سیر تا پیاز ارزهای دیجیتال را با اوکی اکسچنج بلاگ یاد بگیرید!

مجموعه : رپورتاژ آگهی
سیر تا پیاز ارزهای دیجیتال را با اوکی اکسچنج بلاگ یاد بگیرید!

ارز دیجیتال در حال تغییر دیدگاه ما نسبت به پول است. این یک مفهوم انقلابی است که به سرعت در حال جلب توجه است و افراد بیشتری به پتانسیل آن برای تغییر شکل اقتصاد جهانی پی برده اند.

 

اما مفهوم اصلی اینکه ارز دیجیتال چیست؟

در این مقاله به بررسی اصول اولیه ارز دیجیتال و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت. ما توضیح خواهیم داد که چرا ارزهای دیجیتال برای مصرف کنندگان یک فرصت بسیار جذاب هستند و چگونه می توان از آنها در زندگی روزمره استفاده کرد. بنابراین اگر می‌خواهید درباره این سیستم پرداخت انقلابی بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

 

ارز دیجیتال چیست؟

تعریف ارز دیجیتال: نوعی پول است که فقط به صورت دیجیتال در دسترس است. مانند سکه یا پول کاغذی فیزیکی نیست. شما فقط می توانید از آن برای خرید چیزها یا خدمات آنلاین استفاده کنید. برخی از کشورها ارزهای دیجیتال خود را دارند، اما بیشتر مردم از دلار آمریکا یا یورو استفاده می کنند.

 

بیت کوین بهترین ارز دیجیتال شناخته شده است، اما بسیاری دیگر مانند اتریوم و لایت کوین وجود دارد.
ارزهای دیجیتال با پول سنتی متفاوت هستند زیرا توسط دولت ها یا بانک ها تنظیم نمی شوند. آنها همچنین توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی شوند، بنابراین ارزش آنها می تواند بسیار بالا یا پایین شود. این امر آنها را برای سرمایه گذاری بسیار خطرناک می کند.

 

ارز دیجیتال نوعی ارز است که به صورت دیجیتالی وجود دارد. برخلاف ارز فیزیکی که توسط دولت ها ضرب یا چاپ می شود، ارز دیجیتال توسط کدهایی ایجاد و تنظیم می شوند. انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما رایج ترین و بهترین آنها بیت کوین و اتریوم هستند.
ارزهای دیجیتال مزایای متعددی نسبت به ارزهای فیات سنتی دارند.

 

آنها جهانی، بدون مرز و قابل دسترسی برای هر کسی که به اینترنت متصل هستند است. آنها همچنین نسبتاً ایمن هستند و در برابر جعل مصون هستند. با این حال، ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل اولیه توسعه خود هستند و در معرض نوسانات و سایر خطرات هستند.

 

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

ارزهای دیجیتال اغلب غیرمتمرکز هستند، به این معنی که تحت کنترل دولت یا موسسه مالی نیستند. در عوض، آنها برای ایمن ماندن به امنیت رمزنگاری متکی هستند. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک دفتر کل امن و عمومی از تمام تراکنش هایی که تاکنون انجام شده است استفاده می کنند. سپس ماینرها این تراکنش ها را تأیید می کنند و قبل از تکمیل آنها به بلاک چین اضافه می کنند.

 

ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام )ماینینگ (ایجاد می شوند. ماینینگ زمانی است که افراد از کامپیوترهای قدرتمند برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می کنند. هنگامی که یک مسئله حل می شود، یک “بلوک” جدید ارز ایجاد می شود. سپس بلوک ها به یکدیگر زنجیر می شوند تا بلاک چین یک ارز دیجیتال را تشکیل دهند.

 

مزایای ارز دیجیتال

ارز دیجیتال در مقایسه با ارز سنتی فیات مزایای زیادی را ارائه می دهد. این مزایا عبارتند از:

 

کارمزد تراکنش کمتر: از آنجایی که نیازی به شخص ثالث (مثلاً بانک) برای تسهیل تراکنش‌ها نیست، ارز دیجیتال معمولاً کارمزد تراکنش کمتری نسبت به روش‌های پرداخت سنتی دارد.

 

تراکنش‌های سریع‌تر: تراکنش‌های ارز دیجیتال اغلب سریع‌تر از پرداخت‌های سنتی هستند، به دلیل عدم مشارکت شخص ثالث.

 

ایمن تر: ارزهای دیجیتال اغلب از ارزهای فیات ایمن تر هستند، زیرا تحت نظارت و مقررات دولتی نیستند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال اغلب در کیف پول های غیرمتمرکز ذخیره می شوند، که باعث می شود کمتر در برابر هک و سرقت آسیب پذیر باشند.

 

بهبود کارایی: ارزهای دیجیتال این پتانسیل را دارند که بسیاری از فرآیندهای مالی را ساده کرده و نیاز به واسطه ها را کاهش دهند. به عنوان مثال، آنها می توانند پرداخت های همتا به همتای مستقیم را فعال کنند.

 

کاهش تقلب: ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، انجام کلاهبرداری را برای مجرمان دشوارتر می کند. این به این دلیل است که هیچ نقطه کنترل مرکزی وجود ندارد که بتوان از آن بهره برداری کرد.

 

قابلیت دسترسی: ارزهای دیجیتال برای هر کسی که به اینترنت متصل است قابل دسترسی است. این امر باعث می‌شود که آن‌ها نسبت به سیستم‌های بانکی سنتی که اغلب فقط برای کسانی که در کشورهای توسعه‌یافته زندگی می‌کنند قابل دسترس‌تر باشند.

 

هزینه های کمتر: استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند به کاهش هزینه های تراکنش کمک کند. این به این دلیل است که برخلاف کارت های اعتباری یا سایر روش های پرداخت سنتی، هیچ کارمزدی با استفاده از آنها پرداخت نمی شود.

 

انواع مختلف ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی ارز است که فقط به صورت دیجیتال موجود است. داشتن ارز دیجیتال یا نگهداری آن به صورت فیزیکی امکان پذیر نیست. در عوض، فقط به عنوان یک رکورد از تراکنش در یک دفتر کل غیرمتمرکز وجود دارد که اغلب به عنوان زنجیره بلوکی از آن یاد می شود.
انواع مختلفی از ارز دیجیتال وجود دارد، از جمله: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، مونرو، ریپل و زی کشو … .

 

هر نوع ارز دیجیتال ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود را دارد. به عنوان مثال، بیت کوین اصلی ترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، در حالی که اتریوم قابلیت قرارداد هوشمند را در بالای بلاک چین خود ارائه می دهد. قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال همیشه در حال تغییر و نوسان می باشند برای این کار شما می توانید از داخل سایت اوکی اکسچنج با قیمت های منصفانه خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سرمایه گذاران می توانند ارز دیجیتال را از طریق صرافی های آنلاین با استفاده از ارزهای سنتی فیات )مانند USD، EUR،  (IRRیا سایر ارزهای دیجیتال خریداری کنند. پس از خرید، ارز دیجیتال را می توان در یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری ذخیره کنید.

 

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در اینجا تعدادی از محبوب ترین انواع آن وجود دارد:

بیت کوین: بیت کوین اصلی ترین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است. در سال 2009 توسط یک فرد یا گروهی از افراد ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است، به این معنی که تحت کنترل دولت یا موسسه مالی خاصی نیست.

 

تراکنش ها توسط شبکه ای از رایانه ها به نام ماینر تأیید می شوند و در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین ثبت می شوند. بیت کوین اغلب به عنوان سرمایه گذاری و برای خرید وسایل به صورت آنلاین استفاده می شود، زیرا می توان آن را به صورت نقدی یا ارزهای دیگر خرید و فروش کرد و ارزش آن می تواند به شدت در نوسان باشد.

اتریوم: اتریوم یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوبی است که در سال 2015 ایجاد شد. اتریوم مانند بیت کوین، غیرمتمرکز است و تراکنش هایش توسط ماینرها تأیید می شود.

 

با این حال، اتریوم فراتر از یک ارز است. همچنین شامل پلتفرمی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز (dapps) ایجاد کنند. این dapp ها روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، به این معنی که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شوند. اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند.

 

برنامه‌هایی که دقیقاً طبق الگو برنامه‌ریزی‌شده بدون هیچ گونه امکان تقلب یا دخالت شخص ثالث اجرا می‌شوند. اتریوم از بلاک چین خود استفاده می کند که شبیه به بیت کوین است اما می تواند بسیار بیشتر از ثبت تراکنش های مالی انجام دهد. ارز اتریوم، اتر، می تواند برای پرداخت هزینه تراکنش ها و خدمات در شبکه اتریوم استفاده شود.

ریپل: ریپل هم یک ارز دیجیتال (XRP) و هم یک شبکه پرداخت (RippleNet) است. Ripple امکان تراکنش های مالی جهانی فوری، ایمن و رایگان را با هر اندازه ای بدون بازپرداخت هزینه فراهم می کند. ریپل مانند بیت کوین از ماینینگ استفاده نمی کند، بنابراین تمام XRP موجود در زمان راه اندازی ریپل در سال 2012 ایجاد شده  است. شرکت پشتیبان ریپل حدود 60 درصد از کل XRP موجود را در اختیار دارد.

 

نحوه استفاده از ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

خرید آنلاین: می توانید از ارز دیجیتال برای خرید کالا و خدمات آنلاین استفاده کنید. به عنوان مثال، بیت کوین را می توان برای خرید اقلام از وب سایت هایی مانند Overstock و Newegg استفاده کرد.

 

خریدهای درون برنامه ای: برای خرید درون برنامه ای نیز می توانید از ارز دیجیتال استفاده کنید. به عنوان مثال، بازی محبوب موبایل Candy Crush به بازیکنان اجازه می دهد تا از بیت کوین برای خرید آیتم های درون بازی مانند زندگی و سطوح اضافی استفاده کنند.

 

پرداخت‌های همتا به همتا: با ارز دیجیتال، می‌توانید بدون نیاز به مراجعه به بانک یا مؤسسه مالی دیگر، برای هر کسی در هر نقطه از جهان پول ارسال کنید. تنها چیزی که نیاز دارید آدرس کیف پول دیجیتال گیرنده است.

 

سرمایه گذاری: بسیاری از مردم در ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنند زیرا معتقدند ارزش آن در طول زمان افزایش می یابد. به عنوان مثال، بیت کوین از زمانی که برای اولین بار در سال 2009 ایجاد شد، رشد فوق العاده ای داشته است و بسیاری از مردم بر این باورند که هنوز جا برای رشد بیشتر وجود دارد.

 

ایلان ماسک (موسس تسلا) یکی از نفراتی است که سخنرانی و توییت هایش در بازار ارز خیلی اثر گذار است و با یک حرکت یا حرف ایلان ماسک یک ارز می تواند وارد سیر صعودی یا نزولی شود.

 

ارزهای دیجیتال یک روش جدید و انقلابی برای مبادله پول و انجام معاملات هستند. آنها مزایای زیادی نسبت به ارزهای سنتی دارند، مانند ناشناس بودن، راحتی، کارمزد پایین. همانطور که فناوری پیشرفت می کند و ارز دیجیتال به طور گسترده ای در دسترس و پذیرفته تر می شود، احتمالاً در آینده به یک جایگزین محبوب برای پول های سنتی تبدیل خواهد شد. با درک اولیه از نحوه عملکرد ارز دیجیتال، می توانید شروع به کشف کاربردهای بالقوه آن در زندگی یا تجارت خود کنید.

جدیدترین مطالب سایت