جستجو در تالاب

گلچینی از 12 انشا در مورد شهر من برای دانش آموزان

مجموعه : انشا زیبا
گلچینی از 12 انشا در مورد شهر من برای دانش آموزان

انشا در مورد شهر من : همه ی ما آدم ها علاقه و وابستگی زیادی بـه شهر یا روستایی کـه در ان زندگی می کنیم داریم و برایمان خیلی عزیز اسـت. بـه همین منظور ما دراین قسمت از مجله تالاب 12 انشا درباره محل زندگی ما با جزئیاتی زیبا و شنیدنی، برای تمام پایه ها منتشر کرده ایم. 

 

انشا در مورد شهر من

زندگی در شهر و روستا هر کدام مزایا و معایب خودش را دارد. زندگی روستایی پر از حس و حال خوب برای مردمان روستا اسـت، باوجود این‌که در روستا پیشرفت و امکانات کمتر از زندگی در شهر اسـت. طبیعت بکر و زیبا با آب‌ و هوایی تمیز و تازه کـه هر بیننده‌اي را مجذوب خود میکند. در مقابل از امکانات و رفاه زندگی شهری هم نمیتوان چشم پوشی کرد. از این رو برای زندگی در هر جای این کره ي خاکی باید بـه تمایلات و خواسته‌هاي‌ شخصی خود توجه کنیم.

 

1. انشا در مورد شهر ما خانه ی ما

انشا در مورد شهر ما خانه ی ما

حتما میگویید نه!!!شهرما خانه ي ما یعنی ما و شـما باید شهر خودرا پاکیزه و تمیز نگه داریم.همان گونه کـه خانه ي خودرا پاکیزه نگه میدارید.نه این‌که جارو برقی برداریم وشهر را تمیز کنیم بلکه باید از ریختن آشغال در شهر خودداری کنیم.می‌دانید اگر همه ی آشغال و زباله ي خودرا در شهر بریزند شهر چگونه خواهد شد؟الهی هیچوقت ما نخواسته باشیم شهر خودرا کثیف ببینیم.

 

وقتی شهر ما کثیف اسـت انگار خانه ي ما کثیف و نا مرتب اسـت. حالا شهر ما می‌خواهد بزرگ باشد یا کوچک.فرقی نمی‌کند.پس همیشه این جمله را بـه یاد داشته باشیم و همین کـه خواستیم روی زمین آشغال بریزیم با خود بگوییم نه!!!

 

اگر من آشغال بریزم بقیّه هم یاد می‌گیرند ان وقت شهر ما محل زندگی میکروب ها می شودو بیماری‌ها بـه سراغ ما می آیند و رفتگرهای مهربان هم کـه می‌خواهند این آشغال ها را تمیز کنند خیلی خسته وبیمار می شوند ودیگر برای همیشه شهرما وحتّي کشور ما کثیف وبد بو می شود.خدا ان روز را نیاورد.

 


مطالب مشابه: 9 انشا با موضوع شانس | انشا درباره خوش شانسی


 

2. انشا در مورد محل زندگی ما در روستا

انشا در مورد محل زندگی ما در روستا

انشا در مورد شهر من

مقدمه

روستای محل سکونت ما در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته‌اسـت. این روستا دارای آب‌و‌هوای معتدل کوهستانی بوده و پوشیده از درختان بلوط، افرا، انجیر وحشی و بوته‌هاي‌ گوناگون اسـت. صدای پرندگان کوهی هم چون کبک، گنجشک برفی و کلاغ در فصل بهار همه ی جا را پر می کند. جویبارهای کوچکی از کنار روستا می‌گذرد کـه آب مزارع و باغچه‌هاي‌ مردم را تأمین میکند. مردم روستای ما بیشتر بـه کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند و زندگی ساده‌اي دارند.

 

بدنه

اهالی روستای ما اغلب صبح زود بیدار میشوند. مردان بعد از صرف صبحانه بـه مزارع و زمین‌هاي‌ کشاورزی خود می روند تا بـه کاشتن بذر گندم، جو، نخود، عدس و سبزیجات بپردازند یا درختان میوه را آبیاری و وجین کنند. برخی از مردان نیز بـه مراقبت از گله گوسفندان، بزها و گاوهایشان می پردازند و انها را برای چرا بـه مراتع اطراف میبرند.

 

عده‌اي هم مرغ، خروس، بوقلمون و بلدرچین پرورش میدهند. برخی از این دام و طیور صرف پخت‌وپز اهالی خانواده شده و برخی دیگر را بـه شهر میبرند و می فروشند. زنان روستا پس از انجام کارهای خانه مانند نظافت، شست‌وشو و آماده کردن غذای ناهار، بچه‌ها را برای رفتن بـه مدرسه آماده می کنند.

 

غذا هاي اصلی مردم روستای ما عبارتند از: انواع آش مانند آش رشته، آش دوغ و آش جو، سوپ کدو حلوایی، سوپ چغندر، خورش‌هایي مثل خورش قرمه‌سبزی، خورش قیمه و خورش فسنجان کـه با گوشت گوسفند، مرغ و بوقلمون تهیه می شود.

 

همچنین آبگوشت، حلیم، کشک بادمجان و سایر غذا هاي محلی پخته می شود. انواع نان‌هاي‌ محلی و نان‌هاي‌ تنوری هم از خوراک‌هاي‌ اصلی ماست کـه با دستور های سنتی و آردهایی کـه خودمان با استفاده از گندم و جو تهیه میکنیم، پخته می شود.

 

زنان روستای ما با استفاده از شیر تازه گاو و گوسفند، مواد غذایی مانند پنیر، ماست و کره محلی هم آماده می کنند. با سبزیجات مختلف انواع ترشی‌ها و رب را می‌پزند. گاهی‌اوقات چنین محصولاتی را بـه مقدار زیادی آماده می کنند تا برای فروش و کسب درآمد بـه مردم شهر بفروشند.

 

کودکان و نوجوانان روستا هرروز صبح زود پس از صرف صبحانه، راهی مدرسه روستا میشوند. ان‌ها در کلاس‌هاي‌ درس شرکت کرده و دانش آموزان پایه‌هاي‌ بالاتر هم عصرها با اتوبوس مدرسه بـه محله نزدیک رفته ودر دبیرستان درس میخوانند. کودکان کوچک‌تر نیز پس از بازگشت از مدرسه، با بازی‌هاي‌ گروهی با دوستانشان در کوچه‌هاي‌ روستا، اوقات فراغت خودرا می‌گذرانند.

 

طبیعت اطراف روستای ما بسیار زیبا و بکر اسـت. کوه‌ها و تپه‌هاي‌ پوشیده از درختان جنگلی، چشم‌اندازهای زیبایی را بـه وجود آورده اسـت. رودخانه‌اي کـه از کنار روستا عبور می کند پر از ماهی‌هاي‌ قزل‌آلاست کـه ماهی‌گیران زیادی را بـه خود جذب کرده‌اسـت.

 

صدای پرندگان و جانوران وحشی مانند روباه و شغال، فضایی آرامش‌بخش و دل‌انگیز را ایجاد کرده‌اسـت. مردم روستا عصرها و ایام تعطیل با خانواده خود بـه گردش در طبیعت زیبای اطراف میروند و از هوای پاک و مطبوع کوهستان لذت می برند. در تابستان‌هاي‌ گرم هم مردمان بسیاری از شهر‌هاي‌ اطراف برای استراحت و تفریح بـه روستای خوش آب‌وهوای ما می آیند.

 

نتیجه

در مجموع روستای ما باوجود امکانات محدود، دارای آرامش و زیبایی خاص خود اسـت. مردم با کار و تلاش فراوان امرار معاش کرده و از زندگی ساده خود لذت می برند. کودکان و نوجوانان پرانرژی آینده‌سازان این روستا هستند کـه با تحصیل، تلاش و کوشش خود موفق میشوند. امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر روستا و افزایش رفاه عمومی مردم عزیزمان باشیم.

 

3. انشا با موضوع شهر های زیبای ایران 

انشا با موضوع شهر های زیبای ایران 

شهر های ایران با معماری و فرهنگ‌هاي‌ خود، از جمله مقاصد گردشگری مهم در جهان هستند. دراین شهرها، میتوان فرهنگ و تاریخ این سرزمین را بـه دست آورد و با زیبایی‌هاي‌ فرهنگی و تاریخی آشنا شد.

 

هر شهری در ایران، دارای فرهنگ و تاریخ خود اسـت ودر هر قسمت از این سرزمین، میتوان تمدن‌هاي‌ بزرگی را مشاهده کرد. فرهنگ‌هاي‌ مختلفی مانند فرهنگ گیلان، فرهنگ خراسان، فرهنگ لرستان و غیره دراین شهرها بـه چشم می خورد کـه نشان دهنده تمدن بی‌نظیر ایران اسـت.

 

در نتیجه، شهر های زیبای ایران با فرهنگ و تاریخ خود، بهترین مقصد برای گردشگری و دیدن زیبایی‌هاي‌ فرهنگی و تاریخی هستند. هر کدام از این شهرها، نمادی از تمدن بزرگ و فرهنگ شگفت‌انگیز ایران هستند. بـه شـما تعدادی از شهر های پرطرفدار ایران را معرفی میکنم:

 

1. تهران: پایتخت ایران و یکی از شهر های پرجمعیت و پرتراکم اسـت. تهران دارای جاذبه‌هاي‌ تاریخی مانند گلستان، برج آزادی و موزه‌هاي‌ ملی اسـت.

 

2. اصفهان: بـه عنوان شهر فرهنگ و تاریخ شناخته می شود. مسجد امام، میدان نقش جهان گردی و کاخ عالی قاپو را می توان از جاذبه‌هاي‌ مهم اصفهان نام برد.

 

3. شیراز: شهر شیراز با باغ‌هاي‌ زیبا و آثار تاریخی مانند باغ ارم، آرامگاه حافظ و باغ فین، مقصد گردشگران بسیاری اسـت.

 

4. یزد: شهری با تاریخ عمیق و معماری سنتی اسـت. آرامگاه دانشمندان، مسجد جامع و بازار تاریخی از جاذبه‌هاي‌ دیدنی یزد هستند.

 

5. همدان: شهری با تمدن باستانی و آثار تاریخی مانند بابل‌جنید، گنبد آلوم و همدان جاذبه‌هاي‌ دیدنی این شهر هستند.

 

6. شیرگاه: شهری در استان مازندران کـه دارای جاذبه‌هاي‌ طبیعی فراوانی مانند جنگل‌هاي‌ باباکلان و کوه‌هاي‌ البرز اسـت.

 

7. کرمان: شهری با طبیعت بکر و زیبا، باغ‌هاي‌ شازده و کاروانسرای گنبد سلطان از جاذبه‌هاي‌ گردشگری کرمان هستند.

 

8. مشهد: مشهد با مزار آرامگاه امام رضا «ع» و حرم مطهر ان؛ مقصد زیارتی بسیاری از مسلمانان اسـت.

 

9. قشم: جزیره‌اي زیبا و مشهور در خلیج فارس کـه با سواحل آبی و شن‌هاي‌ سفید خود، گردشگران زیادی را جذب میکند.

 

10. کیش: جزیره‌اي دیگر در خلیج فارس با مناظر طبیعی دست نخورده و مراکز خرید و تفریح زیاد.

 

توجه داشته باشید کـه این فقط نمونه‌اي از شهر های پرطرفدار ایران اسـت و هنوز بسیاری از شهر های دیگر با جاذبه‌هاي‌ فرهنگی، تاریخی و طبیعی فراوان در ایران وجود دارند. سرزمین مادری ما با دشت‌ها و دریاها، کوه‌ها و جنگل‌ها و کویرهای بی پایانی با نام لوت و دشت کویر، فوق‌العاده زیبا اسـت. بازدید از هر یک از شهر های این سرزمین، یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌هاي‌ زندگی ما خواهد بود.

 

از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ایران، میتوانیم بـه سفری در مسیر زندگی برویم کـه انگار از مدرنیته بـه سمت سنت حرکت میکنیم. سنتی کـه هنوز هم دربخش‌هاي‌ مختلف ایران پابرجاست و بسیاری از مردم ترجیح میدهند زندگی‌شان را بـه این شکل و سنتی پیش ببرند. هیجان این سفر هر بار بیشتر و بیشتر می شود.

 

اگر بـه جهان گردی علاقه‌مند هستید، بهتر اسـت سفر خودرا با گردش در ایران شروع کنید. شـما می توانید از هر جهتی بـه سفر خود شروع کنید. ایران، با جاذبه‌هاي‌ فرهنگی، تاریخی، طبیعی و سنتی فراوان، بهترین مقصد برای سفر و گردشگری اسـت.

 

گردش در ایران میتواند بهترین و هیجان‌انگیزترین تجربه‌اي باشد کـه یقیناً ما را تحت تأثیر قرار میدهد. دراین متن، بـه شـما پیشنهاد میکنیم کـه از دریاهای بزرگ و پهناور و همچنین سرزمین‌هاي‌ ییلاقی ایران بازدید کنید. زندگی در زیبایی‌هاي‌ طبیعت ایران میتواند جذاب‌ترین تجربه برای هر شخصی باشد.

 

استفاده از فرصت برای بازدید از دریاهای بزرگ مانند خلیج فارس و دریای خزر و همچنین از سرزمین‌هاي‌ ییلاقی ایران، ما رابا زیبایی‌هاي‌ طبیعتی کـه دراین مناطق وجوددارد، آشنا میکند. با جاذبه‌هاي‌ فرهنگی و تاریخی و همچنین کویرهای بی پایانی و کوهستانی‌هاي‌ خیره‌کننده، ایران جایی اسـت کـه بهترین تجربه‌هاي‌ سفر و گردشگری را برای شـما فراهم می کند.

 

از آنجا کـه زندگی در طبیعت ایران بـه شدت جذاب و هیجان‌انگیز اسـت، پیشنهاد می دهیم کـه حتما یکبار در زندگی خود، بـه بازدید از این زیبایی‌ها بروید. این تجربه مطمئناً یکی از بهترین تجربه‌هاي‌ زندگی شـما خواهد بود.

 

4. انشای ساده و زیبا درباره شهر من برای کلاس پنجم

انشای ساده و زیبا درباره شهر من برای کلاس پنجم

من دریک شهر کوچک اما با صفا و زیبا زندگی می کنم کـه هوایش بسیار پاک و مردمش بسیار خونگرم و صمیمی هستند. مادرم می‌گوید ما بومی این شهر هستیم و حتی قبل از این‌که پدر و مادرم متولد شوند اجداد من دراین شهر زندگی می کرده اند. پدر و مادرم در همین شهر بـه دنیا آمده اند، درس خوانده اند و ازدواج کرده اند. فرزندان ان ها یعنی من و خواهرم نیز در همین شهر بـه دنیا آمده و درس میخوانیم.

 

شهر قشنگ من اگر چه کوچک اسـت اما جاهای دیدنی زیادی دارد. من و خانواده ام روزهای تعطیل بـه طبیعت بکر اطراف ان می‌رویم و یک روز کامل را در فضای باز و کنار درختان سپری می کنیم کـه بسیار خوش می گذرد.

 

شهر من دارای امکاناتی هم چون مدرسه، بیمارستان، پارک هاي‌ عمومی، مراکز خرید بزرگ و همچنین یک هتل زیبا اسـت زیرا در طول تابستان برخی مردم از شهر های دیگر بـه این شهر مسافرت می کنند یا در مسیر خود از این شهر عبور می کنند و ممکن اسـت نیاز بـه هتل داشته باشند.

 

من عاشق شهری هستم کـه در ان زندگی می کنم زیرا با این‌که بـه پای شهر های بزرگی مثل مراکز استان ها نمی‌رسد و یک شهرستان نسبتا کم جمعیت اسـت، برج هاي‌ بلند ندارد و گاهی برای انجام کارهای مهم خود وادار می‌شویم بـه مرکز استان برویم اما مردمانش خیلی آدم هاي‌ خوبی هستند، بـه یک دیگر کمک می کنند و همیشه سعی می کنند شهرمان را پاکیزه نگاه دارند.

 


مطالب مشابه: گلچینی از انشا در مورد فلسطین برای دانش آموزان


 

5. انشا درمورد محل زندگی ما انشا پایه نهم

انشا درمورد محل زندگی ما انشا پایه نهم

مقدمه:

زادگاه هر کس نشانه ي محل تولد و رشد و نموی او می‌باشد کـه بسیار برای همه ی مهم و با ارزش اسـت و همیشه بـه ان افتخار می کنند.

 

تنه انشا:

ما ایرانی هستیم و هر ایرانی غیوری بـه کشور و وطن خود افتخار می کند. اما این ایران عزیزمان دارای شهرها و روستاهای زیادی اسـت کـه زیر مجموعه هاي‌ ان را تشکیل می دهد. شهرها و روستاهایی کـه هر کدام بـه تنهایی زبان و لهجه و گویش خاص منطقه ي خودرا دارند بـه عنوان مثال: کرد و لر، ترک، عرب، بلوچ، گیلک و تالش درکنار هم و باهم زیر سقف بزرگ آسمان و کشور عزیزمان ایران با صلح و دوستی زندگی می کنند.

 

هر کدام از این مناطق با گویش و زبان خودشان محل زندگی بسیاری از بزرگان ایرانی بوده اسـت و خواهد بود. اما من بـه عنوان دانش آموز سعی دارم علاوه بر آشنایی کشورم کـه محل زندگی همه ی ي ما ایرانی ها اسـت، محل زندگی اصلی خودم را کـه در ان بـه دنیا آمده ام و زندگی می کنم را بـه طور خلاصه برای شـما شرح دهم. من در استان گیلان در بندر انزلی بـه دنیا آمدم.

 

شهر من درکنار ساحل زیبای دریای خزر و مرداب گل لاله می باشد. این شهر دارای آب و هوایی همیشه بارانی و خنک و دلپذیر اسـت، شهری زیبا کـه سالانه بسیاری از مسافران را از جای جای کشور بـه خود جذب می کند و برای من مکانی بسیار آرامش دهنده و زیبا می‌باشد. خانه ما نزدیک بـه دریا اسـت بـه طوری کـه با صدای موج دریا چشم باز می کنیم و روزمان را شروع می کنیم.

 

محل ما یک محله ي بسیار پر رفت و آمد اسـت کـه همیشه مردم در حال عبور و مروراند. ودر تکاپوی رسیدن بـه محل مورد نظرشان هستند. من محل زندگیمان رابا همان صدای موج دریا و کشتی هاي‌ بزرگ و مرغابی هایي کـه بر روی دریا پرواز می کنند و باران دلپذیرش دوست دارم و همیشه بـه ان افتخار می کنم.

 

نتیجه گیری:

محل زندگی هر کس برای او قابل ستایش و افتخار اسـت و همیشه خودرا متعلق بـه آنجا می‌داند، حتی اگر فرسنگ ها از ان دور باشد و دور از وطن باشد. اما همیشه ان مکان را زادگاه خود و محل زندگی خود می‌داند.

 

6. انشا با موضوع جایی که من زندگی می کنم

انشا با موضوع جایی که من زندگی می کنم

مقدمه:

محل زندگی من بهترین و زیباترین اسـت چون من با عشق و علاقه در ان زندگی می کنم و از همه ی چیزش لذت می‌برم. محل تولد هرکس برای خودش جذابترین و عالی ترین اسـت چون در آنجا پا بـه زمین گذاشته و برایش ارزشمند اسـت. وطن یا زادگاه هرکسی می تواند مقدس ترین برایش باشد.

 

بدنه:

هرکس دارای تاریخ تولد و مکان تولدی اسـت کـه در شناسنامه اش ثبت می شود و این مکان برایش بهترین مکان روی زمین اسـت. ما در ایران متولد می‌شویم و برای حفظ وطن تا پای جان هستیم کـه همانا وطن پرستی از ایمان اسـت و باید مانند پوست و گوشت و خون از وطن مراقبت کرد.

 

محل زندگی من همان جایی اسـت کـه من در سنین کودکی همراه مادر در کوچه باغ هاي‌ خاکی و گندم زارها می دویدم و باد مو هاي طلایی مرا پریشان می‌کرد.

 

محل زندگی من خاستگاهش بهار اسـت و شادی و سلامتی، هر صبح با صدای گنجشک و پرندگان از خواب بیدار میشوم و حالم خوب می شود. من با دیدن آسمان صاف و بی دود محل زندگی خودم دانستم کـه خبری از دود و سر و صدا و فریاد ماشین هاي‌ فرسوده و قدیمی نیست و همه ی درختان در خوبی و خوشی سرسبزند.

 

من از دیار دریا و مهرم و وطنم پر از خوبی و سلامتی اسـت و این جا کسی با کسی قهر نیست و همه ی از حال هم خبر دارند. محل زندگی من باصفاترین اسـت و غروب بساط چای بـه راه اسـت و همه ی دور هم در محفلی دوستانه جمع می شوند. محل زندگی من ایران اسـت و پر از مهر و عشق و جاودانگی، محل زندگی من سرای امید اسـت و پر از نغمه باران. محل زندگی من با افتخار ترین جای جهان اسـت ودر ان همه ی مردم بـه عشق و فداکاری معروفند و همه ی جایش سرای مردان بزرگ اسـت.

 

نتیجه گیری:

وطن پرستی از ایمان اسـت و بر انسانها فرض اسـت کـه از وطن خویش بـه خوبی و نیکی یاد کند. هر کس بهترین و زیباترین خاطراتش متعلق بـه وطن اسـت. بهتر اسـت کـه بهترین نوشته ها و دارایی هاي‌ ادبی خویش را برای وطن بنویسیم و نگاه داریم.

 

7. انشا در مورد شهر زیبای من

انشا در مورد شهر زیبای من

مقدمه:

محل زندگی من بهترین و زیباترین اسـت چون من با عشق و علاقه در ان زندگی می کنم و از همه ی چیزش لذت میبرم. محل تولد هرکس برای خودش جذابترین و عالی ترین اسـت چون در آنجا پا بـه زمین گذاشته و برایش ارزشمند اسـت. وطن یا زادگاه هرکسی می تواند مقدس ترین برایش باشد.

 

بدنه:

هرکس دارای تاریخ تولد و مکان تولدی اسـت کـه در شناسنامه اش ثبت می شود و این مکان برایش بهترین مکان روی زمین اسـت. ما در ایران متولد می‌شویم و برای حفظ وطن تا پای جان هستیم کـه همانا وطن پرستی از ایمان اسـت و باید مانند پوست و گوشت و خون از وطن مراقبت کرد.

 

محل زندگی من همان جایی اسـت کـه من در سنین کودکی همراه مادر در کوچه باغ هاي‌ خاکی و گندم زارها می دویدم و باد مو هاي طلایی مرا پریشان میکرد. محل زندگی من خاستگاهش بهار اسـت و شادی و سلامتی، هر صبح با صدای گنجشک و پرندگان از خواب بیدار میشوم و حالم خوب می شود. من با دیدن آسمان صاف و بی دود محل زندگی خودم دانستم کـه خبری از دود و سر و صدا و فریاد ماشین هاي‌ فرسوده و قدیمی نیست و همه ی درختان در خوبی و خوشی سرسبزند.

 

من از دیار دریا و مهرم و وطنم پر از خوبی و سلامتی اسـت و این جا کسی با کسی قهر نیست و همه ی از حال هم خبر دارند. محل زندگی من باصفاترین اسـت و غروب بساط چای بـه راه اسـت و همه ی دور هم در محفلی دوستانه جمع می شوند.

 

محل زندگی من ایران اسـت و پر از مهر و عشق و جاودانگی، محل زندگی من سرای امید اسـت و پر از نغمه باران. محل زندگی من با افتخار ترین جای جهان اسـت ودر ان همه ی مردم بـه عشق و فداکاری معروفند و همه ی جایش سرای مردان بزرگ اسـت.

 

نتیجه گیری:

وطن پرستی از ایمان اسـت و بر انسانها فرض اسـت کـه از وطن خویش بـه خوبی و نیکی یاد کند. هر کس بهترین و زیباترین خاطراتش متعلق بـه وطن اسـت. بهتر اسـت کـه بهترین نوشته ها و دارایی هاي‌ ادبی خویش را برای وطن بنویسیم و نگاه داریم.

 

8. انشا درباره شهر زیبای من برای کودکان و نوجوانان مدرسه ای

انشا درباره شهر زیبای من برای کودکان و نوجوانان مدرسه ای

شهر من جایی ست مثل شهر هاي‌ دیگر، ساختمان هاي‌ بلند با آسمانی پر از دود، غبار و آلودگی و مردمی کـه کم تر لبخند بر لب دارند. هرروز کـه چشم باز می کنم در شهر من ساختمان هاي‌ کوچک جای خود با ساختمان هاي‌ بلند و عمودی عوض می کنند و باغ ها و درخت هاي‌ اطراف هرروز کم تر و کم تر می شوند.

 

در شهرم روز ها بـه جای دیدن آسمان آبی و پاک تنها دود میبینم کـه مجال نفس کشیدن را از آدمی می گیرد و کوه ها و ابر هایي کـه برای مجازات مان پشت این غبار ها پنهان می شوند و شبها دیگر ستاره اي سوسو نمیزند و نور خودرا بر جایی می تاباند کـه مردم مهربان تری دارد.

 

صبح هاي‌ زود مردم شهر من از خواب بیدار می شوند و با عجله و بدون توجه بـه اطراف شان بـه سر کار می روند ودر پایان هرروز دوباره همانگونه بـه خانه برمی گردند، ان ها ان قدر عجله دارند کـه اطراف شان را نمی‌بینند و لحظه هاي‌ لذت بخش زندگی را از دست می دهند.

 

در شهر من تنها آسمان سخاوتمند اسـت، او کـه گاهی چهره می گشاید و بـه بارانی پر طراوت مهمان مان می کند و ابر هایش با صدا هایي عجیب دور هم جمع می شوند و ان چنان شروع بـه باریدن می کنند کـه تمام ان آلودگی ها را می شویند و تمیز می کنند.

 

ان وقت شهر من دیدنی می شود، درخت هایش تازه می شوند، خیابانها، کوچه ها، خانه ها تازه می شوند و همه ی چیز رنگ دیگری بـه خود می گیرد. پس از باران کوه هاي‌ استوار اطراف شهر را می‌بینی کـه پا برجا ایستاده اند و ابر هاي‌ سپیدی کـه در آسمان آبی حرکت می کنند و شب هنگام ستاره هاي‌ درخشان پدیدار می شوند.

 

آروز میکردم شهرم همیشه اینچنین بود اما افسوس کـه نیست و این منظره ي زیبا تنها مدت کوتاهی دوام دارد و بعد، ان همه ی پاکی دوباره جای خودرا بـه دود و غبار می دهد.

 

9. انشا درباره محل زندگی ما در شهر برای پایه هفتم

انشا درباره محل زندگی ما در شهر برای پایه هفتم

مقدمه

شهر محل زندگی ما یکی از شهر های بزرگ و پرجمعیت کشور اسـت. این شهر درسال‌هاي‌ اخیر رشد سریعی داشته و جمعیت ان بـه بیش از چند میلیون نفر رسیده اسـت. زندگی دراین شهر بزرگ با فرصت‌ها و چالش‌هاي‌ زیادی همراه اسـت کـه در ادامه بـه برخی از ان‌ها اشاره میکنم.

 

بدنه

زندگی در شهر بزرگ برای مردم فعالیت‌ها و کارهای متنوعی بـه همراه دارد. اغلب مردم در کارخانه‌ها، ادارات، مغازه‌ها و مشاغل مختلف مشغول بـه کار هستند. بسیاری از مردم دربخش خدمات مانند فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها و شرکت‌هاي‌ بیمه فعالیت میکنند.

 

تعداد زیادی نیز دربخش تولیدی و صنعتی شامل کارخانجات و کارگاه‌ها کار میکنند. علاوه بر این ها، بسیاری از مردم در مشاغل دولتی و خدمات عمومی در ادارات، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها مشغول بـه فعالیت هستند. البته ترافیک سنگین و هزینه‌هاي‌ بالای زندگی از مشکلات عمده‌اي اسـت کـه مردم شهر با ان مواجهند.

 

آب و هوای شهر ما معتدل اسـت اما گاهی در تابستان‌ها هوا بسیار گرم و مرطوب میشود. زمستان‌ها نیز سرد و طولانی اسـت. بارندگی در فصل‌هاي‌ پاییز و زمستان زیاد اسـت. آلودگی هوا یکی از معضلات عمده شهر بـه ویژه در فصل سرد سال محسوب می شود کـه ناشی از ترافیک سنگین، دود کارخانجات و گازهای تولیدی از وسایل گرمایشی اسـت.

 

مردم برای رفت‌وآمد در شهر اغلب از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو و تاکسی استفاده میکنند. البته تعداد زیادی هم با خودروی شخصی تردد می کنند کـه باعث افزایش ترافیک و آلودگی هوا میشود. قیمت بلیط وسایل نقلیه عمومی طی سال‌هاي‌ اخیر بـه شدت افزایش یافته کـه زندگی را برای مردم سخت‌تر کرده‌اسـت.

 

از دیگر ویژگی‌هاي‌ زندگی شهری، گسترش فرهنگ آپارتمان‌نشینی اسـت. افزایش قیمت زمین و مسکن، موجب شده اکثر خانواده‌ها در آپارتمان‌هاي‌ مسکونی زندگی کنند. البته زندگی در آپارتمان‌ها نیز مزایا و معایبی دارد. از جمله مزایا میتوان بـه دسترسی بـه امکانات رفاهی مانند آسانسور و پارکینگ اشاره کرد.

 

آپارتمان‌نشینی فرصتی برای آشنایی و شناخت افراد بیشتر کـه با فاصله‌ي بسیار کمی از ما زندگی می کنند و همسایه‌ي ما هستند، هم فراهم کرده‌اسـت. اما از طرفی محدودیت فضا و مزاحمت‌هایي کـه گاهی از بعضی همسایه‌ها می بینیم، از معایب آپارتمان‌نشینی محسوب می شود.

 

می توان گفت، شهرنشینی و زندگی در آپارتمان‌ها نوعی فرهنگ و سبک زندگی جدید را بـه وجود آورده اسـت کـه مزایا و معایب خاص خودرا دارد. ساکنان شهرها مجبورند با این شرایط سازگار شوند و راهکارهایی برای التیام کیفیت زندگی خود پیدا کنند.

 

هزینه‌هاي‌ زندگی در شهر بزرگ بسیار بالاست. قیمت مسکن، خوراک و پوشاک در شهر بـه مراتب بیشتر از شهر های کوچک و روستاهاست. اجاره‌بهای مسکن در مناطق مرکزی شهر برای خانواده‌هاي‌ متوسط بسیار سنگین و غیر قابل تحمل شده‌اسـت. هزینه‌هاي‌ آموزش و درمان نیز در شهر بالاتر اسـت. بـه همین دلیل بسیاری از خانواده‌ها ترجیح میدهند در حومه‌ها و شهر های کوچک اطراف زندگی کنند.

 

نتیجه

در مجموع زندگی در شهر بزرگ هرچند با چالش‌هایي همراه اسـت، اما فرصت‌هاي‌ شغلی، آموزشی، رفاهی و تفریحی بیشتری نیز در اختیار مردم قرار می دهد. بـه نظر میرسد با برنامه‌ریزی صحیح شهری و مدیریت بهتر، بتوان کیفیت زندگی در شهر را التیام بخشید. امیدوارم در آینده شاهد شهری زیباتر، آرام‌تر و دوست‌داشتنی‌تر باشیم کـه نیازهای شهروندان را برآورده کند.

 

10. انشا کوتاه و ادبی در مورد محل زندگی ما یزد

انشا کوتاه و ادبی در مورد محل زندگی ما یزد

مقدمه

من شهر یزد را دوست دارم، شهری کـه در ان بـه دنیا آمده‌ام و همه ی خاطرات کودکی و نوجوانی‌ام در ان شکل گرفته‌اسـت. یزد شهری باستانی با تاریخی غنی و درخشان اسـت. وقتی وارد یزد میشوید، انگار قدم در تاریخ گذاشته‌اید.

 

کوچه پس‌کوچه‌هاي‌ تنگ و پر پیچ و خمش پر از خاطرات تلخ و شیرین اسـت. خانه‌هاي‌ گلی قدیمی با حیاط‌هاي‌ مرکزی زیبا، مساجد تاریخی مانند مسجد جامع کـه نماد شهر محسوب میشود، بازارها، کاروان‌سراها، حمام‌هاي‌ عمومی و برج‌هاي‌ قدیمی شهر مانند برج ارجنان کـه درروستای ارجنان واقع در شهر اردکان اسـت.

 

بدنه

مردم یزد مهربان، صبور و باحوصله هستند. گویش زیبایی دارند. ان‌ها بـه سنت‌ها و رسوم قدیمی خود پایبندند و همیشه مهمان‌نواز و میزبان مسافران بسیاری هستند. ان‌ها بـه فرهنگ غنی و کهن خود افتخار میکنند و سعی دارند ان را حفظ کنند.

 

مردم یزد بیشتر بـه کارهای سنتی مثل قالی‌بافی، گلیم‌بافی، خاتم‌کاری و تولید صنایع دستی مشغولند.‌ از مشهور‌ترین صنایع دستی و سوغاتی‌هاي‌ یزد می توان بـه فرش و قالی دست‌باف، زیلو، ترمه، چادر شب، سفال و مس یزد اشاره کرد. سوغاتی‌هایي کـه همواره مورد توجه بسیاری از مسافران و گردشگران قرار می گیرد.

 

از مکان‌هاي‌ دیدنی یزد می توان بـه باغ‌هاي‌ تاریخی مانند باغ دولت‌آباد، باغ خان، باغ خوش‌نویس مهریز، باغ صدری تفت در شهر تفت و همچنین خانه ملک‌التجار یزد اشاره کرد کـه در فصل بهار پوشیده از شکوفه‌هاي‌ رنگارنگ می شوند.

 

همچنین می توان از بادگیرهای منحصربفرد یزد نام برد کـه بلندترین بادگیر خشتی دنیا دراین شهر ودر باغ دولت‌آباد قرار دارد. علاوه بر این می توان بـه بیابان و طبیعت بکر اطراف یزد اشاره کرد کـه مناظری خیره‌کننده دارد.

 

یزد سوغاتی‌هاي‌ متنوع و منحصربفردی دارد. انواع شیرینی و خشک‌بار مانند باقلوا، شیرینی حاج بادامی، پشمک یزدی، قطاب، کیک یزدی، نان برنجی، لوز یزد، حلوا اردکان و شیرینی پنجره‌اي از جمله مشهور‌ترین سوغاتی‌ها هستند. همچنین میتوان بـه نان‌هاي‌ سنتی مانند نان سوروک اشاره کرد. غذا هاي محلی یزد هم فوق‌العاده هستند، غذاهایی مثل اشکنه، آش شولی، آش گندم، کباب یزدی، آبگوشت یزدی و آش کلم کـه طعم ویژه‌اي دارند.

 

نتیجه

در مجموع یزد شهری زیبا با مردمانی مهمان‌نواز اسـت کـه از فرهنگ و تمدن غنی خود محافظت میکنند. شهری کـه هم گذشته و هم حال را در خود جای داده اسـت. با توجه بـه جاذبه‌هاي‌ فراوان تاریخی و طبیعی، یزد یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در ایران بـه شمار می رود و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در طول سال اسـت. من از این‌که در چنین شهر زیبا و تاریخی بـه دنیا آمده‌ام، احساس غرور میکنم.

 

11. انشای کودکانه درباره شهر من 

انشای کودکانه درباره شهر من 

من در شهری بزرگ با ساختمان هاي‌ سر بـه فلک کشیده، جمعیت زیاد و امکانات رفاهی عالی زندگی می کنم. در شهر من چندین بیمارستان، چندین مدرسه، یک دانشگاه و همچنین وسایل نقلیه اي هم چون مترو وجوددارد کـه حمل و نقل آدم ها را بسیار راحت کرده اسـت.

 

شهر من خوبی هاي‌ دیگری هم دارد و من خیلی خوشحال هستم کـه دراین شهر بزرگ و پر از امکانات و وسایل تفریحی زندگی می کنم اما این دلیل نمی‌شود کـه معایب ان را نبینم.

 

در شهر من هوا بسیار آلوده اسـت و بـه خصوص طی چند سال گذشته آلودگی هوا بارها باعث تعطیلی مدارس شده اسـت. بـه علاوه برف و باران بسیار کم می بارد و جمعیت زیاد ان باعث شده افرادی کـه از ماشین شخصی یا اتوبوس برای حمل و نقل استفاده می کنند بسیاری از اوقات در ترافیک بمانند، پدرم بـه دلیل ترافیک زیاد اغلب شبها دیر بـه منزل می رسد.

 

بـه علاوه در شهر من و حتی مناطق اطراف ان طبیعت بکر چندانی دیده نمیشود. اگر چه شهرداری پارک هاي‌ زیادی در سطح شهر ساخته اسـت اما من عاشق طبیعت بکر و فضای سرسبز هم چون درختان انبوه یا رودخانه هستم کـه متاسفانه از ان محروم هستیم.

 

من شهرم رابا همه ی خوبی ها و بدی هایش بسیار دوست دارم و همیشه سعی می کنم با رعایت نکات شهروندی بـه هر چه بهتر شدن فضای ان کمک کنم. بـه نظرم همه ی ما مسئولیت حفاظت و مراقبت از شهری کـه در ان زندگی می کنیم را بر عهده داریم.

 

12. انشا درمورد محل زندگی ما برای پایه هشتم

انشا درمورد محل زندگی ما برای پایه هشتم

محل زندگی هر فرد نشانه هر فرد اسـت شاید بعضی از افراد بـه خاطر کار و یا مشکلات دیگر دست بـه تغییر محل زندگی خود داده اند . شاید یک خانواده بـه هر دلیلی تغییر بـه محل زندگی چندین ساله اقوام خود بدهد اما نام ان محل با تغییر مکان هم بر‌ روی ان فرد می ماند .

 

محل زندگی ما دارای همسایه هاي‌ خوبی اسـت ودر محل زندگی‌ ما پارک محلی وجوددارد کـه بچه هاي‌ محل و بعضی از خانواده ها عصر ها بـه آنجا میروند و اوقات خودرا میگذرانند . همچنین چند روز پیش همسایه جدید برایمان آمد و همه ی بـه ورود ان بـه این محل بـه خانه او رفتند و بـه او خوش آمد گویی گفتند .

 

هر نقطه اش برای هر یک از ما دارای ارزش و احترام خاصی اسـت .

هر نقطه اش محل زندگی یکی از ماست کـه ما در ان بزرگ شدیم .

رشد کردیم و بعد از گذراندن همه ی خوبی ها و بدیهایش می میریم .

محل زندگی هر فرد مثل یک شناسنامه هست کـه باید بـه ان بالید .

 

یک توصیف کلی از محل زندگی خودم بکنم :

محل زندگی ما جایی با صفا,صمیمیت و مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد . خانه هایي نزدیک بـه هم درخانی بلند مسجد هایي کـه در ان صدای زیبای اذان بـه گوش می رسد … خانواده اي مهربان و هم دل کـه در همه ی ي لحظات زندگی همراه و هم یار ما هستند …

 


مطالب مشابه: انشا عید نوروز را چگونه گذراندید | متن انشا عید نوروز 


 

در پایان

نوشتن انشا فکر کودکان را باز می کند و آن ها را در ایده پردازی تقویت می کند. یکی از موضوع هاي‌ شیرین برای کودکان، نوشتن انشا در مورد شهری اسـت کـه در ان زندگی می کنند. ما دراین مطلب از مجله تالاب برای الهام گرفت بیشتر برای نوشتن این انشا بـه شـما کمک کرده ایم.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی دختر بچه نابغه در سرعت محاسبات اعداد بالا
کلیپ دیدنی دختر بچه نابغه در سرعت محاسبات اعداد بالا