انشا با موضوع عید مبعث رسول اکرم (ص) برای تمام پایه ها

مجموعه : انشا زیبا
انشا با موضوع عید مبعث رسول اکرم (ص) برای تمام پایه ها

دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز بـه مناسبت عید مبعث پیامبر اکرم مقاله اي شامل گلچینی از انشاهایی در مورد مبعث پیامبر منتشر کرده ایم. امیدواریم شـما دانش آموزان عزیز از این انشاها ایده بگیرید و برای خودتان انشاهای خلاقانه بنویسید.

 

انشا در مورد عید مبعث

عید مبعث روزی اسـت که حضرت محمد «ص» در سن 40 سالگی در 27 رجب در غار حرا توسط فرشته جبرئیل بـه او وحی شد. ما شیعیان این روز مهم را جشن می‌گیریم و همیشه این روز را زنده نگه می داریم. در مدارس با نزدیک شدن این روز مهم بـه دانش آموزان موضوعات انشایی مربوط بـه عید مبعث میدهند تا دانش آموزان بیشتر دراین مورد تحقیق کنند و اطلاعات کسب کنند.

 

1. انشا کوتاه با موضوع عید مبعث

انشا کوتاه با موضوع عید مبعث

 

محمد ترکیبی از موسی و عیسی اسـت، گاه او را در صحنه هاي‌ مرگبار جنگ می‌بینیم که از شمشیرش خون می چکد و پیشاپیش یارانش که برای کشتن یا کشته شدن بی قراری می کنند، می تازد و گاه او را می‌بینیم که وقتی هرروز در رهگذرش مرد یهودی از بام خانه اش خاکستر بر سرش می ریزد و

 

او نرم تر از مسیح، هم چون بایزید، روی درهم نمی‌کشد و یک روز که از کنار خانه وی می گذرد و از خاکستر مرد خبری نمی‌شود، می پرسد رفیق ما امروز سراغ ما نیامد؟ و چون میشنود که بیمار شده اسـت بـه عیادتش میرود.

 

در اوج قدرت در ان لحظه که سپاهیانش مکه را، شهری که ۲۰ سال او و یارانش را شکنجه داده و آواره کرده اسـت، اشغال کرده اند، بر مسند قدرت اما در سیمای مهربان مسیح، کنار کعبه می‌ایستد ودر حالی‌که ۱۰ هزار شمشیر تشنه انتقام از قریش، در اطرافش برق میزنند و می پرسد؛ «اي قریش فکر میکنید با شـما چه خواهم کرد؟»؛ قریش که سیمای مسیح را دراین موسایی که اکنون سرنوشتشان را در دم شمشیر خویش دارد،

 

خوب می شناسند و بـه چشم می‌بینند، پاسخ میدهند که «تو برادری بزرگوار و برادرزاده اي بزرگواری» و ان گاه با آهنگی که از گذشت و مهربانی گرم شده اسـت، میگوید: «بروید، همگی آزادید.»

 

آری، پس از ان که بـه بعثت برانگیخته شد، اولین کسیکه بـه وی ایمان آورد حضرت علی «ع» بود، علی بود که با وی هم پیمان شد و از ان پس همه ی لحظات عمر را دراین پیمان و پیوند نهاد ودر پرستش خداوند و وفای محمد و دوستی خلق و پارسایی روح، آیتی شگفت شد و با صدها رشته پنهان و پیدا با روح و اندیشه و قلب محمد پیوند یافت.

 

پیغمبر که تاریخ ان همه ی از اراده و تصمیم و قدرتش سخن میگوید و خسروان و قیصران و قدرتمندان حاکم بر جهان ان همه ی از شمشیرش می هراسند و دشمن از شدت غضبش می لرزد، در عین حال مردی اسـت سخت عاطفی، با دلی که از کمترین موج محبتی می‌تپد و روحی که از نوازش نرم دست صداقتی، صمیمیتی و لطفی بـه هیجان می آید، در خانه و خانواده نیز چنین اسـت.

 

در بیرون، مرد رزم و سیاست و فرماندهی و قدرت و ابهت اسـت ودر خانه پدری مهربان، شوهری نرم خوی و ساده و صمیمی، وی هرگز نمی کوشید تا خودرا مرموز و غیرعادی و موجودی عجیب‌وغریب در چشم ها بنمایاند، بلکه بعکس حتی بـه مادی بودن تظاهر می کرد، نه تنها از زبان قرآن میگوید که «من بشری هستم بمانند شـما و فقط بـه من وحی می شود، / کهف ۱۱۰».

 


مطالب مشابه: عکس و پیام تبریک مبعث رسول اکرم «ص»


 

2. انشا ادبی در مورد عید مبعث

انشا ادبی در مورد عید مبعث

 

عید مبعث یکی از مهم ترین و بزرگترین عیدهای مسلمانان جهان اسـت زیرا دراین روز حضرت محمد «ص» از طرف خداوند بـه عنوان آخرین پیامبر انتخاب شده اسـت و ما هر سال این روز با شکوه را جشن می‌گیریم و با پخش کردن شیرینی و شربت شادی خودرا با دیگران تقسیم می‌کنیم.

 

پیامبر اکرم آخرین پیامبر خداوند می باشند که برای هدایت انسانها پا بـه این دنیا گذاشته اند و خداوند در روز مبعث که مصادف با 27 رجب می‌باشد از طریق فرشته اي بـه نام جبرئیل برای اولین بار بـه ایشان وحی کردند و اولین آیه هاي‌ سوره علق بـه حضرت محمد «ص» نازل شد. حضرت محمد در ان زمان چهل سال سن داشتند و تا قبل از ان روز هم بـه عنوان انسانی راستگو و نیکوکار در بین مردم شناخته شده بود.

 

ایشان هرروز پروردگار را عبادت می‌کردند و هر سال زمان خاصی را در غار حرا با خداوند خلوت داشتند تا این‌که سرانجام در روز عید مبعث بـه عنوان خاتم النبیین برگزیده شدند و 23 سال بعد از ان روز را پیوسته در راه هدایت مردم و رهبری جامعه مسلمانان تلاش کردند. پدرم هر سال در روز عید مبعث بـه ما عیدی می دهد و معتقد اسـت این روز بسیار خوش یمن و پر برکت می باشد.

 

3. انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای پایه ششم

انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای پایه ششم

 

هزاران سال پیش در یکی از بهترین روزهای عالم، ۲۷ رجب، بهترین مخلوق پروردگار، حضرت محمد «ص» بـه پیامبری مبعوث شد. خداوند ایشان را پیامبر کرد تا پیام هاي‌ خودرا از طریق او بـه مردم برساند تا مردم بـه راه راست هدایت شوند و خداپرست شوند. خداوند پیامبرش را بسیار دوست می داشت ودر بیشتر آیاتی که از جانب خویش برایش نازل میکرد، نام او را نیز هم ردیف نام خود میکرد:

ایزد که حریف جان خرد کرد
نام تو ردیف نام خود کرد 

 

پیامبر گرامی اسلام «ص»؛ جامعه اي که در جهل خویش فرو رفته و دختران را زنده بـه گور می‌کردند و … را از خواب غفلت بیدار کرد ودر همان بحبوحه، یاران مخلص و با وفایی چون ابوذر و عمار و سلمان و … تربیت نمود. هرچند در همان زمان بسیاری از مردم دشمن پیامبر بودند

 

و او را اذیت می‌کردند تا جاییکه در مسیر قدم هایش بـه سوی مسجد، او رابا سنگ میزدند ولی او هیچ خمی بـه ابرو نمی آورد چرا که هدایت ان ها مهم تر از غضب بر ان ها بود «هرچند بسیاری از آنان بنابر گفته خداوند در قرآن، بر دل هایشان مهر خاموشی نهاده شده بودو قابل هدایت نبودند ».

 

گویا بـه خاطر سعه صدر پیامبر بود که خداوند او را رحمـة للعالمین نامیده اسـت؛ رحمتی برای جهانیان. حال که قرن ها از ان روزها گذشته اسـت هنوز ما قرآنی که از طرف خداوند بر پیامبرمان نازل شد را می‌خوانیم و خودرا از امت ایشان می‌دانیم. آری چه کتاب ارزشمندیست … سراسر نور و ایمان… خداوندا درود فرست بر محمد و خاندان پاک او … اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

 

4. انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای پایه دهم

انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای پایه دهم

 

سالگرد مبعث رسول خدا «ص»؛ از اعیاد شیعیان و بـه عید مبعث معروف اسـت. قبل از بعثت پیامبر«ص»؛ دین بیشتر مردم ان ناحیه، بت‌پرستی بود. دیگر ادیان آسمانی نیز در قسمت‌هاي‌ مختلف این سرزمین پیروانی داشت. اما با بعثت پیامبرص»؛ اسلام فراگیر و بت‌پرستی از حجاز برچیده شد.

 

مَبعَث یا بِعثَت در اصطلاح اسلامی بـه معنای برانگیخته شدن محمد بن عبدالله «ص» بـه پیامبری اسـت. این اتفاق در ۴۰ سالگی پیامبر«ص» در غار حراء واقع در کوه نور «در نزدیکی شهر مکه» روی داد و سرآغاز دین اسلام بود. طبق دیدگاه معروف شیعه، این رویداد در روز ۲۷ رجب، ۱۳ سال قبل از هجرت پیامبر «ص» روی داده اسـت.

 

عید مبعث نیز در اصطلاح بـه روزی گفته میشود که حضرت محمد «ص» از طرف خداوند بـه رسالت مبعوث شد. این واژه در سوره‌هاي‌ مختلفی از قرآن کریم، بـه معنای برانگیختن و فرستادن پیامبران برای هدایت مردم بـه کار رفته اسـت. وقتی پیامبر اکرم «ص» در غار حرا بـه تفکر و عبادت مشغول بود، با نزول اولین آیات سوره علق، بعثت او آغاز شد و با اولین آیات سوره مدثر ادامه یافت.

 

در فرهنگ شیعی روز مبعث «۲۷ رجب»؛ بزرگ داشته میشود و جشن ‌هایي بـه همین مناسبت برگزار می گردد. این روز در ایران تعطیل رسمی اسـت.

 

5. انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای دانش آموزان

انشا درباره عید مبعث رسول اکرم برای دانش آموزان

 

هزاران سال پیش در یکی از بهترین روزهای عالم، ۲۷ رجب، بهترین مخلوق پروردگار، حضرت محمد «ص» بـه پیامبری مبعوث شد. خداوند ایشان را پیامبر کرد تا پیام هاي‌ خودرا از طریق او بـه مردم برساند تا مردم بـه راه راست هدایت شوند و خداپرست شوند. خداوند پیامبرش را بسیار دوست می داشت ودر بیشتر آیاتی که از جانب خویش برایش نازل میکرد، نام او را نیز هم ردیف نام خود میکرد:

ایزد که حریف جان خرد کرد
نام تو ردیف نام خود کرد

 

پیامبر گرامی اسلام «ص»؛ جامعه اي که در جهل خویش فرو رفته و دختران را زنده بـه گور میکردند و … را از خواب غفلت بیدار کرد ودر همان بحبوحه، یاران مخلص و باوفایی چون ابوذر و عمار و سلمان و … تربیت نمود. هرچند در همان زمان بسیاری از مردم دشمن پیامبر بودند و او را اذیت میکردند تا جاییکه در مسیر قدم هایش بـه سوی مسجد، او رابا سنگ میزدند ولی او هیچ خمی بـه ابرو نمی آورد چرا که هدایت ان ها مهم تر از غضب بر ان ها بود «هرچند بسیاری از آنان بنابر گفته خداوند در قرآن، بر دل هایشان مهر خاموشی نهاده شده بودو قابل هدایت نبودند ».

 

گویا بـه خاطر سعه صدر پیامبر بود که خداوند او را رحمـة للعالمین نامیده اسـت؛ رحمتی برای جهانیان. حال که قرن ها از ان روزها گذشته اسـت هنوز ما قرآنی که از طرف خداوند بر پیامبرمان نازل شد را می‌خوانیم و خودرا از امت ایشان می دانیم. آری چه کتاب ارزشمندیست … سراسر نور و ایمان… خداوندا درود فرست بر محمد و خاندان پاک او … اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ♥

 :

اي از بر سدره شاهراهت

وی قبه ي عرش تکیه گاهت

اي طاق نهم رواق بالا

بشکسته زگوشه ي کلاهت

هم عقل دویده در رکابت

هم شرع خزیده در پناهت

مه طاسک گردن سمندت

شب طره ي پرچم سیاهت

جبریل,مقیم آستانت

افلاک حریم بارگاهت

چرخ ارچه رفیع,خاک پایت

عقل ارچه بزرگ,طفل راهت

خوردست خدا ز روی تعظیم

سوگند بـه روی همچو ماهت

ایزد که حریف جان خرد کرد

نام تو ردیف نام خود کرد

 

6. انشا درباره عید مبعث پیامبر 

انشا درباره عید مبعث پیامبر 

انشا با موضوع عید مبعث رسول اکرم

 

خداوند پس از آفرینش آسمانها و زمین و ستارگان و فرشتگان، انسان را از خاک آفرید و از روح خود در او دمید تا شایسته مقام خلافت الهی و نماینده او در زمین گردد. خداوند تبارک و تعالی برای هدایت انسانها افرادی را از بین خود مردم انتخاب کرد و حجت رابا برگزیدن افرادی برای هدایت و نشان دادن راه سعادت بـه مردم تمام کرد.

 

آخرین پیامـبر حضـرت محـمد «ص» اسـت که با میلاد ایشان، پرونده نبوت برای همیشه مختومه شد. در روز 27 رجب سال چهلم عام‌الفیل «روز مبعث» در غار حرا، اولین آیات خداوند بر پیامبر نازل شد و فرشته وحی آیات آغازین سوره علق را همراه مژده رسالت، برای ان حضرت خواند:

 

“بخوان بـه نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان کس که انسان را از خون بسته‌اي خلق کرد، بخوان که پروردگارت از همه ی بزرگوارتر اسـت، همان کسیکه بـه وسیله قلم تعلیم داد، و بـه انسان ان چه را نمیدانست، آموخت.”

 

بعثت، نعمت خدا بر بشریت و طلوعی بر زندگی بشریت بود. محمد مبعوث شد تا جهل و جور از بین رفته و شرک بت پرستی رخت بربندد و جاهلیت از صحنه زندگی‌ها حذف شود. بعثت روز مرگ قساوت‌ها و شرارت‌ها و روز مرگ خرافه پرستی و زنده بـه گور کردن دختران بود. پیامبر آمد تا با رفتار زیبای خود بـه جامعه جاهل عرب که تولد دختر را ننگ میدانستند، بیاموزد تولد دختر گشوده شدن ناودانی از رحمت خدا بـه خانواده اسـت.

 

محمد«ص» بزرگترین پیامبر خداوند اسـت که بر بشریت نازل شده و شریعت ان حضرت، کامل‌ترین شریعت الهی اسـت و این شریعت کامل خداوندی تا قیامت زنده و پویا خواهد ماند و آخرین و کامل‌ترین عقاید، اخلاق و احکام را بـه همراه دارد.

 

7. انشا درباره عید مبعث پیامبر برای دانش آموزان

انشا درباره عید مبعث پیامبر برای دانش آموزان

 

عید مبعث یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان اسـت. رسول گرامی اسلام در روز ۲۷ رجب سال چهل عام الفیل بـه پیامبری برگزیده شدند که این روز را عید مبعث می گویند ودر ان روز جشن عید مبعث برگزار میکنند.
بعثت در صبح اتفاق افتاد.

 

محمد امین «ص» قبل از شب ٢۷ رجب در غار حرا بـه عبادت خدا و راز و نیاز پرداختند. ایشان قبل از بعثت، در بعضی از اوقات برای تفکر و عبادت بـه غار حرا در کوهی واقع در شمال مکه پناه می‌‏بردند. ان جناب در عالم خواب رؤیا‌هایي میدیدند راستین و برابر پروردگار بزرگشان برای پذیرش وحی بـه تدریج آماده می ‌شد. در عالم واقع روح الامین، جبرئل بزرگ، فرشته وحی مأمور شد آیاتی از قرآن را بر ایشان بخواند و حضرت را بـه مقام پیامبری مفتخر سازد.

 

این واقعه بـه طور معروف، در روز ۲۷ رجب، سیزده سال قبل از هجرت ودر سال چهلم عام الفیل برابر با سال ۶۱۰ میلادی روی داد. اولین آیاتی که بر حضرت نازل شد در ابتدا آیات اولین سوره‏ علق و سپس مُدَّثر بود. حضرت محمد مصطفی «ص» دراین هنگام چهل ساله بودند.

 

تنهایی و توجه خاص در غار حالتی غریب در ایشان ایجاد میکرد. حالتی وصف ناشدنی، ترس و ابهام از یک طرف و شعف و سبک‌بالی از سوی دیگر و بـه ناگاه در شبی از این لیالی پر قدر فرشته وحی بـه یک باره بر او نازل گردید با این پیام: «اقرأ باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ وربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم».

جبرئیل از سوی خدا وحی‌اي آورد و بـه پیامبر گفت: بخوان و ایشان گفتند: «نمیتوانم، یا خواندن نمیدانم». خدای متعال پیامبرش را از بین کسانی که درس ناخوانده بودند برگزید تا کسی نگوید این مطالب را نزد دیگری آموخته بودو همه ی بفهمند که ان چه بیان می‌دارد، وحی اسـت. آغاز اسلام و شروع بعثت با نام خدا، خواندن، قَلَم، قیام، هشدار، پاکی و اخلاص و بزرگداشت خدا شروع شد.

 

پیامبر گرامی اسلام، پس از بعثت، نستوه و خستگی‏ ناپذیر با جهل، کفر و ستم مبارزه کرد و پس از سه سال تبلیغ مخفی و ده سال دعوت علنی مردم بـه توحید و ترویج آشکار دین اسلام در شهر مکه، بـه مدینه هجرت کرد و تا پایان عمر خویش در ان دیار ماند.

 


مطالب مشابه: روز مبعث پیامبر «ص» چه روزی است ؟


 

8. انشا درباره عید مبعث محمد پیامبر

انشا درباره عید مبعث محمد پیامبر

 

مقدمه انشا در مورد عید مبعث:

« ستاره اي بدرخشید و ماه مجلس شد

دل رمیده ما را انیس مونس شد

نگار من که بـه مکتب نرفت و خط ننوشت

بـه غمزه مسئله آموز صد مدرس شد»

 

بدنه انشا در مورد عید مبعث:

پیامبر اسلام در چهل سالگی بـه پیامبری رسیدند که روز رسالت ایشان روز مبعث نام دارد و ما مسلمانان این روز را عید مبعث می نامیم. عید مبعث از اعیاد بزرگ ما مسلمانان می باشد، دراین روز که مصادف اسـت با روز 27 رجب حضرت محمد صل الله علی واله وسلم بـه رسالت و پیامبری رسیدند. این رسالت از طرف خداوند بوسیله فرشته وحی جبرئیل انجام شد.

 

حضرت محمد«ص» همانگونه مانند هرروز هنگام نیمه شب بـه غار حرا در کوه نور مشرف می شد ودر تنهایی و خلوت خود مشغول عبادت میشدند ؛ ان روز نیز یعنی 27 ماه رجب سال چهلم عام الفیل یعنی سال 610 میلادی درست 13 سال قبل از هجرت ایشان بـه مدینه برای عبادت خداوند یگانه بـه غار حرا رفتند ودر همان حال عبادت در خواب و بیداری فرشته وحی را دیدند که بر وی نازل شد و عباراتی بر لب آورد بـه این مضموم:

 

«اقرأ باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ وربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم».
حضرت محمد«ص» که خواندن و نوشتن نمیدانست، فرمود: «نمیتوانم، یا خواندن نمیدانم». اما خداوند معجزه خودرا بر وی نازل کرد تا شخصی که از خواندن و نوشتن چیزی نمیدانست بـه یکباره او را معلمی کرد تا تمام آیات الهی و احکام دینی را بر پیروانش بیاموزد و براستی که پیامبر اسلام چه نیکو با صبر و حوصله مردم را بـه دین اسلام دعوت کردند.

 

نتیجه انشا در مورد عید مبعث:

کتاب الهی قرآن کریم بر پیامبر اسلام در روز مبعث نازل شدند و ما پیروان دین اسلام از این کتاب بـه درستی محافظت خواهیم کرد ما فرزندان قرآنیم و محافطان دین اسلام هستیم.

 

9. انشا خاص و متفاوت درباره عید مبعث محمد پیامبر

انشا خاص و متفاوت درباره عید مبعث محمد پیامبر

 

قبل از بعثت پیامبر «ص»؛ دین بیشتر مردم ان ناحیه، بت‌ پرستی بود. دیگر ادیان آسمانی نیز در قسمت‌هاي‌ مختلف این سرزمین پیروانی داشت. اما با بعثت پیامبر «ص»؛ اسلام فراگیر و بت‌پرستی از حجاز برچیده شد. سالگرد مبعث رسول خدا «ص»؛ از اعیاد شیعیان و بـه «عید مبعث» معروف اسـت.

 

در اصطلاح دینی، بعثت بـه معنای فرستاده شدن انسانی از سوی خداوند برای دعوت انسان‌ها بـه دین الهی اسـت. روز مبعث یا عید مبعث نیز در اصطلاح بـه روزی گفته می شود که حضرت محمد«ص» از طرف خداوند بـه رسالت مبعوث شد.

 

این واژه در سوره‌ هاي‌ مختلفی از قرآن کریم، بـه معنای برانگیختن و فرستادن پیامبران برای هدایت مردم بـه کار رفته اسـت. بعثت در قرآن کریم، همچنین در معنای حشر مردگان هم بـه کار رفته اسـت. در همه ی موارد ذکر شده در قرآن، انتساب بعثت بـه «الله» اسـت و اوست که برانگیختن پیامبران و محشور کردن مردگان را انجام می دهد. کلمه «مبعث» مصدر میمی یا اسم زمان و مکان، از ریشه «ب ع ث»؛ بـه معنای برانگیختن، ارسال و یا روانه کردن اسـت.

 

10. انشا کوتاه درباره عید مبعث محمد پیامبر

انشا کوتاه درباره عید مبعث محمد پیامبر

 

عید مبعث یکی از روزهای مهم و خاص در تقویم اسلامی اسـت که بـه مناسبت رسالت و معراج پیامبر اسلام، محمد «صلی الله علیه و آله و سلم»؛ جشن گرفته می شود. کودکان این روز را روزی برای تفریح ​​می‌دانند، یک فرصت برای شادمانی کردن که بـه مناسبت ان با لباس هایي زیبا بـه رنگ شادی در مکان هاي‌ مذهبی حضور پیدا می کنند

 

و مشغول دیدن و انجام بازی‌ها، جشنواره‌ها و مراسم مذهبی مناسب این عید میشوند. نماز و دعا می‌خوانند و همچنین ممکن اسـت با داستان‌ها و بازی‌هاي‌ مرتبط با زندگی پیامبر اسلام و ارزش‌هاي‌ دینی و اخلاقی آشنا شوند و این روز را جشن بگیرند.

 

عید مبعث برای کودکان فرصتی اسـت تا دربارهٔ معانی و ارزش‌هاي‌ دینی آگاهی پیدا کنند و از زندگی پیامبر اسلام و آموزه‌هاي‌ او بیاموزند. همچنین، این روز فرصتی اسـت برای خانواده‌ها تا باهم بـه سرگرمی‌ها و مراسم مذهبی شرکت کنند و اوقات خوبی رابا یک دیگر سپری کنند.

 

۲۷ ماه رجب علاوه بر مبعث پیامبر اسلام سال روز بـه معراج رفتن با فرشته جبرئیل نیز می‌باشد، پیامبر دراین روز بـه سفری معجزه‌آسا بـه بهشت رفت. دراین سفر، او بـه زیبایی‌ها و خوشایندی‌هاي‌ بهشت آشنا شد و برخی از امور مهم دینی نیز بـه وی اعلام شد. این سفر الهام‌بخشی برای پیامبر اسلام بودو او را برای پیامبری و مأموریتش آماده‌تر کرد.

 

این موضوع نشان از اهمیت و مقدس بودن روز مبعث دارد و نشان میدهد که این روز یادآوری مأموریت الهی پیامبر اسلام و ارتباط او با خداوند اسـت. این روز برای مسلمانان فرصتی اسـت برای تأمل در ارزش‌هاي‌ دینی و اخلاقی و تلاش برای پاک سازی روح و تقویت ایمان و ارتباط با خداوند.

 

11. انشا کودکانه در مورد عید مبعث محمد پیامبر

انشا کودکانه در مورد عید مبعث محمد پیامبر

 

روز عید مبعث روز آغاز رسالت حضرت محمد «ص» می‌باشد. ایشان در روز 27 رجب بـه عنوان آخرین پیامبر خداوند برگزیده شدند تا ابتدا مردم مکه و سپس تمامی مردم دنیا را بـه دین اسلام دعوت کنند. ما همه ی ساله روز عید مبعث را جشن می‌گیریم زیرا این روز یکی از مهم ترین روزهای سال در تاریخ اسلام می باشد و اولین آیات قرآن دراین روز مقدس بر پیامبر نازل شده اسـت.

 

دراین روز پیامبر مطابق معمول برای عبادت بـه غار حرا که خلوت گاه ایشان بود رفته بودند که ناگهان فرشته وحی بـه نام جبرئیل بر ایشان ظاهر شده و پیام خداوند را که چند آیه اول سوره علق بود بر ایشان نازل کردند.

 

از ان روز بـه بعد پیامبر مسئولیت رهبری و هدایت مردم را بر عهده داشتند. ایشان بـه امر خداوند در ابتدا اقوام خودرا بـه دین اسلام دعوت کردند و سپس با علنی کردن رسالت خود و تحمل رنج هاي‌ فراوان توانستند انسان هاي‌ زیادی رابا دین اسلام آشنا کنند.

 

امروزه اسلام یکی از بزرگترین ادیان دنیا اسـت که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان ان را پذیرفته اند و نام حضرت محمد «ص» در تاریخ برای همیشه ماندگار شده اسـت. عید مبعث برای ما مسلمانان یادآور آغاز این جنبش متعالی اسـت و ما دراین روز با خداوند و پیامبر تجدید عهد و پیمان میکنیم تا همواره بـه آیات قرآن و فرامین خداوند پایبند باشیم.

 

12. انشا کودکانه در مورد عید مبعث محمد پیامبر برای پایه سوم

انشا کودکانه در مورد عید مبعث محمد پیامبر برای پایه سوم

 

قبل از ظهور اسلام جهل و خرافه سراسر زندگی مردم عربستان را فرا گرفته بود، اعراب جاهلی بت می پرستیدند و برای بت هاي‌ خود قربانی می‌کردند، وجود زن و دختر را مایه ننگ و سرافکندگی می دانستند و دخترانشان را زنده بـه گور می‌کردند، در میانشان شمشیر حکم فرما بودو آداب و آیین انسانی از زندگی رخت بر بسته بود.

 

در چنین شرایطی ودر روزگاری که میوه اش فتنه، خوراکش مردار، زندگی اش آلوده و سایه هاي‌ ترس شانه هاي‌ بردگان را می لرزاند و تازیانه ستم، عاطفه را از چهره ها می سترد ودر جامعه مُشرک شبه جزیره عربستان حضرت محمد«ص» بـه دنیا آمد و بـه پیامبری برگزیده شد.

 

با استقامات در مسیری که پای در ان نهاده بود، توانست آیین یکتا پرستی را در یکی از جاهل ترین جوامع ان زمان گسترش بدهد ودر دوره‌هاي‌ بعد، اسلام بـه یک دین جهانی تبدیل کند.فرشته وحی بـه هنگام 40 سالگی حضرت محمد«ص» زمانی که ایشان در غار حرا مشغول عبادت و مناجات با خدا بودند، نازل شد و گفت:«بخوان»،پیامبر که خواندن نمیدانست، گفت:«خواندن نمیدانم».

 

دگربار گفت:«بخوان».پیامبر فرمود :«چه بخوانم؟» گفت:«اقْرَ‌أْ بِاسْمِ رَ‌بِّک الَّذِي خَلَقَ»؛ بخوان بـه نام پروردگارت که آفرید و آن گونه بود که آغاز اسلام و شروع بعثت با نام خدا، خواندن، قَلَم، قیام، هشدار، پاکی و اخلاص و بزرگداشت خدا شروع شد و ان حضرت مامور هدایت قوم خود و اصلاح جامعه از فسادهای دینی و اخلاقی و پاک گردانیدن خانه خدا از بتان، و دلهای آدمیان از خدایان دروغین شد.

 

سالگرد مبعث رسول خدا «ص»؛ از اعیاد شیعیان و بـه عید مبعث معروف اسـت که همه ی ساله ما مسلمانان این روز را گرامی داشته و جشن میگیریم.

 

13. انشا خاص در مورد عید مبعث رسول اکرم

انشا خاص در مورد عید مبعث رسول اکرم

 

مبعث بـه آرامی جریان دارد و غار حرا، لحظه‌هاي‌ شکوهمندی را بـه تماشا نشسته اسـت. لحظه‌هایي که فرشتگان گرانقدر و ملائک مقرب درگاه باریتعالی برای درک ان مشتاق هستند و صف در صف جبرئیل را همراهی می کنند. حرا در کناره مکه و مکه در سکوت و ظلمت فرو رفته اسـت. محمد«ص» از آسمان نور می‌جوید. مدت‌ها بود که می‌آمد تا با خدای خود خلوت کند و امشب آسمان بـه فرش نزدیک شده اسـت تا اوج روح فرشیان رابا مقیاس‌هاي‌ آسمانی بسنجد و ناتوان اسـت و «اقرا بسم ربک…» زمین را می‌لرزاند.

 

دقایقی می‌گذرد تا محمد صلی الله علیه و آله آرام و قرار یابد و رسالت رابا جان و دل بستاند؛ و آنگاه و اینک تنها امین زمینی‌ها نیست؛ او امین آسمانیان شده اسـت. او امین وحی الله، امین خداوند اسـت و اینبار، امانت، آیه‌هاي‌ روشن وحی اسـت و صاحبان امانت، ان سوی حرا. بـه قلب او سخن‌ها ریخته‌اند و او را بـه سمت قومی جاهل و نادان فرستاده‌اند. محمد باید از کوه سرازیر شود و بـه سمت آنان بشتابد. باید ان‌ها را نیز دراین معجزه سهیم کند.

 

او «رحمة للعالمین» اسـت. امین خدا از کوه پایین می آید و خداوند، از جلوه ذات خود بر روی زمین، می‌بالد بـه فرشتگان و از پنجره‌هاي‌ آسمان، عرشیان، سرک میکشند تا بار رسالت را بر روی دوش خیرالمرسلین ببیند؛ و امین خدا با گام‌هاي‌ استوار، بـه سمت خانه در حرکت اسـت. عطر آیه‌هاي‌ روشن آسمان بر لبانش جاری اسـت.

 

قلبش از معارف آسمان و زمین آکنده اسـت. روحش از پله‌هاي‌ آسمان بالا رفته اسـت و درجه‌هاي‌ روشن نور را بی پروا از زیر گام هایش می‌گذراند. عظمت انسان مشهود اسـت بر اهل آسمان و زمین. روشنی، تازه تولد یافته اسـت در کوچه پس کوچه‌هاي‌ داغ مکه و آیه‌ها از زبان انسان، موزیک دیگری دارد؛ موزیک عبودیت، موزیکِ «وحده لا اله الا هو»؛ «قولو لا اله الا الله تفلحوا» و گویی زمین اسـت که مبعوث شده اسـت و بار آسمان اینک بر دوش زمین اسـت. زمین، استوار، آسمان را بر دوش دارد. زمین، مرکز ثقل آفرینش اسـت و محمد صلی الله علیه و آله، معجزه خاتم و این اسـت معنای بعثت.

 

14. انشا کوتاه و ادبی در مورد عید مبعث رسول اکرم

انشا کوتاه و ادبی در مورد عید مبعث رسول اکرم

 

« ماه فرو ماند از جـمال مـحمد

سـرو نباشـد بـه اعتـدال محمد

قدر فلـک را کمال و منزلتى نیست

در نظر قدر با کـمال محمد»

 

پیامبران از دیرباز برای هدایت مردم در زمین انتخاب میشدند، 124 هزار پیامبر تاکنون برای رسالت مردم بـه یکتاپرستی از طرف خداوند متعال برگزیده شدند اما پیامبری که دین یکتاپرستی را تکمیل کرد و خاتمه داد حضرت محمد«ص» می‌باشد بـه همین دلیل بـه ایشان خاتم المرسلین نیز گفته می شود.

 

تمام پیامبران پیش از او مژده آمدنش را داده بودند اما بسیاری از مردم هنوز ایمان نیاورده بودند. خداوند از دل خود معجزاتی بر رسول اکرم نازل کرد تا مردم بـه درستی سخنان پیامبر ایمان بیاورند و مهم‌ترین معجزه ایشان کتاب الهی ” قرآن” می‌باشد. خداوند متعال قرآن را بر کسی نازل کرد که نه خواندن میدانست و نوشتن تا کسی نگوید حضرت محمد«ص» سخنان الهی را از شخص دیگری آموخته باشد. خدای یکتا بر فرشته اش فرمود تا بـه حصرت محمد بگوید:

 

«بخوان بـه نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان کس که انسان را از خون بسته‌اي خلق کرد، بخوان که پروردگارت از همه ی بزرگوارتر اسـت، همان کسیکه بـه وسیله قلم تعلیم داد، و بـه انسان ان چه را نمیدانست، آموخت».
و او بـه اذن خدا جرات خواندن و نوشتن پیدا کرد، جرات راهنمایی مردم بـه دین اسلام و تمام کردن شریعت الهی. پیامبر اسلام با تفسیر آیات قرآن مردم را از خرافه گویی و بت پرستی دور کرد و بـه آن ها درس انسان بودن و یکتاپرستی آموخت تا از بندگی بت ها رهایی یابند.

 

15. انشا کوتاه و ادبی در مورد عید مبعث رسول اکرم برای پایه دهم

انشا کوتاه و ادبی در مورد عید مبعث رسول اکرم برای پایه دهم

 

در ماه رجب، روزی بـه نام “مبعث” وجوددارد که برای مسلمانان یکی از مهم ترین و مقدس‌ترین روزهای سال اسـت. روز مبعث، روزی اسـت که پیامبر اسلام، محمد «صلی الله علیه و آله و سلم»؛ بـه عنوان پیامبر الهی انتخاب شده و مأمور بـه تبلیغ دین اسلام بـه مردم شد. این روز بـه عنوان شروع دورهٔ پیامبری و اعلام رسالت او بـه انسان‌ها، توسط مسلمانان جشن گرفته می شود. دراین روز، مسلمانان بـه مساجد میروند و نماز و دعا میخوانند، جشن می‌گیرند و شیرینی و شربت پخش می کنند.

 

همچنین، این روز فرصتی اسـت برای توجه بـه ارزش‌هاي‌ اخلاقی و انسانی و تأمل در زندگی و آموزه‌هاي‌ پیامبر اسلام. روز مبعث فرصتی اسـت برای توجه بـه ارزش‌هاي‌ دینی و اخلاقی و تلاش برای پاک‌سازی روح و تقویت ایمان و ارتباط با خداوند. مسلمانان دراین روز با بـه یادآوری مقام پیامبر اسلام و ارزش‌هایي که او بـه ما آموخته اسـت، بـه جشن می پردازد.

 


مطالب مشابه: پیامک تبریک عید مبعث | اشعار مبعث | عکس پروفایل عيد مبعث


 

در پایان

مجله تالاب این روز بزرگ برای ما شیعیان، عید مبعث رسول اکرم را بـه شـما همراهان همیشگی تبریک می‌گوید. امیدواریم از این مطلب از مجله تالاب که گلچینی از انشاهایی با موضع عید مبعث بود لذت برده باشید.

جدیدترین مطالب سایت