دانستنی های جالب عاشقانه

مجموعه : دانستنیها
دانستنی های جالب عاشقانه

دانستنی هاي جالب عاشقانه

روز عشق است که در بیشتر کشور های جهان این روز شناخته شده است. در ایران هم چند وقتی است که روز …به روز عشق مشهور گردیده است. روز … در فرهنگ مسیحی بیشتر دیده می شود و از قرون وسطی آمده است. روز ولنتاین همه ی ساله در 14 فوریه یا 25 بهمن «بعضی سال‌ها 26» برگزار می شود.

 

روز عشق , این روز، از خاستگاه خونین‌اش تا سنت‌هاي شیرین و شکلاتی امروزی‌اش، در بردارنده‌ي حقایق جالب و دوست‌داشتنی بوده است که شاید تا کنون اطلاعی در موردشان نداشته باشید؛ از این رو، دراین مقاله قصد داریم به چند مورد از این حقایق را در سایت تالاب اشاره کنیم.

 

۱. همه ی ساله حدود یک میلیارد کارت تبریک مربوط به روز ولنتاین جابجا می شود. روز ولنتاین از لحاظ حجم ارسال کارت تبریک در طول سال، رتبه‌ي دوم را ازآن خود کرده است.

 

۲. سمبل رایج روز ولنتاین کوپید، “‌میل، خواهش، و آرزو‌”‌، خدای عشق روم است. وی فرزند ونوس و مارس است و اساسا در قالب پسر جوانی به تصویر کشیده شده است که نوک پیکان‌هاي‌اش را با سنگی تیز می کند که آغشته به خون یک نوزاد است؛ اگر چه امروزه طبق معمول آن رابه شکل نوزاد چاقی با دو بال و یک تیر و کمان به تصویر می کشند. این تغییر شکل در دوره‌ي ملکه‌ي ویکتوریا اتفاق افتاد؛ تاجران در آن زمان تصمیم گرفتند کمی روز ولنتاین رابا روحیات زنان و کودکان سازگارتر کنند.

 

۳. قلب‌هاي قرمز از دیگر نمادهای ولنتاین هستند که تقریباً در همه ی جا دیده میشوند. قرمز از قدیم بعنوان رنگ خون شناخته می شود. در گذشته، آدم‌ها فکر می کردند همان قلبی که مسئول گردش خون در بدن است، پذیرنده‌ي حس عشق نیز هست. در واقع، وقتی مصریان باستان اجسادشان را مومیایی میکردند، به غیر از قلب همه ی‌ي اندام‌هاي پيکر را ازبدن در می‌آوردند، زیرا باور داشتند قلب تنها بخش ضروری بدن برای سفر به سوی ابدیت است.

 

۴. اگر مجرد و تنها هستید، غصه‌دار و ناامید نباشید. در عوض، شما هم میتوانید هم‌زمان ‌”‌روز پذیرش مجردها‌”‌ را جشن بگیرید. این روز بعنوان جایگزینی برای روز ولنتاین به شمار می رود، یعنی روز ویژه‌اي که آدم‌هاي مجرد زندگی مجردی‌شان را جشن میگیرند یا ازآن ابراز تاسف میکنند.

 

۵. ۷۳ درصد آدم‌هایي راکه برای روز ولنتاین گل می خرند مردان تشکیل می دهند، و ظاهراً تنها ۲۷ درصد زنان به عشق‌شان گل تقدیم می کنند.

 

دانستنی های جالب عاشقانه

۶. ۱۵ درصد از زنان آمریکایی در روز ولنتاین برای خودشان گل می‌فرستند.

 

۷. گل سرخ یا رز قرمز در اسطوره‌هاي رومی گل مورد علاقه‌ي ونوس، ایزدبانوی عشق بود.

 

۸. گل سرخ از این جهت بعنوان گل عشق تلقی میشود که رنگ قرمز نشان ‌دهنده‌ي احساسات رمانتیک بسیار شدیدی است.

 

۹. هرساله در روز ولنتاین حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل سرخ در ایالات متحده به فروش میرسد.

 

۱۰. نزدیک به ۸۵ درصد از مجموع هدیه‌‌هاي روز ولنتاین را زنان خریداری می کنند.

 

۱۱. در روز ولنتاین تعداد زیادی از آدم‌ها برای خرید گل به سراغ گل‌فروشی‌ها میروند. رنگ‌هاي مختلف رز معانی مختلفی دارند. قرمز به معنی عشق، زرد به معنی دوستی، و صورتی به معنی دوستی یا معشوقه و یار است. هم‌ چنین، میخک قرمز نشان ‌دهنده‌ي تحسین و احترام، میخک سفید به معنی عشق پاک و خالص، گل داوودی قرمز نشان عشق، گل فراموشم نکن نشانه‌ي عشق حقیقی، گل پامچال به معنی عشق دوران نوجوانی، و گل زبان در قفا نشانه‌ي عشق بارز و آشکار است.

دانستنی های جالب عاشقانه

۱۲. از قدیم دختران جوان آمریکایی و بریتانیایی معتقد بودند اولین پرنده‌اي که در روز ولنتاین مشاهده می کنند میتواند مشخصات و ویژگی‌هاي شوهر آینده‌شان را نشان دهد. اگر اولین پرنده‌اي که در روز ولنتاین میبینند توکای سیاه باشد با یک کشیش ازدواج می کنند، اگرسینه‌سرخ ببینند با یک ملوان، و اگر سِهرِه ببینند با مرد ثروتمندی وصلت میکنند. گنجشک به معنی ازدواج با یک کشاورز، گنجشکِ آبی نشانه‌ي مرد شاد و پرانرژی، و پرنده‌ي نوک‌ضربدری نشان ‌دهنده‌ي مرد جدلی و تهاجمی است. اگر کبوتر ببینند حتماً با مرد خوبی ازدواج خواهند کرد، ولی مشاهده‌ي دارکوب به این معنی است که آن‌ها هرگز ازدواج نخواهند کرد.

 

۱۳. سمبل ربان که امروزه برای تزیین کادو‌هاي روز ولنتاین استفاده میشود ریشه در قرون وسطی دارد. هنگامیکه شوالیه‌ها در مسابقات با یک دیگر مبارزه می کردند، معشوقه‌هاي‌شان برای خوش شانسی در مسابقه طبق معمول به آن‌ها ربان می‌دادند.

 

۱۴. بوسیدن در روز ولنتاین به عنوانی عاملی برای خوش شانسی در طول سالِ پیش رو تلقی میشود.

 

۱۵. بسیاری معتقدند سمبل x در قرون وسطی مترادف بوسه بوده است. آن‌هایي که مقابل چشم دیگران نمی‌توانستند نام‌شان را روی نامه‌ها بنویسند، از سمبل x استفاده می کردند. طرف مقابل نیز برای نشان دادن عشق و صمیمت‌اش سمبل x را می‌بوسید.

۱۶. در کشور آلمان، دختران جوان در روز ولنتاین‌ چند پیاز را در گلدانی می‌کاشتند ودر کنار آن‌ها نام پسرهای مختلف را روی کاغذ می نوشتند. آن‌ها باور داشتند با پسری ازدواج خواهند کرد که پیاز کنار نام آن پسر زودتر از سایر پیازها رشد کند.

 

دانستنی های جالب عاشقانه

۱۷. گاهی اوقات روی کارت‌هاي ولنتاینی که در دوره‌هاي طلایی ولنتاین «دهه‌هاي بین ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰» تولید میشد، آینه‌هاي کوچکی کار می‌گذاشتند. در زبان انگلیسی، واژه‌ي “‌mirror‌”‌ به معنی آینه با فعل “‌admire‌”‌ به معنی تحسین کردن هم‌خانواده است و هردو از ریشه‌ي لاتین “‌mirari‌”‌ به معنی حیرت کردن به وجود آمده‌اند.

 

۱۸. روز ولنتاین برای اولین بار در ۱۹۳۶ به ژاپنی‌ها معرفی و ازآن پس بطور گسترده محبوب شد. گرچه، بدلیل ارتکاب اشتباه ترجمه‌اي از جانب شرکت تولیدکننده‌ي شکلات، تنها زنان دراین کشور برای شوهران، دوستان، یا آشنایان مذکرشان شکلات روز ولنتاین میخرند. در واقع، این روز تنها روزی از سال است که زنان مجرد ژاپنی عشق‌شان رابا تقدیم شکلات به مرد مورد علاقه‌شان آشکار می کنند. مردان ژاپنی اینکار زنان را تا ‌”‌روز سفید‌”‌، روزی که به نوعی برای پاسخ به روز ولنتاین مشخص شده است، یعنی ۱۴ مارچ بی‌جواب می گذارند.

 

۱۹. در دوره‌ي ملکه ویکتوریا نوشتن نامه‌‌ي مخصوص روز ولنتاین مایه‌ي بد شگونی تلقی میشد.

 

۲۰. بر اساس آماری که از فروشگاه‌هاي سراسر ایالات متحده جمع‌آوری شده است، حدود ۳ درصد از صاحبان حیوانات خانگی به حیوانات‌شان هدیه‌ي روز ولنتاین میدهند.

 

۲۱. هنری هفتم، سلطان انگلستان، در ۱۵۳۷ رسما ۱۴ فوریه را بعنوان روز تجلیل از سنت ولنتاین نامگذاری کرد.

 

۲۲. پزشکان قرن نوزدهم طبق معمول به آن‌هایي که به خاطر حسرت و افسوس عشق بی‌سرانجام‌شان بیمار میشدند، مصرف شکلات را توصیه می کردند.

 

۲۳. بیش از ۳۵ میلیون جعبه‌‌هاي قلبی شکل شکلات در روز ولنتاین در ایالات متحده به فروش میرسد.

 

۲۴.معلم‌ها بیش‌ترین کارت تبریک روز ولنتاین را دریافت میکنند، و بعد ازآن‌ کودکان، مادران، همسران «زن»، معشوقه‌ها، و حیوانات خانگی قراردارند.

 

۲۵. بطور متوسط هر سال در روز ولنتاین ۲۲۰۰۰۰ تقاضای ازدواج در ایالات متحده صورت می‌پذیرد.

 

دانستنی های جالب عاشقانه

۲۶. اعتقاد به این افسانه‌ي محبوب قرون وسطایی که پرندگان در ۱۴ فوریه جفت خودرا می یابند باعث شد کبوتر به سمبل محبوب کارت‌هاي روز ولنتاین تبدیل شود. کبوتر نزد ونوس و دیگر خدایان عشق بسیار مقدس بودو گفته می شود این پرنده جفت‌اش را برای تمام عمر بر می‌گزیند.

 

۲۷. در روز ولنتاین ۲۰۱۰، در شهر مکزیکوسیتی جمعیتی به اندازه‌ي ۳۹۸۹۷ نفر توانستند رکورد پرجمیعت‌ترین بوسه‌ي گروهی جهان را بشکنند.

 

۲۸. در روم باستان جشنواره‌اي به نام لوپرکالیا «جشنواره‌ي گرگ» برگزار میشد که ازآن بعنوان ریشه‌ي اصلی روز ولنتاین یاد می کنند. این جشنواره که از ۱۳ تا ۱۵۵ فوریه برگزار میشد، حاوی مراسمی برای رسیدن به تزکیه و باروری بود. در آن زمان، پسران جوان در شب پیش از برگزاری جشنواره نام یک دختر را از داخل جعبه بیرون می‌آوردند و او را در طول مراسم در روزبعد همراهی می کردند – یا به عقیده‌ي برخی دانشمندان، آن دختر تا یکسال به شریک جنسی آن پسر تبدیل می ‌شد.

 

۲۹. در طول برگزاری جشنواره‌ي لوپرکالیا در روم باستان، دو پسر درون جمعیت می‌دویدند و رشته‌هایي راکه از پوست بز ساخته شده بود، در هوا می‌چرخاندند. اگر این رشته‌ها به دختری اصابت می کردند، این‌گونه می‌پنداشتند که وی در آینده صاحب فرزندان سالم خواهد شد. پوست بز را فبروا می‌نامیدند که به معنی پاکیزه و طاهر کردن است و ریشه‌ي واژه‌ي فوریه‌ي‌ امروزی شناخته می شود.

 

۳۰. روز ولنتاین در ایالات متحده به یک صنعت ۱۴/۷ میلیارد دلاری تبدیل شده است.

 

۳۱. پاپ ژلازیوس در قرن پنجم بعد از میلاد در تلاش برای اصلاح جشنواره‌ي باروری کفرآلود روم باستان – که به لوپرکالیا مشهور است – و تبدیل آن به مراسمی مسیحی، آن رابا روز ولنتاین جای گزین کرد.

 

۳۲. هیچ توضیح قابل قبولی برای ارتباط میان ولنتاین مقدس و عشق وجود ندارد. به گزارش واژه‌شناسان، حروف “‌v‌”‌ و “‌g‌”‌ در برخی دوره‌هاي تاریخی طبق معمول به صورت جای گزینِ یک دیگر استفاده می شدند. واژه‌ي galantin به زبان نورمن‌ها به معنی “عاشق زنان‌”‌ بوده است که در دوره‌اي به صورت‌هایvalanta یا valentin گفته و نوشته می ‌شد، و ممکن است “‌Valentine‌‌”‌ از همین ریشه به وجود آمده باشد.

 

۳۳. در طول تاریخ نزدیک به هشت نفر با نام ولنتاین مقدس «سنت ولنتاین» می‌زیسته‌اند. سه نفر ازآن‌ها در طول سال دارای روزهای مخصوصی بودند که مراسم بزرگداشتی برای‌شان برگزار می ‌شد. دو نفر از این ولنتاین‌هاي مقدس که بیش از همه ی احتمال دارد الهام‌بخش روز ولنتاین باشند ولنتاینِ ترنی و ولنتاینِ رومی نام داشتند، که به عقیده‌ي برخی مورخان این دو در واقع یک نفر بوده‌اند.

 

۳۴. پس ازآن‌که سنت ولنتاین ترنی به جرم عقد کردن سربازان جوان رومی و به دستور کلودیوس دوم در تاریخ ۱۴ فوریه‌ي سال ۲۶۹ اعدام شد، او را در نزدیکی درخت بادامی دفن کردند؛ گفته می شود پس ازآن، درخت بادام مملو از گل‌هاي صورتی شد و همه ی‌ي پرنده‌ّها برای خود جفت اختیار کردند و ازآن به بعد، عبارت “‌مرغ عشق‌” شکل گرفت.

 

۳۵. البته به روایتی دیگر، روز ولنتاین از نام کشیش ولنتاین رومی گرفته شده است؛ وی از ممنوعیت جدیدی که کلودیوس دوم در دین مسیحیت ایجاد کرده بود، سر باز زد. هنگامیکه او را به زندان انداختند، کودکان از طریق پنجره‌ي زندان نامه‌هاي‌اش را رد می کردند. وی پیش ازآن‌که در ۱۴ فوریه اعدام شود، آخرین نامه‌اش رابه دختر زندانبان فرستاد؛ وی گرفتار عشق دختر زندانبان شده بودو در پایان آخرین نامه‌اش اینچنین نوشت: “‌از طرف ولنتاین تو‌”‌.

 

۳۶. بر اساس سنت‌هاي ولزی، کودک متولد روز ولنتاین عشاق زیادی پیدا خواهد کرد. ولی گوساله‌اي راکه دراین روز بدنیا بیاید نمیتوان برای زاد و ولد مورد استفاده قرار داد. اگر مرغی دراین روز تخم بگذارد، همه ی‌ي آن تخم‌ها فاسد خواهند شد.

 

۳۷. آدم‌هاي مشهور زیادی در روز ولنتاین‌ بدنیا آمده‌‌اند؛ جان باریمور «۱۸۸۲»، جیمی هوفا «۱۹۱۳»، جک بنی «۱۸۹۴»، کارل برنستین «۱۹۴۴»، رنه فلمینگ «۱۹۵۹»، و فلورانس هندرسون «۱۹۳۴۴».

۳۸. در ایالات متحده مبلغی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار در روز ولنتاین صرف خرید شکلات می شود.

 

۳۹. ریچارد کدبری اولین جعبه‌ي شکلات‌هاي‌اش رابا برند کدبری در اواخر قرن نوزدهم برای همین روز، یعنی روز ولنتاین تولید کرد.

 

۴۰. شکسپیر در دو نمایشنامه‌اش با عناوین رویای شب نیمه‌ي تابستان و هملت از روز ولنتاین‌ یاد کرده است.

دانستنی های جالب عاشقانه

۴۱. مادام رویال، دختر آنری چهارم فرانسه آن‌چنان روز ولنتاین را دوست می‌داشت که نام قصرش را ولنتاین گذاشت.

 

۴۲. در طول قرن هجدهم در انگلیس، دختران جوان چهار شماره برگ بو را زیر بالش‌شان می‌گذاشتند و شب قبل از روز ولنتاین‌ تخم‌مرغ پخته‌اي رابا پوست میخوردند! ظاهراً با این فکر که اگر در آن شب خواب پسری را میدیدند، بزودی با وی ازدواج می کردند. همچنین دختران جوان نام پسرها را روی کاغذهای کوچکی می نوشتند و آن‌ها رابا گل رس می‌پوشاندند و به آب می‌انداختند. بعد از مدتی گل رس از هم باز می ‌شد و کاغذها روی آب می‌آمدند. اولین نامی که روی آب می‌آمد احتمالا نام پسری بود که در آینده با وی ازدواج می کردند!

 

۴۳. کودکان انگلیسی در قرون هجدهم و نوزدهم در روز ولنتاین به در خانه‌ها می‌رفتند و آواز می‌خواندند و گاهی اوقات نیز تقاضای کیک یا پول میکردند.

 

۴۴. اولین نامه‌ي ولنتاین در فوریه‌ي ۱۴۱۵ توسط دوک اورلئان فرستاده شد. وی این نامه‌ي عاشقانه را از داخل سلول زندانی در برج لندن پس از نبرد آزینکورت به همسرش فرستاد. این نامه هم‌اکنون در موزه‌ي بریتانیا نگه‌داری میشود.

 

۴۵. ۲۵ درصد افراد بزرگسال در ۲۰۱۰ بعنوان هدیه‌ي روز ولنتاین گل و گیاه خریداری کردند. از این تعداد، ۶۰ درصد مرد و ۴۰ درصد زن بودند. مردان عمدتا این گل‌ها را برای همسران و معشوقه‌هاي‌شان تهیه کرده بودند، در حالیکه زنان غالبا برای مادران، دوستان و البته نیز همسران‌شان گل خریده بودند.

 

۴۶. در ۱۹۶۹ روز سنت ولنتاین به دستور پاپ پل ششم از تقویم قدیسان روم حذف شد، اگر چه از لحاظ مذهبی برگزاری آن مانعی ندارد.

 

۴۷. در مراسم قرعه‌کشی روز ولنتاین پسران جوان یک به یک نام دختری را از یک جعبه بیرون می‌آوردند ودر طول این روز به وی توجه خاصی نشان می‌دادند. رهبران مسیحی به منظور از میان بردن این رسم و فرهنگ کفرآمیز پسران جوان را وادار می کردند نام قدیسان را روی کاغذها بنویسند. تلاش آن‌ها در اواخر قرن نوزدهم به ایجاد رسم جدیدی منجر شد که البته آن‌چنان محبوبیتی کسب نکرد و به فراموشی سپرده شد.

دانستنی های جالب عاشقانه

۴۸. سَنت ولنتاین بعنوان قدیس محافظ عشاق و زوج‌هاي عاشق شناخته می شود. علاوه بر این، وی بعنوان قدیس محافظ مبتلایان به صرع «گفته میشود خود وی نیز به صرع مبتلا بود» و طاعون، و هم‌ چنین قدیس محافظ آشنایی‌ها، مسافران، افراد جوان، و زنبورداران نیز شناخته میشود.

 

۴۹. امروزه گفته میشود، بقایای ولنتاین مقدس که در قرن نوزدهم در قبرستانی باستانی در ایتالیا کشف شد هم‌اکنون در سه شهر رم، دوبلین و گلاسگو نگه داری می شود. بخشی از این بقایا پس از انتقال به یک تابوت طلایی توسط پاپ گرِگوری شانزدهم به کلیسای کاتولیک وایت فرایر در شهر دوبلین اهدا شد. بخش دیگری از این بقایا که گفته میشود شامل استخوان‌هاي سَنت ولنتاین است توسط یک خانواده متمول فرانسوی در قرن نوزدهم به کلیسای فرانسیس مقدس در شهر گلاسگو در اسکاتلند منتقل شد. ‌

 

۵۰. انتقال بخشی از بقایای ولنتاین مقدس به گلاسگو توجه گسترده‌ي رسانه‌ ها و عموم مردم رابه دنبال داشت؛ آن‌چنان که شهر گلاسگو به خاطر میزبانی از ولنتاین مقدس ‌”‌شهر عشاق‌”‌ لقب گرفت و از ۲۰۰۲ این شهر در روز ولنتاین میزبان رویدادی به نام ‌”‌جشنواره‌ي عشق‌”‌ است.

 

۵۱. بیش از ۱۰۰ سال پیش، اداره‌ي پست شیکاگو به این دلیل که کارت پستال‌هاي ولنتاین حاوی پیام‌هاي خوب و مناسبی نیستند، از تحویل حدود ۲۵۰۰۰ نامه‌ي ولنتاین خودداری کرد.

 

۵۲. بیش‌تر نظریه‌هاي مشهور درباره‌ي روز ولنتاین از زمان امپراتوری کلودیوس دوم سرچشمه می گیرند. وی مردان رومی را از ازدواج در هنگام جنگ منع کرده بود. اسقفی به نام ولنتاین بر خلاف خواسته‌ي سلطان عمل ‌می کرد و به صورت پنهانی به برگزاری مراسم ازدواج می‌پرداخت. بهمین دلیل، وی به حبس و اعدام محکوم شد. ولنتاین در طول حبس به دختر زندانبان نامه‌اي می نویسد و پایین نامه رابا این عنوان امضا می کند: “‌از طرف ولنتاینِ تو‌”‌. بازده

 

جدیدترین مطالب سایت