عید مبعث رسول اکرم (ص) چه روزی است ؟

مجموعه : مذهبی و دینی
عید مبعث رسول اکرم (ص) چه روزی است ؟

ای احمدیان به نام احمد صلوات
هر دم به هزار ساعت از دم صلوات
از نور محمدی دلم مسرورست
پیوسته بگو تو بر محمد صلوات

مبعث خاتم الانبیاء محمد مصطفی(ص) مبارک باد

عید مبعث رسول اکرم (ص) چه روزی است ؟

روز مبعث

روز مَبْعَث بر پایهٔ باورهای اسلامی، روزی است که محمد، پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. مسلمانان معنقدند او در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی رابه مردم برساند. محمد دراین زمان چهل سال داشت ودر مکه زندگی میکرد.

 

باور شیعیان

بر اساس باور شیعیان، محمد مصطفی در روز ۲۷ رجب عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن میگیرند ودر روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیشبینی شده‌است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.

 

باور اهل سنت

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر مشخص نیز ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده است. بدلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی شود.

عید مبعث رسول اکرم (ص) چه روزی است ؟

عید مبعث رسول اکرم (ص) چه روزی است ؟

 

روز مبعث چه روزیست؟

روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.

 

حضرت محمد مصطفی در روز «۲۷ رجب» سال ۴۰ عام الفیل، هم زمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط «جبرئیل» و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی رابه مردم برساند.

 

روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایي که در رقص شمشیرها مجروح می شد ودر جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، بجای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می خلید و چه زخم هایي دل عاطفه ها را می خَست.

 

روز مبعث، روز مرگ قساوت ها و شرارت ها بود؛ روز مرگ کرامت هایي که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و عبادت هاي‌ ناروا بود.

 

پیامبرِ مهربانی‌ها(ص): من مبعوث شدم تا بزرگوارى هاى اخلاقى را كامل كنم.

 

مجله اینترنتی تالاب

جدیدترین مطالب سایت