9 بیماری جالبی که شما را دانا و قوی میکند

مجموعه : دانستنیها
9 بیماری جالبی که شما را دانا و قوی میکند

معرفی بیمارهایی که شما را قوی میکند 

با مریضی هایي آشنا می‌شویم که افزون بر این‌که دردآور میباشند اما بشما کمک میکنند تا آزادانه بیندیشید و یک فرد دانا در پیرامون خود شوید.  

 

بی شک کسی همراه ندارد به او بیمار روانی گفته شود یا حتی با خود فکر کند که نشانه هایي از مریضی روانی در او دیده می‌شود، چه برسد به این‌که واقعاً به چنین اختلالاتی گریبانگیر شده و با عواقب آن مواجه گردد.

 

شاید بتوان ادعا کرد که کمتر کسی پیدا می‌شود که از اختلالی روانی، هر چند کوچک و بی اهمیت، رنج نبرد. در چنین مواردی مقدور هست اطرافیان و حتی خود فرد نیز از اختلال روانی اش بی خبر باشند. در کل میتوان گفت که تمامی افراد فکر می‌کنند که مریضی هاي روانی هیچ جنبه ي مثبتی نداشته و هیولاهایی میباشند که انسان را در کام خود فرو میبرند.

 

وقتی اسم مریضی روانی و شخص روانی به میان می‌آید احساس ناخوشایندی به ما دست می‌دهد، انگار که با یک مریضی خوفناک یا یک هیولا مواجه شده ایم. بهمین علت شاید بدترین توهین به هر کسی این باشد که وی را روانی نامیده، یا گفت که مشکل روانی دارد و باید به روانشناس و روان درمانگر مراجعه نماید. مریضی هاي روانی تاثیرات و انگ هاي ناخوشایند اجتماعی با خود به همراه دارند. در آینده شاید دیگر شاهد دیدگاه منفی این چنینی به بیمارانی که از اختلالات روانی رنج می‌برند نباشیم زیرا مشخص شده که این مریضی هاي روانی گاه با اثرات جانبی بسیار مفیدی همراه میباشند.

 

مطالعات متعدد نشان داده که بعضی از اختلالات روانی با خود نعمت ها و قابلیت هاي ذهنی رابه ارمغان می آورند که هر انسانی آرزوی داشتن آنها را دارد و قابلیت هایي فراانسانی شناخته میشوند. در ادامه نیت داریم شما را با بعضی از مریضی هاي روانی آشنا کنیم که همراه با خود قدرت هاي فرا انسانی خارق العاده اي رابه ارمغان خواهند آورد.

 

۱- اختلال هویت تجزیه اي می‌تواند احساس درد را در شما از بین ببرد

مریضی روانی «اختلال هویت تجزیه اي» «Dissociative identity disorder» طبق معمولً در فیلم ها و سریال ها به شیوه اي گیج کننده و ناخوشایند به عکس کشیده می‌شود. در فیلم ها افراد دارای این اختلال روانی طبق معمولً شخصیت هاي جداگانه داشته و هر کدام از این شخصیت ها با افکار متمایز خود اتفاقات عجیب و غریب و باورنکردنی را در اجتماع رقم می‌زنند. اما این مریضی در انجام دادن کارهای خطرناک و غیر متداول خلاصه نمی‌شود. در واقع مغز این افراد تجارب و احساسات ناخوشایند را با تغییر دادن ماهیت آنها منکوب می نماید. اما اخیراً روانشناسان دریافته اند که این روش در واقع راهی برای رویارویی با شرایط ناخوشایند و نامطلوب روانی هست. بدین ترتیب شخص برای این‌که از درد و رنج عاطفی خلاصی یابد خودرا شخصیتی دیگر فرض می‌کند.

 

اما در هر صورت این نوع اختلال یک اختلال روانی به شمار می‌آید زیرا فرد شخصیت هاي متقاوتی رابه خود میگیرد که در واقع متعلق به او نیست. وقتی که یک شخص مبتلا به این اختلال گریبانگیر تجزیه شخصیتی میشود، مغزش بطور کامل انها را گول زده تا باور کنند که شخص دیگری میباشند، بدون این‌که از زمان استراحت و خوشگذرانی ذهنی شان در کالبد یک شخصیت دیگر غیر از خود، کوچک‌ترین خاطره اي به ذکر داشته باشند. برای مثال وقتی که شخصی به نام ماری برای اجتناب از احساسات دردآور گریبانگیر دوقطبی شدن شخصیت میشود، دیگر خاطرات دورانی که شخصیت سوزان سکان هدایت رفتارهای وی را بدست گرفته هست رابه ذکر نخواهد آورد.

 

همینطور این اختلال مقدور هست باعث شود که مغز فرد طوری رفتار کند که شخص احساس درد فیزیکی نیز نداشته باشد.در واقع در چنین شرایطی این اختلال با تغییر هویت فرد باعث می‌شود که خاطرات ناگوارش را فراموش کند؛ چه آن خاطره آزار روحی از یک آزار جسمانی باشد و چه آسیب روحی از نجات از یک تصادف که نزدیک بوده باعث مرگ وی شود. کسانی که دریک حادثه ي تصادف یا واقعه ي مرگبار بوده اند چنین سنجیدن اي را درک خواهند کرد.

 

۲- اختلال شخصیت وسواسی جبری باعث میشود حافظه ي قدرتمندی داشته باشید

مطالعات انجام گرفته بر روی افراد شدیداً وسواسی نشان داده که بین به یادآوری سریعا کلمات و میزان وسواس و استرس تماس وجود دارد. در این مطالعه به مشارکت کنندگان در پژوهش ۳۲۰ کلمه ي بامعنی و ۱۴۰ کلمه ي بی معنی داده شد.در ۲۸۰ کلمه تکرار شده تمامی گروه ها نتیجه ي مشابهی داشتند اما افرادی که گریبانگیر «اختلال شخصیت وسواسی جبری» «Obsessive-Compulsive Disorder» بودند بسیار سریعا تر  و با دقت بیشتری کلمات رابه ذکر می آوردند.

 

انباشته کردن «ذخیره کردن» طبق معمولً پدیده اي هست که در افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی جبری دیده می‌شود اما این موضوع تنها در مورد اشیاء نخواهد بود. «انباشته کردن خاطرات» نیز روشی دیگری از انباشته کردن هست که طبق معمول در بین این بیماران دیده می‌شود. این روش به صورت اجباری و به عبارت دیگر غیرارادی رخ میدهد زیرا افراد مبتلا به این اختلال به صورت بیولوژیکی دقت بیشتری به جزییات ریز خاطرات و حافظه خود دارند که طبق معمولً در بین افراد عادی دیده نمی‌شود.

 

عصب شناسان پس از اسکن مغز افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی اجباری دیدند که بخش هایي از مغز این افراد که مرتبط به یادآوری تکراری خاطرات بود نسبت به افراد معمولی بزرگ‌تر هست که به شکل‌گیری خاطرات بیشتری از اتفاقات قبل مختوم میشود.مطالعاتی که در دانشگاه ایروین انجام شده نشان میدهد که افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی اجباری دارای توانایی یادآوری اطلاعات فراتر از مغز یک انسان عادی میباشند. به عبارت دیگر زمانی که مغز یک شخصیت وسواسی در حال پردازش وسواس هست میتواند هر چیزی که در مورد آن وسواس وجود دارد رابه سرعت به ذکر بیاورد.

 

۳- اختلال کم توجهی- بیش فعالی می‌تواند شما رابه یک نابغه ي خلق تبدیل کند

افرادی که به اختلال کم توجهی- بیش فعالی «Attention deficit hyperactivity disorder» گریبانگیر میباشند طبق معمولً قبل از خوردن صبحانه نیز ایده هاي خلاقانه ي زیادی خواهند داشت که از تمام ایده هاي خلاقانه ي یک فرد معمولی در تمام طول روز نیز بیشتر خواهد بود. در واقع این اختلال باعث می‌شود که ریسک پذیری شخص افزایش یابد که به خلاقیت ذهنی فرد منتهی خواهد شد. غالباً این افراد به اشتباه به آرام و قرار نداشتن منفی و کمبود دقت متهم میشوند اما آنها دلایل خوبی برای بی قراری و کم توجهی به مسایل اطراف دارند.

 

مغز افراد دارای اختلال کم توجهی- بیش فعالی هیچ بردباری در برابر چیزهای که علاقه اي به آنها ندارد نخواهد داشت و بدون خستگی و آرامش در جهت تمرکز کردن بر روی چیزهایی که علاقه داشته و طبق معمولً دارای مقادیر بالایی ریسک میباشند تلاش خواهد کرد. بهمین علت مغز متفکر همه ی وقت ریسک پذیر بوده، نرمال بودن رابه مساله کشیده و برای مشاهده چیزها از زاویه اي اخیر باورهای عمومی را نمی پذیرد. گرچه مقدور هست در درس هندسه نمره بالایی دریافت نکند اما بی شک نخستین دانش آموز در کلاس خواهد بود که می پرسد:” علت منطقی برای ذکر گرفتن این مقوله چیست؟”. مغز این افراد بجای این‌که مثل دیگر افراد به سهولت قبول کند که دو بعلاوه دو در انتها چهار خواهد شد، به دنبال پیدا کردن راهکارها و پاسخ هاي خلاقانه میگردد.

 

این افراد طبق معمولً در شرایط بحرانی و خطرناک سریعا تر تصمیم می‌گیرند بهمین علت شانس بقای آنها در چنین مواردی نسبت به یک شخص عادی بسیار بیشتر هست. حتی این افراد در تعداد زیادی از موارد قبل از این‌که از تصمیم خود تشخيص کاملی داشته باشند بطور غیرارادی و ناخودآگاه عکس العمل هاي خلاقانه انجام می‌دهند. نمیتوان عکس العمل هاي این افراد را پیش بینی کرد زیرا انها همواره از روشهای خلاقانه بهرهگیری میکنند. در واقع مغز افراد دارای اختلال کم توجهی- بیش فعالی مقدار بسیار زیادی به اتفاقات و محرک هایي که محیط اطراف به انها وارد میکند وابسته هست.

 

آنها همه ی وقت در حال رویاپردازی و امتحان احتمالات در ذهن خود میباشند بهمین علت در حوزه ي موسیقی و نویسندگی و کارهای دستی خلاقیت بسیار بالایی داشته و طبق معمولً پیروز میباشند. تاریخ نیز نشان داده که افراد دارای چنین اختلالی طبق معمولً افراد موفقی در کار بوده اند. از افراد معروف مبتلا به این اختلال میتوان به لرد بایرون، کورت کوبین، جاستین تیمبرلیک، ویل اسمیت و مایکل فلپس اشاره کرد.

 

9 بیماری جالبی که شما را دانا و قوی میکند

بیماری هایی که به انسان قدرت میدهد

 

۴- شخصیت دوقطبی می‌تواند شما را دارای قدرت مقاومت خارق العاده، همدلی شدید و قدرت بویایی بی نظیری کند

 

بر اساس مطالعات انجام گرفته افراد دارای اختلال شخصیت دو قطبی «Bipolar disorder» طبق معمولً دارای قدرت همدردی، معنویت و تساهل بالایی میباشند. همدردی چیزی هست که در اعماق مغز ما رخ داده و باعث میشود که دردهای دیگران را حس کنیم و این حس در افراد دارای اختلال شخصیت دو قطبی نسبت به دیگر افراد بسیار قویتر هست. تاثیر پدیده «حقیقی بینی افسرده کننده» که در بیماران دارای شخصیت دو قطبی باعث می‌شود که این افراد عکس حقیقی تری از دنیای اطرافشان داشته باشند ودر دراز مدت این دیدگاه ها و تصورات تکراری میتواند ان را تساهل پذیرتر و مقاوم تر سازد.

 

اتفاقی رخ میدهد و شما تجارب و تصورات خاصی را خواهید داشت ودر صورت تکرار این اتفاق، افراد دارای اختلال دو قطبی بودن شخصیت تساهل و استقامت بیشتری در برابر این موضوع خواهند داشت. بیش از ۹۰ درصد افراد معنویت خودرا منبع آرامش خود در مواجهه با دنیای پر از آشوب میدانند اما افراد دارای اختلال دو قطبی شخصیت بیش از بقیه آرامش خودرا در این حوزه جستجو می‌کنند. این افراد به علت حس هاي قوی معنوی خود در آرامش ها و درمان هاي معنوی قویتر و بهتر از دیگر افراد عمل میکنند. ازآن جایی که افراد دارای اختلال دو قطبی شخصیت عواطف و احساسات بسیار قوی دارند این موضوع در مورد حس هاي دیگر نیز صدق می‌کند و برای مثال این افراد طبق معمول از حس بویایی بسیار قوی برخوردار میباشند.

 

یکی از نشانه هاي اختلال دو قطبی شخصیت حساسیت شدید هست و افراد دارای این اختلال طبق معمولً حساسیت شدیدی به بو دارند. در واقع این افراد بوهایی که با اتفاقات و تجارب ناب در تماس میباشند را خیلی سریعا تشخیص داده و با بهرهگیری از این حساسیت میتوانند خاطرات بیشماری رابه ذکر بیاورند. قدرت هاي فراانسانی در افراد دارای شخصیت دو قطبی محدودیت هاي ظاهری یک «مغز سالم» را نادیده می‌گیرند و این افراد می‌توانند تجربیاتی داشته باشند که دریک انسان معمولی دیده نمیشود.

 

۵- اختلالات روان پریشی میتواند مهارت باورنکردنی در حل قضایا ریاضی بشما بدهد

به گزارش تالاب بر اساس مطالعات انجام گرفته در دانشگاه ریکیاویک ایسلند، تعداد زیادی از افرادی که از توانایی هاي خارق العاده اي در اساس ي حل قضایا ریاضی برخوردارند، دارای جنبه هایي از مریضی روان پریشی میباشند. به عبارت ساده تر در بین دانشجویانی که در این دانشگاه حضور داشته و برترین نمرات را در دروس ریاضی دریافت کرده بودند نشانه هاي مشترکی از مریضی روان پریشی دیده می شدو تعداد زیادی از استادانی که در اساس ي حل قضایا ریاضی از دیگران برتر بودند پیشینه ي بستری شدن در بیمارستان هاي روانی را داشتند. جان نَش یکی از معروف ترین ریاضیدانان زمان ما، از اختلال اسکیزوفرنی رنج میبرد.

 

درک تصویری نابهنجار نش به مغز او اجازه می داد که ریاضی را از دیدگاهی ببیند که هیچ معلم یا استاد ریاضی نمی توانست تصور آن را بکند. زندگی نش در فیلم «ذهن خوشگل» «A Beautiful Mind» درسال ۲۰۰۱ با هنرمندی راسل کرو به عکس کشیده شد. این فیلم نشان می داد که افراد دارای توانایی خارق العاده در حل قضایا ریاضی، جنبه هایي از دیوانگی، جنون و اسکیزوفرنی را در خود دارند. در واقع نورون هاي مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، درک تصویری بسیار متفاوتی پیدا میکنند و گرچه در بعضی از موارد می‌توانند حقیقت را طوری تغییر دهند که به نتایج مثبت و خوشایندی مختوم شود و این همان چیزی هست که ریاضیدانان در استقرا و نتیجه گیری هاي ریاضی به آن نیاز دارند.

 

۶- استرس میتواند فرد رابه شدت باهوش کند

ذهن هاي مضطرب و مشوش همواره در حال سیر و سرگردانی میباشند. فرد مضطرب برای یک بیدار شدن ساده و بیرون رفتن از اتاق نیز از قبل برنامه ریزی میکند و فکر می‌کند این موضوعات ساده مقدور هست خطرات بالفعل اي را بر سر راه او قرار دهند. به عبارت دیگر در هر لحظه تئوری هاي توطئه بیشماری در ذهن فرد مضطرب وجود دارد. اما این نوع تفکر، روشی جادویی برای وادار کردن مغز به شکل دادن مسیرهای ارتباطی اخیر هست. برای مثال بر اساس مطالعاتی که بر روی یهودیان اشکنازی صورت گرفته، که میزان استرس در بین انها بسیار چندان هست، این گروه قومی طبق معمولً ضریب هاي هوشی بالایی دارند.

 

مطالعات دیگر نیز وجود رابطه بین ضریب هوشی و استرس را تایید کرده اند. روی هم رفته می‌توان ادعا کرد که اختلالات اضطرابی تماس مستقیم و باورنکردنی با مهارت هاي زبانی دارند. همینطور مشخص شده افرادی که به استرس اجتماعی دچارند، همدردی بیشتری نسبت به سایرین دارند که به هوش عاطفی بالا و مهارت هاي زبانی آنها دلالت دارد. در مورد مهارت زبانی بالا در این افراد باید گفت وقتی که فرد مضطرب می‌خواهد تمامی احساسات و افکار مضطربانه ي خود رابه زبان بیاورد، مغز مضطرب او باید تمامی ترس و نگرانی ها رابه ذکر بیاورد که به قدرت یادآوری و حافظه بیشتر و مهارت هاي تفکر انتقادی منتهی خواهد شد. 

 

۷- سندروم توره میتواند دقت باورنکردنی رابه ورزشکاران ببخشد

سندورم توره «Tourettes» طبق معمولً در فیلم ها و سریال ها به شیوه ي نادرستی و همچون یک رفتار زننده و ادا کردن حرف هاي رکیک بدون این‌که کنترلی روی آنها وجود داشته باشد به عکس کشیده میشود. اما مطالعات نشان داده که در ذهن افراد مبتلا به سندروم توره نبردی شناختی و بی پایان بین وسوسه ها و تلاش برای نظارت کردن وسوسه هاي ناخوشایند وجود دارد. این موضوع باعث میشود که فرد وقتی به صورت فعال در حال جدا کردن وسوسه هاي خوشایند از ناخوشایند هست از قدرت شناختی بالایی برخوردار باشد و بر روی هر وسوسه ناب هزاران بار بیشتر از یک شخص معمولی تمرکز کند.

 

بعضی از افراد مبتلا به این سندروم مثل تیم هاوارد، دروازه بان معروف، میتوانند این وسوسه ها رابه شیوه هایي فراانسانی بازرسی کنند. این همان چیزی هست که باعث می شد دقت دیوید بکهام در زمین و شوت کردن توپ به سوی دروازه به مقدار بسیار زیادی افزایش یابد. این اختلال در بین تعداد زیادی از ورزشکاران معروف دیده می‌شود که قدرت و دقت انها رابه شدت افزایش داده هست.

 

۸- افسردگی شما را خلاق خواهد کرد

بر اساس مطالعات موسسه کارولینسکا، افرادی که در اساس هاي کاری که نیاز به خلاقیت بالایی دارد کار می‌کنند احتمال این‌که به افسردگی گریبانگیر شوند بسیار بیشتر هست. نویسندگان معروف طبق معمولً خودرا در اتاق هایشان حبس میکنند و تنها آشوب همه ی جانبه ي درونیشان هست که انها را همراهی کرده و با انها هم صحبت می‌شود، بهمین علت این افراد طبق معمولً به افسردگی گریبانگیر می‌شوند یا میباشند. گرچه نمی‌توان افسردگی را ستود اما نمیتوان تاثیرات خلاقانه ي آن را نیز انکار کرد. برای مثال ونسان ون گوگ آن قدر افسرده بود که گوشش را کند و برای معشوق سابقش فرستاد اما می توانست تمام افسردگی هاي و افکار ناخوشایندش را در قالب هنر نقاشی بروز دهد.

 

همین موضوع نیز در مورد ادوارد مانش و تابلو معروف «جیغ» صدق می‌کند. ون گوگ و مانش تنها هنرمندانی نبودند که به افسردگی گریبانگیر بودند. چارلز دیکنز، ارنست همینگوی، ویرجینیا وولف، تنسی ویلیامز، سیلویا پلت، و شاید همه ی ي نویسندگان اطراف مان به نحوی از اختلال افسردگی رنج می بردند. شاید بتوان ادعا کرد که بدون افسردگی هنری نیز وجود نداشت!

 

۹- اوتیسم می‌تواند شخص رابه یک شخصیت دانا با ظاهری عقب افتاده تبدیل کند

وقتی که به اوتیسم فکر میکنید شاید نخستین چیزی که به ذهنت ان بیاید فیلم «مرد بارانی» «Rain Man» با حضور تام کروز و برادر اوتیسمی اش داستین هافمن باشد. در واقع هوشی که هافمن در فیلم در اساس ي خواندن کارت هاي بازی دارد در بین بیماران اوتیسمی چیز غیرطبیعی نیست. طبق معمولً ۱۰ درصد از افراد دارای اختلال اوتیسم در زمره ي افراد با هوش خارق العاده در اساس اي ناب قرار میگیرند. در واقع مهارت ریاضی این افراد حتی دانشمندان را نیز متحیر کرده هست.

 

بر اساس مطالعات گسترده اي که در دانشگاه کمبریج صورت گرفته، افرادی که در حوزه ي علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی فعال میباشند نسبت به افراد شاغل در دیگر حوزه ها نشانه هاي ابتلا به اوتیسم بیشتری داشته اند یا به عبارت بهتر در طیف آزمایشی اوتیسم نمرات بالاتری را بدست آورده اند. گرچه این افراد را نمی‌توان اوتیسمی نامید اما احتمال این‌که اختلال افسردگی شیدایی را سنجیدن کرده یا بکنند بیشتر از سایر افراد خواهد بود.

 

جدیدترین مطالب سایت