مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 9 مرداد 1397

20 نشانه مهم خرابی خودرو + خرابی ترمز خودرو

20 نشانه مهم خرابی خودرو + خرابی ترمز خودرو

20 نکته مهم در مورد خرابی خودرو

10 نمونه از نشانه هاي‌ مهم خرابی در ماشین و 10 مشکل مهم ایراد در ترمز ماشین رابه شما خواهیم گفت .به گزارش تالاب در ادامه با ده نشانه عمومی خرابی ماشین آشنا خواهیم شد که به سهولت می توان انها را تشخیص داد و نسبت به رفع انها اقدام کرد.

با دانستن و برطرف کردن این نشانه ها می‌توانید در نگه داری و ایمنی و ظاهر اتومبیل پیش قدم باشید.

1. خراشیدگی رنگ و بدنه اتومبیل

بیشتر رانندگان و مالکان ماشین نسبت به تمیزی و زیبایی وسایل نقلیه خود حساس هستند و طبق معمول با وسواس خاصی با ان برخورد می کنند. دراین میان رانندگانی نیز هستند که به خراش‌هاي‌ ایجاد شده روی بدنه و رنگ خودروی خود اهمیت نمیدهند و از ان به سهولت می‌گذرند.

دانستن این نکته بسیار ضروری است که از بین رفتن رنگ و حتی لایه‌هاي‌ حفاظتی ماشین علاوه بر زشت و ناپسند کردن ظاهر ماشین، می تواند به مرور زمان باعث زنگ‌زدگی و خوردگی فلزی وسیله نقلیه شود.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر خودرا نشان میدهد که هرگاه به قسمت زنگ‌زده ماشین فشار و ضربه‌اي بدلیل تصادف یا… وارد شود؛ سطح فلزی بدنه که قبلا دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی شده، مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و باعث خسارت‌هاي‌ بیشتری خواهد شد.

حال درنظر بگیرید قدری فشار و ضربه وارد شده بیشتر از حد طبیعی باشد، ان وقت است که می توان انتظار داشت سرنشینان نیز چوب پوسیدگی و رنگ‌پریدگی بدنه ماشین را بخورند.

2. لامپ‌هاي‌ سوخته اتومبیل

از ابتدای ساخت ماشین، چراغ‌هایي در جلو و عقب وسیله نقلیه جاگذاری شد که علاوه بر بخشیدن زیبایی به ظاهر ان؛ کار روشن کردن فضای مقابل راننده و دادن اخطار به ماشین‌هاي‌ روبرو و پشت سر را نیز به عهده داشتند.

بازدید دوره‌اي لامپ‌هاي‌ بکار گرفته شده در داخل چراغ‌ها ازجمله اقداماتی است که رانندگان نباید آن ها را فراموش کنند. نسل قدیم لامپ‌ها از نوع رشته‌اي بودو به مرور زمان بعلت خشک شدن رشته‌هاي‌ فنری داخل آن ها و پاره شدنشان، عملا از چرخه فعالیت خارج می شدند.

هرچند لامپ‌هایي که امروزه برای خودروها طراحی و ساخته می شوند از نوع ال‌اي‌دی و با طول عمر بالاتری هستند؛ اما آن ها نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرند و بازرسی نشوند. خرابی انها علاوه بر این‌که شما رابا پرداخت جریمه پلیس مواجه می کند، باعث افزایش احتمال تصادف نیز خواهد شد.

تصور کنید لامپ راهنمای سمت راننده خودرویتان سوخته باشد و بخواهید به سمت چپ دور بزنید. عدم اطلاع راننده روبرو از تصمیم شما فاجعه‌ وحشتناکی را می تواند به دنبال داشته باشد. همین خطر وقتی چراغ‌هاي‌ ترمز عقب اتومبیل با مشکل موجه شده نیز شما، سرنشینان و خودرویتان را تهدید میکند.

3. برجستگی‌های غیرطبیعی روی لاستیک

گروه خودرو تالاب : تایر خودروها از لایه‌هاي‌ به هم چسبیده شده‌اي از جنس لاستیک تشکیل شده‌اند. کیفیت پایین ساخت تایرها، قدیمی بودن انها، برخورد تایرها با موانع و اتفاقاتی از این دست سبب جدا شدن لایه‌هاي‌ داخلی تایر و نفوذ هوا به داخل آن ها می شود.

این مساله سبب نازک‌تر شدن ضخامت ناحیه برجسته شده روی لاستیک می شود و خطر ترکیدگی ان را بشدت افزایش می دهد. همچنین وجود این برجستگی‌ها سبب ایجاد تکان‌هاي‌ غیرطبیعی در اتومبیل میشود و به قسمت‌هاي‌ مهمی مثل اتصالات جلوبندی خسارت‌هاي‌ زیادی وارد میکند. ضروری است در بازدیدهای دوره‌اي، از سلامت ظاهر تایر اتومبیل مطمئن شوید.

4. صدای غیرطبیعی تسمه‌ها

اجزای داخل موتور اتومبیل با تعدادی تسمه با یک دیگر در ارتباط هستند. تسمه‌ها که طبق معمول از جنس لاستیک ساخته می شوند به مرور زمان در مواجهه با گرمای موتور، خاصیت نرم و انعطاف‌پذیری خودرا از دست میدهند و شکننده میشوند.

پاره شدن هر یک از انها ادامه کار یکی از بخش‌هاي‌ حیاتی موتور را مختل یا غیرممکن میکند. اگر هنگام کار کردن موتور با صداهای غیرطبیعی و سوت‌مانندی از داخل کاپوت روبرو شدید، نسبت به ان بی‌تفاوت نباشید.

این صداها آغاز خرابی تسمه‌ها و اجزایی هم چون هرزگردهای داخل موتور است. رانندگان و مالکان اتومبیل باید هر چند وقت یک‌بار وضع ظاهری تسمه‌ها را بازرسی کنند ودر صورت وجود ترک‌هاي‌ ریز روی آن ها و همچنین صداهای غیرطبیعی نسبت به رفع مشکل و تعویض سریع آن ها اقدام کنند.

تسمه تایم، یکی از مهم ترین آنهاست که اگر در زمان فعالیت موتور پاره شود، طبق معمول هزینه‌ زیادی روی دست مالکان اتومبیل خواهند گذاشت.

5. ترمزهایی که صدای سوت می‌دهند

اگر هنگام ترمز گرفتن با صداهایی شبیه سوت و زوزه مواجه شدید بدانید سامانه ترمز شما دارای مشکل است. این صداها میتواند حاکی از اتمام لنت ترمز، پایین بودن کیفیت ساخت ان و همچنین قرار نگرفتن لنت‌ها در جای مناسبشان باشد.

از آنجا که ترمز نقش حیاتی در ماشین بازی میکند هیچ گاه نسبت به ان بی‌تفاوت نباشید ودر بازدیدهای دوره‌اي از میزان ساییدگی سطح لنت و میزان خلاصی ان مطمئن شوید.

هرچند در خودرو های جدید، چراغی برای اتمام لنت ترمز در مجموعه آمپر تعبیه شده است، اما بازهم بازرسی دوره‌اي ان همان‌ گونه از مهم ترین وظایف یک راننده حرفه‌اي به شمار میرود.

6. اگزوز و خروجی ان

اگزوز ماشین که در اصل نقش هدایت گازهای حاصل از احتراق موتور به بیرون رابه عهده دارد، میتواند از مهم ترین معیار های سلامت خودروی شما باشد. اگر از اگزوز خودروی شما بوی بد بیرون می آید و چشمتان را می‌سوزاند، بی‌تفاوت نباشید.

این مساله نشان ‌دهنده وجود اشکالاتی در سیستم سوخت‌رسانی و برق خودروست که باید خیلی سریع نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.

همچنین اگر وقتی موتور سرد است شاهد خروج دود سیاه رنگ از اگزوز هستید بدانید موتور شما به روغن‌سوزی افتاده و هر چقدر نسبت به ان بی‌تفاوت‌تر باشید، میزان هزینه شما در رفع ان بیشتر خواهد بود.

شما ممکن است ابتدا با تعویض لاستیک‌هاي‌ ساق سوپاپ بتوانید مشکل رابه طور کامل برطرف کنید، اما سرسری گرفتن ان هزینه تعمیر اساسی موتور را روی دستتان خواهد گذاشت.

7. دنده‌هایی که راحت تعویض نمی‌شوند

اگر خودرویی دارید که به مکانیسم تعویض دنده دستی مجهز است و میبینید مثل همیشه تعویض دنده‌هایتان به سهولت انجام نمی شود، بی‌تفاوت نباشید.

تعویض سخت و طبق معمول همراه با صداهای غیرطبیعی دنده‌ها می تواند نشانه‌هایي از تنظیم نبودن کلاچ، کاهش سطح روغن واسگازین گیربکس، خرابی دنده برنجی‌هاي‌ داخل گیربکس و خرابی دیسک و صفحه باشد.

هر چقدر نسبت به این مورد بی‌تفاوت‌تر باشیم هزینه برطرف کردن ان افزایش پیدا خواهد کرد. تصور کنید فقط بدلیل کم بودن سطح روغن واسگازین و سرریز نکردن ان دنده‌هاي‌ داخل گیربکس دچار ساییدگی شوند.

این اتفاق علاوه بر ایجاد صداهای ناهنجار زوزوه مانند در زمان حرکت، میتواند در نهایت به تعویض کامل مجموعه گیربکس و پرداخت هزینه‌هاي‌ هنگفت منجر شود.

8. لرزش‌ هاي‌ فرمان ماشین

اگر هنگام سواری متوجه شدید عملکرد غربیلک فرمان مثل همیشه نیست و اختلالی در ان ایجاد شده باید کمی نگران شوید ودر پی رفع مشکل برآیید. ممکن است غربیلک فرمان زیر دست شما خیلی ریز بلرزد.

این حالت نشان از اختلال در سیستم برق خودروی شماست که باید کوئل، شمع، وایرها و حتی تایم بودن موتور را بررسی کنید. ممکن است درصورت رها کردن فرمان، ماشین به چپ یا راست کشیده شود.

این حالت نشان ‌دهنده ایراد در سیستم جلوبندی خودروی شماست و باید بسرعت نسبت به رفع ان اقدام کنید. در حال حاضر بیشتر خودروها به سامانه هیدرولیک فرمان مجهز هستند.

اگر می بینید فرمان خودروی شما مانند قبل نرم نیست و برای چرخاندن ان به نیروی بیشتری نیاز دارید باید این موارد را نظارت کنید: خاطرجمعی از میزان باد چرخ‌هاي‌ جلو، خاطرجمعی از میزان استاندارد سطح مایع هیدرولیک در پمپ هیدرولیک و خاطرجمعی از سالم بودن تسمه هیدرولیک.

9. بوی سوختگی داخل اتاق

اجزای الکتریکی اتومبیل با سیم‌هاي‌ روکش‌دار مسی به یک دیگر متصل شده‌اند. در بعضی مواقع بعلت فرسودگی یا وجود اتصالی در مدار سیم‌کشی، سیم‌ها داغ می شوند و روکش پلاستیکی روی آن ها شروع به سوختن می کند.

دراین حالت شما در داخل کابین اتومبیل بوی سوختگی غیرطبیعی‌اي را استشمام می کنید. بدلیل استفاده از مواد پلاستیکی و آتش‌زا در ساخت ادوات داخلی ماشین، امکان آتش‌ گرفتن انها زیاد است.

دراین زمان توصیه اکید می شود اتومبیل رابه مکان خلوتی انتقال دهید و پس از خاموش کردن موتور بسرعت اتصالات مثبت و منفی باتری را بردارید و تا رفع نقص از روشن کردن اتومبیل خودداری کنید.

10. چراغی که نباید روشن شود

روشن شدن همه ی چراغ‌هاي‌ اتومبیل بخصوص چراغ‌هاي‌ پشت آمپر نشانه سلامت اتومبیل و فعالیت طبیعی آنهاست. فقط دراین میان یک چراغ وجوددارد که روشن شدن ان باید خیلی سریع راننده را نگران کند.

در خودرو های جدید سلامت و طبیعی بودن مکانیسم برق و سنسورهای ماشین با اي‌سی‌یو «ECU» و از طریق چراغی که به چراغ چک «Check» مشهور است به راننده اطلاع داده میشود.

روشن شدن این چراغ در هر زمان از خرابی و وجود نقص در یکی از قسمت‌هاي‌ الکترونیک اتومبیل حکایت دارد. روشن‌شدن ان را جدی بگیرید و برای رفع مشکل به تعمیرگاه‌هاي‌ مجاز و آشنا به تعمیر خودروی خود مراجعه کنید.

20 نشانه مهم خرابی خودرو + خرابی ترمز خودرو

خرابی ترمز خودرو

آیا ترمز خودروی شما صدایی مانند جیر جیر تولید می کند؟

ماشین به یک سمت کشیده می شود؟ و یا یه گدال بزرگ روغن در کف پارکینگ شما به وجود آمده است؟ تمام این عوامل نشانه ي وجود مشکل در سیستم ترمز است.
 

ترمز یک وسیله ي نقلیه یک بخش ضروری و مهم برای ایمنی اتومبیل و سرنشینان ان است. در حالیکه سیستم ترمز به خودی خود قابل اعتماد است اما نیاز به تعمیر و نگه داری درست دارد. همچنین افزایش عمر اتومبیل طبق معمولً مشکلاتی را در سیستم ترمز به وجود می آورد.

 
ترمز چگونه کار می کند؟

سیستم ترمز بیشتر خودرو های مدرن کاسه اي یا دیسکی است. در ترمز دیسکی از یک روتور استفاده می شود که به کمک توپی چرخ، کالیپر، لنت هاي‌ ترمز و یک سیستم هیدرولیک به سرعت باعث توقف ماشین می شود.

هنگامیکه پدال ترمز فشار داده می شود، سیستم هیدرولیک فشار و ضربه ي وارد شده بر روی پدال را انتقال می دهد در نتیجه کالیپر باعث می شود لنت ترمز بر روی روتور فشار وارد کند که باعث کاهش سرعت اتومبیل می شود ودر نهایت باعث توقف ان می شود.

سیستم ترمز کاسه اي نیز در اصل همین کار را انجام می دهد. زمانی که پدال ترمز فشار داده می شود سیستم هیدرولیک این فشار را انتقال می دهد در نتیجه لنت هاي‌ ترمز به کاسه ي چرخ می چسبد که به توپی چرخ متصل است. در نتیجه سرعت ماشین کاهش مییابد و ماشین متوقف می شود.

سیستم هاي‌ ترمز مدرن بسیار قابل اعتماد هستند، اما این سیستم ها از قطعات بسیار زیادی درست شده اند که طبق معمولً احتیاج به تعمیر یا جایگزینی دارند.

١٠ مشکل سیستم ترمز

لنت ترمز:

لنت ترمز فرسوده باعث افزایش مسافت ترمزگیری می شود و همچنین باعث می شود که دو قسمت فلزی در ترمز به هم برخورد کنند و سطح روتور آسیب ببیند.

اگر سطح لنت ترمز ترک بردارد « که بیشتر در اثر بیش از اندازه گرم شدن ان به وجود می آید.» در زمان ترمز گیری ترمز صدای جیر جیر یا جیغ زدن تولید می کند. اگر لنت ها و روتور بیش از اندازه گرم شوند مسافت توقف افزایش می‌یابد. اگر در زمان ترمزگیری صدای جیر جیر می‌شنوید زمان تعویض لنت هاي‌ ترمز است.

روتور«دیسک ترمز»:

سطح روتور باید کاملاً صاف باشد تا بتواند با کمک لنت ترمز ماشین را متوقف کند. اگر سطح روتور بر اثر گرما آسیب دیده باشد در زمان ترمز گیری پدال ترمز دائماً بالا پایین می رود. اگر سطح روتور بر اثر حرارت زیاد آسیب دیده باشد رنگ ان به آبی و بنفش تغییر خواهد کرد ودر نتیجه ترمز به خوبی کار نخواهد کرد.

نشتی:

نشتی در سیستم ترمز بیشتر دربخش هیدرولیک اتفاق میوفتد. اگر پدال ترمز پایین تر از حد معمول قرار دارد، نشان دهنده ي وجود نشتی در سیستم ترمز است.

نشتی در ترمز باعث کم شدن روغن ترمز می شود و نهایتاً ترمز دیگر کار نخواهد کرد. نشتی باید به سرعت رسیدگی شود. وجود لکه ي روغن بر روی کف پارکینگ نشانه ي وجود نشتی است.

چسبیدن لنت ترمز به روتور :

کالیپر ترمز باعث می شود لنت هاي‌ ترمز به سطح روتور بچسبند ودر نهایت اتومبیل متوقف شود. اگر نگهدارنده و پین هاي‌ گیره ترمز که پیستون ها روی ان قراردارند خراب شوند، لنت ها و روتور دائم درگیر می شوند و به هم میچسبند.

دراین حالت طبق معمولً ماشین به یک سمت کشیده می شود، در نتیجه لنت هاي‌ ترمز و روتور بیش از اندازه گرم می شود و به سرعت فرسوده می شوند. همچنین بر اثر چسبندگی لنت ها و روتور شتاب گیری اتومبیل نیز کم می شود.

درگیر بودن دائمی لنت ترمز با سطح روتور بیشتر از یک مشکل است، این مسئله می تواند مشکلات زیادی رابه وجود بیاورد و باید هرچه زودتر این مشکل بر طرف شود.

روتور فرسوده:

فشار زیاد به روتورهای ترمز می تواند باعث تاب خوردن و فرسوده شدن ان شود. رانندگی در خارج شهر و سطوح ناهموار مانند کوه یا بکسل کردن خودرو های دیگر می‌توانند باعث ایجاد تاب خوردگی در روتورها شود.

حتی پارک کردن درکنار سیستم هاي‌ خودکار پاشش آب می تواند باعث ایجاد مشکل در روتورها شود. زیرا آب سرد به روتور ها پاشیده می شود و باعث ایجاد مشکل در روتورها می شود.

روتورهای تاب خورده در زمان ترمزگیری طبق معمولً باعث ایجاد مشکل در فرمان می شود و لرزش به وجود می آورند. روتورهای تاب خورده همچنین باعث افزایش مسافت ترمزگیری می شود یا این‌که ترمز ضد قفل قبل از موعد مقرر درگیر می شود.

Brake Fade:

به حالتی گفته می شود که بعلت کاهش اصطکاک بین روتور و لنت ترمز، قدرت ترمز گیری کم می شود. اگر وسیله ي نقلیه بیشتر از حالت معمول طول می‌کشد تا متوقف شود به احتمال زیاد مشکل کم شدن اثر ترمزگیری رخ داده است. در بیشتر مواقع این مسئله یک مشکل کوتاه مدت است اما می تواند مدت طولانی طول بکشد.

برای مثال رانندگی کردن در سرازیری به مدت طولانی می تواند باعث گرم شدن ترمزها شود و باعث شود لنت هاي‌ ترمز و روتور به خوبی کار نکنند. زمانی که ترمزها دوباره خنک شوند باید دوباره به حالت عادی خود برگردند و قابلیت خودرا دوباره به دست بیاورند.

Brake Fade می تواند به صورت موقتی باشد، سپس باید لنت هاي‌ ترمز و روتورها تعویض شوند. این از نخستین نشانه هاي‌ گرم شدن بیش از اندازه ي ترمزها است و می تواند به لنت ها و روتورها آسیب بزند.

دود کردن ترمزها:

دود کردن ترمزها می تواند شرایط خیلی خطرناکی را ایجاد کند. گرم شدن بیش از حد ترمزهایی که دود می کند به این معنی است که لنت هاي‌ ترمز در حال سوختن است و یا این‌که چیزی بر روی ترمزها چکه می کند.

اگر این اتفاق بیفتد، لنت ها ممکن است برق افتاده باشند« اشاره به آیینه شدن لنت ترمز دارد.»و بر عملکرد ترمزها اثر بگذارد.

چراغ ترمز خودرو :

اگر چراغ ترمز اتومبیل روشن شود این مسئله می تواند جدی باشد و نشان دهنده ي یک مشکل جدی در سیستم ترمز باشد. در بیشتر مواقع نشان دهنده ي وجود مشکل در سیستم هیدرولیک است و وسیله ي نقلیه باید هرچه زودتر بازرسی و تعمیر شود.

اگر چراغ ترمز روشن شد به هیچ وجه با وسیله ي نقلیه تان رانندگی نکنید اینکار اصلاً امن نیست. در بعضی وسایل نقلیه این چراغ وظیفه ي دیگری نیز دارد و نشان می دهد ترمز دستی بالا است.

مشکل در شلنگ های خودرو :

شلنگ معیوب یا آسیب دیده می تواند باعث شود تا کالیپرها به صورت یکنواخت کار نکنند. در نتیجه هنگام ترمزگیری ماشین به یک طرف منحرف می شود.

اگر در هنگام ترمزگیری این اتفاق میوفتد هرچه زودتر باید سیستم ترمز چک شود. بعضی مواقع فشار روغن ترمز در کالیپر بر اثر شلنگ هاي‌ ایراد دار به خوبی منتقل نمی شود و مشکل ایجاد می کند.

ترمز دستی خودرو :

احتمال این وجوددارد که هنگام رانندگی فراموش کنید که ترمز دستی را آزاد کنید، در نتیجه عملکرد ماشین دچار مشکل می شود و ممکن است سیستم ترمز آسیب ببیند.

اگر فکر می کنید ماشین به سختی شتاب می‌گیرد یا شما صدای صوت و جیر جیر می‌شنوید، ترمز دستی را چک کنید و مطمئن شوید که بالا نیست. اگر مدت زمان طولانی با ترمز دستی بالا حرکت کنید ممکن از بعد از آزاد کردن ان اتومبیل دیگر حرکت نکند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت