حکم مراجع در مورد روزه داری برای افراد سیگاری

مجموعه : مذهبی و دینی
حکم مراجع در مورد روزه داری برای افراد سیگاری

فتوایی مراجع در مورد کشیدن سیگار در ماه مبارک رمضان

در مورد ابطال روزه برای افراد سیگاری و فتوایی مراجع در مورد کشیدن سیگار را بشنوید
برای اف در مورد سیگار کشیدن برترین کار مراجعه به مراجع تقلید هست  مسأله ابطال یا عدم ابطال روزه ماه مبارک رمضان برای افراد سیگاری موضوعی هست که همواره مورد پرسش مقلدان از مراجع عظام تقلید بوده هست که در ذیل بعضی فتواها را منتشر می‎کنیم.با ما در سایت تالاب باشید 

 

 

حکم مراجع در مورد روزه داری برای افراد سیگاری

 

مقام معظم رهبری

سؤال: من معتاد به سیگار هستم و در ماه مبارک رمضان هر چه تلاش می‎کنم که تندخو نباشم نمی‎توانم و همین باعث ناراحتی چندان افراد خانواده‎ام شده هست و خودم هم از اوضاع دشوارم رنج می‎‏برم، تکلیف من چیست؟ج: روزه ماه مبارک رمضان بر شما واجب هست و بنا بر احتیاط واجب جایز نیست در حال روزه سیگار بکشید، و نباید بدون علت با دیگران تند برخورد کنید.

 

آیت‎الله نوری همدانی

«مساله1602» روزه‎دار باید بخار غلیظی که در دهان مبدل به آب می‎شود و نیز بنابر احتیاط واجب دود سیگار و تنباکو و مثل این‌ها را به حلق نرساند.
«مساله1603» اگر مواظبت نکند و غبار یا بخار یا دود و مثل این‌ها داخل حلق شود، چنانچه اطمینان داشته که به حلق نمی‎رسد روزه‎اش صحیح هست.

 

آیت‎الله سیستانی
پرسش: سیگار کشیدن در حال روزه، روزه باطل هست ؟
پاسخ: احتیاط واجب آن هست که روزه دار دود سیگار و تنباکو و مثل این ها را هم به حلق نرساند.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی

احتیاط واجب را این دانسته‌اند که روزه‌دار از کشیدن سیگار و تنباکو و سایر دخانیات پرهیز کند و بخار غلیظ نیز به حلق نرساند.

 

آیت‎الله صافی

س. آیا کشیدن سیگار و استعمال قلیان، مبطل روزه هست؟
ج. بنابراحتیاط واجب، روزه‌دار نباید دود سیگار یا قلیان را به حلق برساند. والله العالم؛ وی تأکید دارد: « اگر دود آن را فرو نبرند روزه را باطل نمى‌کند، ولى تظاهر به آن در این صورت، مناسب نیست و به احترام ماه مبارک ترک شود»

 

آیت‎الله زنجانی

حکم استعمال دخانیات در ماه رمضان چیست؟
پاسخ: به‌صورت علنی حرام و در غیر این صورت هم بنابر احتیاط برای روزه‌دار جایز نیست.

 

آیت‎الله وحید خراسانی

س:آیا سیگار روزه را باطل می کند یا خیر «برای کسی که 25سال به سیگار اعتیاد دارد»
ج» بنابراحتیاط واجب روزه را باطل می‎کند ولی اگر کسی اینکار را انجام داد واجب هست در بقیه روز از مفطرات «چیزهایی که روزه را باطل می‎کند» پرهیز کند و قضاء و کفاره بنابر احتیاط بر او واجب می‎شود.

 

جدیدترین مطالب سایت