مجموعه : انشا زیبا
بروزرسانی : 6 بهمن 1402

گلچینی از 14 انشا با موضوع زندگی حضرت زینب (س)

گلچینی از 14 انشا با موضوع زندگی حضرت زینب (س)

ما دراین قسمت از مجله تالاب بـه مناسبت وفات حضرت زینب «س» برای شـما همراهان عزیز مقاله اي شامل گلچینی از انشا با موضوع زندگی حضرت زینب (س) را منتشر کرده ایم.

انشا با موضوع حضرت زینب «س»

حضرت زینب «س» فرزند حضرت فاطمه و امام علی و خواهر دلاورانی چون امام حسن و حسین بود. حضرت زینب «س» بسیار قوی بودو در واقعه عاشورا پا بـه پای برادرش بود. حضرت زینب «س» وقتی بـه سن ازدواج رسید با پسر عمویش عبدالله بن جعفر بن ابی طالب کـه 5 سال از او بزرگ‌تر بود ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 4 فرزند بود.

1. انشا زیبا در مورد حضرت زینب در عاشورا

انشا زیبا در مورد حضرت زینب در عاشورا

درباره حضرت زینب«س» ؛ ان بانوی بی نظیر بیشتر راجع بـه حضور ایشان در کربلا و همراهی برادر بزرگوارشان و همچنین سرپرستی اسرای کربلا و ابلاغ پیام عاشورا سخن گفته شده اسـت. شجاعت حسین «ع» در خواهرش زینب «س» هم بود؛ یا زینب «س» هم در مقام شجاعت قطع نظر از جهت امامت، چیزی کم از حسین «ع» ندارد قوت قلبش بـه برکت اتصالش بـه مبداء تعالی راستی محیرالعقول اسـت.

شیخ شوشتری می گوید: اگر حسین «ع » در صحنه کربلا یک میدان داشت، مجلله زینب «س» دو میدان نبرد داشت: میدان نبرد اولش مجلس ابن زیاد، و دومی مجلس یزید پلید. اما تفاوت‌هایي کـه از حیث ظهور دارد، نبرد حسین «ع» با لباسی کـه از پیغمبر بـه او رسیده بود، عمامه پیغمبر بر سر و جبه او بـه دوش، نیزه بـه همراه و شمشیر بـه دستش سوار بر مرکب رسول خدا «ص» گردید با عزت و شهامت وارد نبرد مشرکین گردید تا شهید شد.

حضرت زینب«س» در خانه شوهرش از کمال وسایل موجود بـه بهترین وجهی برخوردار اسـت، غلام‌ها و کنیزها و وسایل اسانی، غرض زینب در چنین خانه‌اي زندگی می کند کـه هیچ کسری ندارد ناگهان می بیند حسین «ع» می خواهد حرکت کند تمام خوشی‌ها و اسانی‌ها را رها میکند و خودرا در دریای ناراحتی‌ها و ناملایمات می‌افکند اگر جریان را نمیدانست، مهم نبود،

لیکن از همان شب 28 رجب کـه بـه اتفاق برادرش با ترس و هراس ‍از مدینه فرار کرده بـه سمت مکه حرکت نمودند، برای آنچه جدش ‍ رسول خدا «ص» و پدر و مادرش گزارش داده بودند از مصیبت‌ها آماده شد. او با علم بـه این معنی، و یقین بـه این‌که در بلاهای سخت سخت می رود، برای مثل زینبی کـه دختر سلطان حقیقی و ظاهری و همسر عبدالله اسـت برود دریک دستگاهی کـه آخرش اسیری اسـت، آواره بیابان‌ها و زحمت مسافرت‌ها گردد؟

حضرت زینب کبری «س» از سوم شعبان سال 60 هجری در مکه بود. چون سربازان یزید می خواستند در مکه ودر حرم امن الهی امام حسین «ع» را مخفیانه بکشند، لذا امام روز ترویه کـه روز هشتم ذی الحجه اسـت، مکه را بـه سوی عراق ترک کرد. زینب «س» نیز دراین کاروان حضور داشت.

ابن عباس گفت: یا حسین! اگر خود وادار بـه رفتن هستی، زنان رابا خود همراه مبر. زینب «س» چون این سخن را شنید، سر از کجاوه بیرون کرد و گفت: ابن عباس! میخواهی مرا از برادرم حسین جدا کنی؟! من و جدایی از حسین؟!هرگز.


مطالب مشابه: موضوع آزاد و جدید انشا برای دانش آموزان


2. انشاء در مورد ولادت حضرت زینب

انشاء در مورد ولادت حضرت زینب

بـه نام ایزد منان خدای مهربان

من نام حضرت زینب را کـه میشنوم بـه یاد پرستار، صبر و استقامت و شیردلی او می افتم. تاریخی کـه پدر و مادر و دیگران برای من گفته اند فهمیدم کـه حضرت زینب زنی مقاوم، مهربان و دلسوز بوده اسـت. بـه همین خاطر روز میلاد این حضرت و بانوی بزرگ را روز پرستار نامیده اند.

بـه نظر من پرستاران از صبورترین و زحمتکش ترین قشرهای جامعه می باشند. شب هایي را کـه تا صبح بر بالین بیماران و نیازمندان بـه مراقبت، می گذارنند و توقعی هم ندارند کـه اجر آن چنانی برای این همه ی زحمت و از خودگذشتگی شان بـه آن ها بدهند.

عشق و قلب مهربان پرستار تنها او را در اوج بیماریهای مختلف و حوادث گوناگون در بیمارستان ها شاد و مهربان نگه می دارد. در هر سنی و هر مکانی هستیم باید قدر این فرشته ها را بدانیم و علاوه بر تشکر برای سلامتی و بهروزی پرستاران دعا کنیم.

3. انشا ادبی و متفاوت در مورد حضرت زینب

انشا ادبی و متفاوت در مورد حضرت زینب

تاریخ همیشه کسانی را بـه یاد می آورد کـه شهامت آغوش مرگ را دارند و این دستاورد را برای برافراشتن پرچم اسلام در انبوه مشکلات و غم ها می‌دانند. این افراد قدرت بیان قاطعی دارند و شخصیت هایي هستند کـه توانایی بسیار بالایی دارند.

در بین این بزرگان حضرت زینب بنت علی رَضِيَ اللَّهُ تَعَالٰي عَنْہُما درخشان ترین مروارید جهان اسلام اسـت. او زن شجاعی بود کـه حادثه کربلا را بـه چشم دید و رشادت خودرا از میدان کربلا بـه رخ پادشاه دمشق رساند. پس از این واقعه، کنیه ام المصائب لقب گرفتند. مادر ایشان حضرت فاطمه بود، همه ی زنان جد مادری ایشان پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم بودند. مادربزرگ مادری او نخستین زن اسلام و حضرت خدیجه بود.

حضرت زینب در طول زندگی خود مصائب بسیاری را تجربه کردند کـه برخی از القاب او عبارتند از: شریکا تول حسین، ناموسل کبری، نایب الزهرا. حضرت زینب رضی الله عنه تعلیمات پدرش حضرت رسول «ص» را آموخت ودر تقوا و عقل و بصیرت و راستگویی و حیا و عبادات در شب بـه او شباهت داشت.

او قد بلندی داشت و مانند پدربزرگش با وقار بود. مورخان بر این امر اتفاق نظر دارند کـه هیچ زن دیگری از قریش یا بنی هاشم از نظر علم با او برابری نمی‌کنند.

او با حضرت عبدالله بن جعفر ازدواج کرد کـه توسط پیامبر اکرم تربیت شد پس از مرگ پدرش حضرت زینب زندگی زناشویی زیبایی داشت او حتی در حضور غلامان در خانه، کارهای خانه اش را خودش انجام می داد و فراوانی مال و ثروت در خانه شوهر بر آداب او تأثیری نگذاشت و زندگی خودرا صرفاً با صبر و قناعت سپری می‌کرد. زنان کوفه برای شناخت اسلام نزد او می آمدند، زیرا کـه او بـه دلیل علم و قدرت بیانش در کوفه شهرت داشت.

او زنی بود کـه از ابتدا تا انتها در حادثه کربلا حضور داشت ودر این حادثه سختی هاي‌ جدایی عزیزانش را متحمل شد. او بانوی اسلام بود کـه پس از شهادت امام حسین با شرایطی بسیار سخت و اسارت مواجه شد. پس از ان بـه مدینه رفت ودر آنجا ماجرای کربلا را برای همگان بیان کرد و بعد از یکسال بـه سوریه رفت ودر آنجا درگذشت.

4. انشا در مورد حضرت زینب کبری «س»

انشا در مورد حضرت زینب کبری «س»

مقدمه

مگر می شود دختر فاطمه زهرا «س» باشی و وجود پر مهرت هم چون ستاره اي در تاریخ اسلام ندرخشد؟ مگر می شود فرزند دردانه ي امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام باشی و هم چون شیرزنی مسلمان در برابر ظلم نایستی و ظالمان را روسیاه نکنی؟ باید تو را شناخت و از تو نوشت کـه روایت واقعه عاشورا وامدار توست. تو کـه بـه چشم دیده اي شهادت مظلومانه ي برادر و فرزندانش را و خود بـه اسارت قاتلانش در آمده اي.

بدنه

بـه راستی کـه هم چون معنای نامت، درختی با شکوه و معطر هستی کـه در خاک اسلام ریشه داری و هنوز مسلمانان جهان، ثمره ي بزرگواری ها و صبوری هاي‌ تو را می‌چشند. وقتی تو را «ام المصائب» نامیدند، میدانستند کـه مادرانه بر همه ی دردها و رنج ها صبر کرده اي و هر مصیبت را هم چون آزمایشی الهی پشت سر گذرانده اي تا نشان بدهی کـه شیر زن مسلمان هرگز دست از مبارزه در برابر ظلم و بیداد بر نمی‌دارد و هرگز پیش ظالمان سر خم نمی کند. 

قیام فرهنگی تو پس از واقعه عاشورا، سخنانت در کوفه ودر مجلس یزید و نیز گفتگوهای تو با ابن زیاد لعنت الله، نشان از دانش، شجاعت و شخصیت بزرگ و آسمانی تو دارد. مهربانی تو نسبت بـه برادر، پرستاری از ایشان و حمایت بزرگوارانه تو از فرزند برادر، اما سجاد علیه السلام، از تو تصویری عاشقانه و لطیف، اما سرسخت و استوار می‌سازد. 

نتیجه

بیهوده نیست کـه روز ولادت حضرت زینب کبری روز پرستار نامگذاری شده اسـت و عیدی اسـت عزیز و مهم برای شیعیان و مسلمانان جهان کـه یاد ان حضرت را گرامی بدارند و مهر و ایثار و بزرگواری ایشان را الگو قرار دهند. نام حضرت زینب هرگز از قلب عاشقان پاک نمیشود و مُهری اسـت در تایید مظلومیت شهیدان کربلا و روسیاهی ظالمان و قاتلان ان حضرت تا بـه ابد.

5. انشا در مورد زندگی حضرت زینب «س»

انشا در مورد زندگی حضرت زینب «س»

زینب در لغت، بـه معنای «درخت نیکو منظر» آمده و معنای دیگر ان «زین اب» یعنی «زینت پدر» اسـت. بر اساس روایات متعدد، نام‌گذاری حضرت زینب «س»؛ توسط پیامبر اسلام «ص» صورت گرفت. گفته‌ شده اسـت کـه جبرئیل از سوی خداوند این نام را بـه پیامبر «ص» رسانده اسـت.

هنگامی کـه پیامبر اسلام «ص» قنداقه او را طلبید، او را بوسید و فرمود:” بـه حاضران و غایبان امّتم وصیت می کنم کـه حرمت این دختر را پاس بدارند. همانا وی مانند خدیجه کبری «س» اسـت”. برای وی، القاب فراوانی نقل شده اسـت، همانند عقیله بنی هاشم، عالمه غیرمعلمه، عارفه، موثقه، فاضله، کامله، عابده آل علی، معصومه صغری، نائبةالزهرا، نائبةالحسین، عقیلة النساء، شریکة الشهداء، بلیغه، فصیحه و شریکةالحسین.

ایشان را بـه سبب سختی‌هاي‌ بسیاری کـه در زندگی دید «درگذشت جدش پیامبر«ص»؛ درگذشت و سختی‌هاي‌ مادرش، شهادت پدرش امیرالمؤمنین«ع»؛ شهادت برادرش امام مجتبی«ع»؛ فاجعه کربلا و شهادت برادرش امام حسین«ع» و دو فرزندش و دیگر بستگان و سایر شهدا، و بـه اسارت رفتن در کوفه و شام» ام المصائب نیز لقب داده‌اند.

حضرت زینب«ع» با عبدالله فرزند جعفر طیار ازدواج کرد و از وی چهار پسر داشت بـه نام‌هاي‌؛ علی، عون، عباس، محمد؛ و یک دختر بـه نام ام کلثوم داشت، عون و محمد در واقعه کربلا بـه شهادت رسیدند.  سخنان و خطبه‌هاي‌ وی در کوفه و همچنین در دربار یزید، کـه همراه با استدلال بـه آیات قرآن بود، بیانگر دانش حضرت اسـت. وی احادیثی از حضرت علی «ع» و مادرش حضرت زهرا «س» نقل کرده اسـت.

محمّد بن عمرو، عطاء بن سائب، فاطمه بنت الحسین و دیگران از وی حدیث نقل کرده‌اند. حضرت زینب «س» هنگام حضور امیرالمؤمنین علی «ع» در کوفه برای زنان آنجا تفسیر قرآن ارائه می‌داد. سخنوری وی برای شنوندگان یادآور خطبه‌هاي‌ پدرش امیرالمؤمنین «ع» بوده اسـت. سخنانش در کوفه و مجلس یزید و نیز گفت‌وگوهای وی با عبیدالله بن زیاد، بی‌شباهت بـه خطبه‌هاي‌ امام علی «ع» و خطبه فدکیه مادرش حضرت زهرا «س» نیست.

هنگام سخنرانی وی در کوفه، پیرمردی در حالی کـه می‌گریست، گفت:” پدر و مادرم فدای ایشان کـه سالخوردگانشان بهترین سالخوردگان و کودکان ایشان بهترین خردسالان و زنانشان بهترین زنان و نسل آنان والاتر و برتر از همه ی نسل‌هاست.”

6. انشا درباره روز پرستار و وفات حضرت زینب برای پایه دهم

انشا درباره روز پرستار و وفات حضرت زینب برای پایه دهم

هر ساله پنجم جمادی الاول ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها را بـه عنوان روز پرستار گرامی میداریم. علت نام گذاری این روز بـه نام روز پرستار این اسـت کـه حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت،

و ضمن این‌که رسالت مهم نگه‌داری و تبلیغ از نهضت حسینی را بـه خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل ان همه ی سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خودرا بـه مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی پایان خداوند بر این بزرگ بانوی اسلام باد.

نکته اي کـه لازم اسـت بـه ان اشاره کنیم این اسـت کـه: حیف اسـت زینب را پرستار بیمار بخوانند زیرا پرستاری از بیمار یکی از کوچک ترین مسؤولیت هاي‌ زینب«س» بود، و هر چند پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی اسـت و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات برای انجام خدمتش بنماید

و چنین کاری از عهده هر کس برنمی آید ولی با این حال مقام زینب، ان قدر والا و عظیم اسـت کـه او را پرستار نهضت و انقلاب حسینی باید بنامیم، زیرا این پرستاری بـه مراتب مهم تر و سرنوشت سازتر از پرستاری بیمار بود.

زینب«س» نقش نگه‌داری از قیام خون بار حسینی را بر عهده داشت کـه قطعا اگر او اینبار را بر دوش نمی‌گرفت، خون حسین«ع» پایمال می شدو بسیار دشوار بود کـه نهضت ابی عبد الله علیه السلام بـه مردم اعلام و ابلاغ گردد

و شاید بدون اسارت خاندان رسول الله و پیش تازی زینب کبرا«س» در رسوا نمودن هیئت حاکم، و تبلیغ او از انگیزه قیام برادرش، یزیدیان بـه هدف پلید خود نائل می آمدند و نام رسول الله«ص» را نه تنها از مناره هاي‌ مساجد بلکه از تاریخ، پاک و محو می کردند و این بود نیت شوم آنان.

و زینب با مجاهدت و قیام شجاعانه خویش در برابر زورگویان و همچنین فریب خوردگان زمانش، ان چنان از قیام حسین دفاع کرد کـه تا قیام رستاخیز، همانند او نه در مردان و نه در زنان، وجود ندارد و این نام جاودان و مقدس برای همیشه با عظمت و شامخ باید برده شود.

7. انشا کوتاه در مورد حضرت زینب

انشا کوتاه در مورد حضرت زینب

بی شک، عقیله بنیهاشم، زینب کبری«علیها السلام»؛ از جمله شخصیتهای تأثیرگذار این نهضت عظیم اسـت کـه در ماندگاری و جاودانی ان نقشی بیبدیل داشته; همان بانویی کـه از نوادر بانوان تاریخ اسلام اسـت ودر دامان پُرمهر فاطمه زهرا«علیها السلام»و مولای متقیان تربیت یافته و درس زندگی آموخته اسـت.

درباره حیات درخشان این بانوی قهرمان، تا کنون دهها کتاب و مقاله نگارش یافته و تاریخ نگاران شیعه و سنّي هر کدام از دیدگاه خویش، بـه زندگانی و قهرمانی این بانوی بزرگ نگریسته و ان را مورد تحلیل و تجلیل قرار دادهاند. نوشتار حاضر بـه گوشه هایي از ویژگی های این بانوی گرامی، و نیز نقش شکوهمند ایشان در نهضت کربلا پرداخته اسـت، بدان امید کـه راه، روش و معنویت حضرت زینب«علیها السلام»همواره چراغ راه زندگیمان باشد.

8. انشا حضرت زینب برای بچه های دبستانی

انشا حضرت زینب برای بچه های دبستانی

زینب «5 یا 6ق- 62ق» دختر امام علی«ع» و حضرت زهرا«س» بود. بر اساس روایات، نام‌گذاری حضرت زینب «س»؛ توسط پیامبر اسلام«ص» صورت گرفت. او بـه هنگام حضور امیرالمؤمنین«ع» در کوفه بـه زنان تفسیر قرآن آموزش می‌داد.

زینب همسر عبدالله بن جعفر بودو در واقعه کربلا درکنار برادرش امام حسین«ع» حضور داشت. امام حسین«ع» هنگام وداع در روز عاشورا از حضرت زینب خواست او را در نماز شبش دعا کند. با پایان یافتن جنگ، زینب و دیگر بازماندگان کاروان امام«ع» بـه اسارت درآمدند و بـه کوفه و از آنجا بـه شام برده شدند.

خطبه حضرت زینب در کوفه و نیز در شام «در مجلس یزید»؛ مشهور اسـت. خطبه او در مجلس یزید، حاضران را تحت تأثیر قرار داد و یزید وادار شد جنایت و قتل امام حسین «ع» را بـه گردن ابن زیاد بیندازد و او را لعن کند.
او را بـه سبب مصیبت‌هاي‌ فراوانی کـه دیده، اُمّ المَصائب لقب داده‌اند. درباره محل دفن زینب«س» اختلاف اسـت و حرم حضرت زینب در شام و مقام السیدة زینب در مصر منسوب بـه اوست.

زینب دختر امام علی«ع» و حضرت فاطمه«س» اسـت. زینب بـه معنای «درخت نیکو منظر و خوشبو» یا «زینت پدر» اسـت. بنابر برخی منابع، حضرت زینب«س» در 5 جمادی‌الاول، سال پنجم یا سال ۶ قمری در مدینه متولد شد.

بر اساس روایات متعدد، نام‌گذاری حضرت زینب«س»؛ توسط پیامبر اسلام«ص» صورت گرفت. گفته شده اسـت کـه جبرئیل از سوی خداوند این نام را بـه پیامبر«ص» رسانده اسـت. درکتاب «الخصائص الزینبیة» آمده اسـت پیامبر«ص» او را بوسید و فرمود: «حاضران امّتم، غایبان را از کرامت این دخترم زینب آگاه کنند؛ همانا او مانند جده‌اش خدیجه اسـت.»

برای وی، القاب فراوانی نقل شده اسـت، همانند عقیله بنی هاشم، عالِمه غیر معلَّمه، عارفه، موثّقه، فاضله، کامله، عابده آل علی، معصومه صغری، امینةاللّه، نائبةالزهرا، نائبةالحسین، عقیلة النساء، شریکة الشهداء، بلیغه، فصیحه و شریکةالحسین.

حضرت زینب«س» را بـه سبب سختی‌هاي‌ بسیاری کـه در زندگی دید، ام المصائب نیز لقب داده‌اند. درگذشت جدش پیامبر«ص»؛ بیماری و بـه شهادت رسیدن مادرش، شهادت پدرش امیرالمؤمنین«ع»؛ شهادت برادرش امام مجتبی«ع»؛ واقعه کربلا و بـه اسارت رفتن در کوفه و شام از جمله وقایع سخت و تلخ زندگی وی بـه شمار می آید.

زینب سال 17ق با عبدالله بن جعفر، ازدواج کرد. در برخی منابع از چهار پسر بـه نام‌هاي‌: علی، عون، عباس، محمد و یک دختر بـه نام ام کلثوم بـه عنوان فرزندان زینب و عبدالله نام برده شده اسـت. مشهور اسـت کـه دو تن از شهدای کربلا«عون و محمد»؛ فرزندان حضرت زینب بوده‌اند. اما برخی از منابع تاریخی محمد را فرزند خوصاء بنت حفصه بن ثقیف از عبدالله بن جعفر دانسته‌اند. شاخه‌اي از فرزندان علی «زینبیون» خوانده شده‌اند.

معاویه برای فرزندش یزید از ام کلثوم دختر حضرت زینب«س» خواستگاری کرد؛ ولی امام حسین «ع» او را بـه همسری پسر عمویش قاسم بن محمد بن جعفر بن ابی‌طالب درآورد .


مطالب مشابه: انشا روز پدر | چند انشا کوتاه و زیبا درباره پدر


9. انشا به یاد ماندنی در مورد حضرت زینب

انشا به یاد ماندنی در مورد حضرت زینب

حضرت زینب «س» خورشید درخشان تاریخ اسلام و بشریت اسـت. نام برادرش امام حسین «ع» اسـت کـه حضورش در کربلا اندیشه آزادی، عدالت، انسانیت، فضیلت و مبارزه با استبداد را برای همگان تداعی کرد.

حضرت زینب پیام کربلا و قیام امام حسین «ع» را بـه همگان آموخت. حضرت زینب علیهاالسلام شخصیتی برجسته در تاریخ کربلا اسـت کـه دارای شخصیت استقامت و صلابت الهی اسـت. حضرت زینب «س» پس از شهادت برادر و دو پسرش در جنگ کربلا، فرمود: پروردگارا، قربانی ما را در پیشگاه خود بپذیر.

حضرت زینب علیهاالسلام بـه زندگی با فضیلت مشهور بود او بهترین ویژگی هاي‌ شخصیتی را داشت. در متانت و صفا بـه مادربزرگش ام المومنین حضرت خدیجه علیهاالسلام ودر عفت و حیا بـه مادر گرامیش حضرت فاطمه علیهاالسلام ودر بلاغت بـه پدر گرامیش حضرت علی علیه السلام شباهت داشت.

حضرت زینب «س» بزرگترین فداکاری هاي‌ برادرش امام حسین «ع» و دیگر اعضای خاندان پیامبر گرامی اسلام «ص» را کـه درسال 61 هجری قمری در کربلا بـه دست نیروهای یزید بـه طرز فجیعی بـه شهادت رسیدند، را بـه جهانیان ابلاغ کرد. زنان و کودکان شاهد خشونت بسیار غیرانسانی و بی رحمانه اي بودند کـه در کربلا رخ داد، اما ناامید و افسرده نشدند و با همه ی دردها و چالش ها بدون هیچ ترسی مبارزه کردند ودر مواضع خود بسیار قوی و قاطع بودند.

بخشی از خطبه‌اي کـه حضرت زینب علیهاالسلام در مجلس یزید بن معاویه در شام بیان کردند، مجلس را بـه لرزه درآورد، بخشی از خطبه هاي‌ ایشان:

بـه خدا سوگند شـما نمیتوانید پیام ما را از ذهن مردم حذف کنید. شـما هرگز بـه سربلندی ما نخواهید رسید و هرگز نمیتوانید لکه این جنایت را از خود دور کنید. تصمیمات شـما پایدار نخواهد بود، دوره حکومت شـما کوتاه خواهد بودو صدایی مبنی بر لعنت خدا بر ستمگران باد را همیشه خواهید شنید.

ایشان بیان کردند افراد صالح بـه هیچ عنوان نباید تحت تأثیر شرایط سخت قرار گیرند، اهل بیت علیرغم مصیبت شدید و سختی کـه بر او و خانواده اش وارد شده اسـت اما اهل حضور، قدرت، اعتماد بـه نفس و ایمان هستند. خاندان نبوت این تهدیدها را بـه فرصت تبدیل میکنند و از تمام موقعیت و شرایط سخت مانند رهبری شجاع بـه مثابه حضرت زینب علیهاالسلام عبور کردند.

حضرت زینب علیهاالسلام الگویی از قیام در برابر ظلم و بی عدالتی اسـت و زنی شکیبا و با استقامت بود. هیچ عبادتی بالاتر از ادامه قیام برادرش و ایراد خطبه هاي‌ آتشین ان در مسیر کوفه و شام و بیداری جاهلانی کـه فریب تبلیغات زهرآگین یزید بن معاویه را خورده بودند و امام حسین «ع» را بـه شهادت رساندند، نبود. خطبه هاي‌ او نهضتی در کوفه و دمشق ایجاد کرد کـه پایگاه هاي‌ پادشاهی یزید را بـه لرزه درآورد و حتی پسر یزید پس از مدتی از دنیا رفت.

حضرت زینب علیهاالسلام در زمان حیات خود از شهادت عزیزانش در مقابل چشمانش دردهای فراوانی را متحمل شده بود، اما هیچ گاه بـه سرنوشتی کـه خداوند بر او مقرر کرده بود اعتراض نکرد و غم و اندوهی کـه او تحمل کرد باورنکردنی بود.

نقش حضرت زینب «س» در تاریخ مثال زدنی اسـت. این نشان میدهد کـه زنان مسلمان چقدر جسور بودند و چگونه در تحکیم تعالیم اسلامی نقش اساسی داشتند. امروزه باوجود پیشرفت هاي‌ بسیار و گسترش آموزش، بسیاری از زنان مسلمان سرکوب شدند. در برخی از جوامع مسلمان، حتی شنیدن صدای زن در ملاء عام ممنوع بودو از آنجا کـه حضرت زینب علیها السلام از خاندان امام بود برای حفظ ارزشهای اسلامی سخنرانی کرد و خانواده شهدا بعد از کربلا را بـه خوبی رهبری کردند.

آموزه هایي کـه میتوان از حضرت زینب گرفت الهام گرفتن از جان خود، شجاعت در برابر ظلم، صبوری در هنگام گرفتاری و تسلیم شدن در برابر رضای خداست. حضرت زینب بنت علی «علیه السلام» الگوی نیکوکاران بـه همه ی ما می آموزد کـه وقتی در زندگی خود دچار آزمایشات بیشماری می‌شویم، چیزی جز زیبایی و صبر نباید در آن ها مشاهده کنیم

10. انشا در مورد حجاب و عفت حضرت زینب «س»

انشا در مورد حجاب و عفت حضرت زینب «س»

درباره حجاب و عفت ایشان در تاریخ این‌چنین آمده اسـت:” هنگامی کـه زینب «س» می خواست بـه مسجدالنبی کنار قبر رسول خدا «ص» برود، علی «ع» دستور می‌داد، شب برود. بـه امام حسن«ع» و امام حسین«ع» می‌فرمود: همراه خواهرشان باشند.

امام حسن «ع» جلوتر وامام حسین «ع» پشت سر، زینب در وسط حرکت میکردند. آنان از سوی مولای متقیان مأمور بودند کـه حتی چراغ روی مرقد منور پیامبر «ص» را خاموش کنند تا چشم نامحرم بـه قامت حضرت زینب «س» نیفتد.” یحیی مازنی می گوید:” من در مدینه، مدت زیادی همسایه حضرت علی «ع» بودم. سوگند بـه خداوند! دراین مدت، هرگز حضرت زینب «س» را ندیدم و صدایش را نشنیدم.”

11. انشا کوتاه و ساده در مورد حضرت زینب برای بچه های یازدهم

انشا کوتاه و ساده در مورد حضرت زینب برای بچه های یازدهم

امروز کـه قصد نوشتن کرده ام روز تولد حضرت زینب «س» می‌باشد. نام حضرت زینب را کـه می‌شنوم بـه یاد صبر و استقامت و شیردلی او می افتم کـه معلمانمان و پدر و مادرهایمان از کودکی در گوشمان خوانده اند. و اما چه نامگذاری زیبایی بود این‌که روز میلاد حضرت زینب «س» را «روز پرستار» نام نهادند.

واقعا پرستاران از صبورترین و زحمتکش ترین قشرهای جامعه می باشند. شب هایي را کـه تا صبح بر بالین بیماران و نیازمندان بـه مراقبت، می گذارنند و توقعی هم ندارند کـه اجر آن چنانی برای این همه ی زحمت و از خودگذشتگی شان بـه آن ها بدهند.

کاش توجه و تبریک و خسته نباشید گفتن هایمان، تنها مختص یک روز نباشد. کاش همیشه در یادمان بماند کـه کسانی هستند کـه زندگی شان را وقف دیگران کرده اند و حتی زندگی شخصی شان را هم گذاشته اند تا بقیه در آسایش بیارمند. امروز تنها بهانه اي بود برای نوشتن از این عزیزان ؛ باشد تا خاطرمان را مملو از یاد آنان کنیم و برای خسته نباشید گفتن، هرروز را فرصتی بدانیم.

12. انشا در مورد حضرت زینب برای دانش آموزان پنجم

انشا در مورد حضرت زینب برای دانش آموزان پنجم

حضرت زینب«علیها السلام» دارای اوصاف جدّهاش حضرت خدیجه«علیها السلام» بود. این بانوی با عظمت افزون بر ویژگیهایی مانند عفّت، صبر، عقیله بنیهاشم، عالمه غیرمعلَّمه و شریکةالحسین بودن، نقش سرنوشتسازی در نهضت کربلا و حفظ این قیام عظیم داشت. در تکوّن شخصیت حضرت زینب«علیها السلام»؛ عامل وراثت، تربیت و محیط نقش بنیادین داشتند.

بدین لحاظ، در پی حادثه کربلا، حضرت زینب«علیها السلام»مسئولیت سنگینی عهدهدار گردید. امام حسین«علیه السلام» پدیدآورنده نهضت بود، ولی ادامهدهنده ان خواهرش حضرت زینب«علیها السلام» گردید. این بانو پس از شهادت امام حسین«علیه السلام» و یاران ایشان در کربلا، در کوفه و شام، رسالت خویش را بـه خوبی انجام داد و با استفاده از فرصتها، ضربههای کاری بر دشمن وارد ساخت.

حضرت زینب«علیها السلام» با خطبه هاي‌ آتشین خویش، تبلیغات دروغین بنیامیّه را خنثی نمود. ایشان مردم کوفه را بـه خاطر پیمانشکنیشان، از خواب غفلت بیدار ساخت و نیز هیاهوی تبلیغات دروغین یزید در بین مردم شام را برملا ساخت و زمینه انقلاب را در کوفه و شام فراهم نمود، بـه گونهای کـه یزید با دستپاچگی از کار خود اظهار ندامت نمود

و اهل بیت پیامبر«علیهم السلام» رابا قافلهسالار ان؛ حضرت زینب«علیها السلام»؛ با احترام فراوان بـه مدینه بازگرداند. هدف نوشتار حاضر بررسی شخصیت حضرت زینب«علیها السلام»؛ جایگاه رسالت ایشان و بـه انجام رسانیدن ان اسـت.

نهضت خونین و جاودانه کربلا از مهم‌ترین حوادث تاریخ اسلام بـه شمار میرود. ابعاد انقلاب حسینی، از زوایای گوناگون قابل بررسی اسـت. این نهضت حق را از باطل جدا نموده و از یکسو، تأثیری ژرف بر بیداری مسلمانان گذارد و از سوی دیگر، تبلیغات سوء چندین ساله امویان را نقش بر آب ساخت.

در طول تاریخ، انقلابهای فراوانی بـه وقوع پیوسته و افراد بسیاری از خودگذشتگی و فداکاری کردهاند; اما با گذشت زمان، از یادها فاصله گرفتهاند. ولی نهضت عاشورا با مرور زمان، پیوسته در دلهای مسلمانان، ماندگار شده اسـت.

13. انشا در مورد صبر و استقامت حضرت زینب «س»

انشا در مورد صبر و استقامت حضرت زینب «س»

حضرت زینب «س»در روز عاشورا، هنگام دیدن پیکر خونین برادرش چنین گفت:” بار خدایا! این اندک قربانی و کشته در راه خودت را از ما «خاندان پیامبر» بپذیر.” وی بارها جان امام سجّاد «ع» را از مرگ نجات داد؛ از جمله در مجلس ابن زیاد، پس از احتجاج امام سجاد«ع» با ابن زیاد، وی دستور کشتن امام را صادر کرد. دراین هنگام حضرت زینب «س» دست در گردن فرزند برادر انداخت و فرمود: “تا زنده‌ام، نخواهم گذاشت او را بکشید.”

14. انشا کوتاه در مورد عبادت حضرت زینب «س»

انشا کوتاه در مورد عبادت حضرت زینب «س»

عبادت غرض اصلی آفرینش اسـت و امام معصوم سمبل و تجلی این غرض؛ و هرچه یک انسان عابدتر باشد با حرکت آفرینش هماهنگ‌تر و با معصوم مانوس‌تر میشود. شاید علت انس حضرت زینب «سلام الله علیها» با برادرش امام حسین «علیه السلام» جلوه‌اي از این عبادت باشد.

از امام سجاد علیه السلام نقل شده اسـت: “عمه‌ام زینب در مسیر اسارت از کوفه بـه شام هم فرایض و هم نوافل خودرا بـه جای می‌آورد و غفلت نداشت. فقط در یکی از منازل بـه خاطر شدت ضعف و گرسنگی، نشسته نماز خواند کـه بعد معلوم شد، سه روز اسـت غذا میل نکرده، زیرا بـه هر اسیر شبانه روز یک گرده نان می‌دادند و عمه‌ام سهمیه خودرا بیشتر اوقات بـه بچه‌ها می‌داد.”

حضرت زینب کبری «س» شب‌ها بـه عبادت می‌پرداخت ودر دوران زندگی، هیچ‌گاه تهجّد را ترک نکرد. آن چنان بـه عبادت اشتغال ورزید کـه ملقّب بـه «عابده آل علی» شد. شب زنده‌داری وی حتی در شب دهم و یازدهم محرم، ترک نشد. فاطمه دختر امام حسین «ع» می گوید:” در شب عاشورا، عمّه‌ام پیوسته در محراب عبادت ایستاده بود، نماز و نیایش داشت و پیوسته اشک‌هایش سرازیر میشد.”

ارتباط حضرت زینب «س» با خداوند ان‌گونه بود کـه امام حسین «ع» در روز عاشورا هنگام وداع، بـه خواهرش فرمود: «یا اختی لا تنسینی فی نافلة اللیل»؛ “خواهرم! مرا در نمازهای شب، فراموش نکن.”

در تاریخ وفات حضرت زینب «س» اختلاف اسـت. همانگونه کـه در تاریخ ولادت و وفات برخی از ائمه هم اختلاف اسـت. در هرحال بـه احتمال قوی ان حضرت در پانزدهم رجب سال 62 هجری رحلت کردند و عده کثیری از مورخین این خبر را قبول دارند.


مطالب مشابه: انشا در مورد ماه آذر و آخر فصل پاییز


در پایان

امیدواریم از این مطلب از مجله تالاب کـه در مورد انشا درباره حضرت زینب «س» و زندگی او کـه بـه مناسبت سال روز وفات حضرت زینب «س» منتشر شده اسـت لذت ببرید. 

Rate this post
برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت