دانستنی های جالب در مورد الماس

مجموعه : دانستنی
دانستنی های جالب در مورد الماس

دانستنی های الماس

تالاب : نرخ کاهش اتم ها به قدری نیست که جواهرسازان یا دارندگان حلقه های برلیان را نگران کند، ولی کشف این موضوع قطعا راه استفاده از خواص استثنایی اپتیکی و الکترونی الماس را برای محققان آسانتر می‌کند.

 

بسیاری از کاربردهای جدید الماس از کاربرد آن در تابش های لیزری گرفته تا کاربرد آن در ارتباطات و محاسبات کوانتومی نیازمند ساختارهای ریزی در ابعاد میکرو و نانو بر روی سطح الماس است.

 

ریچ میلدرن (Mildren Rich) و گروهش در دانشگاه مک گوایر سیدنی نشان داده اند که استفاده از پرتوهای فرابنفش راه بسیار خوبی برای این کار است.

 

الماس‌ها معمولا به کمک لیزر قلم زنی می شوند (etching) و در این فرآیند اتم های روی سطح آن سوزانده شده و یک سطح ناهموار که بیشتر به گرافیت شباهت دارد تا به الماس را به وجود می آورند.

دانستنی های جالب در مورد الماس

دانستنی های جالب در مورد الماس

 

به نوشته خبرنامه انجمن فیزیک، میلدرن و همکارانش هنگامی که در حال ارتقا دادن ویژگی های لیزرهای ساخته شده از الماس بودند به صورت کاملا تصادفی متوجه شدند که با قطع کردن پرتوی تابشی فرآیندی که به جداشدگی (desorpton) معروف است آغاز شده و اتم‌های برانگیخته شده روی سطح الماس ناپدید شده و نهایتا سطح صاف و تراش خورده‌ای باقی می ماند.

 

میلدرن می گوید: ما می خواستیم نشان دهیم که الماس (الماس استفاده شده در لیزر) می تواند در طول موج‌هایی کار کنند که مواد دیگر نمی توانند و البته فرابنفش هم یکی از این نواحی است.

 

این گروه موفق شدند لیزری از جنس الماس بسازند که اشعه فرابنفش ساطع کند اما تنها نقص این لیزر در مدت کارکرد آن است. این لیزر پس از ۱۰ دقیقه از کار می ایستد.

 

میلدرن اضافه می کند که به نظر می رسد که با به وجود آوردن سوراخ های کوچکی روی سطح الماس می توانیم اتم های کربن را آزاد کنیم.

 

دانستنی های جالب در مورد الماس

معمای غیر قابل حل الماس

 

اینکه فرآیند جداشدگی چه گونه اتفاق می افتد باید بررسی شود اما میلدرن دو نظریه دارد که در نشریه مواد اپتیکی (Express Material Optical) به چاپ رسیده است.

 

اولین نظریه این است که فرآیند جداشدگی نیازمند این است که سطح الماس با اتم های اکسیژن پوشانده شده باشد.

 

دومین فرض او این است که برای آزاد شدن یک اتم کربن به دو فوتون نیاز داریم. هنگامی که دو فوتون به سطح الماس برخورد کند، یک برانگیختگی در سطح الماس به وجود می آید و جفت الکترون و حفره برانگیخته شده‌ داخل الماس می توانند تابش کنند و در نهایت این فرآیند می تواند اتم کربن را آزاد کند.

 

میلدرن می گوید: انرژی برانگیختگی بیشتر از مقدار انرژی لازم برای ناپدید شدن یک مولکول مونواکسید کربن است. همچنین امکان دارد که اشعه فرابنفش مستقیما از سطح الماس منتشر شود که به شکستگی قیود منجر شده و مونواکسید کربن آزاد می‌شود.

 

پروژه میلدرن اولین کار تحقیقاتی بر روی جزییات روند قلم زنی است و نشان می دهد که رابطه بین نرخ جذب دو فوتون و سرعت قلم زنی(به عبارتی خراش دادن سطح) تا حد بسیار خوبی خطی است که به ما کمک می کند کنترل نرخ خراشیدگی را در دست بگیریم.

 

آزاد شدن کربن حتی می تواند در زیر نور خورشید هم رخ دهد. با این حال، سرعت از دست دادن اتم ها بسیار آرام است به گونه ای که حتی برای یک لامپ فرابنفش جیوه در آزمایشگاه ده بیلیون سال طول می کشد که یک میکروگرم از الماس را از بین ببرد.

 

به گفته استیون پراور (Prawer Steven) سرعت بسیار کم از دست دادن اتم ها امکان استفاده از این روش را به عنوان تکنیکی برای صیقل دادن سطح الماس محدود می‌کند.

 

دانستنی های جالب در مورد الماس

نکات جالب در مورد الماس

 

استیون پراور که تحقیقات مواد را در دانشگاه ملبورن استرالیا سرپرستی می کند، می گوید: گفتن این جمله که استفاده از این روش مناسب نیست درست به نظر نمی رسد. ما قادر خواهیم بود با ترکیب این روش با روش فرسایش، سطح خراشیده شده را صیقل دهیم.

 

پراور برای اولین بار سعی دارد در زمینه ارتباطات کوانتومی و مخابره کردن اطلاعات از لیزر ساخته شده از الماس که تک فوتون ساطع می کند استفاده کند که بدین منظور داشتن سطح صاف برای الماس استفاده شده ضروری است.

 

وی می گوید: برای گیر انداختن نور می بایست داخل موجبر فوتون تولید کنیم اما نشانه گذاری بر روی موجبر باعث به وجود آمدن سطح ناهموار می شود و سطوح ناهموار باعث پراکنده شدن نور می شوند و این بدان معنی است که با این روش نتایج لازم را به دست نمی‌آوریم.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت
بهتون قول میدم با دیدن این ویدیو تعجب می کنید!
بهتون قول میدم با دیدن این ویدیو تعجب می کنید!