نحوه شهادت حضرت فاطمه زهرا س دختر حضرت محمد (ص)

مجموعه : مذهبی و دینی
نحوه شهادت حضرت فاطمه زهرا س دختر حضرت محمد (ص)

نحوه شهادت حضرت فاطمه «س»

شهادت حضرت فاطمه س دختر پیامبر اکرم «ص» به چند روایت در تاریخ است. دراین مطلب علت و نحوه شهادت حضرت زهرا درود الله علیها بیان خواهد شد. رویداد‌هاي تلخ، شرایط سخت بیماری و دوری از پدر بیش از پیش شرایط جسمى و وضعیت روحى حضرت زهرا «س» را دشوارتر میکرد، اما حضرت فاطمه «س» با این که روز به روز پیکرش آب مى‌‌شد، هیچ شِکوه‌اي از بیماری نداشت.

 

حضرت فاطمه زهرا س , در هنگام یورش حاکمان غاصب به خانه‌اش، حضرت زهرا «س» به گونه‌اي میان درب و دیوار آسیب دیدند که علاوه بر آسيب‌هاي سخت، جنین ایشان نیز سقط شد و تازیانه هاي بی شماری بر جان و روح او نشست. همه ی این رویداد های تلخ و دردناک حضرت زهرا «س» رابه بستر بیماری کشاند و به شهادت ایشان منجر شد.

 

حضرت امام حسن مجتبى «ع» دریک مجلس مناظره در حضور معاویه خطاب به مغیرة بن شعبه فرمود: «انت الذى ضربت فاطمة بنت رسول‌اللَّه صلى اللَّه علیه و آله حتى ادمیتها و القت ما فى بطنها…؛ تو مادرم را زده و مصدوم و زخمی ساختى، تا این که او بچه ‌اش را سقط کرد…»

 

حضرت امام صادق «ع» با تصریح بیشتر در مورد علت بیمارى و شهادت فاطمه «س» مى‌‌فرمایند: «و کان سبب وفاتها ان قنفذا مولى الرجل لکزها بنعل السیف بامره فاسقطت محسنا، و مرضت من ذلک مرضا شدیدا؛ سبب شهادت فاطمه «س» این بود که قنفذ «غلام خلیفه دوم» با غلاف شمشیر وی را زده و بچه ‌اش را کشت و مادرم از این جهت به بستر بیمارى افتاد.»

 

حضرت فاطمه «س»، به ام ‌سلمه فرمود: برایم آبى آماده کن تا بدان غسل کنم، ام‌ سلمه آب را آورد و او غسل کرد و جامه پاکى پوشید، دستور داد بسترش را در وسط اتاق بگستراند،بطرف راستش رو به قبله خوابید و دست راستش را زیر صورتش گذاشت.

 

همچنین در روایت دیگرى آمده که: حضرت به اسماء فرمودند: آبى برایم آماده کن، بعد با آن غسل کرده و سپس فرمودند: جامه ‌هاى جدیدم رابه من بده، انها را پوشیده و فرمودند: بقیه حنوط پدرم را از فلان جا برایم بیاور و زیر سرم بگذار و مرا تنها گذاشته و از این جا بیرون برو، مى ‌خواهم با پروردگارم مناجات کنم.

 

اسماء مى‌‌گوید: از اتفاق بیرون شدم و صداى مناجات آن حضرت را مى ‌شنیدم، آهسته به طورى که مرا نبیند وارد شدم دیدم دست به سوى آسمان دراز کرده و مى‌ گوید: پروردگارا به حق محمد مصطفى و اشتیاقى که به دیدار من داشت، و به شوهرم على مرتضى و اندوهش بر من و به حسن مجتبى و گریه‌‌اش بر من و به حسین شهید و پژمردگى و حسرتش بر من و به دخترانم که پاره تن فاطمه مى‌ باشند و غم و اندوهى که بر من دارند، از مى‌ خواهم که بر گناهکاران امت محمد ترحم فرمائى و آنان را بیامرزى و به بهشت وارد کنى که تو بزرگوارترین سؤال شوندگان و مهربان‌ترین مهربانانى.

 

حضرت «س» ادامه داد و گفت: قدرى مرا بخود واگذار و بعد مرا بخوان، اگر پاسخ تو را دادم که بسیار خوب و اگر جوابى ندادم بدان که من به سوى پدر خود، «یا پروردگارم» رفتم.

 

اسماء لحظه‌ه‌اى حضرت «س» رابه حال خود واگذاشت و بعد صدا زد و جوابى نشنید، صدا زد اى دختر محمد مصطفى، اى دختر گرامى ‌ترین کسى که زنان حمل وی را عهده‌‌دار شدند، اى دختر بهترین کسى که بر ریگ‌هاى زمین پاى گذارده، اى دختر کسى که به پروردگارش به فاصله دو تیر کمان و یا کمتر نزدیک شد، اما جوابى نیامد چون جامه را از روى صورت حضرت برداشت، مشاهده کرد از دنیا رخت بر بسته است، خود رابه روى حضرت انداخت ودر حالى که ایشان را مى ‌بوسید، گفت: فاطمه آن هنگام که نزد پدرت رسول خدا رفتى درود اسماء بنت عمیس رابه آن حضرت برسان، آنگاه گریبان چاک زده و از خانه بیرون آمد، حسنین به او رسیده و گفتند: اسماء مادر ما کجا است؟ وى ساکت شد و جوابى نداد، آنان وارد اتاق شده دیدند حضرت دراز کشیده حسین علیه‌السلام حضرت را تکان داد دید از دنیا رفته است، فرمود: اى برادر خداوند تو را در مصیبت مادر پاداش دهد.

 

امام حسن مجتبی «ع» خودرا روى مادر انداخته و گاهى مى‌ بوسید و مى ‌گفت: اى مادر با من سخن بگو پیش ازآن که روح از بدنم جدا شود، و حسین جلو آمده و پاهاى حضرت را مى ‌بوسید و میگفت: اى مادر من پسرت حسینم، قبل از آنکه قلبم منفجر شود و بمیرم با من صحبت کن.

 

اسماء به انها گفت: اى فرزندان رسول خدا بروید نزد پدرتان على علیه‌السلام وی را از مرگ مادرتان خبردار کنید، آن دو از منزل بیرون رفته و صدا مى ‌زدند:یا محمداه یا احمداه، امروز که مادرمان از دنیا رفت رحلت تو تجدید شد، بعد به مسجد رفته و على علیه‌السلام را خبردار کردند حضرت با شنیدن خبر شهادت فاطمه علیهاالسلام از هوش رفت و با پاشیدن آب بر او به هوش آمد و چنین گفت: اى دختر حضرت محمد به چه کسى تسلیت بگوئیم، من همیشه به وسیله تو دلدارى داده میشدم، بعد از تو چه کسى موجب دلدارى و تسلیت من خواهد شد.

پی نوشت‌ها:
۱ـ احتجاج طبرسى، ج. ۱، ص. ۴۱۴- بحارالانوار، ج. ۴۳، ص‌ص ۱۹۷، ح. ۲۸- سفینة، ج. ۲، ص. ۳۳۹.
۲ـ عوالم، ج. ۱۱، ص. ۵۰۴- بحار، ج. ۴۳، ص. ۱۷۰، ح. ۱۱.
۳ـ بلادى بحرانى «وفات فاطمه الزهراء» ۷۷.
۴ـ وفاه فاطمة الزهراء/ ۷۸.

 

حتما بخوانید:

چهل حدیث از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

عکس های شهادت حضرت زهرا (س)

نیم نگاهی به عظمت حضرت زهرا (س)

اس ام اس تسلیت شهادت حضرت زهرا (ع)

جدیدترین مطالب سایت