پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

مجموعه : دانستنیها
پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

پاندمی های بزرگ تاریخ بشریت

مرگبارترین بیماری هاي‌ واگیردار جهان و معرفی بدترین پاندمی «اپیدمی» در طول تاریخ بشریت از طاعون ها تا کرونا را می‌خوانید.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت پاندمی بـه معنای همه ی گیری یک ویروس جدید در سراسر جهان اسـت کـه افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

پاندمی کرونا کـه امروزه با ان مواجه هستیم نخستین و آخرین ان نخواهد بود ؛ ویروس ها و بیماری هاي‌ کشنده طبق معمول از حیوانات شروع می‌شود و انسانها را نیز درگیر می کند.

 

درمجله تالاب فهرست ده مورد از بدترین و مرگبارترین پاندمی هاي‌ طول تاریخ بشریت رابا هم بررسی خواهیم کرد.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

کووید 19

سازمان جهانی بهداشت بحران ویروس کرونا را بـه عنوان یکی از پاندمی هاي‌ بزرگ تاریخ اعلام کرد کـه تا امروز حدود چهار میلیون نفر را بـه کام مرگ کشانده ودر بیش از 188 کشور هنوز وجوددارد.

 

خواستگاه ان شهر ووهان در چین بوده و علائم رایج ان شامل تب، سرفه خشک و خستگی و علائم نادر ان شامل ورم، سردرد، از بین رفتن حس چشایی و بویایی، گلودرد، اسهال، بثورات پوستی و تغییر رنگ انگشتان میباشد.

 

همچنین افراد ناقل ممکن اسـت بدون علامت باشند و منجر بـه آلوده شدن دیگر نیز بشوند ؛ ین ویروس بـه مدت سه ساعت در هوا فعال می‌ماند.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

افراد مبتلا اغلب بدون درمان خاصی التیام پیدا می کنند اما افراد مسن و دارای بیماری هاي‌ خاص مانند بیماری هاي‌ قلبی عروقی، بیماری هاي‌ تنفسی، دیابت و سرطان ممکن اسـت دچار مشکلات جدی شوند.

 

شستن دستها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ماسک و لمس نکردن صورت از ابتلا بـه این ویروس پیشگیري می‌کنند.

 

این ویروس توانایی انتقال فرد بـه فرد را نیز دارد ؛ برای مثال شخص ناقل هنگام عطسه، سرفه یا صحبت از طریق بزاق دهان خود می تواند میلیارد ها ویروس را بـه شخص رو بـه رو انتقال دهد.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

دوره ي نهفتگی این بیماری 1 تا 14 روز اسـت اما به طور معمول 5 روز طول می کشد ؛ بهترین روش پیشگیري از این بیماری همان روش هاي‌ فیزیکی ذکر شده اسـت.

 

● علائم: تب، لرز، درد، قطع بویایی و چشایی

 

● مناطق تحت تاثیر: سراسر جهان

 

● مدت زمان: 2019 تاکنون

 

● دلیل ایجاد این پاندمی: ویروس کرونا

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

آنفولانزای روسی

آنفولانزای روسی کـه آنفولانزای آسیاتیک نیز نامیده می‌شود یکی از بدترین انواع همه ی گیر ویروس آنفولانزا بود کـه نخستین مورد ابتلا بـه ان در روسیه ثبت شد اما بـه دلیل رشد سریع جمعیت در قرن 19 بـه سرعت بـه قاره هاي‌ دیگر رسید.

 

ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H3N8 باعث بـه وجود آمدن این بیماری شد ؛ دوره ي نهفتگی ان یک تا چهار روز بوده و علائم ان عبارت اند از تب، سردرد و سرماخوردگی

 

این بیماری طی نوامبر یا دسامبر 1889 از کشور های شرقی بـه اروپا رسید و جان بیش از یک میلیون نفر را گرفت کـه کودکان دارای بیماری هاي‌ قلبی و سایر بیماری ها مزمن بیشتر در خطر بودند.

 

دانشمندان سال ها تلاش کردند تا این ویروس کـه مسئول اپیدمی هاي‌ 1889-1890 ؛ 1898-1999 و 1918 بود را شناسایی کنند

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

● علائم: تب، سرماخوردگی و سردرد

 

● مناطق تحت تاثیر: ترکستان، گرینلند و کانادا

 

● مدت زمان: یکسال «1889 – 1890»

 

● دلیل ایجاد این پاندمی: H3N8

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

سومین شیوع وبا

این پاندمی یکی از بدترین هفت شیوع وبا در جهان بود کـه از هند آغاز شد ودر نقاط دیگر جهان از جمله آسیا، آمریکای شمالی، اروپا و آفریقا گسترش یافت.

 

درسال 1854 این شیوع جان 23 هزار نفر را در انگلیس گرفت کـه تقریباً 10 هزار نفر از این آمار تنها متعلق بـه لندن بود.

 

باکتری اي بـه نام ویبریو این بیماری عفونی را ایجاد می‌کرد و با مصرف آب و مواد غذایی آلوده تقریباً 12 ساعت تا 5 روز طول می کشید تا علائم ان آشکار شود.

 

این بیماری هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در صورت عدم درمان ظرف چند ساعت باعث مرگ می شود.

 

تقریباً 80 درصد مبتلایان علائم خاصی از خود بروز نمی‌دهند ودر موارد شدید علائمی هم چون اسهال حاد آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا دیده می شود کـه کم آبی بدن، شوک عفونی و حتی مرگ را بـه دنبال خواهند داشت.

 

امروزه این بیماری از طریق آنتی بیوتیک ها درمان می شود و واکسن وبا می‌تواند ایمنی 65 درصدی را نسبت بـه این بیماری ایجاد کند.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

دکتر انگلیسی طبق بررسی هاي‌ خود آب آلوده را دلیل انتقال این بیماری دانست. پس از این کشف ابتلا بـه این بیماری بسیار کاهش یافت و با کمک واکسن و نظارت هاي‌ بهداشتی کم کم محو شد.

 

● علائم: استفراغ، سردی پوست، اسهال و گرفتگی عضلات

 

● مناطق تحت تاثیر: آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی

 

● مدت زمان: 14 سال «1860-1860»

 

● علت ایجاد این پاندمی: باکتری ویبریو وبا

 

آبله

آبله نیز یکی از بدترین بدترین پاندمی هاي‌ تاریخ اسـت کـه فقط از طریق انسان انتقال پیدا می کرده و از هر ده نفر سه نفر را مبتلا و باعث ایجاد زخم هایي روی بدن آن ها می‌شد.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

ویروس آبله کـه ویروس واریولا نیز خوانده می‌شود از طریق کاوشگران اروپایی وارد کشور های دیگر شد.

این بیماری در کشور مکزیک و ایالات متحده بیشترین مرگ و میر را رقم زد و علائم ان شامل تب بالا، بثورات پوستی، بی‌حالی و گاهی استفراغ بود.

 

این بیماری باعث ایجاد تاول هایي در بدن می شود کـه بعد از رفع شدن اغلب زخم هاي‌ عمیق و نابینایی برجای خواهند گذاشت ،مایعات درون این تاول ها و هوای فضاهای بسته می‌تواند باعث انتقال این بیماری شود.

 

هیچ مدرکی مبنی بر انتقال آبله از طریق حشرات و حیوانات دیگر وجود ندارد ؛ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد ویروس ایجاد کننده ي این بیماری درسال 1980 در تمام جهان از میان برداشته شده اسـت.

 

● علائم: تب بالا ؛ لرز ؛ شکم درد ؛ سردرد ؛ کمر درد شدید و استفراغ

 

● مناطق تحت تاثیر: چین ؛ کره ؛ اسپانیا ؛ پرتغال ؛ اروپا ؛ هند ؛ آفریقای غربی ؛ ایالات امریکا و استرالیا

 

● مدت زمان: 1520 تا 1980 «460 shg»

 

● علت ایجاد این پاندمی: ویروس واریولا ماژور و واریولا مینور

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

اچ آی وی / ایدز

ایدز نیز یکی از بدترین و مرگبارترین بیماری هاي‌ همه ی گیر در تاریخ بشریت اسـت کـه محققان ویروس نقص ایمنی انسانی یا همان اچ آی وی و سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا همان ایدز را در اوایل دهه ي 80 میلادی کشف کردند کـه 35 میلیون نفر را بـه کام مرگ کشید.

 

امروزه ما هنوز هم در حال مبارزه با این وسروس منتقل شده از شامپانزه ي آفریقایی هستیم.

 

نخستین مبتلایان بـه این بیماری مردان همجنسگرای ایالات متحده بودند ؛ دراین مورد افراد تنها از طریق رفتارهای جنسی پرخطر، سوزن و سرنگ می‌توانند مبتلا شوند.

 

در واقع ویروس تنها در مایعات بدن یعنی خون، مایع منی، مایع معقدی و واژنی، مایعات قبل از منی و شیر مادر وجوددارد ؛ علائم ان نیز شامل تب، ذات الریه، اسهال، کاهش وزن سریع و گلودرد میباشد.

 

با این کـه پیشرفت دکتری و مدیریت کشورها در آگاهی بخشی بـه مردم تاثیر زیادی بر نظارت این بیماری داشته اسـت اما هنوز هم راه زیادی تا پایان این پاندمی داریم.

 

طبق آمار همین حالا بیش از 1 میلیون نفر در کشور آمریکا مبتلا بـه این بیماری هستند و همه ی ساله حدود 38 هزار مبتلای جدید بـه این آمار افزوده می شود.

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

● علائم: ذات الریه ؛ تب ؛ اسهال ؛ کاهش وزن سریع و غیره

 

● مناطق تحت تأثیر: سراسر جهان

 

● مدت زمان: 1980 تاکنون

 

● علت ایجاد این پاندمی: ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ آی وی

 

آنفولانزای آسیایی

آنفولانزای آسیایی یکیدیگر از همه ی گیری هاي‌ آنفولانزا در تاریخ بود کـه ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H2N2 نیز نامیده می شود.

 

شروع ان از سال 1956 در چین بودو تا 1958 نیز ادامه داشت و مرگ 1.1 میلیون نفر را رقم زد کـه 116 هزار مورد ان در ایالات متحده اتفاق افتاد ودر این دو سال سنگاپور، هنگ کنگ و ایالات متحده را نیز آلوده کرد.

 

علائم ان مانند آنفولانزاهای دیگر شامل تب، سرفه ي خشک، بدن درد، ضعف، مشکلات تنفسی و کاهش اشتها بود.

واکسن H2N2؛ مراقبت هاي‌ بهداشتی و آنتی بیوتیک هاي‌ جدید باعث کاهش همه ی گیری این بیماری و مرگ و میر شد.

 

آنفولانزای آسیای بیشتر کودکان را تحت تاثیر قرار میداد و باعث ایجاد عفونت هاي‌ فراوانی در انها می‌شد و گاهی فقط در کودکان باعث مرگ می ‌شد.

 

این ویروس در افراد مسن و زنان باردار و مبتلایان بـه بیماری هاي‌ قلبی و ریوی نیز بسیار خطرناک بود.

 

● علائم: سرفه ؛ ضعف ؛ بدن درد ؛ تب و لرز ؛ بی اشتهایی

 

● مناطق تحت تأثیر: سراسر جهان

 

● مدت زمان: 2 سال «1956 – 1958»

 

● علل: H2N2

 

پاندمی بزرگ تاریخ بشریت از طاعون تا کرونا با جزئیات

 

این بیماری ها جز 50 بیماری اسـت کـه بیشترین آمار مرگ و میر را در چند قرن اخیر داشته اسـت کـه ویروس کرونا جز بیشترین بیماری هایي اسـت کـه خطر ابتلا ان بـه بیشترین آمار گزارش شده اسـت.

جدیدترین مطالب سایت