مجموعه : دانستنی
بروزرسانی : 2 خرداد 1402

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

با این 15 نکته مفید در مجله تفریحی تالاب دریابید که چرا وازلین یکی از مفیدترین محصولاتی اسـت که میتوانید در کابینت داروی خود نگه‌داری کنید.

15 کاربرد عملی و حل مشکل وازلین

ژل پترولیوم که بـه شدت مرطوب کننده و حتی برای حساس ترین پوست ها نیز بـه اندازه کافی ملایم اسـت، فواید زیادی دارد و میتوان ازآن بـه طرق مختلف استفاده کرد! امروز عده اي از بهترین کاربردهای وازلین رابا شما بـه اشتراک می گذارم، از جمله تعدادی از انها که وقتی درگیر هستید نجات‌دهنده واقعی زندگی هستند! اما قبل از این که بـه آن فهرست بپردازیم، میخواستم بـه سرعت عده اي از سردرگمی‌هاي‌ مربوط بـه ایمنی ژله‌هاي‌ نفتی «که گاهی بـه عنوان وازلین، نام یک نام تجاری گسترده از ژله‌هاي‌ نفتی شناخته میشود» را برطرف کنم.

آیا استفاده از ژله نفتی بی خطر است؟

پترولیوم ژله محصول فرعی تولید نفت اسـت، پس آیا وازلین می تواند باعث سرطان شود؟ جواب کوتاه، نه اسـت. وازلین، یکی از در معرض ترین و محبوب ترین فرآورده هاي‌ نفتی با نام تجاری، در سه زمان مختلف در طول فرآیند تولید خالص می شود. این تضمین میکند که محصول نهایی عاری از ناخالصی ها، از جمله هرگونه ترکیبات سرطان زا باشد. پایگاه داده لوازم آرایشی عمیق پوست EWG، که خطرات احتمالی محصولات آرایشی را رتبه بندی میکند، وازلین رابا امتیاز 1 یا “خطر کم” رتبه بندی میکند. 

بیشتر بخوانید: خواص فوق العاده استفاده از وازلین در بانوان

1. کشوهای یخچال را روغن کاری کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

اگر کشوهای یخچال شما بـه آرامی نمیچرخد، باز و بسته کردن آن‌ها می تواند خیلی سریع عصبانی شود! اما خوشبختانه برای ما، تنها چیزی که برای رفع آن نیاز دارید کمی وازلین اسـت! یک لایه نازک وازلین را روی لبه هاي‌ بیرونی کشو، جاییکه در امتداد مسیر می لغزد، پخش کنید. این کمی روغن کاری اضافه شده بـه شما کمک میکند کشوهای یخچال شما آسان تر سر بخورند!

2. بینی ترک خورده را درمان کنید

تقریبا غیرممکن اسـت که از ترک خوردگی پوست جلوگیري کنید وقتی که مرتباً از دستمال برای پاک کردن یا باد کردن بینی خود استفاده میکنید – مهم نیست که دستمال هاي‌ شما چقدر نرم یا لوسیون هستند! استفاده از کمی ژل نفتی روی نواحی ترک خورده بینی می تواند بسیار کمک کننده باشد. نه تنها بـه التیام پوست ترک خورده کمک میکند، بلکه از خشکی بیشتر و ترک خوردن نیز پیشگیری می‌کند.

3. درد تاول را متوقف کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

همیشه این اتفاق میوفتد – یک جفت کفش جدید دریک رویداد می‌پوشید، فقط یک ساعت بعد متوجه میشوید که انها بـه شما تاول می‌دهند. داشتن مقداری وازلین در کیف می تواند دراین شرایط نجات دهنده باشد کافی اسـت کمی ازآن را بـه ناحیه اي از کفش خود که باعث ایجاد تاول می شود، بمالید. این یک راه حل کامل نیست، اما می تواند بـه جلوگیري از بدتر شدن تاول قبل از این که بتوانید کفش را بردارید، کمک کند.

4. یک اسکراب درست کنید

کمی لایه برداری دستی می تواند بـه نرم و مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک کند. با مخلوط کردن وازلین و شکر «یا نمک دریا!» یک اسکراب ساده بدن درست کنید.

5. پدهای خشک پنجه را درمان کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

درست همانگونه که پوست ما درصورت خشک شدن بیش از حد شروع بـه ترک خوردن میکند، پنجه هاي‌ حیوان خانگی شما نیز می‌توانند خشک و ترک بخورند. خشکی را درمان کنید و با استفاده از یک لایه نازک وازلین روی این ناحیه بـه التیام ترک ها کمک کنید. «استفاده از یقه ریکاوری برای پیش گیری از لیسیدن آن کمک می‌کند!»

6. ابروهای بی نظم را کنترل کنید

یک ژل نفتی می تواند ابروهای نامنظم را که مصمم بـه بدرفتاری هستند رام کند. آن ابروهای یاغی در تمام طول روز ثابت خواهند ماند و برای بوت شدن، براق و براق بـه نظر می‌رسند!

7. لکه های روی مبلمان را پنهان کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

تعداد زیادی از علائم و لکه هاي‌ قابل مشاهده روی مبلمان چوبی بـه دلیل مسائل رطوبتی «یا زیاد یا ناکافی» ایجاد می‌شوند. کمی ژله نفتی را روی لکه ها، حلقه ها، خراش ها یا بریدگی هاي‌ روی مبلمان چوبی خود بمالید و بگذارید 24 ساعت بماند. روزبعد، ژله هاي‌ اضافی را پاک کنید و بـه آن ناحیه جلا دهید. خوب بـه عنوان جدید!

8. جلوگیری از لکه های رنگ

قبل از این که مو هاي خود یا شخص دیگری را در خانه رنگ کنید، شیشه وازلین خودرا بردارید! آنرا بـه طور آزاد در اطراف خط موی خود بمالید تا از لک شدن پوستتان از چکه هاي‌ بی رویه و پاشیده شدن رنگ پیش گیری کنید.

بیشتر بخوانید: آیا وازلین برای پوست صورت خوب است یا بد؟

9. نرم کردن لب های خشک

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

مقدار زیادی ژل نفتی را روی لب هاي‌ خود بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس بـه آرامی لب هاي‌ خودرا با یک مسواک تمیز و نرم بشویید و تمیز بشویید.

10. آدامس را از روی مو پاک کنید

من گمان میکنم که برخورد با سناریوی «آدامس گیر کرده در مو» نوعی مناسک برای والدین اسـت. سالها از زمانی‌که وادار نبودم با آن مقابله کنم، می‌گذرد، اما وقتی بچه‌هایم کوچک‌تر بودند، باید اینکار را دوازده بار انجام داده باشم!

اما پاک کردن آدامس از مو یکی از بهترین کاربردهای وازلین اسـت! تنها کاری که باید انجام دهید این اسـت که آنرا سخاوتمندانه روی لثه و موهایی که بـه آن چسبیده اسـت بمالید، سپس آن رابا انگشتان خود بمالید تا بتوانید آدامس را آزاد کنید. 

11. یک حلقه را باز کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

بنابر این شما بـه سختی متوجه شدید که یک حلقه خیلی کوچک اسـت و اکنون روی انگشت شما گیر کرده اسـت. هرگز نترس! فقط مقداری ژله را بـه اطراف حلقه بزنید، سپس حلقه را بـه آرامی بـه جلو و عقب بکشید تا بتوانید آنرا جدا کنید.

12. تغذیه پرنده ضد سنجاب

دانخوری پرندگان آویزان می تواند انواع حیات وحش را بـه حیاط شما جذب کند، از جمله سنجاب هاي‌ حیله گر و غذا دزد! اگر فیدر شما از یک پایه آویزان اسـت، میتوانید بـه عنوان یک بازدارنده سنجاب، پایه رابا یک لایه وازلین بپوشانید. وقتی سنجاب‌ها سعی میکنند از پست بالا بروند، درست سر میخورند! و این برای پرندگان که هنوز هم می‌توانند بـه اسانی روی خود فیدر بنشینند، اذیت نمی‌شود.

13. خشکی پوست را یک شبه درمان کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

درمان فشرده و یک شبه ژل نفتی یکی از سریع‌ترین و ساده ترین راه‌ها برای درمان لکه‌هاي‌ پوست خشک یا ترک‌خورده اسـت. قبل از رفتن بـه رخت خواب، ژله را روی هر تکه خشکی بمالید، تا صبح، پوست شما بسیار نرمتر می شود!

14. پرده های چسبنده دوش را تعمیر کنید

اگر پرده حمام شما مدام روی میله گیر می‌کند، میتوانید از کمی ژله برای رفع آن استفاده کنید! فقط یک لایه نازک ژله را بـه بالای میله پرده حمام خود بمالید. پرده دوش را چند بار باز و بسته کنید و باید بـه آرامی شروع بـه سر خوردن کند.

15. درخشندگی را به موها اضافه کنید

کارهای زیادی می توانید با وازلین انجام دهید

برای آن دسته از ما که موهای شان در انتهای خشکی سطح رطوبت اسـت، وز شدن موها می تواند یک مشکل مکرر باشد. با مالیدن مقدار کمی ژله نفتی بـه بالاترین لایه مو هاي خود از هردو مشکل مراقبت کنید! و نه تنها وازلین باعث می شود که پف‌ها باقی بمانند، بلکه درخشش رشک‌انگیز بـه مو هاي شما نیز می‌بخشد!

در پایان

هم انجمن زیبایی و هم جامعه مراقبت از پوست بـه وازلین میل دارند و شایستگی دارد. حتی مادربزرگ شما تأیید میکند که این ژله نفتی در زمان خود یک قهرمان بوده اسـت و بـه خواص معجزه آسا آن سوگند یاد خواهد کرد. خب، این یک وسواس اسـت که دلایل محکمی پشت آن اسـت.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت