مجموعه : مذهبی و دینی
بروزرسانی : 21 مرداد 1397

روایات مختلف از نحوه به شهادت رسیدن امام محمد تقی (ع)

روایات مختلف از نحوه به شهادت رسیدن امام محمد تقی (ع)

شهادت نهمین نور منیر از خاندان اهل بیت «ع»؛ تسلیت باد.

نحوه شهادت رسیدن امام محمد تقی «ع»:

نحوه شهادت امام جواد علیه السلام به اختلاف نقل شده است که مشهور ترین آن ها عبارتند از:

در تاریخ شهادت نهمین امام شیعه حضرت جوادالائمه علیه السلام روایات گوناکونی وارد شده است، چنانکه مسعودى، روز شهادت حضرت را در پنجم ذى الحجه سال 219 ه.ق می‌داند،اما طبق معروفترین روایات، عروج ملکوتی ایشان در آخر ماه ذى القعده سال 220 هجرى قمری بوده است، ودر ان هنگام از سن شریفش تنها 25 سال و چند ماه گذشته بود.

نقل اول از نحوه شهادت امام جواد الائمه «ع»

ابن شهر آشوب درکتاب ” مناقب آل ابیطالب ” نقل می‌کند:

پس از ان که مردم با معتصم بیعت کردند، به عبدالملك که والى مدینه بود نامه اي نوشت تا ان حضرت را همراه “ام فضل” روانه بغداد كند، هنگامیکه حضرت وارد بغداد شد به ظاهر مورد احترام قرار گرفت، سپس معتصم به وسیله غلام خود “اشناس” شربتى براى امام فرستاد، شاید معتصم در یك روز سه بار به مسموم ساختن امام علیه السلام اقدام كرده است تا مطمئن شود به هدف خود مى رسد.

وقتی اشناس شربت رابه خدمت ان حضرت آورد، عرض کرد:

این شربتى است كه خلیفه براى خود ساخته است و پیش از شما خود و گروهى از بزرگان از ان نوشیده اند و امر كرده است شما هم ان رابا یخ بنوشید.

سپس یخ آورد و براى حضرت شربت آماده كرد. امام فرمود: در شب ان را مى نوشم. اشناس گفت: باید خنك نوشیده شود وگرنه یخ ان آب مى شود. هرقدر ان امام غریب ستمدیده از آشامیدن امتناع نمود ان ملعون اصرار كرد و امام علیه السلام با علم به عمل آنان، ان شربت زهرآلود را نوشید.

استاد علامه سید جعفر مرتضی عاملی می‌گوید: « شاید معتصم در یك روز سه بار به مسموم ساختن امام علیه السلام اقدام كرده است تا مطمئن شود به هدف خود مى رسد، چنانچه در روایت اشناس نیامده است كه امام علیه السلام با نوشیدن ان شربت به شهادت رسید.»

روایات مختلف از نحوه به شهادت رسیدن امام محمد تقی (ع)
نقل دوم از نحوه شهادت امام جواد الائمه «ع» :

علامه محمد تقی مجلسی «ره» درکتاب ” جلاء العیون ” نقل می‌کند:

معتصم یكى از نویسندگان خودرا مامور كرد تا ابوجعفر علیه السلام رابه منزل خود دعوت كند و زهرى در غذای ان حضرت بریزد.

ان ملعون نیز چنین كرد ولى امام علیه السلام نپذیرفت و فرمود: تو مى دانى كه من در مجالس شما حاضر نمى شوم. ان شخص ‍ گفت: غرض إطعام شما است و متبرك شدن خانه ما به مقدم شریف شما، یكى از وزارء خلیفه نیز آرزوى ملاقات شما را دارد. پس ان امام ستمدیده به اجبار ان شخص به منزل او رفت.

شیعیان، اطراف خانه امام ستمدیده خویش جمع شدند و چون معتصم درصدد بر آمده بود آنان را از تشییع جنازه ان حضرت باز دارد، شمشیرهایشان را آویخته، براى ایستادگى تا پاى مرگ، هم پیمان شده بودند…

هنگامیکه غذا تناول فرمود، اثر سم را در گلوى خود احساس نمود. برخاست و اسب خودرا طلبید. صاحب خانه از او خواست نرود، امام علیه السلام فرمود: بیرون رفتن من از خانه تو براى تو بهتر است!

وقتی حضرت بـه منزل رسید اثـر زهـر در بدن شریفش ظاهر شد ودر تمام ان روز و شب منقلب بود تا آنكه مرغ روح مقدسش بـه بال شهادت به اعلی درجات بهشت پرکشید.

روایات مختلف از نحوه به شهادت رسیدن امام محمد تقی (ع)
نقل سوم از نحوه شهادت امام جواد الائمه «ع»:

علامه محمد حسین مظفر «ره» درکتاب ” تاریخ الشیعه ” نقل میکند:

معتصم که از امام جواد علیه السلام حقد و كینه اي عمیق داشت، امام علیه السلام رابه زندان افكند، اما سرانجام چاره اي ندید جز آنکه حضرت را از میان بردارد. بهمین منظور امام علیه السلام را از زندان بیرون آورد و به همسر ایشان، “ام فضل” «دختر مامون» که انحرافش از ان حضرت برای معتصم آشکار بود، زهرى داد و از او خواست ان سم رابه خورد امام علیه السلام بدهد. همسر امام خواسته وی را اجابت كرد و امام علیه السلام با سم معتصم مسموم گردید…

شیخ عباس قمی «ره» درکتاب شریف “منتهی الآمال” به نقل از ” عیون المعجزات” میگوید:

ام الفضل انگور رازقى را زهرآلود كرد و به نزد ان امام ستمدیده آورد. وقتی حضرت از ان انگور مسموم تـنـاول نـمـود، اثر سم در بدن مباركش ظاهر شد. دراین هنگام ان ملعونه از کار خود پشیمان شد و گریه و زارى كرد، حضرت فرمود:

اکنون كه مرا كشتى گریه مى كنى، به خدا قسم كه به بلایى مبتلا خواهى شد كه درمان نشود…؛ و همان شد که امام علیه السلام فرموده بودو با مرضی هلاک شد که درمان پذیر نبود و درنهایت زیانكار دنیا وآخرت گردید.

مسعودى در ” اثبات الوصیة” می‌گوید: معتصم و جعفر بن ماءمون هردو ام فـضـل را واداشتند بر كشتن ان حضرت و جعفر بن مأمون به سزاى این امر در حال مستى به چاه افتاد و وی را مرده از چاه بیرون آوردند.

ان نونهـال جویبار امامت در اول سن جوانى در حالیکه تنها بیست وپنج بهار از عمر شریفش گذشته بود، از آتـش کینه دشمنان از پا درآمد. شیعیان، اطراف خانه امام ستمدیده خویش جمع شدند و چون معتصم درصدد بر آمده بود آنان را از تشییع جنازه ان حضرت باز دارد، شمشیرهایشان را آویخته، براى ایستادگى تا پاى مرگ، هم پیمان شده بودند.

پیکر مطهر ان امام غریب را بعد از غسل و كفن آوردند ودر مقابر قریش در پشت سر جد بزرگـوارش حضرت موسی بن جعفر علیه السلام دفن نمودند، و به حسب ظاهر”واثق باللّه” بر ان حضرت نماز خواند ولی در واقع حضرت امام على النقى علیه السلام از مدینه به طى الارض آمد و متصدى غسل و كفن و نماز و دفن پدر بزرگوارش شد.

روایات مختلف از نحوه به شهادت رسیدن امام محمد تقی (ع)

گشته عالم غرق ماتم در عزاى جوادالائمه

کرده زهرا ناله بر پا از براى جوادالائمه

یوسف زهرا به سن نوجوانى گشته مسموم

مى‏ دهد جان در میان حجره ‏ى در بسته مظلوم

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت