خرید و فروش در اینترنت

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

ماشین های شرکت اروپایی دوج که شاسی بلند های غول پیکری را میسازد در ادامه با مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT در سایت تالاب همراه شوید.

 

شرکت دوج اقدام به تولید خودرو شاسی بلند 7 نفره ای کرده است که در صدر بهترین خودروهای بزرگ شاسی بلند قرار می گیرد. خودروهای شاسی بلند (SUV) معمولا نمونه هایی هستند با صدای کم و ظاهری متعارف که مناسب استفاده خانواده ها ساخته می شوند. این خودروها معمولا مناسب حرکت در مسیرهای شهری بوده و فضایی مناسب را برای جا دادن خریدها روزانه در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهند.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

اما شرکت دوج پا را از این فراتر گذاشته و علاوه بر برطرف کردن نیازهایی اینچنینی خانواده ها، مدل دورانگو اس آر تی (Dodge Durango SRT) خود را به گونه ای طراحی نموده که قابلیت های دینامیکی نمونه هایی مانند مدل سوپر اسپرت چارجر (CHARGER) و چلنجر (CHALLENGER) را در خود داشته و به راننده قابلیت رقابت با خودروهای سدان و اسپرت موجود در بازار را بدهد.

 

موتور و پیشرانه دوج دورانگو SRT

خودروی دوج دورانگو SRT بر اساس طراحی برادر کوچکتـر و سایز متوسـط خود یعنی جیــپ گـرند چــروکی (Jeep Grand Chrokee SRT) ساخته شده است. موتور و پیشرانه آن نیز همان نمونه مورد استفاده در جیپ بوده و این خودرو از یک موتور هشت سیلندر خورجینی ۶.۴ لیتری همی (HEMI) استفاده می کند.

 

این موتور بسیار قوی بوده و توانایی تولید نیرویی برابر با ۴۷۵ اسب بخار را در دور موتور ۶۰۰۰ RPM داشته و گشتاور تولیدی آن نیز معادل ۴۷۰ پاوند بر فوت (برابر با ۶۳۷ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۴۳۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می گیرد.

 

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمایی از موتور هشت سیلندر خورجینی HEMI دوج دورانگو SRT

 

دوج دورانگو مجهز به سامانه کنترل شروع حرکت (Lunch Control) بوده و با استفاده از سیستم انتقال قدرت بهینه سازی شده و مجهز به سیستم Torque Flight و گیربکس هشت سرعته بسیار پیشرفته خود قابلیت های خیره کننده ای را از خود به نمایش می گذارد. دوج دورانگو با استفاده از موتور قدرتمند هشت سیلندر و تجهیز به جعبه دنده فوق العاده خود تنها به ۴.۴ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون نیاز دارد.

 

این خودرو علاوه بر این تنها در زمان ۱۲.۹ ثانیه مسافت ۱.۴ مایل (۴۰۰ متر) را طی نموده که از این لحاظ در رده خودروهایی مانند پورشه باکستر (Porsche Boxter)، ب ام و M6 و مازراتی کواتروپورته (Maserati Quattroporte) قرار می گیرد. این اعداد و ارقام برای یک خودرو شاسی بلند با سه ردیف صندلی و با طولی برابر با ۲۰۰ اینچ (معادل ۵.۱ متر) بسیار مناسب و فراتر از انتظار است.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمایی از بخش جلویی دوج دورانگو SRT

 

برای بهبود قابلیت ها این خودرو در هنگام عبور از پیچ ها با سرعتهای بالا شرکت دوج و بخش SRT، کمک فنرهای عقب و جلوی این خودرو را مورد بازنگری قرار داده اند و نحوه عملکرد آنها را تغییر داده و عملکرد آنها را کمی خشک تر نموده اند که این مساله موجب رفتار اسپرتی برای این خودرو می گردد. علاوه بر اینها این خودرو مجهز به استرس بار (قطعه ای که به دو سر کمک فنرها وصل شده و تنش حرکت را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد)

 

در بخش عقب نیز مجهز شده که قابلیت های آن را در هنگام عبور از پیچ ها با سرعت زیاد بالا می برد. سیستم تعلیق نیز ساخت شرکت بیلشتاین (Bilstein) و از نوع تطبیقی بوده و عملکردی هماهنگ با مسیر حرکت خودرو دارند.

 

برای متوقف کردن این هیولا نیز شرکت دوج از سیستم ترمزهای ساخت شرکت برمبو (Brembo) استفاده نموده است. این سیستم ترمز عملکرد بسیار مناسبی داشته و در چرخ های جلویی از شش پیستون و در چرخ های عقبی از چهار پیستون استفاده می کند. کالیپرها ترمز نیز به رنگ قرمز بوده که به عنوان برمبو منقش شده اند.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمایی از بخش عقبی دوج دورانگو SRT

 

تایرهای استفاده شده در دوج دورانگو نیز ساخت شرکت تایرسازی ایتالیایی پیرلی (Pirelli) بوده و سایزی برابر با ۲۹۵/۴۵ZR20 با طرح اسکورپیون (Scorpion) داشته که عملکردی عالی در تمام چهار فصل سال دارند. رینگ های پنج پره دوبل دوج دورانگو نیز با طرح گولیاث (Goliath) است. این سیستم ترمز با استفاده از رینگ و تایرهای ۲۰ اینچی این قابلیت را به این خودرو داده اند که تنها در ۱۱۵ فوت (معادل ۳۵ متر) از سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت با حالت سکون برسد.

 

البته هیچکدام از استفاده کنندگان خودروهای شاسی بلند سایز بزرگ از خودروی خود برای رسیدن به سرعتهای بالا استفاده نمی کنند. به همین دلیل شرکت دوج دورانگو را به گونه ای طراحی نموده که مناسب استفاده های روزمره نیز باشد و بتواند به عنوان یک خودروی شاسی بلند خانوادگی نیز عملکردی کامل و در سطح بالا از خود به نمایش گذارد.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمای جانبی دوج دورانگو SRT

 

این خودرو قابلیت تنظیم در هفت مدل مختلف رانندگی را داشته و به همین دلیل تمامی نیازهای راننده را تقریبا در هر شرایطی برآورده می سازد. از نمونه های موجود در این سیستم هفت گانه راننده می توان به گونه Auto برای حرکت در مسیرهای شهری و استفاده روزانه عادی و گونه Track برای ارائه بالاترین سطح قابلیت ها و استفاده در بزرگراه ها و مسیرهای مسابقه و در مسیرهای خشک اشاره کرد.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

خروجی اگزوز پوشیده شده با روکش کروم و نیکل دوج تورانگو SRT

 

از دیگر مدل های رانندگی دوج دورانگو SRT می توان به مدل رانندگی Snow برای عبور از مناطق و مسیرهای پوشیده از برف با حداکثر چسبندگی به سطح جاده، مدل رانندگی Eco برای حرکت با کمترین مصرف سوخت ممکن و مدل رانندگی Tow اشاره کرد که به دوج دورانگو قابلیت یدک کشی باری به وزن ۸۶۰۰ پوند (معادل ۳۹۰۰ کیلوگرم) را می دهد.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمایی از بخش عقبی دوج دورانگو SRT

فرم رانندگی دیگری که در این خودرو قرار گرفته مدل Sport بوده که در آن ۶۵ درصد گشتاور تولید شده در آن به چرخ های عقبی منتقل شده و قابلیت هایی مانند خودروهای اسپرت را به آن می دهد. آخرین مد رانندگی این خودرو مدل Valet بوده که در آن سیستم کنترل حرکت غیر فعال شده و تنظیمات موتور مانند تنظیمات نمونه شش سیلندر خورجینی دوج چارجر می گردد.

 

طراحی خارجی

دوج دورانگو ظاهری بسیار جسورانه و تهاجمی داشته و طراحی جلو پنجره آن نیز جدید بوده و بر اساس استانداردهای SRT با استفاده از شبکه ها سیاهرنگ ساخته شده است. در بخش زیرین این جلو پنجره بزرگ و کشیده ورودیهای هوا قرار داشته و در بخش های جانبی آن چراغهای مه شکن با استفاده از لامپهای LED قرار گرفته اند.

 

طراحی کاپوت خودرو نیز بزرگ و برجسته بوده و ورودیهای هوا نیز بر روی آن قرار گرفته است که هوای لازم برای تنفس موتور غول پیکر دوج دورانگو را تامین می کند.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

نمایی از جلو پنجره مشبک سبک SRT دوج دورانگو

 

خطوط جانبی نیز تیز بوده و با خط مستقیم به سمت عقب خودرو امتداد پیدا می کنند. در اطراف خودرو نیز نشانهایی با عناوینی مانند ۳۹۲ (حجم موتور این خودرو بر حسب اینچ مکعب) و AWD (انتقال قدرت به هر چهار چرخ خودرو) نصب شده است. خروجی اگزوز این خودرو نیز دوگانه بوده که پوششی از نیکل و کروم دارد. طراحی این سیستم اگزوز نیز جدید بوده و صدایی مانند غرش دوج چارجر را برای این خودرو به همراه دارد.

 

طراحی داخلی و کابین

کابین دوج دورانگو با استفاده از مواد اولیه ای مانند چرم ناپا (نوعی چرم مرغوب و نرم با ظاهری براق) ساخته شده و با دوختهای نقره ای و نماد SRT تزئین شده اند. صندلی های جلویی این خودرو نیز مجهز به سیستم تهویه و گرمکن است.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

کابین دوج دورانگو SRT

 

غربلیک فرمان (Steering Wheel) دوج دورانگو نیز با چرم مشکی رنگ روکش شده و بخش پایینی آن نیز که به رنگ نقره ای طراحی شده، شکل تخت و مسطح دارد که ظاهر آن را بیشتر شبیه خودروهای اسپرت می نماید. در بخش پشتی فرمان نیز اهرم های تعویض دنده قرار گرفته اند که دسترسی ساده ای داشته و راننده مشکلی در استفاده از آنها نخواهد داشت.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

کابین دوج دورانگو SRT

 

کفپوشهای این خودرو نیز بسیار با کیفیت بوده و با استفاده از جنسی مشابه مخمل ساخته شده اند و بطور استاندارد بر روی تمامی تیپ ها و مدل های دوج دورانگو نصب می گردد.در بخش میانی داشبورد و کنسول میانی یک صفحه نمایش بزرگ ۸.۴ اینچی قرار دارد. این نمایشگر به سیستم اطلاعاتی / سرگرمی (Infotainment) متصل است.

 

از امکانات این سیستم می توان به سیستم ویژه ارتباطی U-Connect مخصوص خودروهای دوج، کرایسلر و فیات و جیپ، پشتیبانی از سیستم های ارتباطی با گوشیهای تلفن هوشمند همراه با نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto اشاره کرد.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

سه ردیف صندلی بزرگ دوج دورانگو SRT

 

سیستم صوتی دوج دورانگو بسیار مناسب بوده و توانای خروجی ۵۰۶ وات را از نه بلندگوی حرفه ای ساخت شرک Bose دارد. این بلندگوها مجهز به سیستم BeatsAudio بوده و با استفاده از یک ساب ووفر (Sub Woofer) بسیار قدرتمند کیفیت پخش بسیار بالایی داشته و فضایی مانند یک استودیوی موسیقی را برای راننده و سرنشینان فراهم می کند.

 

از امکانات و قابلیت های سفارشی برای دوج دورانگو می توان به ابزار و ادوات و دستگیره های در ساخته شده از فیبر کربن، تزئینات با استفاده از چرم به رنگ قرمز خاص (Demonic Red Laguna Leather) و پوشش مخملی ستون A و سقف خودرو اشاره کرد.

 

زمان عرضه به بازار دوج دورانگو

دوج دورانگو بر اساس اعلام شرکت دوج قرار است در اواخر سال جاری میلادی راهی بازار شده و به مشتریان عرضه گردد. این خودرو در ۱۱ رنگ مختلف به همراه لیست بلند بالایی از تجهیزات سفارشی قابل ارائه بوده و خریداران قابلیت انتخاب امکاناتی مانند سیستم ارتباطی با قابلیت تماس اتوماتیک با سامانه امداد ۹۱۱ و تکنولوژی هایی مانند

 

سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) و سیستم جلوگیری از برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک (Forward Collision Warning with Automatic Brake) را خواهند داشت.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

دوج دورانگو SRT ، یک شاسی بلند خانوادگی با قابلیت های خودروهای اسپرت

 

سخن آخر

قیمت رسمی برای این خودرو توسط شرکت دوج اعلام نشده ولی بر اساس شنیده قیمت دوج دورانگو چیزی در حدود ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۹۰ میلیون تومان) خواهد بود. از رقبای این خودرو در بازاری نمونه های شاسی بلند سایز بزرگ می توان به شورولت تاهو (Chevrolet Tahoe)، جمس یوکان (GMC Yukon)، نیسان آرمادا (Nissan Armada) و فورد اکسپدیشن (Ford Expeditionb) اشاره کرد.

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

مرسدس بنز AMG GLS63 رقیب دوج تورانگو SRT

به گزارش تالاب البته هیچکدام از این خودروهای اشاره شده توانایی فنی حتی نزدیک به دوج دورانگو را نداشته و از این لحاظ نزدیک ترین رقیبای این خودرو مدل GLS550 شرکت مرسدس بنز با قیمتی در حدود ۹۵.۰۰۰ دلار (معادل ۴۰۰ میلیون تومان) و مدل AMG GLS63 این شرکت با قیمت بالای ۱۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۵۰۰ میلیون تومان) خواهند بود.

 

لازم به ذکر است که این خودرو در نمایشگاه خودرو شیکاگو که در ماه آوریل سال جاری برگزار می شود بصورت رسمی معرفی خواهد شد و اینبار دوج دورانگو با توجه به قابلیت های خیره کننده دینامیکی خود جایگاه خودروهای عضلانی این شرکت مانند دوج چارجر و دوج چلنجر را از آن خود خواهد کرد.

 

دوج دورانگو SRT در یک نگاه

مشخصات خودروی شاسی بلند دوج دورانگو SRT

برچسب‌ها: