم ترین انها بارهای الکتریکی میباشند که هنگام شارش بار در عصب، در اطراف آن به وجود می‌آیند و به صورت الکتریسته ساکن در بافتهای بدن ذخیره میشوند و می‌دانی که در اطراف این بارها به وجود می‌آیند در میدان بدن ایجاد خلل میکنند.

این بارها به خصوص در نقاطی که تراکم اعصاب بیشتر هست ذخیره میشوند و به علت اینکه هم تراکم زیادی دارند و هم در نزدیکی عصبهای بیشتر و مهمتری قرار دارند، برای بدن به شدت زیان آور میباشند. از جمله این نقاط ناحیه سر، دستها و قسمت مچ پا به پایین هست.

در بین این سه قسمت، سر اهمیت ویژه اي دارد. چون بارهای ذخیره شده در آن اضافه بر ایجاد خلل در میدان مغناطیسی بدن، باعث اغتشاش در امواج مغزی نیز می‌شوند

به ظاهر ما هرروز تنها دقایقی را در معرض میدان مغناطیسی هستیم. مانند گوشی، سشوار و… اما در طول دوران زندگی خود در معرض میدان مغناطیسی بسیار قوی هستیم وآن میدان مغناطیسی زمین هست.

نماز و میدان مغناطیسی :

آنگونه که از عکس هاي به دست آمده از میدان مغناطیسی زمین پیداست، به طور شگفت انگیزی اگر انسان در هر نقطه اي از زمین رو به قبله بایستد، میدان مغناطیسی بدنش بر میدان مغناطیسی زمین منطبق می‌گردد و در مدتی که در نماز هست میدان بدنش منظم می شود.

نماز وبارهای الکتریکی:

همانطور که قبلا اشاره شد، بارهای زائدی که در اثر تحریکات الکتریکی اعصاب به وجود می‌آیند هم شبیه میدان بدن بر امواج مغزی اثر سوء دارند. این اثرات در نواحی که اعصاب در آن تحرک بیشتری دارند، خطرات جدیتری ایجاد می‌کنند. و باید هر چه سریعتر از آن نواحی دور شوند.

به طرز حیرت آوری می‌بینیم که این نواحی، دقیقا نواحی میباشند که در وضو شسته میشوند« سر، دست، مچ پا به پایین» و بنابر تحقیقات صورت گرفته، برترین راه دفع این بارهای زائد، بهرهگیری از یک ماده رساناست.

سریعترین و ارزانترین و بی ضررترین ماده برای اینکار، آب هست. دیدنی این جاست که آب هر چه خالص تر باشد، سریعتر بارهای ساکن را از بدن ما به اطراف گسیل می دهد و هیچ مایعی مانند آب خالصی که در وضو به انسانها سفارش شده این اثر را ندارد.

نماز و امواج مغزی:

با دفع بارهای زائد بدن در وضو، امواج مغزی در ایده آل ترین حالت قرار می‌گیرند. اضافه بر آن حالت تمرکزی که در هنگام نماز در انسان به وجود می‌آید، تشعشع امواج انها را به اندازه قابل توجهی بالا می‌برد و توانایی مغز را در ساخت این امواج بالا میبرد.

حالات نماز

1- ایستادن در نماز:

ایستادن در نماز، باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل نظارت اعمال و حرکات ارادی هست را تقویت می کند. این عمل باعث می شود تا فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.

نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقسم نگاه می دارد.

وقتی چشمها در حالت نماز اثبات میماند، جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد. اثبات ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی چون نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.

2- رکوع در نماز:

تقویت ماهیچه هاي شکم، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبویت مزمن، سوء تغذیه و بی اشتهایی از خواص رکوع در نماز هست.

کارشناسان می‌گویند در حالت رکوع ماهیچه هاي اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در تعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر هست.

مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عظلات صورت، گردن، ساق پا و رانها می شود و به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای گوناگون بدن سرعت می بخشد. تنظیم متابولیسم بدن، فراهم نمودن اساس از بین رفتن بیشتر بیماری ها از بدن، کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز از دیگر خواص رکوع در نماز هست.

3- سجده در نماز:

سجده، ستون مهره هاي بدن را تقویت کرده و درد هاي سیاتیک را آرام می کند. سجده اضافه بر از بین بردن یبوست و سوء تغذیه، پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به علت فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.

سجده همین طور باعث افزایش جریان خون در سر شده، که این امر با تغذیه غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و طزاوت پوست می شود.

حالات سجده به واسطه باز کردن مهره ها از یکدیگر، باعث کشیده شدن اعصابیکه قسمتهای گوناگون بدن را به مغز وصل می کند شده و این اعصاب را در یک حالت تعادلی قرار می دهد که این امر برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت هست.

اگر فاصله مهر از نمازگزار به اندازه حدودا یک وجب جلوتر از حالت معمولی باشد، کشش بیشتری در کمر حس می شود که باعث مداوای کسانی که دیسک و یا ناراحتی کمر دارند می شود. و اگر کسی که سالم هست اینکار را انجام دهد، هیچ گاه دچار دیسک و ناراحتی کمر نمی‌شود.

سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد. سجده قدرت درک و فهم را چندان می کند. دلیلش این هست که در سجده به پیشانی ما فشار می‌آید و باعث می شود که کاملا روی پیشانی متمرکز شویم « اگر در این حالت به نوک بینی مان نگاه کنیم، خود به خود به پیشانی فشار می‌آید » و این امر اگر با توجه و تمرکز چندان صورت گیرد، بعد از مدت طولانی سبب بیداری چشم بصیرت شخص میگردد.

در علوم ماوراءالطبیعه به این چشم، چشم سوم گویند که بین دو ابرو و چشم واقع شده هست. در علوم یوگا نیز به چاکرای “آجنا” مشهور هست.هدف یک یوگی مشتعل کردن انرژی روحانی در چاکراها بلاخص چاکرای آجناست. که بتواند بدون دو چشم طبیعی ببیند.

امروز حتی پزشکان روانشناس نیز مبلغان متجدد دین شده‌اند و گرویدن به دین را پیشنهاد می‌نمایند.

یکی از فواید ظاهری نماز و سجده‌هاي مستحبی و طولانی در نماز شب پیشگیری از بروز مریضی آرتروز هست، زیرا حرکات فیزیکی ویژه‌يي را انجام میدهد، در نماز نافله‌ي شب چون فرد در دل شب از خواب بیدار میشود و سد استراحت طولانی را در بستر نرم و راحت می‌شکند و حرکات فیزیکی نماز را انجام می دهد، جلوی ابتلاء به آرتروز گردن و کمر را می گیرد.

در سجده‌هاي مستحبی طولانی به علت اینکه دستها از آرنج تا کف دست روی زمین قرار میگیرد و شکم به سمت پایین کشیده می شود و پیشانی و گونه‌ها در چند جهت روی مهر یا زمین قرار می گیرد، شرایطی ایجاد می شود تا از بروز آرتروز مهره‌هاي گردن و کمر جلوگیري گردد.

از طرفی وقتی پیشانی به مدت طولانی روی مهر یا روی زمین قرار گیرد بدن حالتی پیدا می کند که بارو رسپتورهای «Baroreceptor» جدار آئورت و جدار عروق کاروتید گردن در اثر برخورد ستون خون تحریک شده و ازطریق ایجاد سیگنال‌هاي عصبی مانع افزایش فشارخون در فرد نمازگزار می شود، از سوی دیگر در سجده‌هاي مستحبی طولانی، اگر در قوس شریان آئورت کلسیم به تازگی رسوب کرده باشد، آن را از جا میکند ومانع آهکی شدن یا کلسیفیه‌شدن «Calcifie» جدار قوس آئورت میشود.

از نظر مذهبی در تمام کتاب‌هاي دعا و نیایش اشاره شده که هنگام دعا کف دست‌ها باید به طرف آسمان باشد و علت علمی آن را ذکر نکرده‌اند، استادان مانیوتیزم اضافه بر اعتقاد شخصی، خودشان اینجور آموزشی میدهند که همۀ وقت سیاله‌ي عصبی از نوک انگشتان و کف دستها خارج میشود وآموزش میدهند که هنگام هر نوع معالجه یا رفع هر گونه دردی باید کف دست را بر موضع دردناک گذاشت.

به گزارش تالاب وقتی کف دستها به طرف آسمان قرار میگیرد مقداری از مانتیزورهای موجود در هوا و فضا از کف دست‌ها جذب بدن میشود و به تصویر چنانچه کف دست به طرف زمین باشد معتقد میباشند که مقداری از مغناطیس شخص از بدن خارج شده و جذب زمین میشود.

منبع :تبیان

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت