مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

مجموعه : مشخصات خودرو
مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

رقابت رنو نود و 206 صندوق دار

با دو ماشین ایرانی در خدمتتان هستیم و می‌خواهیم در خرید یکی از این دو اتومبیل شما را راهنمایی کنیم در ادامه می‌ توانید با مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD ما را دنبال کنید.

 

به گزارش تالاب دو خودروی تندر 90 و همچنین پژو 206 صندوقدار از جمله گزینه های مورد نظر مردم در بازار خودروی کشور محسوب می شوند . لذا در این گزارش قصد داریم به معرفی و مقایسه دو اتومبیل محبوب بازار در رنج قیمت زیر 40 میلیون تومان بپردازیم .

 

206 صندوقدار و تندر90 ، در ابتدای ورود به بازار زیاد مورد استقبال قرار نگرفته بودند ولی با مرور زمان به علت کیفیت فنی خوب و قابل قبول ، در حال حاضر در زمره پرفروش‌ترین خودروهای این رنج هستند و مثل دیگر خودروهای بازار ، قیمتی فراتر از حد تصور پیدا کرده‌اند .

پژو 206 صندوقدار اوایل سال 1385 بود که به صورت محدودی راهی بازار شد چرا که اکثر تولیدات این اتومبیل راهی کشورهای دیگر می‌شد . خودرویی که برای نخستین بار در ایران ساخت شد و از ایران راهی دیگر کشورهای سفارش دهنده نیز شد .

 

پژو 206SD یا همان پژو 206های صندوقدار که در اوایل ورود به بازار زیاد مورد دقت مردم قرار نگرفت راهی طولانی را پیش روی خود می‌دید راهی که ممکن بود این خودرو را با شکست مواجه کند ،

 

چرا که 206 در اوایل ورود خود به بازار ایران به صورت هاچ بک عرضه می‌شد و دیدن ظاهر این خودرو با یک صندوق کمی غیرعادی بود به همین علت در اوایل ورود به بازار چهره این خودرو نمی توانست در دل مردم جا پیدا کند و در نتیجه بی مهری های زیادی نسبت به این خودرو شد .

تندر90 به علت طراحی ظاهری مکعب شکلی که دارد ، زیاد خودروی دل‌چسبی نیست ، بلند بودن سقف برای یک خودروی سدان موجب شده که با خودرو ناهماهنگی مواجه شویم ( البته این سقف بلند نکات مثبتی هم دارد ) .

طراحی عقب این خودرو به علت بلند بودن صندوق و استفاده از چراغ مستطیل شکل به صورت افقی نمای جالبی به وجود نیاورده هست اما طراحی جلوی آن به مراتب بهتر از نمای عقب آن هست.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

اما در آنسوی میدان 206SD قرار دارد که شاید مهمترین چالشی که این خودرو در طراحی ظاهری با آن روبروست، مربوط به نمای جانبی این خودروست.

 

صندوق بار اضافه شده به آن و تغییر ندادن ابعاد در عقب ، باعث شده که این خودرو در طراحی جانبی زیاد هماهنگ و دلچسب نباشد .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال نود یا 206 ؟

 

نمای جلوی این خودرو هر چند کمی قدیمی شده اما هنوز دارای طرحی قابل قبول ، خوشگل و دلچسب هست ، نمای عقب به علت اینکه از خودروهای پژو 607 و 206cc به عاریت گرفته شده ، فرمی قابل قبول به خودرو بخشیده هست ضمن اینکه این خودرو نسبت به تندر90 از فرم آیرودینامیک‌تر و اسپرت‌تری برخوردار هست .

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

 

در مجموع با وجود اینکه 206SD در نمای جانبی دارای مشکلاتی هست اما در کنار تندر90 خودش را زیباتر نشان می‌ دهد .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

مقایسه اجمالی ال نود و 206 صندوق دار

 

با ورود به کابین تندر90 با طراحی مواجه هستیم که مثل طراحی خارجی زیاد دلچسب نیست ، طراحی دریچه‌های هوا ، پوشش روی درب‌ها زیاد جالب نیستند .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

صندلی‌ها نیز از طراحی مطلوبی برخوردار نیستند و حالتی نیمکت‌وار دارد و کیفیت مواد به کار رفته روی پوشش درب‌ها زیاد جالب نیست.

اما فضای کابین بسیار خوب و پذیرفتنی هست ، همانطور که اشاره کردیم بلند بودن سقف نکات مثبتی نیز به وجود آورده هست . در قسمت عقب فضای پا وارتفاع سقف بسیار خوب هست به گونه‌ای که سه نفر به راحتی می‌ توانند در فضای عقب این خودرو بنشینند و راحت باشند .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

یکی دیگر از نکات خوب تندر90 فضای خوب صندوق عقب است که به جرات میتوان گفت که از بسیاری از خودروهای بزرگتر از خود نیز بزرگتر است! به علت بالا بودن شاسی تندر90 دید جلو و اطراف آن خوب و رضایت‌بخش است ولی دید عقب زیاد جالب نیست .

داشبورد 206 نسبت به سایر خودروهای این رنج قیمت از طراحی خوب و زیبایی برخوردار است و هماهنگی پوشش روی درب‌ها با روکش صندلی‌ها ، طرحی خوشگل و دلنشین به وجود آورده است .

 

ارگونومی در این خودرو به خوبی رعایت شده و صندلی‌ها اگرچه زیاد راحت نیستند اما در برابر تندر90 از طراحی مطلوب‌تری برخوردار است ضمن اینکه این صندلی‌ها ارگونومیک بوده و به خوبی بدن سرنشینان را در بر می‌ گیرند .

 

دید جلو و اطراف خوب است ولی دید عقب زیاد قابل قبول نیست هر چند از تندر90 بهتر است.

 

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال نود یا 206 صندوق دار

 

فضای 206 در قسمت جلو خوب و راضی کننده است اما فضای عقب تنگ است و این تنگ بودن فضای عقب در برابر تندر90 خودش را اکثر نشان می‌ دهد که یکی از نقاط ضعف 206 به شمار میرود .

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

 

فضای صندوق عقب 206SD خوب و راضی کننده است اما در برابر تندر90 کوچکتر است ولی به علتی که صندلی‌های عقب 206 قابلیت خواباندن دارند میتوان اجسام طویل‌تری با آن جابه جا کرد.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

رنو 90 یا 206 صندوق دار

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

 

در مجموع 206 از کابین زیباتر ودل نشین تری برخوردار است ولی تندر90 به شما فضای بیشتری می‌ دهد .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال 90 بهتره یا 206 اس دی صندوق دار ؟

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

مقایسه تجهیزات رفاهی و ایمنی دو خودرو

 

هر دوی این خودروها از تجهیزات رفاهی و ایمنی قابل قبولی در رنج قیمتشان برخوردار هستند.

شیشه‌های برقی در هر چهار درب ، آینه‌های برقی به همراه گرم‌کن ، کامپیوتر سفری ، تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو از داخل ، مه‌شکن جلو و عقب ، تنظیم ارتفاع و گودی کمر صندلی راننده ،

 

قفل مرکزی همراه با ریموت کنترل وسیستم ضد سرقت ایموبلایزر ، فرمان هیدرولیک ، دو کیسه هوا ، سیستم صوتی با 4 بلندگو ، سیستم ترمز ضد قفل ABS به همراه EBD ترمز جلو دیسکی و ترمز عقب کاسه‌ای از مهمترین تجهیزات رفاهی و ایمنی در تندر90 به شمار می‌ روند .

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

از مهمترین تجهیزات رفاهی و ایمنی در 206 نیز میتوان به شیشه‌های برقی در هر چهار درب ، آینه‌های برقی به همراه گرم‌کن ، تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو از داخل ، مه‌شکن جلو و عقب ،

 

سیستم تهویه اتوماتیک ، تنظیم ارتفاع صندلی راننده ، قفل مرکزی همراه با ریموت کنترل وسیستم ضد سرقت ایموبلایزر ، فرمان هیدرولیک به همراه تنظیم ارتفاع ،

 

سیستم همراهی تا درب خانه Follow me، دو کیسه هوا ، سیستم صوتی با 4 بلندگو و 2 توئیتر به همراه کنترل‌های پشت فرمان ، سیستم تنظیم سرعت برف پاکن با سرعت خودرو ،

 

سیستم ترمز ضد قفل ABS به همراهEBD و سیستم ترمز اضطراری EBA ترمز جلو دیسکی و ترمز عقب دیسکی ، اشاره کرد .

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال 90 بهتره یا 206 اس دی صندوق دار ؟

 

هردوی این خودرو‌ها دارای ایمنی مناسبی هستند. تندر90 دارای 3 ستاره ایمنی از موسسه Euroncap و 206 دارای 4 ستاره ایمنی از موسسه Euroncapاست.

 

هر دو خودرو دارای موتور 1600 سی‌سی هستند و با دقت به توان تولیدی نزدیک به هم (206، 110 اسب‌بخار و تندر90، 105 اسب‌بخار) طبق اعلام کمپانی‌های سازنده 206SD در 11.4 ثانیه سرعت خود را به 100 کیلومتر بر ساعت می‌رساند و تندر90 در 10.2 ثانیه سرعت خود را به 100 کیلومتر بر ساعت می رساند.

 

هر دو خودرو به راحتی روشن می شوند و عملکرد نرمی دارند صفحه‌ کیلومتر شمار در تندر90 شامل دور شمار موتور در سمت چپ و کیلومتر شمار در سمت راست بوده و در وسط آن نمایشگری وجود دارد

 

که میزان سوخت و دمای موتور را به صورت دیجیتالی نشان می‌ دهد. این نمایشگر علاوه بر اینها ساعت و مصرف سوخت لحظه‌ای را نیز نمایش می‌ دهد.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال 90 بهتره یا 206 اس دی صندوق دار ؟

 

صفحه کیلومتر شمار در 206 شامل دور شمار موتور در سمت چپ و کیلومتر شمار در سمت راست است و میزان مصرف سوخت و دمای آن را به صورت آنالوگ به نمایش می‌گذارد.

 

علاوه بر این نمایشگری در قسمت بالای کیلومتر شمار وجود دارد که علاوه بر مسافت طی شده مقدار سطح روغن موتور و میزان کیلومتر باقی مانده تا سرویس دوره‌ای بعدی را به نمایش میگذارد.

 

البته در 206 نمایشگر دیگری در وسط داشبورد قرار دارد که علاوه بر ساعت اطلاعات مربوط به دما، تاریخ و باز بودن درب‌ها را نشان می‌ دهد که این مورد در تندر90 منتفی است.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

 

صفحه کیلومتر شمار در 206 شامل دور شمار موتور در سمت چپ و کیلومتر شمار در سمت راست است و میزان مصرف سوخت و دمای آن را به صورت آنالوگ به نمایش میگذارد.

 

علاوه بر این نمایشگری در قسمت بالای کیلومتر شمار وجود دارد که علاوه بر مسافت طی شده مقدار سطح روغن موتور و میزان کیلومتر باقی مانده تا سرویس دوره‌ای بعدی را به نمایش میگذارد.

 

البته در 206 نمایشگر دیگری در وسط داشبورد قرار دارد که علاوه بر ساعت اطلاعات مربوط به دما، تاریخ و باز بودن درب‌ها را نشان میدهد که این مورد در تندر90 منتفی است.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال 90 بهتره یا 206 اس دی صندوق دار ؟

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

 

البته به نظر می‌رسد که رقم 10.2 ثانیه‌ای که کمپانی برای تندر90 اعلام کرده کمی به دور از واقعیت باشد چون 206 با شتاب 11.4 در عمل با آن تفاوت فاحشی ندارد.

 

سیستم تعلیق تقویت شده 206SD باعث شده است که این خودرو نسبت به گونه‌ هاچبک از عملکرد نرمی برخوردار باشد و تکان‌های سطح مسیر حرکت را کمتر به راننده و سرنشینان منتقل ‌کند که این مساله در مورد تندر90 نیز صدق می کند.

206 صندوقدار عملکرد نرم‌تر و کیفیت سواری بهتری از تندر90 دارد . هر دو خودرو تا سرعت 110 کیلومتر بسیار خوب هستند اما از این میزان که بالاتر می‌ رویم تندر90 به علت نقطه ثقل بالا و بدنه‌ی فاقد آیرودینامیک دچار کمی بی تعادلی می‌ شود

 

و مانور دادن با این خودرو در سرعت‌های بالای 110 واقعا به دور از انتظار است اما 206SD حتی اگر در عمل نیز نتواند در چنین سرعتی مانور دهد اما حداقل احساسی که به راننده منتقل می کند همانند تندر90 ناخوشایند نیست.

206SD به علت اضافه شدن میله‌های تعادل در قسمت عقب سیستم تعلیق موجب شده که هندلینگ خوبی داشته باشد و مسلم است که به علت نقطه ثقل پایین تر، هندلینگ بهتری از تندر90 ارائه دهد و در عمل نیز هندلینگ بهتری از تندر90 دارد . هر دو خودرو در هنگام رانندگی راحت هستند و دنده‌ها یکی پس از دیگری به راحتی تعویض میشوند .

 

206 خوشدست‌تر بوده و راننده تسلط بهتری بر آن دارد و به علت حالت قرارگیری راننده در پشت فرمان حس بهتری از لذت رانندگی را به راننده منتقل می کند.

 

هر دو خودرو دارای ترمزهای خوب و قابل اعتمادی هستند البته به علت اینکه ترمزهای عقب 206 دیسکی هستند پر قدرت‌تر احساس میشود ولی ترمزهای تندر90 نیز خوب و قابل اعتماد هستند.

در هرحال هنگام خرید خودرو شرایطی نظیر مصرف سوخت کم، استهلاک پایین قطعات و هزینه های تعمیر و نگهداری پایین باید ملاک باشد.

تندر90 یک خودروی ارزان قیمت در تمام اروپا به حساب می آید. خودرویی که شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که بتواند با این قیمت در بازار ایران حضور پیدا کرده و با چنین اقبالی روبه رو شود.

 

مصرف سوخت ترکیبی تندر90 در 100 کیلومتر نیز 6.9 لیتر است که نشان دهنده کم مصرف بودن این خودرو است. در سوی دیگر پژو 206 صندوقدار ساخت داخل که 1096 کیلوگرم وزن دارد پرمصرف تر از تندر 90 است.

 

با نگاهی به پیشرانه دو خودرو، متوجه می شویم که هر دو خودرو از موتوری هم حجم بهره می برند که در این میان قدرت موتور 206 حدود پنج اسب بخار اکثر است اما این موضوع نشان از چابک تر بودن 206SD ندارد چرا که تندر90 از شتاب بهتری نسبت به این خودرو بهره می برد که می توان عملکرد بهتر گیربکس تندر90 را نیز مزید بر علت دانست.

 

اما نکته ای که در مورد این دو خودرو وجود دارد این است که هر دو به عنوان خودروهای کم مصرف راهی بازار می شوند اما در این میان مصرف سوخت تندر90 در عمل بهتر از 206SD است چرا که 206SD در شهر چیزی در حدود 11 لیتر در100 کیلومتر بنزین می‌سوزاند این در حالی است که تندر 90 همین مسافت را در شهر با نه ( 9لیتر در 100 کیلومتر طبق اطلاعات کارخانه ایران خودرو ) لیتر بنزین طی می کند.

 

استهلاک

مهمترین مساله برای خرید خودرو می توانید استهلاک پایین یک خودرو باشد به گونه ای که آن را در زمره خودروهای اقتصادی قرار دهد.

 

این دو خودرو نیز به عنوان خودروهای اقتصادی راهی بازار می شوند اما در این زمینه 206SD حرف زیادی برای گفتن ندارد چرا که کیفیت قطعات آن روز به روز کمتر شده و هر روز بر ایرادات آن افزوده میشود، این در حالیست که تندر90 همچنان کیفیت بالای خود را حفظ کرده و خریداران خود را راضی نگه داشته است

 

خودروهایی همچون 206SD و تندر90 به علت ساخت پیچیده به طور کلی کم استهلاک نیستند و انتظار یک خودروی ژاپنی را نمی‌ توان از آن ها داشت اما باز هم در این میان می توان بر روی تندر90 حساب بیشتری باز کرد.

 

مقایسه دو ماشین ال نود و 206 SD

ال 90 بهتره یا 206 اس دی صندوق دار ؟

 

وضعیت قطعات در بازار

زمانی بود که قطعات تندر90 در بازار یافت نمی شد به گونه ای که حتی فیلتر روغن آن نیز نایاب بود اما در حال حاضر داستان به گونه دیگری است

 

در بازار لوازم یدکی نه تنها لوازم تندر فراوان شده بلکه قیمت آن هم همانند خودروهایی چون پژو 405 است که نمی توان آن را گران تلقی کرد لوازم بدنه تندر90 را می توان فراوان تر از پژو 206SD دانست چرا که برخی از قطعات بدنه 206SD در بازار کمیاب هستند.

 

نکته دیگر نیز موجود بودن نمونه های ترک، اسپانیا و رومانیایی این قطعات است که با قیمتی مناسب به دست خریداران می رسد.

 

در نهایت هر دو خودرو دارای نقاط ضعف و قوت هستند و اگر بخواهیم جمع‌بندی انجام دهیم باید بگوییم اگر خانواده‌ پر جمعیتی هستید، تندر90 به علت فضای عالی در این رنج قیمت می‌ تواند بهترین انتخاب شما باشد واگر خانواده‌ با جمعیت کمتر هستید و یا برای جوان‌ترها 206 می‌تواند انتخاب بهتری به شمار برود.

جدیدترین مطالب سایت