بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

کم ایمن ترین خودروهای ایرانی

در اینجا بدترین تست های‌ تصادف اتومبیل را مشاهده خواهید کرد . و همچنین به معرفی بدترین و کم ایمن ترین خودرو های داخلی و خارجی خواهیم پرداخت.

بدترین تست های تصادف خودرو

 

پراید

درباره ماشین های‌ ایمن و غیر ایمن و نقش آنها در مرگ و میر تفاسیر مختلفی ارائه می شود به عنوان نمونه سایپا در بیشتر موارد وقتی عنوان می شود پراید حدود 15 درصد مرگ میر جاده ای ایران را به خود اختصاص داده سعی می کند این گونه توجیه کند که چون تیراژ این ماشین بالا است میزان مرگ میر با این اتومبیل هم بالا نشان داده میشود.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

پراید کم ایمن ترین خودروی داخلی

 

به گزارش تالاب در حالیکه پژو 206 با تیراژی حدود یک سوم پراید تنها دو درصد از مرگ میر جاده ای را به خود اختصاص داده یعنی اگر پراید هم مانند پژو 206 ایمن کمی بود به جای سالی 15 درصد سالی 6 درصد را به کام مرگ می‌کشید. براين اساس اگر پراید ایمن تر می بود سالی 1500 نفر کمتر کشته می شدند.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

پراید توسط موسسه های ایمنی از نظر تست تصادف خودرویی مردود است اما پژو 206 از نظر موسسات معتبر مانند «یورو آن کپ» از 5 ستاره 4 ستاره ایمنی را به خود اختصاص داده است. با بررسی داده های همین موسسات مشخص میشود که کدام خودروها در بازار ایران نا امن هستند.

 

خودرو Mvm110

این ماشین کپی ناقصی از اتومبیل دوو ماتیز است. کپی شدن این ماشین از ماتیز بدون داشتن دانش فنی سبب شده ایمنی این اتومبیل بسیار بدتر از ماتیز باشد . دوو ماتیز در تست تصادف از موسسه اروپایی یورو آن کپ از پنچ ستاره تنها دو ستاره کسب کرده است. جالب آنکه «یورو آن کپ» اعلام کرده وضعیت ام وی ام 110 بسیار اسفبار تر از دوو ماتیز است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ام وی ام و ایمنی پایین

 

مقایسه تست تصادف دو ماشین هم این عامل را به خوبی نشان میدهد . در یک ماشین ایمن هنگام تصادف باید ستون درها کاملا شکل خود را حفظ کند در اتومبیل باز نشود و سقف خمش پیدا نکند . قسمت جلو ماشین هم باید طوری مچاله شود که نیرو تصادف گرفته شود اما این مچاله شدن نباید سبب شود قطعات داخل کاپوت به داخل کابین راه یابند.

 

در یک ماشین ایمن هم چنین هنگام تصادف باید مواد داشبورت به گونه ای باشد تا به اندام مسافران آسیب نزند. نگاه به تست تصادف ماتیز نشان می دهد که سقف و ستون خم شده اما درها باز نشده اند. در مقایسه با تست تصادف ماتیز، ماشین ام وی ام دارای صدمه شدید تری به سقف و ستون ها شده و در خودر باز شده است قطعات داخلی جلو هم صدمه شدید به سرنشینان میزند.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی خودروی ام وی ام

 

به عنوان نمونه قطعه زیر فرمان کاملا در پای آدمک تست فرو رفته است. در مجموع می توان گفت اتومبیل ام وی ام به همراه پراید نا امن ترین ماشین های‌ تولید شده در تیراژ بالا در ایران هستند. طبق بررسی حاصل از تست تصادف ام وی ام ؛ آسیب وارد شده به آدمک تست در ناحیه سر، گردن و بالا تنه در حد قرمزاست و خطرناک ترین وضعیت را دارد.

 

خودرو زانتیا

این ماشین هنگامی وارد بازار ایران شده بود که تولیدش در اروپا تقریبا متوقف شده بود. زانتیا ما بین سال 1993 تا 2001 در اروپا تولید شده که چندان موفق نبوده است. در میان تولیدات هم کلاس، وضعیت ایمنی این ماشین در اروپا مناسب نبود و این عامل در از دست دادن مشتریان این ماشین تاثیر گذار شد.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی زانتیا

 

طبق بررسی موسسه «یورو آن کپ» این ماشین در تست تصادف در حدود دو ستاره ایمنی گرفته است که برای خودرویی با این سایز و در این کلاس قیمتی اصلا مناسب نیست. شاسی ماشین در هنگام تست تصادف دچار خمش شدید شده و ستون اتومبیل تاب برداشته است.

 

البته وجود کیسه هوا تا حدی آسیب وارد شده به سرنشینان را کاهش می دهد ماشین از تصادف در کنار بسیار آسیب پذیر است و بالاتنه راننده در هنگام تصادف در محدوده قرمز یعنی بیشترین حد خطر قرار دارد. در تصادف از جلو هم تصادف با زانتیا در محدوده ضعیف یعنی خطر قرار دارد. آسیب وارد شده به پاهای سرنشینان به خصوص راننده هم در تصادف با زانتیا زیاد است.

رقیب کنونی این ماشین در بازار ایران، اتومبیل مگان است این اتومبیل نسبت به زانتیا در تست تصادف نه شاسی اش انحراف پیدا میکند نه ستون هایش دچار خمش شدید میشود. شاید اگر در تصادف با مگان شما دچار جراحات سطحی شوید اگر همان تصادف برایتان با زانتیا پیش بیاید احتمالا به شدت آسیب دیده و در بیمارستان بستری خواهید شد.

 

خودرو پراید

پراید یا همان مزدا 121 و فورد فستییوا 1985 در موسسه ایمنی بزرگ راه های کشور کشور آمریکا تست شده است. طبق نتایج تست، این ماشین بدترین وضعیت ایمنی را در میان سواری های سایز کوچک دارا است به همین دلیل بود که جلوی تولید این ماشین گرفته شد. پراید در تست تصادف دچار انحراف شدید در ستون، درها و سقف می​شود. کابین سرنشینان تاب بر می​دارد درب خودر باز میشود.

 

جلوی اتومبیل هم درست جمع نمیشود و بسیاری از قطعات کاپوت مانند موتور هم در تصادف شدید وارد کابین میشود به دلیل قدیمی بودن ماشین عکسی از تست تصادف آن در سایت موسسه ایمنی بزرگ راه های کشور ایالات امریکا در دست نیست تنها در این سایت نتایج این تست تصادف آمده است نتیجه تست تصادف زیر دو ستاره ایمنی عنوان شده است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی خودروی پراید

 

البته سایپا اعلام کرده در نسل جدید پراید که با نام پلت فرم x100 تولید میکند این مشکلات حل شده است. گفته می شود ایمنی اتومبیل تا حد دو ستاره بالا آمده است .

 

البته تستی بر روی این اتومبیل توسط موسسات بی طرف انجام نشده با این همه ی ي اگر ماشین بتواند دو ستاره ایمنی بگیرد باز هم وضعیت ایمنی اش رضایت بخش نشده است.

 

طبق اعلام شرکت سایپا، پراید های جدید که با اسم های مختلف مثل 131 ؛132و 111 تولید میشوند داخل درب ها، کف اتومبیل، جلوی کابین با استفاده از گاردهایی و اضافه کردن ورقه های جدید فلزی، تقویت شده است بین کابین و کاپوت هم ورقه تقویت شده فلزی قرار گرفته که اجزایی مانند موتور دیگر به داخل کابین پراید وارد نشوند داخل داشبورت هم با یک سری لوله و گارد تقویت شده تا قطعات کاپوت وارد اتاق نشوند.

 

خودرو تیبا

ماشین تیبا به همراه سمند دو خودرویی هستند که به دلیل بومی بودن توسط موسسات معتبر اروپایی و آمریکایی مورد بررسی قرار نگرفته اند. البته سمند در شر کت مایرا انگلستان تست تصادف شده که نتایج حاصل از تست تصادف و مشاهده فیلم این تست نشان میدهد این اتومبیل از نظر ایمنی وضعیت مناسبی دارد. کارشناسان عنوان می‌کنند این اتومبیل اگر درموسسه یورو آن کپ تست شود سه ستاره ایمنی میگیرد.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی خودرو تیبا

 

اتومبیل تیبا که ترکیبی از پراید و ریو است هم مورد تست تصادف قرار گرفته است. فیلم های تست تصادف این اتومبیل نشان میدهد درب ماشین در هنگام تست باز میشود و ستون ها و سقف هم تاب بر میدارد این تست مشخص میکند که وضعیت ایمنی اتومبیل مناسب نیست و احتمالا به سختی بتواند دو ستاره ایمنی کسب کند البته وضعیت ایمنی اتومبیل از پراید بهتر به نظر می رسد.

 

خودرو چینی های رنگارنگ اما ناامن

در چند سال اخیر و در خلا حضور شرکت های بزرگ در بازار ایران به دلیل تحریم، بازار ایراناز بی کیفیت ترین ماشین های‌ چینی پر شده است و در این بین گویی برخی شرکت های داخلی با هم مسابقه ای نانوشته برای مونتاژ برند های درجه دو چینی با کمترین کیفیت گذاشته اند. اما در میان اتومبیل های‌ درجه دو که در این شرکت ها مونتاژ می شوند کدام یک وضعیت ایمنی مناسبی ندارند؟

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی خودرو جک

 

J3 ساخت شرکت جک که توسط کرمان اتومبیل عرضه می شود، از امنیت مناسبی برخوردار نیست. با این‌که این ماشین دارای ترمز abs و کیسه هوا برای سرنشینان جلو است اما طراحی نا مناسب این اتومبیل سبب می شود این محصول چندان امن نباشد. با مشاهده فیلم تست تصادف هم مشخص است که در هنگام تصادف، ستون های کابین خم شده و اتاق توان تحمل و جذب نیروی تصادف را ندارد.

 

چری x33 که توسط شرکت مدیران اتومبیل مونتاژ میشود از دیگر محصولاتی است که دارای ایمنی چندان مناسبی نیست این اتومبیل با این‌که به نسبت چینی بودنش قیمت بالایی دارد اما چندان ایمن نیست نکته ای که از دید اکثر خریداران این محصول دور می‌ماند. شاید شاسی بلند بودن یا داشتن کیسه هوا و ترمز abs عواملی باشند که مشتری گمان کند این اتومبیل ایمن است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

ایمنی خودرو ایکس 33

 

اما ذات نا امن طراحی این ماشین، سبب شده این محصول از نظر ایمنی تنها دو ستاره توسط موسسه ایمنی ANCAP از 5 ستاره کسب کنند که نمره پایینی از نظر ایمنی محسوب میشود. بررسی فیلم تست تصادف این ماشین هم نشان می دهد در تصادف از جلو اتاق خودو کاملا تحت تاثیر ضربه قرار میگیرد، ستون ها جلو خم شده و سقف ماشین تاب بر می دارد.

 

ایمنی خودرو پونتیاک Grand Am مدل 2005-1999

بر اساس اطلاعات سازمان NHTSA، کوپه ساخت پونتیاک بین سال های 2002 تا 2005 همه ی ساله در قبال هر یک میلیون خودروی ثبت شده، باعث مرگ 160 راننده شده است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

نسل پنجم پونتیاک گرند ام در تصادفات نمایش چندان خوبی نداشته و احتمال ضربه شدید به سر در برخوردهای شاخ به شاخ بسیار زیاد است. پونتیاک نیز به سرنوشت ساترن دچار شده و از سال 2010 دیگر اتومبیلی با این برند تولید نمیشود.

 

ایمنیخودرو نیسان سنترا 2006-2000

قبل از سال 2000؛ سنترا اتومبیلی بسیار کوچک در کلاس subcompact بود. اما با ورود به قرن 21 نیسان تصمیم گرفت این اتومبیل را در کلاس کامپکت ارایه کند. نسل پنجم سنترا نیز در تست های تصادف عملکرد بدی داشت، طوری که سر آدمک راننده و سرنشین با برخورد به شیشه یا قسمت های دیگر متحمل ضربات شدیدی میشدند.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

خوشبختانه در آخرین نسل سنترا که نسل هفتم محسوب می شود، کمپانی نیسان از لحاظ ایمنی بسیار عالی عمل کرده و این اتومبیل بالاترین درجه «Top Safety Pick+» را از موسسه IIHS دریافت کرده است.

 

خودرو مزدا مینی ون 2006-2002

امروزه مینی ون های مزدا به تعداد زیاد در جاده ها حضور ندارند، چرا که چند سالی است شرکت ژاپنی شاسی بلندها و کراس اوورهای خود را جایگزین آنها کرده است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

مینی ون مزدا در اکثر تست ها ضعیف ظاهر شده و در برخورد از کنار منجر به شکستگی دنده یا آسیب به لگن سرنشین میشود.

 

ایمنی خودرو کیا ریو 2009-2006

بر اساس نظرسنجی های مختلف محصولات برند کیا در حال حاضر جزو قابل اعتمادترین خودروها هستند. اما حدود یک دهه قبل وضعیت کاملا برعکس بود و اتومبیل های ساخت کیا به نا امنی معروف بودند. ریوی نسل اول که با گذشت سالها هنوز محبوبیت خاصی در بازار ایران دارد، در نسل دوم به یکی از نا امن ترین اتومبیل های‌ ایالات امریکا بدل شده بود.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

این سدان کره ای در بخش های مختلف تست تصادف ضعیف ظاهر شده و توانایی چندانی در حفاظت از سرنشینان خود ندارد. نکته جالب توجه و پندآموز این‌که با سرمایه گذاری های کیا، ریوی نسل سوم در زمینه ایمنی بهبودهای چشمگیری داشته و امتیازات بسیار بالایی را در تست تصادف کسب کرده است.

 

ایمنی خودرو کیا اپتیما 2005-2001

همانند ریو، نسل های ابتدایی اپتیما به هیچ وجه از لحاظ ایمنی وضعیت خوبی نداشتند. نسل اول این سدان کره ای در اکثر تست ها مخصوصا تست تصادف از کنار به شدت ضعیف بود.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

اما با پیشرفت برند کیا، ایمنی در طی سه نسل بعدی ارتقا پیدا کرد؛ طوری‌كه اپتیمای نسل چهارم جزو امن ترین سدان های سایز متوسط به شمار می رود.

 

ایمنی خودرو هیوندای اکسنت 2011 -2006

باز هم یک کره ای دیگر! علی رغم امتیازهای نه چندان خوب در بخش ایمنی، هیوندای اکسنت نسل سوم جزو پرفروش ترین ماشین های کوچک در زمان خود بود. این به معنای آنست که هنوز هم میتوان نمونه هایی از آن را در خیابان های کشور کشور آمریکا مشاهده کرد.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

تست تصادف مدل 2007 اکسنت مشخص کرد که این ماشین در برخورد از کنار توانایی خوبی در حفاظت از لگن راننده و سرنشین کناری ندارد.

 

ایمنی خودرو جی ام سی سیرا 1500 مدل 2006-2001

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

سیرا 1500 تنها پیکاپ موجود در این لیست است. این پیکاپ در مدل های تولید شده بین 2006-2001 به دلیل اشکال در پشت سری ها و حفاظت حداقلی در برخورد از جلو وارد این لیست شده است. بعد از این نسل سازنده آمریکایی ایمنی وانت خود را ارتقا داده و در مدل های 2016 مشکل حادی از این لحاظ دیده نمیشود.

 

ایمنی خودرو جی ام سی سافاری 2005-1996

این ون که تحت برند شورولت نیز ارایه شده همانند سایر ماشین های حاضر در این لیست در زمان تولید وضعیت مناسبی از لحاظ ایمنی نداشت. تست های موسسه IIHS بر روی نسل دوم سافاری حاکی از آن بود که در تصادف از جلو احتمال وارد شدن آسیب به پاهای راننده بسیار زیاد است.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

علی رغم ایمنی پایین، سافاری بین سال های 2002 و 2005 کمترین میزان مرگ و میر را به خود اختصاص داد که البته نوع کاربری ماشین و عادات رانندگان در استفاده از چنین خودروهایی در ثبت این آمار بی تاثیر نبوده است.

 

ایمنی خودرو داج نئون 2005-2000

خطرناک ترین ماشین حاضر در خیابان های ایالات امریکا خودرویی است که با برندهای داج، کرایسلر و پلیموث ارایه شده است. نسل دوم این اتومبیل در تصادف از کنار ضعیف بوده و توانایی چندانی در حفاظت از سر نداشت. بین سال های 2002 و 2005 به ازای هر یک میلیون خودروی ثبت شده، هر سال 161 راننده نئون جان خود را از دست داده اند.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

IIHS درباره ایمنی این اتومبیل گفته بود که “نئون یک فاجعه تمام عیار است”! بعد از نتایج ناامید کننده تست تصادف و آمار وحشتناک مرگ و میر، نئون در سال 2005 از خطوط تولید خداحافظی کرد. با گذشت 11 سال از آن تاریخ، فیات-کرایسلر تصمیم به احیای نئون گرفته و فیات تیپو را در برخی بازارها مثل کشور کشور مکزیک با نام نئون ارایه میکند.

بدترین تست های تصادف خودرو + کم ایمن ترین خودروهای ایرانی و خارجی

حضور محصولات نام آشنای کره ای در این لیست اصلا جای تعجبی ندارد، زیرا اتومبیل های‌ کره ای در گذشته محصولاتی ارزان قیمت، بی کیفیت، نا امن و غیرقابل اعتماد محسوب میشدند. اما در زمان کنونی وضعیت کاملا متفاوت بوده و ماشین های کره ای شخصیتی قابل احترام پیدا کرده اند.

 

جدیدترین مطالب سایت