علت روشن شدن چراغ چک خودرو | روشن شدن چراغ خطا ماشین

علت روشن شدن چراغ چک خودرو | روشن شدن چراغ خطا ماشین

علت روشن شدن چراغ چک خودرو

در صورت روشن شدن چراغ چک خودرو چیکار باید انجام داد ؟ چراغ چک یا چراغ خطا که در میان رانندگان به عنوان چراغ موتور خودرو نیز شناخته میشود، نام یکی ازچراغ هاي‌ هشدار یا آلارم خودرو است که طبق معمول در پنل نشانگرهای خودرو قرار دارد.

 

به گزارش تالاب استفاده از چراغ چک در ماشین ها بعد از تغییر سیستم سوخت رسانی از کاربراتوری به انژکتوری عمومیت پیدا کرد اما از اوایل دهه هفتاد میلادی در عده اي از خودرو های سبک و سنگین استفاده می‌شد.

 

1- کاتالیزر خودرو

تعویض کاتالیزر، به رغم هزینه قابل توجه ان؛ بسیار رایج است. مشکل متداولی که بیشتر شامل خودرو های فرسوده می‌شود. گذشته از این، هزینه تعویض کاتالیزر بخصوص برای خودرو های گرانقیمت ؛ تکان دهنده است.

 

در نتیجه صرف نظر از خودرویی که دارید، تاکید میکنیم که تعویض به موقع شمع ها را جدی بگیرید چرا که در غیر این صورت به خرابی کاتالیزر خود نیز سرعت می بخشید.

 

2- سنسور اکسیژن خودرو

رایجترین دلیل روشن شدن چراغ چک ؛ سنسور اکسیژن است. خوشبختانه در مقایسه با سایر موارد، مشکل سنسور اکسیژن با هزینه کمی برطرف می‌شود. اما از طرف دیگر خرابی سنسور اکسیژن، ECU خودرو رابه هم میریزد. به شکلی که می‌تواند تا 40 درصد هم مصرف سوخت را افزایش دهد! تعویض سنسور اکسیژن به تنهایی 7.2 درصد تعمیرات خودرو را در بر می‌گیرد.

 

3- انژکتور سوخت

جایگاه دهم به انژکتور سوخت تعلق دارد. مشکلی که تقریباً هزینه آور خواهد بود. بنا بر گزارش CarMD ؛ تعویض انژکتور سوخت تنها 2 درصد از کل تعمیرات فنی خودروها درسال 2015 را شامل می‌شود و تقریباً می‌توان گفت مشکل رایجی به حساب نمی‌آید.

 

پیش گیری از ان هم ساده است ولی همان‌ گونه بی توجهی به بعضی نکات مانند رانندگی طولانی با سوخت کم «بخصوص وقتی که بیش از سه چهارم باک خالی است» یا تعویض دیر به دیر صافی بنزین، همچنین  سوخت بی کیفیت، می‌تواند انژکتور رابه دردسر بیندازد و شما را هم جزو ان دو درصد کند!

 

4- سیستم چرخش گاز اگزوز «ٍEGR»

مشکلات ERG طبق معمول هزینه قابل توجهی خواهند داشت بخصوص اگر علاوه بر تعویض شیر ERG تمام پورت هاي‌ ان را تمیز کنید «اقدامی که بسیار توصیه می‌کنیم چرا که میتواند تا مدتی طولانی خیالتان را آسان کند». درست است با همه ی این اقدامات هنوز هم تعویض انژکتور سوخت برای جیبتان خسارت بیشتری دارد ولی مشکلات ERG حداقل برای چراغ چک متداول تر هستند.

 

5- شمع و کوئل ماشین

تعجبی ندارد اگر تعویض هم زمان  شمع و کوئل را یک عامل جدا بدانیم چرا که در اکثر موارد مکانیک پس از تعویض کوئل شمع ها را نیز تعویض میکند. به عبارت دیگر با روشن شدن چراغ چک، احتمال خرابی هم زمان کوئل و شمع بیشتر از خرابی هریک از ان ها جدا از هم است.

 

6- درپوش باک خودرو

عامل سوم شاید کمی بی ارتباط بنظر برسد ولی جالب است بدانید درپوش باک اگر محکم بسته نشود می‌تواند چراغ چک را روشن کند. ممکن است برایتان پیش آمده باشد که پس از سوختگیری و پر کردن باک، متوجه روشن شدن چراغ چک شده اید، که دراین شرایط کافی است درب باک را سفت کنید. اگر مشکل همان‌ گونه باقی ماند، درپوش را تعویض نمایید.

علت روشن شدن چراغ چک خودرو | روشن شدن چراغ خطا ماشین

7- ترموستات خودرو

عامل رایج تری که توجه بیشتری  می طلبد، خرابی ترموستات است. قطعه اي که از تعداد زیادی از قطعات خودرو پرکار تر است و بخصوص در نواحی گرمسیر دائما درگیر می‌شود. در نتیجه  تعجبی ندارد اگر ترموستات را یکی از عوامل رایج  روشن شدن چراغ چک بدانیم.

 

8- وایر شمع خودرو

خرابی وایرِ شمع و حتی خود شمع، چراغ چک را روشن خواهد کرد. البته خیلی باید خودروتان کم اهمیت باشد برایتان که آن قدر تعویض وایر و شمع ها رابه تعویق بیاندازید که چراغ چک پشت آمپرتان روشن شود! در هر لحظه اي، هر مکانی و هر شرایطی، نوع سوخت و ساز و عملکرد خودرو به شمع وابسته است.

 

لازم به یادآوری مشکلات ناشی از خرابی وایر و شمع نیست، فقط همین قدر بدانید که اگر طبق بروشور ودر مدت لازم تعویض نشوند، بزودی کاتالیزور و کوئل احتراق خودروتان هم دچار مشکل می‌شوند که اتفاقا هردو این موارد از عوامل روشن شدن چراغ چک هستند که در ادامه خواهید دید!

 

9- سنسور دبی جرمی هوا «MAF»

در ایالات متحده ششمین عامل رایج روشن شدن چراغ چک خراب شدن سنسور MAF است ودر کلِ غرب حتی رتبه سوم رابه خود اختصاص داده است.  این اختلاف به دلیل آسیب پذیر تر بودن سنسور MAF در گرد و خاک، هوای خشک، تابستان هاي‌  گرم، و حتی زمستان هاي‌ خیلی سرد است. پیشنهاد می‌کنیم فیلتر هوای خودروتان را «بخصوص ساکنین تهران» مرتب تعویض کنید چرا که به طور موثری از خرابی این سنسور جلوگیري می‌کند.

 

10- کوئل

پیش تر اشاره کردیم که بی توجهی به تعویض به موقع شمع و وایرِ شمع ها، به کوئل آسیب خواهد زد، مشکلی که برایتان هزینه اي مضاعف خواهد آورد. تعویض کوئل به تنهایی بیش از 3.5 درصد تعمیرات خودرو را در بر میگیرد.

 

11- عملکرد چراغ چک

چراغ چک در ماشین طبق معمول به طور مستقیم توسط  ECU یا باصطلاح “کامپیوتر” خودرو بازرسی میشود. بعضی از خودرو ها فقط دارای یک ECU ساده هستند که صرفا برای بازرسی سیستم جرقه و سوخت رسانی «انژکتورها» استفاده میشود.

 

اتومبیلهای انژکتوری اولیه با طراحی دهه نود اغلب دراین گروه قراردارند که شامل تعداد زیادی از خودرو هاي‌ تولید داخل میشود. روشن شدن چراغ چک دراین خودرو ها به معنی اشکال در سیستم جرقه و سوخت رسانی می‌باشد.

 

خودرو هاي‌ امروزی اغلب یا دارای ECU هاي‌ مرکب ویا چندین ECU میباشند که قسمتهای مختلف خودرو مانند موتور، گیربکس، ترمز ؛ تهویه مطبوع و…. را نظارت می‌کنند.

 

ECU ,«کامپیوتر» ماشین اطلاعات تمام قطعات و عملگرها را به‌ صورت پیش فرض در اختیار دارد و در صورت تغییر هر کدام از پارامتر ها چراغ چک یا اخطار روشن میشود. به طور مثال تغییر مقاومت یا ولتاژ الکتریکی یکی از قطعات سیستم باعث روشن شدن چراغ چک میشود.

علت روشن شدن چراغ چک خودرو | روشن شدن چراغ خطا ماشین

12- خطاهای ECU «کامپیوتر اتومبیل»

به طور کلی خطاهایی که باعث روشن شدن چراغ چک میشود، به دو دسته موقت و دائمی تقسیم میشوند. خطاهای موقت یا لحظه اي خطاهایی هستند که برای چند لحظه بوجود می‌آیند ودر حافظه ECU ثبت میشوند.

 

خطاهای موقت می توانند کاملا طبیعی و قابل چشم پوشی و یا علامتی برای شروع یک خطای دائمی و اشکال جدی باشند. خطاهای دائمی خطاهایی هستند که در صورت بروز اشکال طولانی در قطعات الکتریکی ماشین یا تغییر در داده هاي‌ سنسورها به طوری‌كه نشانه خرابی قطعات مکانیکی ماشین باشند در ECU ثبت میشوند.

 

13- دلایل روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک ماشین دلایل گوناگونی دارد که ممکن است بسیار ساده و یا به دلیل یک اشکال اساسی باشد. در این جا به تعدادی از مهم‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک و مقدار اهمیت ان در شرایط متفاوت اشاره میکنیم.

 

روشن شدن چراخ چک در حین رانندگی بسیار نگران کننده است اما همیشه چراغ چک نشانه خرابی قطعات خودرو نیست. تعداد زیادی از قطعات الکتریکی و الکترونیکی خودرو می توانند باعث روشن شدن چراغ اخطار یا چک خودرو شوند در صورتی که خودرو میتواند حتی در هنگام خرابی این قطعات هزاران کیلومتر را طی کند.

 

نخستین نکته قابل توجه در هنگام روشن شدن چراغ چک توجه به چراغ هاي‌ اخطار دیگر مانند چراغ ABS ؛ ایربگ ؛ ترمز دستی یا موارد دیگر است. به طور مثال واضح است که روشن شدن چراغ چک همراه با چراغ ABS نشانه اشکال در سیستم ترمزABS است و یا روشن شدن چراغ چک همراه با چراغ ترمز دستی طبق معمول بخاطر پایین بودن سطح روغن ترمز «مایع ترمز» میباشد .

 

در اینگونه موارد با توجه به اهمیت آلارم همراه چراغ چک میتوان تصمیم به ادامه مسیر یا مراجعه به تعمیرگاه گرفت. بهتر است در هنگام روشن شدن چراغ چک به هر شکل موتور ماشین را خاموش کرده و سوییچ را از محل خود بیرون بیاورید و بعد از چند دقیقه مجددا موتور خودرو را روشن کنید. تکرار این عمل در صورت جدی نبودن دلیل روشن شدن چراغ چک باعث خاموش شدن ان میشود.

 

14- روشن شدن چراغ چک در استارت سرد«صبح»

روشن شدن چراغ چک هنگام روشن کردن موتور خودرو بعد از چندین ساعت یا همان استارت سرد یکی از شایع‍‌ترین موارد آلارم چک می‌باشد که باعث نگرانی رانندگان میشود.

 

هرچند روشن شدن چراغ چک در هر زمان را میتوان نشانه بروز اشکال در خودرو دانست اما میتوان گفت الارم صبحگاهی چک در اغلب موارد قابل چشم پوشی است.

 

در خودرو هایي با کارکرد چند ساله، افت فشار بنزین ؛ افت ولتاژ باطری، خالی شدن استکانی هاي‌ اتوماتیک سوپاپ ؛ نشتی جزئی یکی از انژکتورها و حتی آشکار شدن رطوبت حاصل از احتراق صبحگاهی توسط سنسور اکسیژن و موارد بسیار دیگر میتواند باعث روشن شدن چراغ چک در هنگام صبح یا سرد بودن موتور ماشین شود.

 

طبق معمول دراین موارد چراغ چک پس از طی مسافتی نسبتا کوتاه و یا روشن خاموش کردن موتور ماشین خاموش میشود اما در صورت روشن ماندن دائمی چراغ چک یا تکرار این مساله در روزهای آینده باید جهت تشخیص و رفع اشکال ماشین به تعمیرگاه مراجعه شود.