مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 23 دی 1402

علت های همیشه جوش آوردن خودرو

علت های همیشه جوش آوردن خودرو

چرا خودرو جوش می آورد ؟

در خیابان و سفر هستیم ناگهان متوجه می‌شویم از جلوی ماشین دود می آید و ناگهان متوجه می‌شویم که خودرو جوش آورده هست برای علت های همیشه جوش آوردن اتومبیل ما را دنبال کنید.

به گزارش تالاب پایین بودن سطح آب رادیاتور: سطح آب رادیاتور باید حداقل هفتهای یکبار بازدید شود.

البته در سیستم خنک کننده خودرویی که مداربسته و تحت فشار هست، باید با دقت به مندرجات کتابچه راهنمای اتومبیل عمل شود و در صورت نیاز به اضافه کردن آب، حداقل نیم ساعت صبر کرد تا آب رادیاتور خنک شود.

کثیف بودن مدار رادیاتور: وجود املاح در آب معمولی و همچنین حرارت بالا سبب ایجاد رسوب در مدار رادیاتور می‌ شود و این رسوبات باعث اختلال در گردش آب خواهد شد.

در این راستا سازندگان اتومبیل اغلب پیشنهاد می‌کنند که در سیستم خنک کننده از مواد افزودنی ضدزنگ رادیاتور استفاده شود. ضدیخ خاصیت ضدزنگ نیز دارد که ریختن آن در رادیاتور در تمام طول سال کاری مفید و مقرون به صرفه خواهد بود.

البته بهتر هست هر 2 سال یکبار مدار داخلی رادیاتور شستوشو شود.

علت های همیشه جوش آوردن خودرو

علل جوش آورن و رایج جوش ماشین

کثیف بودن شبکه رادیاتور و گرفتگی شیارهای آن: بر اثر عبور هوا در سرعت بالا کم کم زمان شبکه های رادیاتور از برگ، حشرات مرده و کاغذ پوشانده شده و باعث اختلال در گردش هوا در شبکهها می‌شود و در نتیجه می توانید افزایش دما را به همراه داشته باشد.

بنابراین پیشنهاد می‌ شود شبکه ها حداقل سالی یکبار با مایع حلال روغن و آب کاملا شستوشو داده و تمیز شوند و باید از تراشیدن با اجسام تیز یا برس سیمی خودداری کرد.

 پارگی تسمه دینام یا تنظیم نبودن آن: کارکرد صحیح سیستم خنک کننده بستگی به تسمه پروانه یا واترپمپ دارد که وظیفه اصلی آن، گردش آب در موتور است. اگر تسمه شل بوده و روغنی یا صدمهدیده باشد، آب با سرعت لازم در شبکه خنککننده نخواهد چرخید و در نتیجه موتور داغ می‌کند.

خرابی پمپ آب :

اگر مشاهده کردید که موتور خودرو آب کم می‌ کند، فورا پمپ آب را بررسی کنید. در صورت مشاهده نشتی زیر پمپ آب، به احتمال قوی کاسه نمد داخل پمپ خراب است که در خودروهای اخیر قابل تعمیر نیست و باید پمپ آب کامل تعویض شود.

 

معیوب بودن ترموستات :

وظیفه ترموستات در موتور خودرو این است که وقتی موتور سرد است مسیر جریان آب را به رادیاتور موقتی مسدود می کند. هر ترموستات در درجه حرارت معینی باز میشود که این عدد روی آن حک شده و در بازار در 2 نوع 74 و 822 درجه موجود است.

اگر این نقطه به وظیفه خود به خوبی عمل نکند باعث افزایش دمای موتور میشود که در این حالت باید ترموستات را تعویض کرد.

 نشتی رادیاتور :

برخی اوقات، افزایش رسوب در رادیاتور باعث خوردگی آن میشود و آب نشت میکند، در نتیجه، سطح مایع خنککننده کاهش مییابد و با افزایش دمای آب مواجه می‌ شویم.

در این حالت، می‌ توان با اضافه کردن نوعی ماده درزگیر به آب رادیاتور بهطور موقت از نشتی آن پیش گیری کرد. زردچوبه نیز نوعی ماده درزگیر است که به میزان 75 گرم می‌توان از آن استفاده کرد.

سایر موارد :

از دلایل دیگری که در جوش آوردن خودرو نقش دارند، می‌ توان به نامیزانی دلکو، نامیزانی باد لاستیک، بار چندان، استفاده طولانی از دندههای سنگین، سربالایی چندان، نامیزانی سوپاپها، خرابی در رادیاتور، سفت بودن یا کار نکردن سوپاپها، سفت بودن چرخها، وزش باد مخالف، گیر کردن ترمز یکی از سیلندرهای چرخ، کثیفی بدنه موتور و ممانعت از تبادل حرارتی خوب، تنظیم نبودن سیستم جرقه و عمل نکردن فن اشاره کرد.

توصیه های ایمنی در جوشیدن خودرو

در صورت جوش آوردن آب رادیاتور، گذشته از سرد شدن، مبادرت به باز کردن در رادیاتور نکنید؛ چون به علت وجود بخار تحت فشار با دمای بسیار بالا امکان دارد که در اثر پاشیده شدن آب داغ، آسیب جدی به دست و صورت وارد شود و سوختگی شدیدی به وقوع بپیوندد.

پس از جوش آوردن خودرو باید سریعا آن را متوقف کرده و خودرو را بدون خاموش کردن بگذارید چند لحظهای در حالت درجا کار کند. در این راستا نخستین اقدام پس از متوقف کردن خودرو، ریختن آب روی بدنه رادیاتور، برای کاهش دمای آن است.

البته باید دقت کرد که آب باید روی بدنه رادیاتور ریخته شود، نه روی موتور؛ زیرا ریختن آب روی موتور ممکن است موجب ترکخوردگی بدنه آن شود.

پس از خنک کردن بدنه رادیاتور، لازم است حدود 200 متر خودرو را حرکت داد تا برخورد جریان هوا با رادیاتور خیس موجب کاهش سریعتر دمای آن شود.

پس از آن باید در رادیاتور را با دستمال نیم دور چرخاند تا در صورت وجود بخار داخل آن، به تدریج تخلیه شود. پس از آن میتوان در رادیاتور را کامل باز کرده و در صورت نیاز آب رادیاتور را اضافه کرد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت