مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 4 آبان 1397

مقایسه خودروهای نیسان ماکسیما و کیا کادنزا + عکس

مقایسه خودروهای نیسان ماکسیما و کیا کادنزا + عکس

مقایسه دو خودروی با کیفیت و پرطرفدار ماکسیما و کیا کادنزا

مجله تالاب : این خودروها در ناحیه‌ای خاکستری قرار می‌گیرند و تعریف واقعی‌ای در موردشان وجود ندارد، آن‌ها از اکثر سدان های میان سایز بزرگ‌ترند اما کاملاً به بزرگی خودروهای فول سایز نیستند. از تجهیزات بیشتری نسبت به سدان های خانوادگی برخوردارند و رانندگی و سواری بهتری دارند اما هیچ‌یک از این دو ویژگی را به‌خوبی خودروهای لوکس دارا نیستند.

فکر می‌کنیم که کادنزا و ماکسیما سدان های خانوادگی ممتاز هستند. دو خودروی طراحی‌شده برای کسانی که چیزی بیشتر می‌خواهند اما درعین‌حال آماده‌ی ورود به دنیای خودروهای لوکس بزرگ نیستند.

مشخصات فنی هر دو خودرو

مقایسه خودروهای نیسان ماکسیما و کیا کادنزا + عکس

دو رویکرد متفاوت

علیرغم اینکه کیا و نیسان در روی کاغذ ممکن است به هم شبیه باشند، اما در مقام عمل بسیار متفاوت‌اند. یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید! خب، با کادنزا و ماکسیما، انجام این کار مشکلی ندارد!

استایل های این دو خودروی منعکس‌کننده‌ی ماهیت آن‌هاست. ویژگی‌های طراحی ماکسیما تهاجمی‌تر است و استایل اسپورت تری دارد درحالی‌که کادنزا طراحی بالغ‌تری را نشان می‌دهد اما کمی احساس تصنعی دارد. در داخل کابین، تمرکز ماکسیما بر روی راننده و پرفورمنس بوده که این تمرکز با غربیلک فرمان اسپورت و کنسول مرکزی زاویه‌دار برجسته شده است. از سوی دیگر کادنزا داشبورد مسطح مرسوم‌تری دارد که بزرگ هم هست و از غربیلک فرمانی استفاده می‌کند که تااندازه‌ای با چوب پوشیده شده است.

هیچ‌چیزی در کیا زشت و خسته‌کننده نیست اما درعین‌حال هیجان‌انگیز هم به نظر نمی‌آید. ماکسیما قطعاً نمای داخلی مدرن‌تری دارد که احساسات را برمی‌انگیزد زیرا که خودروی جدیدتری است. دکمه‌ها و سوئیچ‌ها احساس کیفیت بالاتری دارند و درمجموع طراحی منسجم‌تری را به نمایش می‌گذارد. در دست گرفتن غربیلک فرمان احساس خوبی را ایجاد می‌کند و فرمان نیسان اجازه‌ی دسترسی بیشتری به عملکردهای خودرو را می‌دهد.

پیشرانه‌ی 6 سیلندر بزرگ

هر دو خودرو از پیشرانه‌های 6 سیلندر بزرگ استفاده می‌کنند. پیشرانه‌ی 3.5 لیتری ماکسیما 300 اسب بخار نیرو تولید می‌کند و از پیشرانه‌ی 3.3 لیتری کادنزا با 293 اسب بخار قدرت جلو می‌افتد. برخلاف اعداد تقریباً مشابه قدرت خروجی، دو پیشرانه رفتار بسیار متفاوتی دارند. پیشرانه‌ی ماکسیما روان‌تر است و واکنش بیشتری نسبت به کیا دارد. گیربکس CVT ماکسیما که به پیشرانه‌ی 3.5 لیتری کوپل شده ممکن است که بهترین ترکیب موجود در بازار امروز باشد.

پیشرانه‌ی ماکسیما صدای بهتری دارد و در شتاب گیری‌های سنگین غرش بیشتری ایجاد می‌کند. پیشرانه‌ی کادنزا هم خوب است و در دورهای بالا سرزنده نشان می‌دهد اما مشکل این است که عملکرد پیشرانه توسط واکنش کند گیربکس 6 سرعته اتوماتیک که تعویض‌هایش زمان‌بر است مختل می‌شود. رانندگی به همراه استفاده از پدال شیفترها باعث بهبود اندک در اوضاع می‌شود اما ما رانندگان زیادی را ندیده‌ایم که در کادنزا از این پدال شیفترها استفاده کرده باشند.

و تیر خلاص ماکسیما این است که برخلاف پیشرانه‌ی سریع‌تر و قدرتمندتر، مصرف سوخت کمتری دارد. مصرف سوخت شهری/بزرگراهی ماکسیما به ترتیب برابر است با 10.9/7.8 لیتر در هر صد کیلومتر که این اعداد در کادنزا به 12.7/8.4 می‌رسند. در زمان تست خودروها ما به عدد ترکیبی 9.6 لیتر در هر صد کیلومتر برای ماکسیما و 10.3 لیتر در هر صد کیلومتر برای کادنزا دست‌یافتیم.

بازیگران توانا و شگفت‌انگیز

یک مسئله درباره‌ی قدرت آنی و زیاد ماکسیما وجود دارد و آن گشتاور فرمان است. مسئله‌ای که در اکثر خودروهای قدرتمند با دیفرانسیل جلو وجود دارد البته این مسئله در کادنزا اصلاً مشاهده نمی‌شود.

هندلینگ مسئله‌ی دیگری است که نیسان در آن تبحر دارد و برای یک خودروی خانوادگی بزرگ این عملکرد بسیار خوب است. ماکسیما یک خودروی اسپورت یا اسپورت 4 درب یا هر چه که نیسان می‌نامد نیست اما برای یک سدان دیفرانسیل جلو این یک مسئله‌ی کنترل‌شده است.

ماکسیما حدود 90 کیلوگرم سبک‌تر از کادنزا است و این اختلاف وزن بین دو خودرو در زمان تغییر جهت کاملاً احساس می‌شود. به‌علاوه یک حالت اسپورت در ماکسیما وجود دارد که نه‌تنها پیشرانه و گیربکس را پاسخگوتر می‌کند بلکه باعث سفت‌تر شدن فرمان نیز می‌گردد. در آخر اگر پرفورمنس بیشتری را از نیسان می‌خواهید، مدل SR اسپورت تر وجود دارد که با لاستیک‌های بزرگ‌تر و سیستم تعلیق اسپورت تر در اختیار شماست.

یک خودروی بی‌سروصدا و متین

کادنزا ممکن است که در مبحث فنی و چسبندگی در سر پیچ‌ها قافیه را به ماکسیما ببازد اما در بخش آرامش و سکوت می‌درخشد. کار کادنزا در ایزوله کردن سرنشینان از نویزها و لرزش‌های بیرونی بهتر بوده است.

در داخل تمرکز بر سرنشینان ادامه یافته و کادنزا که کمی طویل‌تر است فضای پای بیشتری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. پشتی صندلی عقب بسیار راحت است و فضای سر در کادنزا کمی زیادتر از ماکسیما است. صندوق‌عقب کیا نیز بزرگ‌تر از ماکسیما است. در عوض صندلی‌های عقبی ماکسیما می‌توانند جداگانه تا شوند و دارای تسمه‌های آزادکننده نیز هستند اما چنین ویژگی در کادنزا دیده نمی‌شود.

دید از پشت فرمان

هیچ‌یک از دو خودرو فضای سر زیادی را در اختیار راننده قرار نمی‌دهند و این وضعیت در کادنزا وخیم‌تر است. همچنین داشبورد کیا در ارتفاع پایین‌تری قرارگرفته که برای راننده‌های کوتاه‌قد عالی است اما افراد بلندقد ممکن است که احساس کنند در قسمت بالای خودرو قرار دارند.

در بخش ارزش، هر دو خودرو از تجهیزات تقریباً یکسانی برخوردارند که ازجمله‌ی این تجهیزات می‌توان به صندلی‌های جلو مجهز به تهویه، کروز کنترل انطباقی، سانروف های بزرگ و غربیلک فرمان گرم شونده اشاره کرد. آپشن های اضافی کادنزا که در ماکسیما وجود ندارند عبارت‌اند از سیستم هشدار خروج از خط و آینه‌های تاشوی برقی. البته ماکسیما نیز از دوربین‌های 360 درجه‌ی پارک و حالت انتخابی اسپورت برخوردار است که این دو مورد در کادنزا یافت نمی‌شود.

در مورد قیمت نیز باید گفت که کادنزا با تمام تجهیزات 44950 دلار قیمت می‌خورد و شگفت آنکه ماکسیما ارزان‌تر است و با 40795 دلار قیمت در این بخش نیز دست بالا را می‌گیرد. ویژگی برتر دیگر ماکسیما کسب رتبه‌ی حداکثر ایمنی از IIHS است درحالی‌که کادنزا از کسب این رتبه باز مانده است.

قضاوت نهایی

جای تعجب نیست که ماکسیمای جدید و مدرن انتخاب بهتری است. باقیمت ارزان‌تر، مصرف سوخت بهتر و هیجان بیشتر در رانندگی، ماکسیما یک انتخاب عالی در این رده است. اما ممکن است که حکم رانی ماکسیما کوتاه‌مدت باشد چراکه کادنزای کاملاً جدید مترصد فرصت خواهد بود تا انتقام خود را بگیرد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت