مجموعه : انشا زیبا
بروزرسانی : 9 اسفند 1402

گلچینی از انشا با موضوع فصل بهار (15 انشا)

گلچینی از انشا با موضوع فصل بهار (15 انشا)

شـما میخواهید متنی در مورد فرارسیدن فصل بهار بنویسید یا بخوانید؟ من میتوانم برای شـما چند نمونه از متن‌های‌ ادبی، عاشقانه، خاص و زیبا در مورد فرارسیدن فصل بهار ایجاد کنم. این متن‌ها را میتوانید برای نوشتن مقاله، ارسال پیام، یا فقط لذت بردن از شعر و ادبیات استفاده کنید.

انشاهایی در مورد رسیدن فصل بهار

فصل بهار یکی از چهار فصل سال اسـت که در ان طبیعت از خواب زمستانی بیدار میشود و رشد و شکوفایی جدیدی را آغاز میکند. شروع فصل بهار بستگی بـه نوع تقویم و موقعیت جغرافیایی دارد. در تقویم‌های‌ خورشیدی مانند تقویم ایرانی، فصل بهار با اعتدال بهاری یا نوروز شروع می شود که طبق معمولً در ۲۰ یا ۲۱ مارس «۲۹ یا ۳۰ اسفند» اتفاق می‌افتد. دراین روز، خورشید بـه نقطهٔ اعتدال رسیده و روز و شب در سراسر جهان برابر میشوند. 

1. انشا در مورد آغاز فصل بهار

1. انشا در مورد آغاز فصل بهار

مقدمه:

فصل یکی از زیباترین فصل های‌ سال اسـت که فروردین و اردیبهشت و خرداد ماه های‌ ان هستند.

بدنه:

با آمدن بهار، طبیعت با پوشیدن لباس سبز نوید بخش روزهای خوب و زیبا برای ماست. ما نیز می‌توانیم هم چون طبیعت و بهار لباس نو بر تن کنیم و عید نوروز و بهار را جشن بگیریم. تغییرات طبیعت در فصل بهار با رویش سبزه های‌ و بیدار شدن درختان آغاز می شود، مخصوصا بعد از فصل زمستان و سرما، می توان گرم شدن هوا را حس کرد و درختان شکوفه زده زیبا را تماشا کرد.

میوه های‌ مخصوص فصل بهار همه ی نوبرانه هستند و فصل رسیدن گوجه سبز و چاقاله بادام و توت فرنگی و سبزیجاتی مانند کنگر و ریواس و شینگ و گیاهان بهاری از دیگر زیبایی ها و خصوصیات آمدن بهار اسـت.

فصل بهار فصل رویش و از نو زنده شدن اسـت. سبزه های‌ زیر خاک سبز می شوند و گل ها شکوفه می کنند، درختان با شکوفه های‌ زیبا زینت بندی می شوند. خورشید پرفروغ تر می تابد، پرندگان لانه های‌ جدید می سازند، آسمان آبی تر از قبل اسـت. در فصل بهار بـه هر کجا که نگاه میکنیم نشانه اي از قدرت آفریدگار را میبینیم که بـه زیبایی تمام هر گوشه اي را بـه شکلی زیبا نقاشی کرده اسـت.

در بهار رودخانه ها پرآب می شوند و چشمه ها خروشان و بـه طور کلی همه ی چیز تغییر شکل می دهد. آمدن بهار بعد از زمستان بـه ما می آموزد که سختی ها و سردی ها ناپایدارترند و همیشه روزهای زیباتر خواهند آمد. یکی از زیبایی های‌ فصل بهار برای من چغاله بادام های‌ خوشمزه هستند. در بهار همه ی ی درخت ها پر از سرسبزی و شکوفه اسـت، دشت ها پر از گل های‌ تازه و زیبایی طبیعت صد چندان اسـت.

در روزهایی از بهار، باران بهاری شروع بـه باریدن می کند و باعث شادی ما و کشاورزان می شود، اما بعضی وقت ها هم اگر باران زیاد باشد باعث ایجاد سیل و خسارت می شود. بهار فصل شروع کار برای کشاورزان اسـت، ان ها محصولاتی که نیاز دارند را دراین فصل می کارند و بـه درخت های‌ میوه نیز رسیدگی می کنند تا در تابستان از میوه های‌ ان ها استفاده کنند.

نتیجه:

همه ی فصل ها بـه نوبه خود زیبا هستند و یکی از پس از دیگری برای ما فواید زیادی دارند. پس بهارجان خوش آمدی و ما تو را دوست داریم

2. انشا در مورد زیبایی های فصل بهار

انشا در مورد زیبایی های فصل بهار

بهار زیباترین و طراوت‌بخش‌ترین فصل سال اسـت که با آمدنش، طبیعت نیز لباس تازه‌اي میپوشد و زیبایی‌های‌ بی‌شماری را بـه نمایش میگذارد. یکی از زیباترین مناظر بهار، شکوفه‌های‌ رنگارنگ درختان اسـت. با آغاز بهار، درختانی مانند سیب، گلابی، آلبالو و بادام بـه شکوفایی می رسند و شاخه‌هایشان پوشیده از شکوفه‌های‌ صورتی و سفید می شود. دیدن این شکوفه‌های‌ زیبا که در نسیم ملایم بهاری تکان می خورند، نشاط‌بخش اسـت.

بهار فصل سبز شدن مجدد چمن‌ها و چمنزارها نیز هست. با بارش باران‌های‌ بهاری، چمن‌ها شروع بـه رویش می کنند و سبزی و طراوت خودرا بازمی‌یابند. قدم زدن و دراز کشیدن روی چمن‌های‌ سبز و تازه لذت‌بخش اسـت.

صدای آواز پرندگان نیز از دیگر زیبایی‌های‌ بهار محسوب میشود. با آمدن بهار، پرندگانی مانند گنجشک، بلبل، قمری و… با آواز دلنشین خود، طراوت ویژه‌اي بـه محیط می‌بخشند. سعدی نیز در شعری زیبا آن گونه بـه این موضوع اشاره میکند:

بلبلان وقت گل آمد که بنالند از شوق
نه کم از بلبل مستی تو، بنال اي هشیار

بهار فصل گرم شدن هوا نیز هست. با بهار، روزها گرم‌تر می شود و میتوان لباس‌های‌ سبک‌تری پوشید. این گرما موجب نشاط و سرزندگی بیشتر در انسان و طبیعت میشود. در بهار، روزها بسیار بلند و شب‌ها کوتاه میشود. روزهای بلند بهار موجب می شود بتوان فعالیت‌های‌ بیشتری انجام داد. همچنین نور بیشتر آفتاب موجب رشد و نمو گیاهان و درختان می شود.

بهار آغاز فصل رویش و باروری در طبیعت بـه شمار می رود. دراین فصل، گیاهان و درختان شروع بـه رویش و باروری میکنند تا محصولاتی شامل میوه، غلات و سبزیجات را برای انسان و سایر موجودات فراهم نمایند. با آمدن بهار، جانورانی مانند خرس، روباه، آهو و خرگوش نیز از خواب زمستانی بیدار می شوند و بـه طبیعت بازمی‌گردند. دیدن این جانوران در حال پرسه زدن و بازی کردن، منظره‌اي دل‌انگیز اسـت.

هوای تازه و پاک و نسیم ملایم بهار موجب سرزندگی و نشاط در انسان و طبیعت می شود. عطر گل‌هایي مانند یاس، نرگس و گل محمدی نیز بوی مطبوعی بـه فضای بهار میدهد. سعدی در شعری دیگر دراین باره میگوید:

مژدگانی که گل از غنچه برون می آید
صد هزار اقچه بریزند درختان بهار

بـه‌طور کلی، بهار فصلی پر از زیبایی، طراوت و نشاط اسـت که با آمدنش همه ی‌چیز نو می شود. امیدوارم امسال نیز بتوانم درکنار خانواده‌ام از زیبایی‌های‌ بی‌شمار این فصل بهاری بهره‌مند شوم.

3. انشا در مورد فصل بهار برای پایه دهم

انشا در مورد فصل بهار برای پایه دهم

چند ساعتی بود که تنها در همان خیابان قدم می زدم، اصلا نمیدانم داشتم بـه کجا می رفتم، بـه هیچ جا نمیخواستم برسم. دلم چقدر گرفته بود، پاهایم از سرما شل شده بود، هوا خوب بود اما حال و هوای دل مـن نه! بد بودم، بد. بـه خودم آمدم دیدم ؛ همه ی ی ی لباس هایم خیس شده ؛ پای رفتن بـه خانه را هم نداشتم. بهار بود، اما در دل مـن تنها زمستانی سرد آغاز شده بود.

انگار هرچه می گذشت جای پایش را سفت تر می کرد، میخواست تا ابد درمن بماند.بهار بود آری، چشمان مـن هم شده بود ابر آسمان . ابری که یک لحظه هم از باریدن دست بر نمی دارد. می بارید و می بارید. در همین حال و هوا بودم که دیدم چند بچه گربه رفته اند زیر سقف یک خانه و دارند بـه خودشان می لرزند. یک لحظه زیبایی مسحور کننده شان و لرزیدن بدنهایشان حالم را عوض کرد.

احساس کردم میتوانم بـه یک دردی بخورم و شاید بتوانم کمی مفید باشم. رفتم سمت شان، اول کمی ترسیدند، اما شاید احساس درون مـن را خواندند و اجازه دادند که بهشان نزدیک شوم. گرفتمشان توی بغلم و سریع آوردمشان بـه خانه . خشکشان کردم. چند ساعتی رابا هم بازی کردیم. حالم دگرگون شده بود. انگار بهار بـه خانه مـن هم آمده بود.

حالا از پنجره که بـه بیرون نگاه میکنم، دیگر باران را اشک های آسمان نمی‌بینم بلکه ان را نعمت خداوندی بلند مرتبه می‌بینم که باران را برای مـا فرستاده تا با ان پاک شویم و بـه یاد بیاوریم که در دل زمستان هم میتوان بهار را دید.و در هر بهاری دلیلی برای شاد بودن اسـت. پس چـه بهتر اسـت که با بهارمان شاد و خوشحال باشم و زمستان را در دلهایمان بکشیم.

4. انشا کودکانه در مورد فصل بهار 

انشا کودکانه در مورد فصل بهار 

فصل بهار در بین فصل های‌ سال بـه عنوان زیباترین فصل شناخته شده اسـت و بسیاری از ما عاشق این فصل قشنگ هستیم چون طبیعت بعد از تحمل چند ماه خشکی و سرما دوباره جان تازه می‌گیرد و سبز می شود.

در فصل بهار بـه هر طرف نگاه میکنیم زیبایی میبینیم، مثلاً درختان میوه شکوفه می دهند، برف ها آب می شوند، پرنده ها شاد و خوشحال در آسمان پرواز می کنند، نور خورشید گرمای بیشتری پخش می کند و همه ی جا بوی گل می دهد.

در فصل بهار حیواناتی که در زمستان بـه خواب زمستانی رفته اند بیدار می شوند و طبیعت جنب و جوش بیشتری پیدا می کند زیرا در فصل سرما همه ی چیز در سکوت و آرامش بوده اسـت اما با آمدن بهار این سکوت بـه هیاهو تبدیل می شود.

با آمدن بهار عید نوروز هم می آید و ما بچه ها همگی عاشق روزهای عید هستیم چون مدام بـه مهمانی رفته و بـه خانه مان مهمان می آید، گاهی هم در طول تعطیلات بـه مسافرت می‌رویم که خیلی خوش می گذرد. من فصل بهار را دوست دارم چون بـه من حس سر زندگی می دهد و احساس می‌کنم همه ی چیز رنگ دیگری بـه خود گرفته اسـت. همچنین بزرگ ترها بیشتر لبخند می‌زنند و آمدن بهار را بـه هم تبریک میگویند.

5. انشا کودکانه در مورد شروع فصل بهار 

انشا کودکانه در مورد شروع فصل بهار 

فصل بهار بعد از زمستان می آید و دلپذیرترین فصل اسـت. زمین لباس سبز می پوشد و بازهم زنده می شود. دراین فصل طبیعت مهربان اسـت. درختان، یک‌بار دیگر تازه و دوست داشتنی بـه نظر می رسند. این ما را بـه بیرون آمدن و شرکت در شادی دنیا دعوت می کند و یک چشم انداز زیبا بـه ما می دهد. ما از مادر مهربان طبیعت قدرت تازه میگیریم.

در روزهای آغازین بهار همه ی احساس شادابی و نشاط می کنند. زمستان کسل کننده اي گذشته اسـت و حالا زمان ان اسـت که با جشن های‌ فراوان فصل جدید رابا شادی شروع کنید. همه ی این زیبایی‌ها باعث شده شعر و ترانه‌های‌ زیادی در وصف فصل بهار سروده شود.

هوا در بهار نه سرد اسـت و نه خیلی گرم، و بسیار معتدل با نسیم دلپذیر اسـت خصوصاً در شب. در همه ی جا سرسبزی طبیعت دیده می شود، همه ی درختان و گیاهان برگ‌های‌ جدید می دهند و گلهای تازه دراین طرف و ان طرف شکوفا می شوند.

جوجه پرندگان سر از تخم در می‌آورند و بسیاری از حیوانات دیگر هم زادآوری دارند. پرندگان که در زمستان سکوت میکردند، حالا ترانه میخوانند. آن ها با هزاران نغمه خدا را شکر می کنند. جیرجیرک‌های‌ زیادی در همه ی جا هستند و شنیدن آواز انها بسیار لذت بخش اسـت. طبیعت جشن بزرگی بـه نگاه منتظر ما می دهد.

بچه ها پر انرژی و شاد هستند و سعی می کنند از پرنده ها تقلید کنند و همراه انها آواز بخوانند. همه ی باغ ها زیبا و دلپذیر بـه نظر میرسند. انواع مختلف گل و گیاه در طبیعت رشد می کند و سراسر زمین خیره کننده و سبز خواهد شد. پس از یک زمستان سرد و خشک طولانی، بهار آرامش بخش می آید و می توانید از دمای هوا لذت ببرید و سفر های خوبی داشته باشید. مردم برای لذت بردن از طبیعت و تعطیلات بهاری، سفرها و پیک نیک های‌ مختلفی را برنامه ریزی می کنند.

در بهار شب و روز برخلاف تابستان یا زمستان خیلی کوتاه یا خیلی بلند نیستند. زمستان بسیار سرد و خشک اسـت و بیرون رفتن و جابجایی ان را دشوار می کند، تابستان گرمای سوزاننده اي دارد که بسیار آزار دهنده، فصل بارانی هر چند سرد اسـت اما همه ی جا گل و خاک دارد و راه رفتن یا رانندگی دشوار اسـت.

بهار تنها فصلی اسـت که در ان هوا مطبوع و دلپذیر اسـت. در بهار همه ی دوست دارند صبح ها بیرون بروند و از آفتاب لذت ببرند و در هنگام شب از نسیم خنک و مطبوع بهره میبرند. نسیم خنک ما را بـه حضور در فضای باز دعوت می کند و گلها عطر شیرین خودرا بـه همه ی جهات پخش می کنند و ما را غرق در لذت می کنند.

همچنین فصل بهار مطمئناً فواید زیادی برای سلامتی بـه همراه دارد. یکی از مزایای مهم فصل بهار تقویت ذهنی اسـت. فصل زمستان میتواند باعث افسردگی و اضطراب در بسیاری از افراد شود. زیبایی طبیعت در فصل بهار باعث می شود همه ی نگرانی ها و زمستان کسل کننده و طولانی را فراموش کنیم.

بهار انرژی تازه و مثبت را جای گزین این احساسات می کند. طبیعت طراوت دهنده احساس خوبی ایجاد می کند و بدن و ذهن ما احساس شادابی و انرژی می کنند. همه ی دوست دارند چه در روز و چه در شب بیرون بروند و قبل از فرارسیدن تابستان سوزان، مردم در بسیاری از فعالیت های‌ خارج از منزل سرگرم می شوند.

بهار وقت ان اسـت که بـه مکان های‌ جدید سر بزنیم و در زیبایی طبیعت تفریح ​​کنیم و همه ی غم ها را فراموش کنیم و در طبیعت و آب و هوای زیبا اوقات خوشی را سپری کنیم. برای لذت بردن از این زیبایی، بیایید درختان و گیاهان بیشتری بکاریم و سعی کنیم آلودگی را کاهش دهیم، بـه طوری‌كه همه ی فصول سهم مساوی را بدست آورند و جو آن طور که قرار اسـت زیبا باشد. در اینروزها این وظیفه ماست که از طبیعت و محیط زیست خود محافظت کنیم.

در نتیجه، فصل بهار یقیناً بهترین فصل در هرجای کره زمین اسـت. بسیاری از فعالیت ها را می توان بـه اسانی در فصل بهار انجام داد. این بـه دلیل آب و هوای دلپذیر و خوشایند دراین زمان از سال اسـت. بدون تردید، می توان بهار را بـه عنوان ملکه تمام فصول نامید.

6. انشا در مورد شروع فصل بهار برای دانش آموزان

انشا در مورد شروع فصل بهار برای دانش آموزان

مادرم می گوید: “بهار عروس فصل هاست، فصلی که با تمام وجودش سعی می کند زیبایی های‌ خلقت خداوند را بـه نمایش بگذارد.”

وقتی بهار می آید همه ی جا سرسبز می شود و درختان، گل ها و چشمه ها دیدنی هستند. در فصل بهار باغ پدربزرگم نیز پر از شکوفه های‌ سفید اسـت بـه طوریکه وقتی پایم را داخل باغ میگذارم انگار وارد بهشت خداوند شده ام. عطر گل ها فضای باغ را پر می کند و صدای پرندگان و وزوز زنبورهای عسل از همه ی جا بـه گوش میرسد.

بهار زندگی دوباره طبیعت اسـت، زیرا طبیعت که در زمستان بـه خواب طولانی فرو رفته در فصل بهار از خواب بیدار می شود، انگار دوباره بـه دنیا آمده اسـت. همه ی ما بهار را دوست داریم چون سرشار از سرسبزی و زیبایی و شادی و انرژی اسـت.

وقتی خوب بـه اطراف خود دقت میکنیم همه ی موجودات دنیا در حال جنب و جوش هستند، گل های‌ مختلف دراین فصل می رویند و پرندگان دسته دسته از کوچ زمستانی خود برمی گردند، حتی مورچه ها هم از لانه های‌ خود بیرون آمده و شروع بـه گرد آوری آذوقه می کنند.

بهار برای ما بچه ها یادآور خیلی چیزها اسـت، باران های‌ شدید که هربار می بارند طبیعت سرسبزتر از قبل می شود، چغاله بادام و گوجه سبز که حتی فکر کردن بـه ان ها هم دلمان را آب می اندازد و فصل امتحانات! بهار با عید نوروز شروع می شود و با امتحانات آخر سال تمام می شود و ما باید بعد از عید نوروز سعی و تلاش خودرا دو برابر کنیم تا بتوانیم در امتحانات پایان سال تحصیلی موفق شویم.

من بـه خوبی میدانم اگر در طول عید بـه درس و تکالیفم بی اهمیت باشم بعد از سیزده روز تفریحات نوروزی و گشت و گذارها خیلی سخت اسـت دوباره سراغ مشق و درس بروم برای همین در طول عید سعی میکنم هرروز یک ساعت وقت برای مرور کردن درس هایم بگذارم تا از ان ها عقب نمانم.

7. انشا خوش آمدگویی به فصل بهار

انشا خوش آمدگویی به فصل بهار

در شروع بهار ما کلاس ششم دبستانی ها تعطیل هستیم و بـه مدرسه نمی‌رویم. همه ی این تعطیلات را دوست دارند چون عید اسـت و ما بـه دیدن بقیه فامیل میرویم و بیش تر فرصت برای بازی با دوستانمان داریم. بعضی از سال‌ها، ما در تعطیلات عید نوروز که اول بهار اسـت بـه مسافرت می‌رویم. هر شهری که ما بـه ان مسافرت کردیم، در بهار بسیار زیبا بود. درخت ها برگ های‌ تازه باز کرده بودند و درخت های‌ میوه پر از شکوفه بودند.

از کنار هر جاده اي که رد می شدیم ان جا پر از گل های‌ کوچک زرد و سفید بودو من از دیدن ان گل های‌ زیبا خیلی خوشحال میشدم و از مادرم میخواستم کمی از ان ها را برای من بچیند. در بیش تر شهرها بـه خاطر بهار و عید نوروز جشن بر گزار می شد و دراین جشن، بر گزار کنندگان مراسم، لباس های‌ محلی میپوشیدند تا آداب و رسوم شهر خودرا بـه ما معرفی کنند.

در فصل بهار ما نخستین چغاله بادام ها را میخوریم که بسیار خوشمزه اسـت، چون درخت های‌ بادام زودتر از بقیه ی درخت ها شکوفه می‌زنند و در اول بهار، چغاله ها آماده ی خوردن می شوند. در فصل بهار همه ی جا تمیز تر اسـت، چون قبل از عید همه ی خانه تکانی می کنند، همینطور طبیعت هم دوباره سبز می شود و میدان ها و خیابانها هم پر از گل می شوند.

هوای بهار هم خیلی خوب اسـت نه مثل زمستان سرد اسـت که وادار باشیم لباس خیلی گرم بپوشیم و نه مثل تابستان خیلی گرم اسـت بـه همین خاطر من بهار را خیلی دوست دارم.

8. انشا خوش آمدگویی به فصل بهار برای پایه یازدهم

انشا خوش آمدگویی به فصل بهار برای پایه یازدهم

بهار رستاخیر طبیعت اسـت. بهار دمیدن روح در کالبد خشک زمین اسـت که ان را دوباره زنده و سرسبز می کند. بهار فصل تازگی و سرسبزی اسـت، فصلی که بـه زیباترین شکل ممکن، طبیعت رابا گل و شکوفه می آراید تا جماعتی از این زیبایی انگشت بـه دهان بمانند.

بهار سبزی دوباره ی درختان خیابان هاست، باغ پر از شکوفه ی درخت های‌ سیب، زرد آلو و گیلاس اسـت. شکفتن لاله های‌ واژگون اسـت در دشت هایي که آدمی را محسور می کند و بـه طبیعت می کشاند. بهار یعنی پیچیدن عطر شکوفه های‌ بهار نارنج در باغ های‌ شیراز، و گل دادن بوته های‌ گل محمدی در قمصر کاشان که بعد تبدیل بـه گلابی خواهند شد که با ان خانه ی خدا عطر آگین می شود.

طبیعت سبزی و تولد دوباره اش را مدیون بهار اسـت. فصلی که دشت های‌ خشک را تبدیل بـه سبزه زار های‌ دیدنی می کند. رودخانه هایي که یخ بسته بودند در بهار دوباره خروشان می شوند، و گل های‌ کوچک برای دیدن آفتاب سر از خاک بیرون می آورند. برفی که بالای کوه ها بود حالا با گرم شدن هوا، ذوب می شود و بـه آبی خوش گوار تبدیل شده و از چشمه ها بیرون می آید.

زنبورهایی که زمستان را پشت سر گذاشته اند از کندو ها بیرون آمده و در طبیعت گشت و گذار می کنند و دوباره بـه کار مشغول می شوند. بهار فصلی اسـت که آواز شاد پرنده ها در تمام طبیعت می پیچد، آوازی که بسیار شنیدنی ست.

روزهای بهار شبیه احساسات آدمی ست که بـه یک باره تغییر می کند، لحظه اي آفتابی و صاف، و لحظه اي دیگر پر از رعد و برق و رگبار بهاری، و سپس نقش رنگین کمانی که در آسمان پدیدار می شود. بهار جلوه ی زیبایی خداوند اسـت، فصلی که پر از نعمت و رحمت اسـت. سپاس خدا را برای تمام زیبایی های‌ بهار.

9. انشا سلام به فصل بهار برای پایه دهم

انشا سلام به فصل بهار برای پایه دهم

مقدمه:

من فصل بهار دوست دارم ؛ چون گوجه سبز و چاقاله بادام بـه بازار می آید و ما میتوانیم این میوه های‌ خوشمزه را بخوریم

بدنه:

من حال و هوای بهار را دوست دارم چون احساس شروع دوباره، نو شدن و انرژی زیاد میکنم. همه ی ما طبق معمول با شروع فصل بهار تصمیمات مهم میگیریم و سعی می‌کنیم سال متفاوت و بهتری را شروع کنیم. بهار فصل نو شدن اسـت پس ما هم باید سعی کنیم همه ی چیزمان را نو کنیم حتی اخلاقمان را و اگر با کسی مشکلی داریم باید ان را برطرف کنیم.

فصل بهار مرا بـه یاد باران های‌ بهاری زیبا، رنگین کمان، قاصدک ها، آواز گنجشکان، مسافرت و گشت و گذار در طبیعت می اندازد. چون در فصل بهار طبیعت زنده می شود ما هم حال بهتری داریم. دراین فصل طبق معمول شبها و آخر هفته ها پارک ها شلوغ تر اسـت، و همه ی بـه خاطر دیدن زیبایی های‌ طبیعت و لذت بردن از هوای بهاری بـه بیرون از خانه میروند.

نخستین ماه فصل بهار فرودین اسـت که همزمان با شروع سال جدید اسـت، و همه ی بـه خاطر عید و آمدن فصل بهار خوشحال هستند. در روز سیزدهم فروردین ما بـه طبیعت می‌رویم تا زیبایی های‌ ان را ببینیم و از خداوند بـه خاطر این همه ی نعمتی که بـه ما داده اسـت سپاس گزاری کنیم.

دراین روز نباید بـه طبیعت آسیب بزنیم و باید حواسمان باشید زیبایی های‌ ان رابا آشغال ریختن از بین نبریم. بهار بـه ما خوشحالی و امیدواری را یاد می دهد. بهار بـه ما می گوید که اگر زمستان اسـت باید صبور باشیم چون بعد از زمستان فصلی بـه زیبایی بهار خواهد آمد.

نتیجه:

حال و هوای فصل بهار ما را بر سر ذوق و شوق می اورد، اما باید بدانیم که ما می‌توانیم روییدن و جوانه زدن را و شروع دوباره را بهار یاد بگیریم

10. انشا ادبی در مورد فصل بهار

انشا ادبی در مورد فصل بهار

مقدمه

توصیف فصل بهار و زیبایی هایش ممکن اسـت کمی تکراری و کلیشه بـه نظر برسد؛ اما مگر می شود این همه ی زیبایی تکراری باشد؟ من میخواهم انشا در مورد بهار و زیبایی هایش را، اینبار کمی متفاوت بنویسم؛ شاید برای شـما هم جالب باشد.

بدنه

زیبایی های‌ بهار در نگاه اول شکوفه درختان و سبزی جوانه گیاهان را بـه خاطر می‌اورد. آسمان آبی خوشرنگ و زمین رنگارنگ از چمن و گل ها. باران نم نم بهاری که زمین را خیس می کند و رنگ و بویی تازه و شفاف بـه همه ی چیز می دهد.

اما زیبایی های‌ بهار تنها دیدنی ها نیستند. تا بـه حال بـه صدای زیبای بهار گوش کرده‌اید؟ صدای شاد پرندگان، صدای باران، صدای آب شدن برف کوه ها، نوای خوش رودخانه ها در طبیعت، بـه صدای آدم ها در بهار دقت کرده‌اید؟ سرشار از امید و شادی، احساس سرزندگی و شروع دوباره، صدای رو بوسی های‌ دید و بازدید، احوالپرسی های‌ دوستانه و خانوادگی. صدای آشتی هایي که میگویند کدورت ها را دور بریزید، سال نو مبارک….

بوی بهار هم زیباست، بوی تازگی برگ درخت ها، عطر زمین و درخت های‌ خیس و تازه، عطر شکوفه های‌ سفید و صورتی و شب بوهای تر و تازه، بوی تن مادربزرگ و پدربزرگ، وقتی تو را در آغوش میگیرند و می بوسند. بوی لباس های‌ نو و حتی غذایی که روی اجاق قل می‌خورد تا خانواده ها را دور هم جمع کند.

جنس بهار هم لطیف و زیباست، وقتی بـه گل های‌ بنفشه و میوه های‌ نوبرانه دست می کشی. راستی که بهار سراسر شور و شوق و زندگی اسـت. نمی دانم چرا زمستان را فصل آخر سال میدانند. بـه نظر من بهار، فصل پایان اسـت. پایان خوش همه ی فصل ها، همه ی سختی ها. بـه قول شفیعی کدکنی:

«از این گریوه بـه دور،
در ان کرانه ببین:
بهار آمده،
از سیم خاردار گذشته»

بهار بـه یاد ما می‌آورد سرما و بی برگی پایان نیست. زندگی دوباره می آید و همه ی چیز سبز و زیبا می شود.

نتیجه

زیبایی و خوبی، پایان خوش همه ی داستان های‌ زندگی اسـت؛ مثل فصل بهار که پایانی زیبا برای تمام فصل هاست. پایان خوشی که سرزندگی و شادی را بـه همراه دارد.

11. انشا ادبی در مورد زیبایی های فصل بهار

انشا ادبی در مورد زیبایی های فصل بهار

هنوز ماه اسفند اسـت اما بـه نظر میرسد بهار آرام آرام بـه شهر ما رسیده اسـت و بوی گل و شکوفه هایش همه ی جا را پر کرده اسـت. من روزهای پایانی سال را خیلی دوست دارم چون نوید آمدن بهار و یکسال جدید را می دهند و بـه ما میگویند زمستان هر چقدر هم سرد و طولانی باشد سرانجام با آمدن بهار بساطش را جمع می کند و می رود.

بهار که می شود جوانه ها از دل خاک بیرون می‌آیند و بـه هوای تازه و بهاری سلام می کنند. حیوانات از خواب زمستانی بیدار شده و شروع بـه جست و خیز در طبیعت می کنند، پرندگان نیز که در زمستان مدام در لانه های‌ خود میخوابیدند شروع بـه پرواز در آسمان کرده و با آواز خوانی خود ما را شاد می کنند. ما نیز در فصل بهار و با آغاز سال جدید لباس های‌ نوی خودرا بـه تن کرده و بـه استقبال عید نوروز میرویم تا این اتفاق قشنگ را جشن بگیریم.

یکی از زیبایی های‌ بهار این اسـت که درختان سبز می شوند و شکوفه می دهند. در نخستین روزهای بهاری وقتی وارد باغ پدربزرگم می‌شوم انگار وارد بهشت شده ام چون بـه هر جا نگاه می‌کنم شکوفه های‌ سفید و صورتی بـه چشم میخورد و زنبورهای عسل در بین درختان این سو و ان سو می‌روند.

بـه نظرم بهار درکنار همه ی زیبایی هایش بـه ما می گوید که سختی های‌ زندگی هیچوقت برای همیشه باقی نمیمانند و ما باید بـه امید آمدن بهار زندگی مان این سختی ها را تحمل کنیم.

12. انشا کوتاه در مورد زیبایی های فصل بهار

انشا کوتاه در مورد زیبایی های فصل بهار

بهار فصل شکفتن اسـت، فصل آغاز، فصل نو شدن … بهار جشن طبیعت اسـت و گل ها لباس های‌ رنگارنگ خودرا بـه تن می کنند تا زیبایی خودرا بـه رخ یک دیگر میکشند، یکی قرمز، دیگری صورتی، ان یکی آبی و بنفش و … و درختان که از بی برگی و سرمای زمستان بـه ستوه آمده اند سبزپوش می شوند.

در فصل بهار زمین بـه شکرانه زندگی دوباره اش هر ان چه در دل پرورانده بـه سمت آسمان روانه می کند و دانه ها آرام آرام سر از خاک بیرون می آورند و بـه دنیا سلام می کنند. کوه ها بـه مدد خورشید درخشان برف و بار خودرا از تن شسته و رودها سرمست بـه راه می افتند، پرندگان از لانه های‌ خود بیرون آمده و خبر رسیدن بهار را در همه ی جا نغمه سرایی می کنند.

غنچه های‌ خجالتی که روی درختان میوه نشسته اند پنهانی از پشت گلبرگ های‌ خود بـه بیرون سرک میکشند و زنبورهای عسل از گل های‌ خوشمزه نوش جان می کنند. بهار همه ی چیزش دلپذیر اسـت، پیام عشق و شادمانی با خود می آورد و بـه همه ی موجودات و گیاهان و انسانها نوید شروعی دوباره را می دهد.

در فصل بهار طبیعت بـه چالشی شگفت انگیز دعوت می شود، یک روز آسمان روسری آبی بـه سر کرده و لکه اي ابر در ان دیده نمیشود و روزی دیگر بـه سیاهی شب می شود و غرش های‌ دلهره آورش بارش باران های‌ بهاری را نوید می دهد و چیزی نمی گذرد که رنگین کمان رنگارنگ را گوش تا گوش خود پهن می کند.

بهار هیچ روز و ساعتش شبیه هم نیست و بـه مدد همین نوسان های‌ شدید آب و هوای بهاری اسـت که تابستانی پربار را شاهد خواهیم بود. بـه قول شاعر:

هر گل و برگی که هست، یاد خدا میکند
بلبل و قمری چه خواند، یاد خداوندگار

برگ درختان سبز، پیش خداوند هوش
هر ورقی دفتریست، معرفت کردگار

وقت بهارست خیز، تا بـه تماشا رویم
تکیه بر ایام نیست، تا دگر آید بهار

13. انشا کوتاه در مورد آمدن فصل بهار

انشا کوتاه در مورد آمدن فصل بهار

انشا ادبی درباره بهار و شکوفه های‌ بهاری را می توانید بـه اسانی بنویسید در این جا بهترین انشا ادبی درباره فصل بهار و طبیعت زیبای بهاری و دغدعه های‌ مردم در فصل بهار تهیه کرده ایم. بهار فصل شکفتن اسـت، فصل آغاز، فصل نو شدن، انشا ادبی درباره فصل بهار …

بهار جشن طبیعت اسـت و گل ها لباس های‌ رنگارنگ خودرا بـه تن می کنند تا زیبایی خودرا بـه رخ یک دیگر میکشند، یکی قرمز، دیگری صورتی، ان یکی آبی و بنفش و … و درختان که از بی برگی و سرمای زمستان بـه ستوه آمده اند سبزپوش می شوند. در فصل بهار زمین بـه شکرانه زندگی دوباره اش هر ان چه در دل پرورانده بـه سمت آسمان روانه می کند و دانه ها آرام آرام سر از خاک بیرون می آورند و بـه دنیا سلام می کنند.

کوه ها بـه مدد خورشید درخشان برف و بار خودرا از تن شسته و رودها سرمست بـه راه می افتند، پرندگان از لانه های‌ خود بیرون آمده و خبر رسیدن بهار را در همه ی جا نغمه سرایی می کنند. غنچه های‌ خجالتی که روی درختان میوه نشسته اند پنهانی از پشت گلبرگ های‌ خود بـه بیرون سرک می‌کشند و زنبورهای عسل از گل های‌ خوشمزه نوش جان می کنند.

بهار همه ی چیزش دلپذیر اسـت، پیام عشق و شادمانی با خود می آورد و بـه همه ی موجودات و گیاهان و انسانها نوید شروعی دوباره را می دهد.

در فصل بهار طبیعت بـه چالشی شگفت انگیز دعوت می شود، یک روز آسمان روسری آبی بـه سر کرده و لکه اي ابر در ان دیده نمیشود و روزی دیگر بـه سیاهی شب می شود و غرش های‌ دلهره آورش بارش باران های‌ بهاری را نوید می دهد و چیزی نمی گذرد که رنگین کمان رنگارنگ را گوش تا گوش خود پهن می کند. بهار هیچ روز و ساعتش شبیه هم نیست و بـه مدد همین نوسان های‌ شدید آب و هوای بهاری اسـت که تابستانی پربار را شاهد خواهیم بود.

14. انشا کوتاه در مورد آمدن فصل بهار برای دانش آموزان

انشا کوتاه در مورد آمدن فصل بهار برای دانش آموزان

بهار رستاخیر طبیعت اسـت. بهار دمیدن روح در کالبد خشک زمین اسـت که ان را دوباره زنده و سرسبز می کند. بهار فصل تازگی و سرسبزی اسـت، فصلی که بـه زیباترین شکل ممکن، طبیعت رابا گل و شکوفه می آراید تا جماعتی از این زیبایی انگشت بـه دهان بمانند.

بهار سبزی دوباره ی درختان خیابان هاست، باغ پر از شکوفه ی درخت های‌ سیب، زرد آلو و گیلاس اسـت. شکفتن لاله های‌ واژگون اسـت در دشت هایي که آدمی را محسور می کند و بـه طبیعت می کشاند. بهار یعنی پیچیدن عطر شکوفه های‌ بهار نارنج در باغ های‌ شیراز، و گل دادن بوته های‌ گل محمدی در قمصر کاشان که بعد تبدیل بـه گلابی خواهند شد که با ان خانه ی خدا عطر آگین می شود.

طبیعت سبزی و تولد دوباره اش را مدیون بهار اسـت. فصلی که دشت های‌ خشک را تبدیل بـه سبزه زار های‌ دیدنی می کند. رودخانه هایي که یخ بسته بودند در بهار دوباره خروشان می شوند، و گل های‌ کوچک برای دیدن آفتاب سر از خاک بیرون می آورند. برفی که بالای کوه ها بود حالا با گرم شدن هوا، ذوب می شود و بـه آبی خوش گوار تبدیل شده و از چشمه ها بیرون می آید.

زنبورهایی که زمستان را پشت سر گذاشته اند از کندو ها بیرون آمده و در طبیعت گشت و گذار می کنند و دوباره بـه کار مشغول می شوند. بهار فصلی اسـت که آواز شاد پرنده ها در تمام طبیعت می پیچد، آوازی که بسیار شنیدنی ست.

روزهای بهار شبیه احساسات آدمی ست که بـه یک‌باره تغییر می کند، لحظه اي آفتابی و صاف، و لحظه اي دیگر پر از رعد و برق و رگبار بهاری، و سپس نقش رنگین کمانی که در آسمان پدیدار می شود. بهار جلوه ی زیبایی خداوند اسـت، فصلی که پر از نعمت و رحمت اسـت. سپاس خدا را برای تمام زیبایی های‌ بهار.

15. انشا بلند در مورد آمدن فصل بهار برای دانش آموزان

انشا بلند در مورد آمدن فصل بهار برای دانش آموزان

مقدمه:

زندگی نیست به جز نم نم باران بهار، فصل بهار و زیبایی بارش باران یکی از صحنه هایي اسـت که هر شخصی را بـه ذوق و شوق می آورد و فضایی شاعرانه می سازد. من امروز انشایم را درباره باران بهاری را برای شـما توصیف می‌کنم

بدنه انشا:

باران بهاری و بوی خاک باران خورده یکیدیگر از زیبایی های‌ فصل بهار اسـت. دشت ها سرسبز می شوند و همه ی چیز نو می شود. صدای پرشور پرندگان از همه ی جا شنیده می شود و تمیزی خانه ها درکنار تمیزی و زیبایی طبیعت کامل می شود. نم نم باران قطره قطره عشق و امید هستند که خیر و برکت در زندگی ما پدید می آورند

باران بهاری که نم نم می‌زند، حسی فوق العاده عاشقانه را بـه وجود می آورد و می‌توانی بـه آرامی در زیر باران پاییزی قدم بـه قدم راه بروی و حس و حال نو شدن پیدا کنی بهار فصل باران اسـت بارانی شویم و از درون جوشیم و طوفانی شویم، بوی خاک و بوی نمناک چمن، کیف دارد زیر باران تر شدن، در تمام قطره ها تکثیر شو، زیر باران خدا تطهیر شو

در بهار شب و روز برخلاف تابستان یا زمستان خیلی کوتاه یا خیلی بلند نیستند. بهار تنها فصلی اسـت که در ان هوا مطبوع و دلپذیر اسـت. در بهار همه ی دوست دارند صبح ها بیرون بروند و از آفتاب لذت ببرند و در هنگام شب از نسیم خنک و مطبوع بهره میبرند. نسیم خنک ما را بـه حضور در فضای باز دعوت می کند و گلها عطر شیرین خودرا بـه همه ی جهات پخش می کنند و ما را غرق در لذت میکنند.

طبیعت طراوت دهنده احساس خوبی ایجاد می کند و بدن و ذهن ما احساس شادابی و انرژی می کنند. همه ی دوست دارند چه در روز و چه در شب بیرون بروند و قبل از فرارسیدن تابستان سوزان، مردم در بسیاری از فعالیت های‌ خارج از منزل سرگرم می شوند.

فصل بهار که می شود حال و هوای همه ی چیز عوض می شود. لباس های‌ زمستانی ما بـه باس های‌ رنگارنگ بهاری تبدیل می شوند. هوای سرد زمستان بـه یک هوای دل چسب و بهاری تبدیل می شود. انگار همه ی چیز رنگ و بوی دیگری بـه خودش می‌گیرد. طبیعت زیبا و سرسبز می شود و لباس درختان هم عوض می شود. صدای پرندگانی که در فصل زمستان ساکت و بی صدا بودند در همه ی جا شنیده می شود.

در روزهایی از بهار، باران بهاری شروع بـه باریدن می کند و باعث شادی ما و کشاورزان می شود، اما بعضی وقت ها هم اگر باران زیاد باشد باعث ایجاد سیل و خسارت می شود.

نتیجه گیری:

بهار، یکی از زیباترین فصل های‌ سال اسـت، فصل رویش و زنده شدن طبیعت اسـت. بـه ما درس شروع دوباره و نو شدن می دهد.


مطالب مشابه: عکس های پروفایل بهاری از طبیعت | عکس طبیعت بهاری برای پروفایل


در پایان

فصل‌ها بر اساس تقسیم سال بـه چهار قسمت سه ماهه تعیین می شوند. در تقویم‌های‌ قمری مانند تقویم اسلامی، فصل بهار با اول رجب شروع میشود و تا آخر شعبان ادامه دارد. دراین تقویم، فصل‌ها بر اساس حرکت ماه و مواقع مختلف ان نسبت بـه خورشید تعیین میشوند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت