تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

 تصویری از سلاح جنگی تانک رنو اف تی

برسی دیدنی ترین نکات  در مورد این تانک متفاوت، تسلیحات آن محسوب میشود که روی یک برجک تمام چرخان نصب شده اند. در واقع رنو اف تی اولین نسل از تانک هاي تولیدی بود که به چنین سیستمی مجهز شد.نوعی تانک سبک فرانسوی هست که در شمار یکی از انقلابی ترین و در عین حال تاثیر گذار ترین تانک هاي طراحی شده تمام تاریخ قرار می‌گیرد.

 

به گزارش تالاب؛ مجله تصویری سلاح- رنو اف تی که پس از دوران جنگ جهانی اول با عناوینی همچون اف تی-17 و یا اف تی17 خطاب می شد، نوعی تانک سبک فرانسوی هست که در شمار یکی از انقلابی ترین و در عین حال تاثیر گذار ترین تانک هاي طراحی شده تمام تاریخ قرار میگیرد.

 

اما دیدنی ترین نکته در مورد این تانک متفاوت، تسلیحات آن محسوب می‌شود که روی یک برجک تمام چرخان نصب شده اند. در واقع رنو اف تی اولین نسل از تانک هاي تولیدی بود که به چنین سیستمی مجهز شد.

 

اما اگر بخواهیم نگاهی به اسکت این تانک سبک داشته باشیم، اجزای گوناگون به این صورت خواهد بود: کابین خدمه در قسمت جلویی، محفظه موتور در قسمت پشتی تانک و تسلیحات اصلی در برجک دفاعی. این ترکیب بندی تبدیل به چهارچوب استاندارد رنو اف تی شده و تاکنون نیز بدون تغییر باقی مانده هست. بعضی از مورخان رنو اف تی را اولین تانک مدرن دنیا لقب داده اند!

 

متفاوت ترین خودروی تولیدی رنو! «+عکس»

بیش از 3،000 واحد رنو اف تی توسط صنایع فرانسه ساخته شد که زیاد انها مربوط به سال 1918 میشود. گرچه 950 تانک نمونه رنو اف تی، تحت عنوان M1917 نیز در کشور آمریکا ساخت شد که به علت عدم همزمانی با دوران جنگ در میدان نبرد به خدمت گرفته نشدند. M1917 یک کپی تحت لیسانس و بسیار نمونه رنو اف تی هست.

 

طراحی و توسعه

اف تی توسط شرکت خودروسازی فرانسوی رنو؛ یکی از مهمترین ساخت کنندگان وسیله هاي نقلیه از دیر باز تاکنون، طراحی و ساخت شده هست. اولین ایده هاي ساخت تانک رنو اف تی به وسیله لوئی رنو از بنیان گذاران کمپانی رنو، در تاریخ 21 دسامبر سال 1915 توصیه شد.

 

موانع موجود بر سر راه ساخت این تانک با حمایت هاي اکثر سرهنگ بابتیست اویگن اشتین؛ پدر تانک برداشته و در نهایت رنو پیروز به ساخت طرح مورد نظر خود شد. مشخصات نخست تانک نیز به دست لوئی رنو مشخص شد، برای مثال محدودیت وزنی که پیش بینی کرد زیر 7 تن بود. با این حال به نظر میرسید با بهرهگیری از موتور هاي تولیدی آن زمان، نسبت کافی نیرو به وزن برای حرکت مناسب تانک مورد نظر فراهم سازی نشود.

 

متفاوت ترین خودروی تولیدی رنو! 

پس از برنامه ریزی هاي کلی، طراحی دقیق جزئیات بر عهده یکی از با استعداد ترین طراحان صنعتی کمپانی رنو؛ رودولف ارنست متزمایر قرار گرفت. ما حصل تمامی این تلاش ها تانک اف تی-17 بود که به منظور حرکت در هر مسیر شیب داری بهینه سازی و تهویه داخلی موثر نیز به کمک فن رادیاتور موتور محقق شد.

 

 

اگرچه تانک اف تی رنو به لحاظ فنی بسیار پیشرفته تر از دو تانک فرانسوی دیگر با نام هاي Schneider CA1 «1916» و Saint-Chamond «1917» بود، اما برای دریافت مجوز ساخت با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کرد. گرچه همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، با حمایت هاي بابتیست اویگن اشتین؛ فرمانده تانک هاي فرانسه موانع موجود یکی پس از دیگری از میان برداشته شدند. پس از دریافت دو درخواست مهم دولتی در مورد تانک رنو اف تی، یکی در آوریل سال 1917 و دیگری در ماه ژوئن همین سال، کمپانی رنو در ادامه قادر به ساخت محصولات بیشتری شد که موفقیت بزرگی برای آن به حساب می آمد.

 

تاریخچه عملیاتی

 

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

 

تانک رنو اف تی به طور گسترده در سال 1918 توسط نیرو هاي فرانسوی مورد بهرهگیری قرار گرفت. از طرفی شاهد خدمت این تانک به نیرو هاي آمریکایی AEF جبهه غربی در مراحل پایانی جنگ جهانی اول نیز بوده ایم.

 

پس از اتمام جنگ، رنو اف تی به کشور هاي متعددی از جمله بلژیک، برزیل، جمهوری چک، فنلاند، ایران، ژاپن، لیتوانی، لهستان، هلند، اسپانیا و ترکیه صادر شد. این تانک ها در نبرد هاي دیگری همچون جنگ داخلی روسیه، نبرد لهستان شوروی، جنگ داخلی چین، جنگ داخلی اسپانیا و جنگ استقلال استونی خدمت رسانی کردند.

 

انواع

Char canon: نسخه اي از تانک رنو اف تی مجهز به توپ 37 میلی متری Puteaux SA18 با لوله کوتاه

Char mitrailleuse: نسخه اي دیگر از تانک اف تی مرجع که از حضور مسلسل 8 میلی متری M1914 بهره می‌برد

FT 75 BS: حداقل 39 عدد از این تانک ها ساخت شد که مجهز به توپ خودکششی 75 میلی متری Blockhaus Schneider میباشند

Char signal: تانک فرماندهی مجهز به رادیو. این تانک هیچ گونه تسلیحاتی ندارد، خدمه سه نفره بوده و حداقل 188 عدد از آن تاکنون ساخت شده هست

FT modifié 31: تانک تقویت شده با مسلسل 7.5 میلی متری Reibel. ساخت این نمونه که گاهی اوقات با نام غیر رسمی اف تی 31 نیز یاد می‌شود، در سال 1931 آغاز شد

FT-Ko: سیزدهمین واحد ارتقا یافته از مدل اصلی هست که توسط ارتش امپراتوری ژاپن در سال 1919 به این کشور وارد شد و مجهز به توپ 37 میلی متری SA18 و یا مسلسل خواهد بود. این مدل عموما به منظور آموزش بهرهگیری می‌شود

M1917: کپی ساخته شده توسط ایالات امریکا هست که در مجموع 950 واحد از آن ساخت شد. در طول جنگ جهانی دوم ارتش کانادا 236 واحد از این تانک را برای مقاصد آموزشی خریداری کرد

Russkiy Reno: اولین کپی روسی از تانک رنو اف تی. 17 واحد از این تانک ساخته شد که تحت عنوان “تانک ام” نیز از آن یاد میشود

Renault FT CWS: این تانک ها در لهستان و تنها به منظور آموزش ساخته شدند و از اجزا و موتور هاي فرانسوی بهرهگیری شده هست

Renault M26/27: این نسخه نیز یکی دیگر از تانک هاي ارتقا یافته از مدل اصلی هست که در یوگسلاوی و لهستان به خدمت گرفته شد

FIAT 3000: مشتق ایتالیایی از تانک رنو اف تی

T-18 : مشتق روسی از FIAT 3000

Polish gas tank: در این تانک به جای برجک شاهد سیلندر گاز دوقلو هستیم که می‌تواند برای حمله هاي شیمیایی مورد بهرهگیری قرار بگیرد. تنها یک نمونه از این تانک ساخت شد

Renault FT AC: این تانک به منظور تجهیز به سلاح هایي همچون توپ ضد تانک 25 میلی متری و همینطور توپ ضد تانک 47 میلی متری APX طراحی شد

 

مشخصات تانک اف تی

– نوع: تانک سبک

– محل ساخت: فرانسه

– سال ساخت: 1916

– وزن: 6.5 تن

– طول: 5 متر

– پهنا: 1.74 متر

– ارتفاع: 2.14 متر

– خدمه: 2

– تسلیحات: 8 الی 22 میلی متر

– سلاح اصلی: توپ 37 میلی متری Puteaux SA 1918 و مسلسل 8 میلی متری M1914

– موتور: موتور رنو 4 سیلندر و 4.5 لیتری

– نسبت نیرو به وزن: 5 اسب بخار به تن

– ظرفیت سوخت: 95 لیتر

– برد عملیاتی: 60 کیلومتر
تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

 

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

تولید اولین تانک مدرن جهان (عکس)

 

جدیدترین مطالب سایت