در زمان زلزله چکار کنیم ؟

مجموعه : دانستنیها
در زمان زلزله چکار کنیم ؟

در هنگام زلزله و لرزش ساختمان چه کنیم ؟

 

کشور ما بدترین زلزله هاي تاریخ را سنجیدن کرده و قبل از هر چیز باید بدانید منزل مقاوم در برابر زلزله خیلی مهم هست . یادگیری هاي کارساز جهت برخورد مناسب در هنگام زلزله را در تالاب دنبال کنید.

 

دوران زلزله , پس از زلزله کرمانشاه سوال ات زیادی در خصوص زلزله احتمالی در تهران بوجود آمده مردم نگران میباشند که اگر در تهران از این قبیل زلزله‌ها رخ دهد چه به روزشان می آید.

 

به گزارش تالاب، با زلزله اخیری که در کرمانشاه شاهد بودیم، سوال ات و ابهامات زیادی در خصوص زلزله احتمالی در تهرانبوجود آمده، اکثر مردم نگران این موضوع میباشند که اگر در تهران از این قبیل زلزله ها رخ دهد چه به روز مردم و شهر می آید.

 

آیا زیر تولید‌هاي کشور در بروز حوادث طبیعی همگان مهیاست؟ آیا نیازهای کشور برای مدیریت بحران تکمیل هست؟ آیا ساختمان ها در آمادگی کامل از نظر فیزیکی و استحکام قراردارند؟

 

فراهم سازی آب، غذا و موارد بهداشتی در پی وجود حادثه اي برقرار میشود؟شرایط برای امداد رسانی چگونه خواهد بود؟ اخلال در آب و برق و گاز بحران آفرین نمیشود؟ و انبوهی از این دست سئوالات…

 

یکی از اموری که میتواند در مواقع اضطراری مثل حوادث و بلایای طبیعی در کاهش آسیب‌ها بسیار کارساز باشد، وجود و استحکام زیرساخت هاي کشور در قضایا گوناگون مثل فراهم سازی نیرو، ارتباطات فیزیکی و… هست.

در زمان زلزله چکار کنیم ؟

جلال ملکی دراین رابطه بیان کرد: انواع حوادث و بلایایی که در جهان شناخته شده درصد زیادی از آنها در ایران به عبارتی بیش از نیمی از آنها پیشینه وقوع داشته، حتی از موارد آتشفشان، سونامی، رانش زمین و… در ایران رخ داده هست. همانطور که می‌دانیم ایران یکی از مناطق زلزله خیز هست و حوادثی چون زلزله، طوفان، سیل و… بسیار در کشور دیده می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: در رابطه با رویارویی با حوادث و بلایای طبیعی در کشور نیازمند دو رکن اصلی هستیم. آماده سازی کامل دستگاه ها برای مدیریت بحران و دیگری یادگیری صحیح و به روز شهروندان. سازمان ها و دستگاه ها باید همه ی وقت آمادگی ضروری برای رویارویی با حوادث را داشته باشند چرا که ما در کشوری بحران مدار و حادثه خیز زندگی می‌کنیم.

 

به گزارش تالاب به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، جدا از بحث بازسازی زیرساخت ها، موضوع یادگیری نیز برایمان حائز اهمیت هست. یادگیری ها باید بروز باشد برای مثال یک زمانی گفته می ‌شد در وقوع زلزله، امن ترین جا چارچوب در هست.

 

بله 30 یا 40 سال قبل که منزل ها تعداد طبقات مقداری داشت و همینطور منزل ها دارای دیوار هاي قطوری بود، می توانستیم بگوییم امن ترین مکان چارچوب درهاست اما منزل ها دیگر مشابه سابق استحکام کافی را ندارند بنابر این نمی‌توان مشابه قبل یادگیری ها را ادامه داد.

 

وی در ادامه متذکر شد: بحث بعدی در رابطه با شهروندان هست، هیچ کشوری در جهان نمیتواند مدعی شود که ما بحرانی نداریم، به هر حال در تمام جهان شاهد حوادث و بلایای کوچک و بزرگ هستیم و شهروندان نباید بر این تصور باشند که هر بار حادثه اي رخ داد دولت به کمکشان می‌رود. بله دولت به کمک او می‌رود اما باز هم در چنین شرایطی یادگیری شهروندان حکم سرنوشت سازی را اجرا می کند.

 

ملکی پیشنهاد کرد: هر خانواده اي بهتر هست همه ی وقت یک کیف دستی آماده که حاوی مدارک شناسایی حداقلی، بطری آب، کنسرو غذا و چند داروی حیاتی هست، داشته باشند. چرا که اگر بر اثر حادثه گرفتار و یا محبوس شدند دست کم بتوانند یک روز خودرا زنده نگه دارند تا نیروی هاي امدادی برای کمک رسانی اعزام شوند.

 

وی گفت: حال زیرساخت هاي کشور در چنین شرایطی چگونه عمل می کند؟ چرا با یک مشکل کوچک آب و برق به کلی قطع میشود؟ در هر حال باید گفته شود که زیر تولید ها باید قوی و باکیفیت باشند چرا که در بعضی موارد خود حادثه آسیب چندانی وارد نمیکند اما حوادث بعد آن اتفاق هست که می توانند تلفات زیادی بگیرد.

 

سایت تالاب : سخنگوی آتش‌نشانی تهران خاطرشان کرد: بیشماری اوقات خود حادثه و بحران آن قدر آسیب رسان نیست، بلکه بی‌احتیاطی‌هاي پس ازآن آسیب بیشتری به افراد وارد میکند، یکی از مواردی که خیلی باعث آسیب زدن در پی زلزله میشود فرار کردن هست. در زلزله افراد زیادی هنگام فرار کردن گریبانگیر آسیب میشوند، اگرچه نحوه رفتار هنگام حوادث، مستلزم به‌روز کردن یادگیری‌ها هست.

 

ملکی هشدار داد: اطراف ستون‌هاي اصلی ساختمان ها امن‌ترین نقطه در برابر ریزش آوار هست. هنگام وقوع زلزله به صورت درازکش و با پوشاندن سر درکنار این دیوارها و به حالت نشسته با پوشاندن سر درکنار ستون‌هاي اصلی قرار بگیرید.

 

زیر تخت خواب، زیر میز، داخل آسانسور، راه پله و وسط اتاق، محیط مجاور پنجره‌ها، از ناایمن‌ترین نقاط در هنگام وقوع زلزله هست. یخچال، فریزر، لباسشویی می توانند وزن آوار را منحرف کنند، لذا اطراف انها نیز می‌تواند جان پناه خوبی باشد.

در زمان زلزله چکار کنیم ؟

وی در رابطه با افرادی که در حین وقوع زلزله در خیابان قراردارند به جام جم انلاین گفت: افراد سعی کنند در اطراف ساختمان هاي بلند ودر حال تولید، تیرها و دکل هاي برق، پل ها، درختان پوسیده و قدیمی قرار نگیرند همینطور سعی کنند اگر کیف دستی، کتاب و…

 

به همراه دارند به گوشه اي پناه برده و آن شی را روی سرشان نگه دارند. افراد توجه داشته باشند سر و گردن حیاتی ترین عضوها میباشند که با برخورد با چیزی جان فرد رابه خطر می‌اندازند.

 

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی پیشنهاد کرد: برخلاف قبل که گفته می ‌شد در وقوع زلزله به چارچوب در، زیر میز، زیر خودرو و… پناه ببرید امروزه بر این اعتقاد میباشند که در چنین شرایطی افراد در سایه اجسام و یا درکنار اجسام قرار بگیرند.

 

همینطور از ساختمان ها با نمای شیشه اي فاصله بگیرند، اگرچه اکثر این ساختمان ها با شیشه هاي سکوریت ساخته شدند و دارای پایداری بالایی میباشند اما بهتر هست جانب احتیاط را رعایت کنیم.

 

جدیدترین مطالب سایت