مقایسه انواع پنجره

مجموعه : رپورتاژ آگهی
مقایسه انواع پنجره

همه شما به خوبی می‌دانید که ساختمان‌سازی یک فرآیند پیچیده‌ است و هر بخش از آن به تخصص و مهارت خاصی نیاز دارد. استفاده از پنجره‌های مناسب یکی از ارکان مهم ساختمان‌سازی است. گذشته از جنبه‌های زیبایی، فاکتورهای مختلفی در انتخاب یک پنجره‌ استاندارد مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

با توجه به این که متریال‌های مختلفی در ساخت انواع پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند، اهمیت انتخاب یک پنجره مناسب و حفاظ پنجره چند برابر می‌شود. آنچه در مقایسه انواع مختلف پنجره مورد توجه قرار می‌گیرد، تأمین فاکتورهای ایمنی در یک ساختمان است. خوشبختانه نظارت‌های مهندسی در ساخت و سازها و توجه صاحبین پروژه به جلوه بصری ساختمان، موجب شده از بهترین انواع پنجره و حفاظ پنجره در ساختمان‌های مختلف استفاده شود. در ادامه به مقایسه انواع پنجره می‌پردازیم تا به انتخاب درستی در تهیه پنجره برسید.

 

پنجره یو پی وی سی

برای این که به مقایسه انواع پنجره برسیم، لازم است ابتدا مختصری با ویژگی‌های هر یک از انواع پنجره آشنا شوید. برای این منظور، از معرفی درب و پنجره upvc پر استفاده‌ترین نوع پنجره در صنعت امروز، شروع می‌کنیم. یو پی وی سی نوعی پلاستیک با مقاومت بسیار بالاست که در ساخت قاب و پروفیل پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متریال از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و به سبب همین ویژگی‌ها، به صورت گسترده در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

از ویژگی‌های پنجره یو پی وی سی می‌توان به ضدآب‌بودن، عدم تغییر رنگ، مقاوم در برابر جانداران موذی، عدم انتقال گرما و الکتریسیته، قیمت مناسب و قابل بازیافت‌بودن، وزن سبک، عدم اشتعال، خمش‌پذیری، انعطاف‌پذیری در به کارگیری طرح‌های مختلف، مقاومت در برابر پوسیدگی، عدم نیاز به رنگ‌آمیزی، قابلیت تعبیه انواع بازشو و غیره اشاره کرد. قابلیت استفاده از حفاظ پنجره یکی دیگر از مزایای پنجره‌های مدرن یو پی وی سی است.

 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پنجره‌های یو پی وی سی به حفاظ احتیاج ندارند. هر چند این پنجره‌ها علاوه بر قاب و پروفیل بسیار مستحکم، به شیشه‌های دو جداره نیز مجهز بوده و امنیت بالایی ارائه می‌دهند، اما استفاده از حفاظ پنجره، ایمنی این پنجره‌ها را چند برابر می‌کند‌. ضمن این که امکان استفاده از مدل‌های مختلف حفاظ، زیبایی بصری این پنجره‌ها را افزایش می‌دهد.

 

نصب حفاظ برای پنجره‌های یو پی وی سی امکان‌پذیر است؛ اما کمی تفاوت در آن دیده می‌شود. حفاظ این نوع پنجره به شکل‌های مختلف بر روی دیوار نصب شده و فیکس می‌شود. ‌ آنچه سبب شده پنجره‌های یو پی وی سی به صورت گسترده در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار گیرند، شیشه دوجداره آن‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی سرمایشی و گرمایشی است. در واقع طراحی پروفیل‌های یو‌ پی وی سی در قاب پنجره، امکان استفاده از شیشه دو جداره را فراهم می‌سازد.

 

پنجره آهنی

همان‌طور که مشخص است، پنجره‌های آهنی جزو متریال‌های قدیمی در صنعت ساختمان هستند. هر چند هنوز هم استفاده از این نوع پنجره در ساختمان‌سازی دیده می‌شود، اما استفاده از آن کاهش یافته‌است. از آنجا که آهن به عنوان یک فولاد سنگین وزن شناخته می‌شود، طبیعی است که پنجره‌های آهنی نیز وزن زیادی داشته‌باشند. در حالی که افزایش غیر استاندارد وزن پنجره، بار مرده ساختمان را افزایش داده و از لحاظ ایمنی مشکل‌ساز می‌شود.

 

این در حالی است که اگر حفاظ پنجره نیز به آن اضافه شود، وزن آن به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد. به همین خاطر طراحی و ساخت پنجره‌های آهنی اصول خاصی می‌طلبد. با وجود تمام این مسائل، پنجره آهنی نیز زیبایی خاص خود را دارد و اگر استانداردهای ایمنی در ساخت آن لحاظ شود، جنبه‌های زیبایی آن نیز نمود می‌یابد. این نوع پنجره فارغ از حفاظ آن، خود در انواع مختلف طرح قدیم، طرح جدید و فرفوژه وجود دارد. همچنین حفاظ و درب آکاردئونی هم از آهن ساخته میشود که ایمنی بالایی دارد.

 

آنچه در پنجره‌های آهنی امروزی مورد توجه قرار می‌گیرد، قابلیت استفاده از شیشه‌های دوجداره‌ است. به این ترتیب در استفاده از پنجره‌های آهنی، اتلاف انرژی آن چنانی نداریم. با توجه به این که قیمت پنجره‌ها گذشته از قیمت متریال تشکیل‌دهنده آن‌ها، بر اساس میزان تقاضا مشخص می‌شود، می‌توان گفت قیمت پنجره آهنی نسبت به سایر انواع پنجره ارزان‌تر است. شاید یکی از مزایای مهم در استفاده از پنجره آهنی، ایمنی بالای آن است. حال اگر حفاظ پنجره نیز از نوع آهنی باشد، ایمنی بیشتری به همراه دارد. مقاومت و استحکام بالای متریال آهن در ایجاد ایمنی، سبب شده کاربران حفاظ انواع پنجره‌ها را از جنس آهن انتخاب کنند.

 

مقایسه انواع پنجره

پنجره آلومینیومی

آلومینیوم به عنوان یک متریال باکیفیت، سال‌هاست که در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید پنجره آلومینیومی را با ویژگی‌های آن بشناسید، می‌توان استحکام و مقاومت بالای آن، نگهداری آسان، قیمت مناسب و مقرون به صرفه، عدم نیاز به رنگ آمیزی، سبکی و انعطاف‌پذیری و مقاومت نسبی در برابر آتش و حرارت را برای این نوع پنجره نام برد. این نوع پنجره در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود. مدل‌های ساده پنجره آلومینیومی عایق مناسبی در برابر سرما و گرما نیستند. نوع خاصی از این پنجره به نام پنجره آلومینیومی ترمال بریک وجود دارد که در پروفیل آن نوعی تسمه مقاوم به گرما به کار رفته‌ است. استفاده از تسمه در پروفیل آلومینیوم، این پنجره را در مقابل گرما و سرما عایق می‌سازد. به این ترتیب انرژی کمتری هدر می‌رود.

 

وجود برخی از ویژگی‌های خاص در پنجره آلومینیومی، سبب شده این پنجره نیز محبوبیت زیادی در بین کاربران داشته‌باشد. استحکام بالا، تنوع رنگ، افزایش روشنایی داخل ساختمان به دلیل ظریف‌بودن پروفیل آلومینیوم، قابلیت استفاده از حفاظ پنجره و قیمت مناسب، دلایل عمده محبوبیت این نوع پنجره‌ است. پنجره آلومینیومی در انواع معمولی، کشویی فولکس واگنی، کشویی معمولی و کشویی لیفت طراحی و تولید می‌شود. قابل ذکر است در پنجره‌های آلومینیومی جدید، از شیشه دو جداره‌ استفاده می‌شود.

 

مقایسه انواع پنجره

برای تهیه حفاظ پنجره های upvc میتوانید به سایت  https://ariyahefaz.com مراجعه کنید. در مقایسه انواع پنجره و حفاظ پنجره به عنوان بخش مجزا از این مصالح، به ویژگی‌های کیفی هر یک از انواع پنجره می‌رسیم که پیش‌تر به آن پرداختیم.

 

مواردی که ذکر کردیم، از ویژگی‌ها و جنبه‌های عمومی انواع پنجره‌ است. به این ترتیب برای تهیه یک پنجره زیبا و باکیفیت، باید به تمام متریال‌های تشکیل‌دهنده آن مانند یراق آلات، طراحی و مونتاژ پنجره و هر آنچه مربوط به این مصالح است را در نظر بگیرید. هرچند قیمت به عنوان یک فاکتور مهم در انتخاب انواع پنجره مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما در نهایت انتخاب پنجره یک مسئله سلیقه‌ای است.

جدیدترین مطالب سایت