دکتر تاج بخش

زيگيل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

لاغري و کاهش وزن

دانستنی های خواندنی در مورد پیدایش و ساخت طلا

مجموعه : دانستنیها
دانستنی های خواندنی در مورد پیدایش و ساخت طلا

چگونه طلا درست میشود ؟

طلا یکی از گران ترین سنگ های موجود در طبیعت هست که اضافه بر سنگینی این اشیا بسیار هم گران هست و می‌توان این ماده را در زیور آلات و جواهرات نیز به کار برد .

 

کيهان شناسان و زمين شناسان عقيده دارند که بيليون ها سال پيش، سياره زمين کره چرخشي متشکل از گازهاي گرم و ذرات ريز درخشان بود. به تدريج اين کره سرد شد و متراکم گشت. اين فرآيند اثبات در نيم بيليون سال پيش باعث ايجاد ترکيبات شيميايي شد که طلا نيز از آن شکل گرفت.

 

برخي دانشمندان عقيده دارند که در زمان شکل گيري، زمين در معرض تشعشعات راديو اکتيو سياره اورانوس قرار گرفت. اين تشعشعات گفته شده، باعث تشکيل ايزوتوپ هايي شدند که هنوز نيز موجودند.

 

به گزارش تالاب، به جز زمين، نشانه های طلا در شهاب سنگ ها و بر روي ماه که به احتمال زياد به آن زمان شکل گيري بر مي گردند، نيز وجود دارد.

 

مواد سنگين تر مثل طلا نسبت به مواد سبکتر، در نقطه عميق تري از زمين قرار دارند که به صورت مواد مذاب در درون زمين میباشند.

 

به دليل وجود نيروي گريز از مرکز که توسط گردش زمين به دست مي آيد، مواد سبکتر به سمت سطح زمين حرکت مي کنند و به صورت مواد مذاب آتش فشاني از داخل زمين، سر برمي آورند.

 

سرد شدن مواد آلي زمين و فشار عظيمي که توسط اين فرآيند توليد مي شود، سبب تشکيل مواد صخره ای و کاني های زمين در کمترين زمان ممکن مي گردد.

 

طلا بر خلاف ديگر فلزات که با مواد کاني ديگر ترکيب شيميايي پيدا کردند، ماهيت شيميايي خود را حفظ کرد. گرچه در پاره ای مواقع طلا با تلوريوم، سلنيوم و نمک ترکيب پيدا کرد.

 

اگرچه طلا در بين کاني يافت مي شود. اما مي تواند در مس، سنگ چخماق و يا رسوبات کوارتز نيز آن را يافت. طلا معمولا با ديگر فلزات ترکيب مي شود. اين فلزات شامل، نقره، مس، پلاتين، آهن، سرب و گهگاه با جيوه و بيسموت هست. گرچه اين ترکيبات شيميايي نيستند.

دانستنی های خواندنی در مورد پیدایش و ساخت طلا

روش استخراج طلا چه زماني که به صورت کوه طلا از آن ياد و چه هنگامي که با نوع معدني آن که غالبا در رگه های کاني کوارتز يافت مي شود و وقتي که در مواد رسوبي به صورت ته نشين شده وجود دارد، متفاوت هست.

 

در زمان رسوبي، طلا را مي توا ن در رگه ها، پوسته ها يا ذرات خاک که با فرسايش به دست مي آيد، جستجو کرد. دو دانشمند آلماني به نام های ربنو و رائو اخيرا يک نظريه جديدي در رابطه با زمینه پيدايش طلا به دست آوردند. آن ها توسط انجام آزمايشات بازرسی شده به اين نظريه رسيدند.

 

اين دو دانشمند، تصديق کردند که معمولا طلا به سهولت قابل حل نيست، و در برخي مواد که داراي دماي بالايي میباشند، حل مي شوند. اين دما در حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ درجه سانتي گراد متغير هست. طلاي حل شده از ناحيه سردتر به ناحيه گرم تر منتقل مي شود.

 

اين آزمايش اثبات کرد که ماده حلال مورد قبول يودوکلوراميک اسيد همراه با عامل ترکيب شده با اکسيژن مثل خود اکسيژن هست. در دماي پايين، طلا با يوداين کلورين ترکيب مي شود.

 

در اين مرحله ترکيب به تدريج مجددا شکسته مي شود و طلا آزاد مي گردد. مولوکول های طلا مي توانند خود را به بلورهاي فلزي ارزشمند که به صورت کريستال میباشند، برسانند و در اين کريستال ها زياد شوند.

 

به نظر مي رسد که مواد محلول با دماي بالا نقش مهمي را در طبيعت ايفا مي کند. در دماي مناسب، طلا حل مي شود و به منطقه گرمتر به منظور کريستال شدن حرکت مي کند. اين آزمايشات نشان داد که مي توان خواستگاه اصلي اين فلز در قسمت های گوناگون دنیا را حدس زد.

 

برچسب‌ها:

دانستنیها

بیشتر بخوانید
مزایای پاکیزگی شهر و محل زندگی مزایای پاکیزگی شهر و محل زندگی را بدانید    امروز برای شما عزیزان از فواید تمیز و پاکیزه نگه داشتن شهر و محل زندگی خود را برای یک شما عزیزان توضیح می ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

عکس های شنای زنان لبنانی در سواحل دریا
عکس های شنای زنان لبنانی در سواحل دریا
مشاهده بیشتر