مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 25 دی 1402

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

چگونه ماشینمان زیاد عمر و کار کند ؟ 

کار کرد هر خودرویی بستگی به صاحب آن ماشین دارد و اگر آن فرد طبق معمولًً به طرز درست از ماشین استفاده کند ماشین برایش کار میکند اما بلعکس این ماجرا باشد ماشین بسیار زودتر از کار می افتد .

1. مکانیک خوب پیدا کنید و همیشه پیش او بروید

مکانیک هم مانند پزشک خانوادگی هست. رابطه طولانی مدت داشتن با مکانیک به نفع ماشین شما هست زیرا او دیگر همه ی ي ي ي دردهای ماشین را میداند و میداند چه تعمیراتی روی آن انجام شده هست.

مکانیک های‌‌ متفرقه بیشماری در سطح شهر وجود دارند اما اگر یک نمایندگی ثابت پیدا کنید بسیار برایتان بهتر هست.

مکانیک های‌‌ نمایندگی های‌‌ برندهای مختلف چون همه ی ي ي ي روز روی یک برند مشخص کار میکنند، تخصص بیشتری در کار خود دارند.

بعلاوه، انها به قطعات فابریک ماشین دسترسی سریع تر و مطمئن تری نیز دارند. اطلاعاتشان نیز به روز و به لحظه هست.

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

طول عمر خودروهای جدید

2. با آرامش رانندگی کنید

هر چه بهتر با ماشین خود رفتار کنید، ماشین بیچاره نیز بیشتر عمر میکند. سعی کنید همه ی ي ي ي قسمت های‌‌ ماشین را به طور دایم چک کنید تا مشکلی نداشته باشد. ترمزها، ساسات و بدنه همه ی ي ي ي باید در بهترین حالت خود باشند.

سعی کنید با آرامش رانندگی کنید و لازم نیست خشم خود از ترافیک را سر ، فرمان، دنده و داشبورد  ماشین خالی کنید.

3. همیشه روغن ماشین را چک کنید

موتورهای ماشین های‌‌ مدرن به گونه ای طراحی می‌ شوند که حتما باید روغن های‌‌ سبک برای آن ها استفاده کرد تا کارکرد و مصرف سوخت مناسبی داشته باشند.

مالک ماشین باید بداند ماشین او چه موتوری دارد و چه نوع روغنی برای آن مناسب هست. اصولا بین 5 هزار تا 11 هزار کیلومتر باید روغن ماشین را عوض کرد.

لازم نیست تند به تند روغن را عوض کنید اما فراموش نکنید دیرتر از آن چه کارخانه برایتان مشخص کرده هست این کار را انجام ندهید. همیشه وقتی بنزین میزنید روغن را نیز چک کنید تا بالا باشد.

فقط این‌که میان هر تعویض روغن می تواند 5 هزار کیلومتر رانندگی کنید، دلیل نمیشود ماشین روغن بیشتری مصرف نکرده باشد.

4. ماشین را در سایه پارک کنید

تابش های‌‌ فرابنفش باعث کمرنگ شدن رنگ بدنه، پوسیدگی تودوزی ماشین و خراب شدن چراغ های‌‌ جلوی ماشین میشوند. پلاستیک های‌‌ اتاق خودرو زیر گرمای آفتاب خشک میشوند.

ماشین را همیشه در پارکینگ یا زیر سایه پارک کنید. یا اگر جای پارکی در سایه پیدا نکردید از سایه گیر سراسری برای شیشه جلوی ماشین استفاده کنید.

البته همیشه هم ماشین را زیر سایه درختان پارک نکنید زیرا شیره درخت یا فضولات پرندگان نیز باعث خوردگی و از بین رفتن رنگ بدنه می شود.

5. سیستم خنک کننده ماشین باید خنک بماند

لوله سیستم خنک کننده ماشین، استفاده دشواری دارد. خراب شدن سیستم خنک کننده میتواند منجر به خرابی موتور شود.

ساختار آلومینیومی و بسته موتورهای جدید نمی‌تواند به طور مکرر انبساط‌ بخار آب‌ يا گاز در سيلندر موتور که در نتیجه گرمای بیش از حد هست را تاب بیاورند.

بنابراین، شلنگ رادیاتور و بخاری را به طور مرتب چک کنید و پس از 240 هزار کیلومتر آن ها را تعویض کنید. در این حالت خوب هست پمپ آب را نیز عوض کنید. البته آن را در زمان سرویس تسمه تایم انجام دهید.

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

ایده هایی برای طول عمر بیشتر ماشین ها 

6. سرویس تسمه تایم را به موقع انجام دهید

بله، تعویض تسمه تایم هزینه زیادی دارد اما اگر این کار را در موعد خود انجام ندهید می تواند به آسیب های‌‌ جدی در موتور منجر شود. بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم بعد از 160 هزار تا 200 هزار کیلومتر هست.

از آن چه که تسمه تایم اغلب پمپ خنک کننده را پیش می‌راند بسیار منطقی هست در همین زمان این پمپ را نیز عوض کنید. 

7. باهوش و با تدبیر باشید

مسافرت های‌‌ طولانی برای ماشین بهتر هست. در سفر های‌‌ کوتاه داخل شهری، موتور به اندازه کافی گرم نمیشود تا میعان گاز لازم برای میل لنگ و اگزوز را درست کند.

در نتیجه آب در انها جمع می‌شود و استهلاک ماشین بالا می‌رود. مهندسین مکانیک این اتفاق را چرخه غلط می نامند و اعتقاد دارند سفر های‌‌ کوتاه داخل شهری باعث کوتاه شدن عمر موتور میشوند.

این چرخه باطل برای روغن ماشین به ویژه در هوای سرد بسیار ضرر دارد. اگر ناگزیر به استفاده از ماشین در مسیرهای کوتاه هستید، دست کم مسیرهای بزرگراه و اتوبان را انتخاب کنید تا دمای ماشین به اندازه لازم برسد.

8. گرم کردن ماشین پیش از حرکت

در زمستان بسیار خوب هست پیش از حرکت، اجازه دهید کمی موتور گرم شود. این کار باعث می‌شود تا روغن در موتور و ترمزها به دمای لازم برسد. یک دقیقه برای این منظور کافی هست. بیشتر از این زمان فقط باعث سوخت بیهوده بنزین می شود.

در هواهای بسیار سرد – صفر درجه و زیر صفر درجه – اگر سفر شما واجب نبود از آن چشم پوشی کنید. استارت در این هوا برای موتور و باتری سخت هست؛ گریس سفت می‌شود و لوله و شلنگ ها یخ می زنند.

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

طول عمر بیشتر ماشین ها 

9. تمیز نگه داشتن ماشین

فضولات پرندگان و شیره درختان باعث از بین رفتن رنگ بدنه می شود. گل و خاک باقی مانده در گلگیرها نیز رطوبت را در خود نگه می دارند و موجب پوسیدگی می شوند. نمک جاده نیز از دیگر دشمنان اصلی ماشین هست.

اگر از زنجیر چرخ در زمستان استفاده میکنید حتما نمک های‌‌ موجود را از تایر و رینگ بشویید. ماشین را زیر آفتاب مستقیم یا هنگامی که هنوز گرم هست، نشویید.

10. بنزین خوب بزنید

همیشه سعی کنید بنزین خوب به ماشین بزنید. عده ای از پمپ های‌‌ بنزین، بنزین خوبی ندارند و باید با توجه این مساله را تشخیص دهید. هر چند وقت یکبار بد نیست بنزین خالص و سوپر بزنید.

11. جنس تودوزی باید خوب باشد

صندلی ها و تودوزی ماشین نیز بخشی از کیفیت و عمر اتومبیل را تشکیل می‌دهند. کاورهای قابل تعویض صندلی ها را میتوان  به راحتی تعویض کرد و شست.

به طور مثال، اگر قهوه، چای یا سس روی صندلی بریزد دیگر نگرانی برای کثیف ماندن انها وجود ندارد. شاید روکش چرم شیک و باکلاس به نظر برسد اما باید خیلی بیشتر از روکش های‌‌ معمولی مراقب انها باشید.

کفی های‌‌ فابریک ماشین را نیز می توانید با انواع بسیار ضخیم که می‌توانند آب و کثیفی را بیشتر در خود نگه دارند، تعویض کنید.

12. علایم و چراغ های‌‌ داشبورد را نادیده نگیرید
وقتی چراغی شبیه موتور روشن می‌شود یعنی مشکلی در موتور ایجاد شده هست که باید به آن رسیدگی کنید. یا چراغ روغن به شما گوشزد می‌کند باید آن را تعویض کنید. به این علامت ها بی توجه نباشید.

راهکاری های مهم برای سلامتی و طول عمر بیشتر خودرو

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت